Доступність посилання

ТОП новини

В Європі може з’явитися ще одна держава з потужними ракетами – Україна (світова преса)


Під час завершення успішних вогневих випробувань нового українського ракетного комплексу «Вільха». Військовий полігон на Херсонщині, 25 квітня 2018 року
Під час завершення успішних вогневих випробувань нового українського ракетного комплексу «Вільха». Військовий полігон на Херсонщині, 25 квітня 2018 року

У статті американського видання The Washington Post йдеться про причини можливої появи потужних ракет в Україні. А британське видання The Guardian опублікувала заклик міністра закордонних справ Павла Клімкіна разом з його колегами з 10 країн не залишати Крим та Україну російській агресії.

У статті американського видання The Washington Post йдеться про причини можливої появи ракет в Україні, здатних вдарити по Росії.

Справа в тому, що США нещодавно оголосили про вихід з договору про ліквідацію ракет малої й середньої дальності, посилаючись на порушення з боку Росії. Цей договір (РСМД) уклали у 1987 році. Він забороняв США і тодішньому СРСР мати, виробляти і ставити на бойове чергування цілий клас ракет досяжністю від 500 до 5 тисяч кілометрів.

РСМД вважають важливим елементом європейської безпеки. Він «згорнув» ракетні програми колишніх держав СРСР, серед яких Україна. «І «смерть» цих домовленостей може розв’язати й українську ракетну програму», – пояснює автор.

Україна свого часу успадкувала третій найбільший у світі арсенал ядерних балістичних міжконтинентальних ракет, стратегічні бомбардувальники та комплекс оборонної промисловості. Зрештою Україна відмовилася від ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від США, Великої Британії й Росії.

20 років по тому Росія стала екзистенційною загрозою для України, військова потужність якої виявилася непідготовленою для відвернення російської агресії. «Навіть зі значними поліпшеннями, традиційні сили України залишатимуться нижчими, нездатними зустрітися з Росією у повномасштабному відкритому бою. Хоча Захід надає політичну та військову допомогу, перспективи членства в НАТО залишаються невизначеними. В гарячій війні з Росією Україна може розраховувати лише на власні можливості», – йдеться у статті.

Україна могла б наростити певні можливості стримування, побудувавши арсенал ракет з радіусом дії від 500 до 1,2 тисячі кілометрів, які матимуть високоточні боєголовки з потужними неядерними вибуховими зарядами, націленими на російські військові командні центри чи важливу інфраструктуру, пише автор.

Звісно, неядерні ракети України навряд чи зрівнялися б з російською ядерною силою, але вони змусили б Кремль подумати двічі, перш ніж йти на ескалацію, каже автор. Тож із виходом з договору про РСМД, Україна має всі засоби й мотиви, а також жодних міжнародних правових перепон для відновлення ракетної програми.

НАТО вважатиме українські ракети дестабілізуючим фактором. Втім, Україна, ймовірно, отримає підтримку Польщі й країн Балтії, які також хочуть посилити свій захист від Росії.

США могли б тиснути на Україну, а Росія публічно б висміювала її, хоча й, ймовірно, намагалася б активно підірвати таку програму, щоб Київ не став важливим членом майбутніх регіональних перемовин щодо зброї.

І сама перспектива появи ракетної програми в Україні могла б змусити Росію скоріше сісти за стіл переговорів зі США – тобто ракети України можуть стати корисним важелем впливу США, переконаний автор.

Британське видання The Guardian публікує заклик міністра закордонних справ Павла Клімкіна разом з його колегами з 10 країн не залишати Крим та Україну російській агресії.

«П’ять років тому Росія кинула серйозний виклик ідеї мирної і вільної Європи. З агресією проти України та незаконною анексією Криму Росія відкрито продемонструвала презирство принципам міжнародного права і стала серйозною загрозою для європейської безпеки», – йдеться в матеріалі.

Українці сьогодні більш об’єднані, ніж будь-коли. Реформи досягають значного прогресу попри російську агресію, і Україна ніколи не була так близька до Європи і європейських цінностей, як сьогодні. Тим часом Крим в умовах російської окупації рухається у протилежному напрямку, зауважують автори.

«Події, що розгорнулися в Криму п’ять років тому, ще раз навчили нас, що ми не можемо ставитися до нашої безпеки і свободи як до чогось належного. Систему міжнародних правил, що є фундаментальною для нашої спільної глобальної безпеки, підірвали, і ми повинні бути готовими дотримуватися міжнародного права і нашої індивідуальної і колективної безпеки. Інший урок полягає в тому, що ми повинні зміцнювати стійкість наших суспільств до різних форм атак і втручання. Україна зробила реальний прогрес у цьому напрямку протягом останніх п’яти років за підтримки своїх партнерів. Інші європейські країни винесли урок з подій в Україні і працюють над поліпшенням власної стійкості», – мовиться у статті.

Наша основна мета – повернути стабільність в євроатлантичній сфері назад. Політика скоординованих міжнародних санкцій надсилає чітке повідомлення про те, що неповага до міжнародного права Росією матиме наслідки, зазначають підписанти заклику.

  • Зображення 16x9

    ​Тетяна Савчук

    Приєдналася до Української редакції Радіо Свобода у 2017 році. Здобула ступінь магістра з міжнародних відносин та дипломатії в Англо-американському університеті у Празі. Продюсерка соціальних мереж. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG