Доступність посилання

ТОП новини

У Чехії пройшли вибори до парламенту


У Чехії пройшли вибори до парламенту

Прага, 17 червня 2002 – Цих вихідних у чеській республіці закінчились вибори до парламенту. Неочікувану для більшості перемогу вони принесли лівим політичним силам у цій країні. Перемогла ліво орієнтована соціально-демократична партія, яка випередила на 6 відсотків свого головного суперника - праву громадянсько-демократичну партію колишнього прем’єра Вацлава Клауса. Третьою найсильнішою партією стала комуністична партія Чехії та Морави. Таким чином, уперше від 1989 року на чеських теренах перемогли ліві політичні сили. Ще дві центристські партії, що вийшли на вибори єдиним блоком, посіли тільки четверте місце. Учора ввечері, відразу після оголошення офіційних результатів виборів, президент країни Вацлав Гавел зустрівся з головами всіх партій, що пройшли до парламенту, крім комуністичної. А сьогодні він провів прес-конференцію, на котрій, зокрема, сказав:

Вацлав Гавел

Нині, після того, як Центральна виборча комісія вручила мені результати виборів, я запросив до себе віце-прем’єра Владіміра Шпідлу і попросив його розпочати переговори і зайнятись формуванням майбутнього уряду і його підтримкою в парламенті.

Людмила Ванне

У Празі за виборами уважно стежила моя колега Оксана Пеленська. Скажіть, будь ласка, Оксано, чи є перемога лівих сил несподіванкою?

Оксана Пеленська

До певної міри – так. Права Громадянсько-демократична партія як і центристські партії, які вже двічі вигравали парламентські вибори, так само як і в цілому громадська думка ймовірно, не допускали, що за минулі 4 роки настрої у суспільстві посунулись наліво. Зрештою, Чехія вже 2 роки є членом НАТО, очевидно й те, що вже незабаром вона вступить до Європейського Союзу, а це ясні орієнтири західного вибору. Так що перемога пролівих сил є певною несподіванкою, хоча на демократичний вибір країни вона помітного впливу не матиме. Уже сьогодні лідери всіх чотирьох партій, що ввійшли до парламенту, заявили, що вони співпрацю з комуністами виключають.

Людмила Ванне

Оксано, а чи є інформація про те, із яких партій складатиметься правляча коаліція?

Оксана Пеленська

Ймовірніше за все, і на цьому в основному сходяться аналітики, що соціальні демократи запросять до співпраці блок двох центристських партій – унію свободи і християнських демократів. Разом ці три партії набирають 101 місце з 200 у парламенті, тобто з мінімальною перевагою – більшість. Можливо також, що на рівні парламентської підтримки Владімір Шпідла зуміє домовитись і з іншими партіями, але давайте трохи почекаємо.

Людмила Ванне

Відомо, що тільки 58 відсотків виборців прийшли на дільниці. Чим можна пояснити таку низьку активність на виборах ?

Оксана Пеленська

Знаєте, і справді, це була найнижча активність за всю історію Чеської Республіки. Оглядачі вбачають причину в тому, що чеські громадяни були переконані в тому, що все складеться, як і в попередні рази, тобто, що жодних змін у наслідках виборів статись не може. Іншими словами, чеський загал розчарувався в тому, що пересічна людина може вплинути на історичний хід. На цьому тлі традиційна дисциплінованість комуністів стала вирішальною. Не визначальну, але дотичну роль відіграв світовий чемпіонат із футболу і просто гарні літні дні, коли чехи виїжджають за місто.

Людмила Ванне

Чи позначилось на результатах виборів те, що Мілош Земан своєю партією – СДП - кілька місяців тому був усунений з посади голови соціальних демократів ?

Оксана Пеленська

Вважають, що це зміцнило партію, позбавило її постійної небезпеки некоректних висловів, якими щедро пересипав свої виступи Земан, а це, практично, завжди вело до скандалів, включно з міжнародними.

Людмила Ваннек

Чи поразка Громадянсько-демократичної партії означає кінець ери її голови – Вацлава Клауса і чи він далі залишиться на цій посаді ?

Оксана Пеленська

Незважаючи на очевидну поразку, за сьогодні оприлюдненою інформацією, керівництво партії вирішило ніяких змін поки що не проводити. Громадянсько-демократичну партію часто називають партією однієї людини – Вацлава Клауса. Кардинальні міни керівництва можуть повести за собою певні корекції не стільки курсу, як тактики партії. Гадаю, що ближчим часом цього не станеться. Але давайте почекаємо до вересня, на коли планується проведення надзвичайного конгресу цієї партії.

Слухайте нас у програмі Міжнародний щоденник 17 червня о 21-й годині за київським часом

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG