Доступність посилання

ТОП новини
25 лютого 2021, Київ 22:02

Вітренко: «Нафтогаз» і «Газпром» підписали контракт на транзит


Виконавчий директор НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та російський «Газпром» підписали контракт на транзит газу з використанням української газотранспортної системи. Про це пізно ввечері 30 грудня повідомив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

«Я підписав у Відні о 14:30, а голова «Газпрому» Олексій Міллер ввечері підписав у Санкт-Петербурзі. Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були погодження правління та наглядової ради «Нафтогазу», а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно», – написав у фейсбуці Вітренко.

«Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом «качай або плати» на п’ять років – є непересічною подією за таких умов. Зауважу, що це перший раз в історії України, коли «Газпром» уклав контракт на транзит за європейським принципом «качай або плати». До цього часу тільки закупівлі газу в «Газпрому» покривалися схожим, але невигідним для України та вигідним для Росії, принципом «бери або плати», – додав виконавчий директор «Нафтогазу».

Раніше керівник «Оператора газотранспортної системи» Сергій Макогон повідомив у фейсбуці, що Україна вранці 30 грудня завершила чотириденний переговорний марафон із російським «Газпромом» у Відні.

Водночас у «Нафтогазі України» повідомили, що угода ще не укладена. «Ми ще в процесі укладання. Сподіваємось, що ця угода скоро буде фіналізована», – йдеться у твітері «Нафтогазу» ввечері 30 грудня.

«Нафтогаз» нагадує, що 10-річний транзитний контракт між Нафтогазом та Газпромом закінчується 1 січня о 9:00. «В цих умовах надзвичайно важливо уникнути розповсюдження неперевіреної та суперечливої інформації», – вказує українська компанія.

20 грудня представники України, Росії, Євросоюзу, а також компанії «Оператор газотранспортної системи України», «Нафтогазу» та російського «Газпрому» попередньо домовилися зберегти транзит, натомість українська енергетична компанія відмовилася від інших позовів проти російського монополіста.

Серед найважливіших домовленостей сторін:

  • «Газпром» погодився до 29 грудня виплатити «Нафтогазу» 2,9 мільярда доларів, як це передбачає рішення Стокгольмського арбітражу від лютого 2018 року;
  • сторони відкликають всі позови, за якими наразі немає ухвалених рішень, в тому числі – позов «Нафтогазу» до російської енергетичної корпорації на 12,2 мільярда доларів та на 1,33 мільярда кубічних метрів газу;
  • з активів та майна «Газпрому» знімають арешти, сторони відмовляються від претензій в майбутньому щодо претензій у зв’язку з контрактами на постачання та транзит газу від 19 січня 2009 року;
  • після виконання цих умов – «Газпром» та «Нафтогаз» укладають договір про транзит газу через Україну​.

27 грудня уряд схвалив підписання мирової угоди з «Газпромом».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

XS
SM
MD
LG