«Україна не повинна сприймати резолюцію як погіршення стосунків із ЄС, – зауважує євродепутат від Литви. – Однак, слід зауважити, що ми стежимо за станом прав людини в Україні, бо вона надто важлива держава, щоб нею нехтувати. Ми не можемо закривати очі на стан із правами людини».
Леонідас Донсків додає, що критика та зауваження – це демократичні методи, за якими працюють і Європарламент, і всі країни співдружності. «Тож такий друг, як Україна, повинна засвоїти це як урок», – сказав у інтерв’ю Радіо Свобода литовський європарламентар.
Депутат Ґалер закликає до мови тиску
На нещодавніх дебатах у парламенті ЄС лунало багато критики на адресу Києва. Свої позиції прибічники тиску й суворих зауважень серед євродепутатів якщо й змінили, то незначно. Набагато категоричніша оцінка, у порівнянні із попереднім співрозмовником, у німецького депутата з Європейської народної партії Мікаеля Ґалера.
«Ми не можемо мати тісніших стосунків із третьою країною, яка, з одного боку, хоче поглибленої угоди, а з іншого, відходить від засадничих європейських цінностей – верховенства права, демократії та поваги до незалежних інституцій. Україна має дивну пострадянську поведінку, що використовує судочинні установи для отримання реваншу й знищення опозиції», – зауважив депутат від Німеччини.
Мікаель Ґалер вважає нинішню резолюцію «єдиним ефективним способом тиску на Президента Януковича та олігархів, які його оточують». «Адже вони, – каже Ґалер, – не надто добре обізнані зі справжньою демократією, але добре розуміються на тиску».
Німецький депутат, вказуючи на справу екс-голови МВС Юрія Луценка, зауважив: «Він перебуває у в’язниці від грудня. Це обурливо, це справжній Радянський Союз».
«Такі дії не личать Європі 21-го століття. Зупиніть це свавілля й поверніться на шлях відкритого суспільства, взаємодії установ, уряду та опозиції. Відмовтеся від старих звичок!» – звернувся євродепутат через Радіо Свобода до української влади.
Підписати угоду не лише варто, а й необхідно – румунський депутат
Значно поміркованіша позиція в румунського позафракційного депутата Адріана Северина. Для нього справа Юлії Тимошенко – це «одиничний випадок обмеженої важливості». «Європарламент – не апеляційний суд, щоб цензурувати рішення інших судів», – вважає румунський депутат.
«Існує багато підозр та недовіри до діяльності українського судочинства, – зазначає Адріан Северин. – Тому я вірю, що угода про асоціацію повинна бути підписана, бо вона створить передумови для українсько-європейських інструментів для створення й втілення реформ юридичної системи України».
Підписати угоду не лише варто, а й необхідно, бо очевидно, що попри Євросоюз, у Києва є ще й інші альтернативи на східному напрямку, – зауважив депутат від Румунії.
Резюмуючи ухвалення у Європарламенті резолюції щодо України, інший німецький парламентар, що представляє групу християн-демократів, Ельмар Брок сказав: «Україна – європейська держава із європейською перспективою. Ми мусимо мати з нею угоду про асоціацію, але Україна повинна рухатися у правильному напрямку, припинити систематичні переслідування опозиції й поважати верховенство права».
«Доля громадян України нині в руках Президента Януковича», – додав депутат Європарламенту.