Доступність посилання

ТОП новини

Росія тренує наступ у Криму. Яке озброєння показав Кремль на окупованому півострові?


У березні Крим став військовим полігоном. Росія провела масштабні навчання на окупованому півострові
У березні Крим став військовим полігоном. Росія провела масштабні навчання на окупованому півострові

У березні Крим став військовим полігоном. Росія провела масштабні навчання на окупованому півострові. Піднімали авіацію, у Чорне море виводили субмарини, а з Новоросійська перекидали загони десантників. Симетрично, свої навчання провели й українські армійці. На півдні України тренувалися десантно-штурмові підрозділи, також відбулися стрільби реактивних систем залпового вогню «Смерч». Два роки тому Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала Росію вивести війська з Криму. У Кремлі відповіли, що робитимуть все що завгодно на півострові заради власної безпеки. Отже, яке озброєння на навчаннях у Криму «засвітив» Кремль? Як тренування нападу назвали обороною? І що, насправді, відтерміновує збройне вторгнення Росії в Україну з боку Криму?

Російські субмарини загроза для Україні і НАТО

З бухти Севастополя у Чорне море вийшла субмарина «Колпіно». Спеціально для навчань з Новоросійська до берегів Криму росіяни перекинули ще один підводний човен «Великий Новгород».

«Що стосується субмарин, нічого там особливого немає. Підводні човни проєкту 636. Це продовження проєкту «Варшав'янка», 878-го проєкту. Це радянський проєкт 70–80-х років, які виготовлялися, переважно, для держав Варшавського договору. Тому і «Варшав'янка», – розповів керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук.

Екіпажі підводних човнів відпрацювали глибоководне занурення й екстрену підготовку до бою. «Колпіно» навіть показали зсередини.

Це підводні човни, які, дійсно, загрожують і Україні і, в принципі, країнам НАТО
Михайло Самусь

Радянський проєкт 70–80-х років Росія максимально модернізувала. «Колпіно» і «Великий Новгород» можна озброювати крилатими ракетами «Калібр», здатними переносити ядерну боєголовку.

«Це підводні човни, які, дійсно, загрожують і Україні і, в принципі, країнам НАТО. Якщо говорити про дальність стрільби «Калібрів», то це може досягати до 2,500 кілометрів. Тобто ці підводні човни є новітніми, вони, дійсно, загрожують безпеці не тільки Чорного моря, але, я сказав би, Європі та Середземному морю», – вважає заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Субмарина армії Росії «Колпіно» виходить з бухти Севастополя на навчання у Чорне море
Субмарина армії Росії «Колпіно» виходить з бухти Севастополя на навчання у Чорне море

За повідомленнями російських ЗМІ, саме «Колпіно» і «Великий Новгород» бомбили позиції бойовиків Ісламської держави у Сирії 2017 року.

Субмарини російської армії ведуть обстріл позицій ІДІЛ у Сирії ракетами «Калібр», 2017 рік
Субмарини російської армії ведуть обстріл позицій ІДІЛ у Сирії ракетами «Калібр», 2017 рік

На навчаннях у Чорному морі, поблизу узбережжя Криму, екіпажі обох субмарин теж тренували стрільбу по наземних цілях. І саме на це радить звернути увагу Павло Лакійчук:

По нас можуть лупити не тільки зі сходу «Іскандерами» і «Точками», а й «Калібрами» з півдня
Павло Лакійчук

«Єдине, що цікаво, це відпрацювання стрільби ракетами по наземним цілям. Це для нас серйозний момент такий, тому що відпрацьовувались вони і з надводних кораблів і з підводних човнів по морським цілям – це класичне застосування. Тобто, тут треба нам спостерігати саме за цим моментом, тому що у випадку загострення по нас можуть лупити не тільки зі сходу «Іскандерами» і «Точками», а й «Калібрами» з півдня».

Субмарина російської армії «Великий Новгород», бухта Севастополя, 2019 рік
Субмарина російської армії «Великий Новгород», бухта Севастополя, 2019 рік

Зараз на озброєнні Чорноморського флоту Росії 6 таких субмарин.

За допомогою цих човнів Росія, може постійно, фактично, повністю контролювати підводну сферу Чорного моря
Михайло Самусь

«Фактично, за допомогою цих човнів Росія, може постійно, фактично, повністю контролювати підводну сферу Чорного моря, що є дуже небезпечно для України, оскільки в Україні є засоби боротьби з підводними човнами, але їх замало», – пояснює експерт Михайло Самусь.

Ще одна особливість березневих морських навчань використання вертольота-розвідника. З повітря він вказує на цілі, які потрібно знищити в морі.

«Мало, можливо хто звернув на це увагу, застосовувався гелікоптер Ка-31Р. Це на Чорному морі я бачу вперше. Це вертоліт радіолокаційного дозору. По нашим, ну, по НАТОвським стандартам це загоризонтне виявлення цілей. Цілевказання з повітря збільшує точність ураження, збільшує дальність виявлення цілей», – пояснює Павло Лакійчук.

Вертоліт армії Росії Ка-31Р у Криму, тестові польоти, 2020 рік
Вертоліт армії Росії Ка-31Р у Криму, тестові польоти, 2020 рік

Російські десантники тренували напад.

На кримському полігоні Опук десантно-штурмова частина з Новоросійська тренувалися захоплювати аеродром умовного противника.

Вони цього року відпрацьовували вертикальний охват наступальної операції.
Павло Лакійчук

«Можна звернути увагу, що вони цього року відпрацьовували вертикальний охват наступальної операції. Це значить, що це суто наступальний вид бойових дій, який передбачає для закріплення успіху закидання десантників для захоплення опорних пунктів в тилу противника», – каже Павло Лакійчук.

Офіційна легенда іншого етапу навчань – оборона Чорноморського узбережжя від висадки умовного десанту противника. Насправді, і тут росіяни тренувались атакувати, а не оборонятись, переконують експерти. У ролі умовного ворога ті самі десантники 7-ї дивізії армії Росії з Новоросійська. Вчилися висаджуватися на берег. Якщо Росія перейде у реальний наступ на Україну, то саме силами 7-ї десантної дивізії з Новоросійська, вважає Михайло Самусь.

Демонструвалося, як будуть висаджуватися десантні підрозділи з Південного округу Росії на територію України
Михайло Самусь

«Насправді, 7 повітряна десантна дивізія з Новоросійська, звісно, буде висаджуватися прямо на об’єкти на території України. Тобто, чому я й казав, що ті елементи, які показувалися, що це, начебто, там якась оборона чи якісь оборонні заходи. Насправді, це демонструвалося, як будуть висаджуватися десантні підрозділи з Південного округу Росії на територію України. Тут все логічно, все відпрацьовувалося якраз з точки зору, як це буде відпрацьовуватися у бойових умовах».

Михайло Самусь – заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння
Михайло Самусь – заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння

Навчання у Криму – ширма для перекидання військ.

Завдяки масштабним навчанням, росіяни перекидають війська до кордонів України. За даними української розвідки, від 2015 року у напрямку Криму на постійній основі розташувалась 8 армія Південного військового округу.

Це і є постійне ведення розвідки противника в умовах війни з Російською Федерацією
Вадим Скібіцький

«Під виглядом навчань створюється угруповання, виводяться на полігони, виводяться до наших кордонів. Цей період саме і є загрозливий, коли воєнна розвідка аналізу і доповідає , який характер цих дій, наскільки він змінився, наскільки збільшився рівень загрози воєнного вторгнення на територію нашої держави. Це і є постійне ведення розвідки противника в умовах війни з Російською Федерацією», – каже представник головного управління розвідки міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

Вадим Скібіцький – представник Головного управління розвідки МО України
Вадим Скібіцький – представник Головного управління розвідки МО України

Росія не виключає варіант нападу США на Крим розповідав журналістам депутат Держдуми Росії Руслан Бальбек. Тому Кремль і проводить регулярні навчання на півострові. Також таким чином Кремль демонструє свій політичний вплив, вважає Леонід Кравчук:

Росія хоче перетворити Крим у плацдарм військовий
Леонід Кравчук

«Не просто ж Крим це Україна, це Чорне море, це цілий басейн. Там Туреччина, там сходяться нитки політики, які далеко виходять, далеко за межі України. І тому Росія хоче перетворити Крим у плацдарм військовий. І тому, поставивши таке завдання, вони демонструють свою силу, вони туди завозять війська, завозять новітню зброю, щоб показати, що вони там присутні і що вони мають там військову сильну базу».

Леонід Кравчук – президент України (1991–1994)
Леонід Кравчук – президент України (1991–1994)

Що зупиняє Росію від нападу на Україну найближчим часом?

Українські військові проводять навчання на межі з Кримом щотижня. Цього разу підрозділи десантно-штурмових військ тренувалися відбивати напад повітряного десанту.

Подальші навчання будуть проводитися за участі десантників, інженерних військ та авіації
Сергій Наєв

«Воїни-десантники раптово були підняти за тривогою, здійснили марш та відбили наступ умовного противника. У подальшому зайняли панівні висоти та обладнали оборону. Подальші навчання будуть проводитися за участі десантників, інженерних військ та авіації», – повідомив командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.

Підрозділи десантно-штурмових військ ЗСУ на навчаннях у Херсоньскій області, березень 2021
Підрозділи десантно-штурмових військ ЗСУ на навчаннях у Херсоньскій області, березень 2021

На півдні України перевірили роботу розрахунків протиповітряної оборони та розгорнули системи залпового вогню «Смерч» і зенітно-ракетний комплекс «Оса-АКМ».

БМ-30 «Смерч» – реактивна система залпового вогню на навчаннях ЗСУ в Херсонській області, березень 2021
БМ-30 «Смерч» – реактивна система залпового вогню на навчаннях ЗСУ в Херсонській області, березень 2021
Тиждень тому була подія, яка дуже значно відсунула ймовірність наступу Росії на Україну
Михайло Самусь

«Скажу так, тиждень тому була подія, яка дуже значно відсунула ймовірність наступу Росії на Україну. Це введення першого дивізіону спочатку навчальних крилатих ракет «Нептун», – каже Михайло Самусь.

Випробовування українського берегового комплексу крилатих ракет «Нептун», 2019 рік
Випробовування українського берегового комплексу крилатих ракет «Нептун», 2019 рік

Крилаті ракети «Нептун» здатні влучати у ціль на відстані 280 кілометрів, кажуть її розробники. Завдяки зброї, спроєктованій конструкторським бюро «Луч» у Києві, Україна зможе контролювати половину акваторії всього Чорного моря.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Євчин

    Починав роботу спортивним кореспондентом у 2006 році. Після 2014-го став журналістом-міжнародником. Від 2018-го працюю у редакції телевізійного проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії», зараз – ведучий телепроєкту. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG