Ще у вівторок, коли в Парижі збиралися міністри фінансів ЄС, голова німецького уряду фактично поховала ідею випуску спільних єврооблігацій, які б могли значно зменшити ціну грецьких запозичень, але збільшити ціну запозичень Німеччини. Ангела Меркель заявила, що спільних боргів у Європі не буде «доки вона жива».
Тим часом у Європі не припиняються спроби створити «нову архітектуру», яка б підтримувала спільну валюту. Група політичних та фінансових керівників ЄС на чолі з президентом Європейської ради Германом ван Ромпеєм, підготували пропозицію, згідно з якою, «протягом наступного десятиліття» Європейський союз мав би просуватися в бік більшої централізації «фінансового сектора, питань бюджету та економічної політики».
Євросоюзу потрібен «прорив»
За словами президента європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу, який також входить до групи творців нової пропозиції, «почати потрібно з кроків, які можна зробити негайно, без зміни головної угоди ЄС». Одним з таких кроків мав би стати банківський союз.
Нам потрібен банківський союз, фіскальний союз та подальші кроки до тіснішого політичного союзуЖозе Мануель Баррозу
За його словами грецька криза – найбільша з тих, що потрясла основи післявоєнного устрою Європи.
Ця криза – найбільша загроза для всього, що ми зуміли досягнути у розбудові Європи протягом останніх 60 роківЖозе Мануель Баррозу
Тим часом інвестори не очікують, що саме на цьому саміті європейські лідери і продемонструють усі ці якості. А криза продовжує поглиблюватися. Після Греції, Ірландії, Португалії та Іспанії у понеділок Кіпр став п’ятою країною ЄС, яка звернулася за допомогою для підтримки своїх банків. Кіпрська економіка невелика, але сума, яку простить країна дорівнює половині всього того, що виробляє її економіка – 10 мільярдів доларів. За гіркою іронією долі 1 липня саме Кіпр перебирає головування в Європейському союз на наступні півроку.