Доступність посилання

ТОП новини

У МВС розмірковують: хто краще захищатиме українців – міліція чи поліція


Дмитро Миколайчук

Київ – Міністерство внутрішніх справ України розпочало обговорення питання про відмову від слова «міліція». Висловити свою думку наразі можна на офіційному сайті відомства. Тим часом, ідея вже зазнала критики. У першу чергу через те, що вона виникла після того, як подібне побажання висловив президент Росії Дмитро Медведєв.

В українському Міністерстві внутрішніх справ, попри бажання відмовитися від слова «міліція», з пересторогою ставляться і до слова «поліція». Там вважають, що воно може викликати асоціації з поліцаями часів Другої світової війни. Відтак, можливі й інші варіанти. Після сімнадцятого століття, коли сили правопорядку виокремилися з війська, правоохоронні функції здійснювали сердюки, пізніше урядники, а ще пізніше жандарми, державні вартові і лише після 1920 року слово «міліція» стало постійною назвою для охоронців порядку.

Тож варіантів перейменування багато, але вони навряд чи змінять сутність явища, вважають пересічні українці, яких розпитувало Радіо Свобода в Києві.

«Я людина законослухняна. Хоч міліція, хоч поліція», – висловила свою думку вихователька дитсадку Лідія.

«Міліція має зватися, бо це соціалістичне суспільство. А в поліції більша зарплата», – вважає пенсіонерка Лідія Василівна.

«Що назва змінить? Люди не зміняться від назви», – впевнений продавець Михайло.

Реформи важливіші за перейменування

Відмова від слова «міліція» лише заради копіювання росіян, не покращить стану правоохоронних органів і нічого не дасть громадянам, зауважує народний депутат від НУНС Анатолій Гриценко.

«Такі ініціативи виникали в Міністерстві внутрішніх справ і при попередніх міністрах. А те що зараз? Якщо це просто калька, мавпування, то це сумно. Якщо це від переконання, що треба не просто назву змінити, а змінити саме Міністерство внутрішніх справ із силового, репресивного органу, тоді я це підтримую», – сказав Гриценко Радіо Свобода.

Підозри щодо бажання скопіювати ініціативи російської влади безпідставні, говорить директор Українського філіалу інституту країн СНД Володимир Корнілов.

«Виникли підозри, що хтось когось копіює. Можна також сказати, що Медведєв копіює ініціативи українських діячів. Слово «міліція» не подобається багатьом», – відзначив він.

У МВС хочуть знати думку громадськості

Мовознавці пояснюють, що слово «міліція» походить від латинського «мілітіа», що означає військо, а «поліція» – від давньогрецього «поліс» – «місто», «держава». Чи відображає одне з цих слів сутність українського правоохоронного органу, чи йому більше підійде третій варіант, має вирішити суспільство, запевняють у МВС. Розпочате на офіційному сайті обговорення матиме продовження у вигляді круглих столів із залученням представників громадськості та фахівців, каже заступник міністра внутрішніх справ Леонід Зима.

«Це право на думку кожного, але прийняття цього рішення залежатиме не тільки від МВС, і це не означає, що воно відбудеться вже завтра», – зазначив заступник міністра.

Останнє слово в будь-якому разі за Верховною Радою. Лише парламент може внести зміни, зокрема, до закону «Про міліцію», необхідні для перейменування українських правоохоронців.

Дивитись коментарі (15)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG