Доступність посилання

ТОП новини

Як вигнали корупцію з університету в чеському Плзні


Прага – Правничому факультету Західно-чеського університету, що в місті Плзні, загрожує закриття. Так національна Акредитаційна комісія вирішила покарати цей учбовий заклад за численні випадки «продажу» дипломів та вчених звань. Дипломи про вищу правничу освіту можна було тут здобути, скінчивши не усталений 5-річний, а скорочений курс, без необхідних іспитів чи вивчення обов’язкових дисциплін. Серед «вундеркіндів від права» виявилися відомі політики, такі як колишній прем’єр-міністр Станіслав Ґросс, депутат парламенту від правлячої коаліції Марек Бенда, голова об’єднання спортивних товариств Зденєк Ертл та навіть шеф поліції міста Плзень Людек Госман, чия бакалаврська праця виявилася списаною.

2008 року національна Акредитаційна комісія під час рутинної перевірки звернула увагу на те, що в Плзеньському університеті на факультеті права можна здобути диплом чи навіть титул кандидатів або й докторів наук за неакадемічні терміни. Декотрим «чемпіонам» від науки це вдавалось за рекордних 3 місяці, а сама праця якось дивно не могла знайтись. У деяких «рекордсменів» записи в заліковій не відповідали програмі навчання.

Спрут досяг поліції й державних урядовців

Після вивчення ситуації на початку нинішнього року національна Акредитаційна комісія винесла свій вердикт: забрати у правничого факультету університету в Плзні право захисту кандидатських і докторських дисертацій до часу, поки там не сформується колектив учених-правників із потрібним рівнем знань і моралі.


Голова Акредитаційної комісії, професор політології Вищої економічної школи в Празі Владіміра Дворжакова в інтерв’ю Радіо Свобода пояснила такий суворий вердикт тим, що на факультеті розквітла корупція, яку можна видалити лише хірургічним шляхом.
Що є ще небезпечнішим – це створення певної мережі клієнтів, які були напряму пов’язані зі злочинним світом чи з роботою в поліції
Владіміра Дворжакова

«Деякі політики титул магістра права здолали за рік, це при тому, що вони дуже завантажені своєю роботою. А що є ще небезпечнішим, і з цим ми зустрілись на правничому факультеті університету в Плзні, – це створення певної мережі клієнтів, які були напряму пов’язані зі злочинним світом чи з роботою в поліції. Вони нестандартним шляхом отримували дипломи, серед них були і високі політики», – розповіла Владіміра Дворжакова.

Університет у Плзні більше правників не готуватиме

Також Акредитаційна комісія вирішила відкласти набір нових студентів, давши тим, що навчаються, змогу закінчити курс як бакалаврів, так і магістрів права на інших правничих вищих школах Чехії. На думку голови комісії, вища школа з таким пошкодженим моральним реноме, особливо в області права, не мала б навчати молодь, принаймні певний час.

Однак студентам вердикт Акредитаційної комісії не припав до вподоби, бо інші університети по країні вже заявили, що не мають достатньо вільних місць для «плзенців». Тож студенти, які нині навчаються на факультеті з підмоченою репутацією, вимагають, щоб їм все ж надали право закінчити курс навчання в Плзні. Міністерство освіти стало на бік студентів, як пишуть оглядачі, не без тиску тих же корумпованих політиків.

А тим часом деякі з тих, кого а Західно-чеському університеті позбавили диплому чи вчених звань, погрожують судовими позовами.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG