Доступність посилання

ТОП новини

Бібліотеки перетворюються на інтернет-клуби


Київ – 1815 публічних сільських та обласних бібліотек обладнали комп’ютерами з підключенням до мережі інтернет. В таких модернізованих бібліотеках відтепер не лише беруть почитати книжки, а й заходять, щоб поспілкуватись з родичами з-за кордону, знайти роботу, виконати домашнє завдання чи почитати останні новини. Така ініціатива програми «Бібліоміст» людям дуже подобається, проте підключення до мережі повинна забезпечити місцева влада. Як наслідок, інтернет в бібліотеках якщо й є, то дуже повільний або ж його немає взагалі. Інколи бібліотекарям підключення до мережі доводиться оплачувати й із власної кишені.

У бібліотеці села Первомайське Миколаївської області рік тому з’явилося три комп’ютери. Місцевий провайдер забезпечує дещо повільним підключенням до мережі, а проте бібліотека вже стала справжнім місцем прощі, хвалиться директор бібліотеки Алла Шевченко. Найактивнішими, каже вона, є пенсіонери і школярі.

«Один прийшов, питає про культуру Німеччини, іншому треба про свято Святого Валентина, де воно виникло. Жіночка прийшла і просить: а знайдіть мені в’язання гачком квітів. Ми дуже популярні, ми успішні. Інша наша читачка зареєструвалася на сайті «Однокласники» і переписується зі своїми синами. Один в Магадані, інший – у Хабаровську. А її сестра, з якою вона довго не бачилася, живе в Чехії. Ми зареєстрували її в Skype, і вона з нею спілкується по Skype», – розповідає директорка.

80 гривень на місяць для оплати підключення до інтернету в бібліотеці не завжди є у місцевої селищної ради, додає Алла Шевченко.

«Тому іноді буває, що ми за свої кошти. По-різному буває, але намагаємося це робити для того, щоб інтернет завжди був», – каже вона.

Інтернет в бібліотеці без цензури

Цензурувати і слідкувати, як і для чого використовують інтернет користувачі, бібліотекарі не будуть. Президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко заспокоює: для цього існують розроблені правила користування.

«Якщо бібліотека має 3, 5, 8 чи 12 комп’ютерів, то, як правило, цього не достатньо. Попит є набагато більший, і бібліотека змушена робити запис на доступ до цього комп’ютера і такі записи можуть утворювати навіть деякі черги на тиждень чи на два вперед. Це може бути доступ на півгодини чи на годину. Частіше практика показує, що цей час використовується для того, щоб взяти собі щось найбільш корисне», – запевняє вона.

Навчають відвідувачів бібліотеки комп’ютерної грамотності самі бібліотекарі, волонтери чи вчителі інформатики, розповідає директор програми «Бібліоміст», що є партнерською роботою Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства культури України, Матей Новак. Оскільки багато бібліотекарів літнього віку і до цього жодного разу не працювали з комп’ютером, для них в межах програми влаштовуються місячні інтенсивні тренінги.

«Для багатьох із них це вперше в житті. Вони після трьох тижнів тренінгу ще самі не дуже розбираються, вони самі ще вчаться. Потрібно трохи часу, щоб розкрутити ці сучасні послуги», – розповів Новак.

В Україні на сьогодні є 18 тисяч бібліотек, 14 тисяч з яких у сільській місцевості. Для багатьох українців, що живуть в селах і віддалених місцевостях, бібліотека з підключенням до мережі інтернет – єдиний спосіб комунікації й отримання інформації.

У рамках програми «Бібліоміст» корпорація Microsoft безкоштовно передала публічним бібліотекам України програмне забезпечення на суму близько 9 мільйонів доларів, а Фундація Біла та Мелінди Гейтс надала грант для закупівлі комп’ютерів на суму 25 мільйонів доларів.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG