Доступність посилання

ТОП новини

Українці масово відмовляються від куріння


Київ – За останні п’ять років в Україні поменшало курців на чотири мільйони. На 17% стало менше курців-чоловіків і майже вдвічі менше курців-жінок. Про це свідчать дані соціологічного дослідження «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS). Проте сьогодні все ще курять 10 мільйонів українців, зазначають представники Міністерства охорони здоров’я України, тому боротьба з курінням триває.

У 2005 році Україна була лідером в Європі за кількістю курців-чоловіків. Тоді щоденно курило 62% чоловіків, нині з цигаркою не розлучаються вже 45%. Ще більше за 5 років поменшало курців-жінок. Їх кількість скоротилася майже вдвічі. Нині лише 9% жінок щоденно курять. А ще в тому ж таки 2005-му, коли в Україні курило 17% жінок – держава була на першому місці серед країн-членів СНД, повідомив голова оргкомітету Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» Микола Поліщук.

«Дані GATS засвідчили: більш ніж 90% населення підтримує заборону паління на всіх робочих місцях. А підтримка українцями повної заборони реклами тютюну зросла майже на 30%. Понад дві третини теперішніх курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння. Кожен четвертий вже кинув курити», – розповів Микола Поліщук.

Україна за кілька років знизила поширеність вживання тютюнових виробів на мільйони, але на цьому зупинятися зарано, оскільки питання боротьби з тютюном – це одне з найважливіших питань в системі збереження громадського здоров’я, наголошує заступник директора департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) Алла Григоренко. За її словами, нині є ще низка невирішених питань.

«Заходи мають вживатися як на державному рівні, так і міністерствами та відомствами. На державному рівні – це законодавче закріплення і широкомасштабна боротьба із тютюном. Це повна заборона реклами тютюнових виробів. Це максимально велика кількість місць (громадських і робочих) вільних від тютюнового диму. Це підвищення акцизів. Тобто все більша недоступність до тютюнових виробів, у тому числі і молоді. І заходи, які мають вживатися в тому ж МОЗ – це створення центрів допомоги тим, хто бажає кинути курити і телефони довіри. Якраз саме ці заходи і потребують коштів. За нашими підрахунками, в державній програмі закладено півтора мільйони гривень бюджетних коштів (до 2012 року включно) і півтора мільйони надходження від міжнародних організацій і міжнародних програм. Саме ці кошти і будуть витрачені у разі повного фінансування на створення таких центрів», – зауважила Алла Григоренко.

Наталя Король, фахівець із неінфекційних захворювань Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що найефективніший спосіб боротьби з курінням – підвищення акцизів на цигарки. «Досвід європейських країн говорить про те, що зі збільшенням ціни на сигарети значно падає поширеність куріння і також значно падає захворюваність тими нозологіями, тими формами, які пов’язані з тютюном», – зазначає вона.

Фахівці наголошують, ефективна боротьба з курінням суттєво зменшить кількість смертей серед українців і не лише від серцево-судинних захворювань. Так, за даними Держкомстату, тільки за останні два роки кількість смертей скоротилася на 45 тисяч. У МОЗ України пов’язують ці дані з тими заходами, які на державному рівні проводилися в боротьбі із курінням.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG