Журнал «Українська культура» – гідний конкурент українському «Esquire», який досі виходить російською мовою, адже в цьому виданні орієнтуються не на московську журналістику, а пишуть про українські події. Про це говорить колишній головний редактор видання Марія Хрущак.
За її словами, ювілейне, тисячне, число журналу є прецедентом для українських культурологічних видань, адже не кожне з них нині долає бар’єр бодай у 50 номерів. Водночас, зазначає вона, працювати над таким проектом складно, бо видавці не завжди розуміють авторів.
«Було нам надзвичайно складно працювати. Було нерозуміння: що, навіщо, що це за люди, про яких ми пишемо. Боротьба з некомпетентністю – це було дуже складно. З іншого боку, завдяки цьому нерозумінню, можливо, нам вдалось зробити дуже багато і показати надзвичайно цікаві речі, які навіть складно собі уявити у видавництві Міністерства культури України», – говорить колишній редактор видання.
Нині, за словами Марії Хрущак, журнал Міністерства культури виходить нерегулярно. Головним чином – через брак фінансування, адже грошей, виділених цією установою, не вистачає, зауважує вона. А меценати, каже екс-редактор, співпрацювати з міністерством не хочуть, вважаючи створення комерційних проектів вигіднішим.
Україні бракує духовності
Водночас письменник Любко Дереш наголошує на важливості такого видання. Він зазначає, що сучасних людей цікавить жива культура, а журнал «Українська культура» і є прикладом цього живого. На його думку, перевагою видання є те, що воно пробралось до державних структур і наразі сприяє оновленню національного духу.
«Звичайно, що з таким журналом не соромно поїхати і на Венеційську бієнале, і звернутися до видавців із Франкфурта чи Лейпціга. Тому, що цей журнал містить у собі те, що мене, як представника України, виводить за рамки тільки української ідентичності, робить мене цікавим і готовим до спілкування з представниками інших культур», – каже письменник.
Водночас, на думку Любка Дереша, розвиток духовності має бути нині пріоритетним напрямком державної політики України, адже більшість громадян наразі «ототожнюють себе тільки з тілом». Через це виникають певні рамки, які «не дозволяють освоювати щось нове, інакше дивитися на світ» і, як наслідок, знищують чималий пласт української культури, зазначає письменник.
«Українська культура» – культурно-освітній та літературно-мистецький ілюстрований журнал, що виходить з 1921 року. Із травня 2011 видання почало виходити в оновленому форматі, а в квітні цього року команда журналу змінилась у повному складі.