Політично прив’язані до Кремля олігархи втрачають на цьому сотні мільярдів. І влада намагається рятувати насамперед своїх. Відомий експерт з російської економіки Маршал Ґолдман, професор економіки з американського коледжу Велслі з Масачусетса і автор книги «Нафтодержава: Путін, Влада і Нова Росія», каже: «У них тепер менше бундючності у поставі. Вони раптом довідалися, що вони також вразливі, тоді як перед цим були на злеті. Вони мали всі ці ресурси, але тепер їх необхідно гарантувати і чимало з них зникли».
Російська фондова біржа впала від травня на понад 60 відсотків і 25 найбагатших людей країни втратили 230 мільярдів доларів. Найбагатший прокремлівський олігарх Олег Дерипаска змушений був позбутися своїх часток у багатьох міжнародних компаніях – «Маґна», «Гохтіф» . Його банк «Союз» припинив кредитування. Низка заводів Дерипаски зупинили виробництво. Той же Маршал Ґолдман каже, що чимало російських олігархів стали жертвою світової кризи кредитування, і їхні капітали «випарувалися».
Рятуватимуть дружніх і каратимуть неслухняних
Російський експерт з РАН Ольга Криштановська каже, що переможцем з цієї кризи вийде держава, а вона врятує лише ті компанії, які «дружні Кремлю». Також цей експерт прогнозує монопольне становище держави в низці секторів економіки. Уряд Володимира Путіна вже оголосив, що виділяє понад 200 мільярдів доларів, щоб порятувати банківський і фінансовий сектор, і цими грошима буде опікуватися «Внєшторгбанк».
Хоча й дехто, як наприклад голова Союзу підприємців і промисловців Росії Олександр Шохін, вимагає прозорого розподілу цих коштів, цього не буде, стверджує та ж Ольга Криштановська: «Це дуже добрий час, щоб покарати тих, хто, на думку Кремля, перейшов через межу і не був досить слухняним».
Вже відомо, що нафтовий гігант «Роснафта» отримає близько половини з 9 мільярдного кредиту держави для нафтової галузі, бо керує цією компанією заступник прем’єра Росії Ігор Сєчин, близький соратник Володимира Путіна. Очікується, що в низці секторів російської економіки взагалі відбудеться зміна власників і влада захопить низку з них під свій контроль.
В Україні подібна ситуація. У західній пресі з’явилися інформації про крахове падіння деяких українських будівельних гігантів. Погіршилася ситуація в компаніях таких українських олігархів, як Рината Ахметова, Сергія Тарути, Віктора Пінчука. У понеділок Президент Віктор Ющенко оголосив на засіданні РНБО про створення мільярдного стабілізаційного фонду для викупу збанкрутілих під час кризи підприємств і банків.
(Прага – Київ)