Баррозо звернувся до красномовної статистики. ЄС на сьогодні імпортує 55 відсотків споживаних нафти й газу, і при таких тенденціях у 2020 році ця залежність від імпорту зросте до 70 відсотків.
Пакет заходів, запропонованих Єврокомісією, включає урізноманітнення імпорту енергії, поліпшення взаємозв’язку енергетичної інфраструктури між державами ЄС, включно з об’єднанням електростанцій регіону Північного моря, Балтики і Середземномор’я. Основою для цього стануть нові ЛЕП (лінії електропередач). План передбачає будівництво двох нових газогонів – з Нігерії через Сахару і з Каспію через Азербайджан і Туреччину. Хоча Росія й тут є основним конкурентом.
«З ухваленням цього пакету європейська залежність від імпорту не буде зростати. І другий момент – газовий імпорт, відносно якого промисловці побоювалися щодо достатньої наявності у постачальників необхідної кількості газу, фактично у абсолютних об’ємах зростати також не буде»,— вважає єврокомісар з енергетики Андріс Пієбалґс.
Низка держав не захищені від російських маніпуляцій з російським енергетичним експортом
Стабілізація імпорту має для країн ЄС важливе політичне значення. Їхня залежність від Росії все більше й більше впливала на перебіг виборів у багатьох країнах ЄС. Низка держав спільноти дуже незахищені від російських маніпуляцій з російським енергетичним експортом. Тому Баррозу наголосив у четвер на необхідності зменшення російського впливу через отримання прямого доступу до нафтових полів і газових запасів у районі Каспію. Йдеться про реалізацію багатостраждального газового проекту «Набукко». Разом з тим президент Єврокомісії сказав, що його послання до російського президента Дмитра Медведєва на саміті ЄС-Росія у п’ятницю буде «лише позитивним», бо «ЄС, безумовно, є найбільшим клієнтом Росії в її газовому експорті».
Єврокомісар ЄС з енергетики Андріс Пієбалґс також відзначив, що ЄС бере до уваги заяву Володимира Путіна щодо загроз реалізації проекту газогону з Росії до Європи по дну Балтійського моря але, на думку Пієбалґса, цей проект насамперед комерційний і залежить від того, чи виправдає він себе з точки зору витрат на його реалізацію і на збереження екології Балтики.
(Київ – Прага)