Доступність посилання

18 Грудень 2017, Київ 05:22

ООН – Ірак


ООН – Ірак

Прага, 4 лютого 2002 – У вівторок, тобто завтра у резиденції ООН в Нью-Йорку розпочнуться переговори між Генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном і міністром закордонних справ Іраку Наджі Сабрі у справі повернення на іракські військові об’єкти міжнародних інспекторів. Цей крок мав би відвернути можливий новий воєнний удар по Іраку.

До нинішніх переговорів у Нью-Йорку прикована увага західних лідерів, керівництва ООН і численних оглядачів. Провал переговорів може означати новий воєнний удар по іракських військових об’єктах, на яких, як вважають військові фахівці, режим Саддама Хусейна продовжує розробляти зброю масового знищення, зокрема ядерну, хімічну й біологічну. Від результатів переговорів залежатиме також скасування або збереження міжнародних санкцій проти Багдада, оголошених ООН 90-го року за окупацію іракськими військами Кувейту.

99-го року Багдад вислав з Іраку міжнародних інспекторів, на думку яких іракський режим продовжує праці над згаданими видами зброї і приховує окремі об’єкти від інспекції. Багдад звинуватив тоді міжнародних інспекторів у шпигуванні на користь Сполучених Штатів та Ізраїлю.

Під загрозою поновного удару Багдад погодився на нинішні переговори негайно і без жодних попередніх умов. За основу переговорів, як повідомив Кофі Аннан, взято резолюцію Ради безпеки ООН за номером 1284 від 99-го року про безапеляційне повернення міжнародної інспекції до Іраку і удоступнення для контролю всіх іракських військових заводів.

Нову групу міжнародних інспекторів, яка мала б відновити перевірку іракських військових заводів, очолює Ганс Блікс, який вважає, що лише всеосяжна інспекція і вилучення будь-якої можливості продовження праць на зброю масового знищення в Іраку мала би відвернути новий удар по цій країні і послужити підставою для пізнішого скасування економічних та дипломатичних санкцій проти Багдада. У неділю Блікс заявив, що він теж братиме участь у зустрічі Аннана з іракським міністром закордонних справ. Він заявив про намір його групи висококваліфікованих фахівців від озброєнь зі всією серйозністю провести майбутню інспекцію, на підставі якої Рада безпеки ООН зможе ухвалити дальші рішення у справі Іраку. За словами Блікса, до складу його групи входять 230 військових спеціалістів, які протягом останніх трьох років пройшли спеціальну підготовку і які протягом наступних кількох років перевірять сотні іракських об’єктів , включно із президентськими палацами. Передумовою інспекторської праці Блікс ставить цілковиту свободу пересування по Іраку і цілковитий доступ до всіх воєнних об’єктів. У недільному інтерв’ю Блікс підкреслив, що процес усунення зброї масового знищення обов’язково повинен охопити також інші країни Близького сходу, зокрема Ізраїль, Іран, Сірію та інші.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG