Доступність посилання

ТОП новини

Фінансова криза в Росії веде до більшого контролю держави


Прага – Глобальна криза фінансів і банківського сектору завдає значного удару й по Росії. Це відчутно не лише в кредитуванні але й в енергетиці. Чимало російських олігархів опинилися на грані краху. Кремль планує когось врятувати, але це світить лише тим, хто дружній до нинішньої влади в Росії.

Лише кілька місяців тому російські компанії скуповували активи у всьому світі. Російські багатії хвалилися купівлями відомих професійних футбольних клубів, породистих скакунів. Новий президент Росії Дмитро Медведєв заявляв про перетворення Москви на глобальний фінансовий центр. Але глобальна криза завдала відчутного удару по російському фондовому ринкові.

Політично прив’язані до Кремля олігархи втрачають на цьому сотні мільярдів. І влада намагається рятувати насамперед своїх. Відомий експерт з російської економіки Маршал Ґолдман, професор економіки з американського коледжу Велслі з Масачусетса і автор книги «Нафтодержава: Путін, Влада і Нова Росія», каже: «У них тепер менше бундючності у поставі. Вони раптом довідалися, що вони також вразливі, тоді як перед цим були на злеті. Вони мали всі ці ресурси, але тепер їх необхідно гарантувати і чимало з них зникли».

Російська фондова біржа впала від травня на понад 60 відсотків і 25 найбагатших людей країни втратили 230 мільярдів доларів. Найбагатший прокремлівський олігарх Олег Дерипаска змушений був позбутися своїх часток у багатьох міжнародних компаніях – «Маґна», «Гохтіф» . Його банк «Союз» припинив кредитування. Низка заводів Дерипаски зупинили виробництво. Той же Маршал Ґолдман каже, що чимало російських олігархів стали жертвою світової кризи кредитування, і їхні капітали «випарувалися».

Рятуватимуть дружніх і каратимуть неслухняних

Російський експерт з РАН Ольга Криштановська каже, що переможцем з цієї кризи вийде держава, а вона врятує лише ті компанії, які «дружні Кремлю». Також цей експерт прогнозує монопольне становище держави в низці секторів економіки. Уряд Володимира Путіна вже оголосив, що виділяє понад 200 мільярдів доларів, щоб порятувати банківський і фінансовий сектор, і цими грошима буде опікуватися «Внєшторгбанк».

Хоча й дехто, як наприклад голова Союзу підприємців і промисловців Росії Олександр Шохін, вимагає прозорого розподілу цих коштів, цього не буде, стверджує та ж Ольга Криштановська: «Це дуже добрий час, щоб покарати тих, хто, на думку Кремля, перейшов через межу і не був досить слухняним».

Вже відомо, що нафтовий гігант «Роснафта» отримає близько половини з 9 мільярдного кредиту держави для нафтової галузі, бо керує цією компанією заступник прем’єра Росії Ігор Сєчин, близький соратник Володимира Путіна. Очікується, що в низці секторів російської економіки взагалі відбудеться зміна власників і влада захопить низку з них під свій контроль.

В Україні подібна ситуація. У західній пресі з’явилися інформації про крахове падіння деяких українських будівельних гігантів. Погіршилася ситуація в компаніях таких українських олігархів, як Рината Ахметова, Сергія Тарути, Віктора Пінчука. У понеділок Президент Віктор Ющенко оголосив на засіданні РНБО про створення мільярдного стабілізаційного фонду для викупу збанкрутілих під час кризи підприємств і банків.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG