Доступність посилання

24 Вересень 2018, Київ 18:11

У Вашинґтоні не розуміють, як працює українська влада, і дають їй рекомендації.


Сергій Куделя

Вашинґтон, 10 червня 2005 – Співпраці України та США перешкоджають погана організованість нової української влади, відсутність координації між різними її органами та суперечливості в позиціях найвищих українських урядовців щодо питань державної політики. Така думка найчастіше лунала у виступах американських експертів та посадовців після серії консультацій з українськими колегами, які відбулися цього тижня у Вашинґтоні за сприяння Фундації “Україна – США”. За результатами консультацій їхні учасники підготували низку рекомендацій для українського та американського урядів щодо напрямів подальшої співпраці двох держав.

Одним із першочергових завдань української влади у сфері зовнішньої політики учасники консультацій вважають вироблення ефективної та зрозумілої системи ухвалення рішень. Для цього вони радять чітко розподілити повноваження між різними органами, відповідальними за вироблення зовнішньої політики.

Зокрема, американські експерти, очолювані колишнім послом США в Україні Стівеном Пайфером, пропонують українцям вивчити функції та повноваження Ради національної безпеки США. Вони також радять підготувати короткий опис структури ухвалення зовнішньополітичних рішень в Україні, оскільки вона досі залишається незрозумілою для Вашинґтону.

Серед перспективних напрямів співпраці експерти радять розвивати зв’язки в енергетичній сфері, зокрема щодо постачання ядерного пального та енергоносіїв, разом допомагати демократичним силам у Білорусі напередодні президентських виборів та координувати зусилля у розв’язанні придністровської проблеми.

Цілком новою сферою двосторонньої співпраці може стати участь України у створенні Сполученими Штатами системи протиракетної оборони. Як пояснив представник Ради національної безпеки та оборони України Костянтин Кононенко, йдеться про надання США інформації з двох радіолокаційних станцій у Мукачевому та під Севастополем. До цього часу їх використовувала Росія, але зараз Москва відмовляється сплачувати ринкову ціну за експлуатацію станцій. Отже, експерти пропонують передати ці станції у користування США.

Севастопольська радіолокаційна станція особливо цікавить американців, оскільки вона орієнтована на держави Близького Сходу. Водночас Стівен Пайфер запевнив присутніх, що будь-яка співпраця України та США у сфері протиракетної оборони не спрямована проти Росії.

Учасники іншої експертної групи, з питань економіки, погодилися, що український уряд повинен законодавчо оформити механізм здійснення реприватизації та встановити чіткі часові рамки, як, наприклад, останні два роки, поза якими приватизаційні угоди вже не будуть переглядатися. Говорить представник Фонду “Спадщина” Аріель Коуен:

“Головне не стільки те, як саме відбудеться реприватизація, а швидкість та справедливість процесу. Також важливо, щоб засади реприватизації були зрозумілі світу та українському народу. Але цей безкінечний словесний футбол – скільки підприємств, які підприємства, як це відбудеться, хто це робитиме – створює враження, що уряд просто некомпетентний, що уряд просто не розуміє, що робить. І це підриває престиж України”.

Американські економічні експерти також наголошували, що український уряд повинен вдосконалити механізм ухвалення та реалізації рішень. Оскільки, на їхню думку, українці не мають достатньої експертної підготовки для цього, американці радять урядові найняти престижну західну консультаційну компанію, яка б на постійній основі працювала з українськими урядовцями.

Поки що, за словами американських експертів, західні донори, зацікавлені в Україні, досі не можуть зрозуміти, хто і за що відповідає в українському уряді. Представник Торговельної палати США Ґері Літман, зокрема, зауважив, що Вашинґтон дуже занепокоєний якістю інформації, яку отримує український уряд, а також надійністю її джерел. Він також відзначив, що американське бізнес-середовище поки не готове розглядати Україну як партнера.

Інший учасник експертної групи, представник інвестиційної компанії “Сіґма Блейзер” Морґан Вільямз, наголосив, що Конґрес США та Білий дім розчаровані відсутністю прогресу України у вдосконаленні законодавства на захист інтелектуальної власності. На його думку, український уряд не виявив необхідних зусиль у цьому питанні, а тому вступ України до СОТ відбудеться не раніше кінця 2006 року. Американські експерти також вважають, що уряд повинен дотримуватися ліберальної економічної програми Віктора Ющенка, яка не передбачає державного контролю за цінами чи націоналізації приватних компаній.

Американські та українські експерти продовжать консультації у Києві восени, коли вони зможуть уже перевірити і виконання своїх перших рекомендацій.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG