Голова «Української громади Севастополя» Мирослав Мамчак каже, що розподіл Чорноморського флоту колишнього СРСР проходив у тісному поєднанні з постачанням газу Україні. Власне, і сума оренди на 20 років української території рівна українському газовому боргу станом на 1997 рік.
На думку Мамчака, зараз російський флот перебуває у Севастополі і в Криму «у тепличних умовах». Україна забезпечує його теплом, електроенергією і комунальними послугами за внутрішніми цінами, а борг російських військових структур до Пенсійного фонду сягнув 3 мільйонів гривень. В «Українській громаді Севастополя» переконані, що лише розглядаючи з Москвою весь комплекс українсько-російських проблем, Київ може досягнути прийнятного для обох сторін компромісу.
Сімферополь хоче власного газу
Місцеві експерти вважають, що нинішні газові проблеми Севастополя більше пов’язані з тим, що природний газ до цього міста подається тупиковим газогоном. І так вони повторюються тут щороку. У кримському уряді кажуть, що загалом державне підприємство «Чорноморнафтогаз» зараз повністю забезпечує півострів власним газом. І хоча зниження його тиску відчувається практично в усіх регіонах Криму, ситуація мало відрізняється від минулорічної, чи, наприклад, від ситуації 2004 року. Втім, найважче зараз мешканцям північнокримського містечка Армянська, де зупинився хімічний завод «Кримський титан», а разом із ним і котельня, яка обігрівала майже увесь населений пункт.
Щоб уникнути подібних ситуацій, президія Верховної Ради Криму 12 січня запропонувала Президентові Віктору Ющенку і прем`єр-міністрові Юлії Тимошенко ухвалити рішення, щоб Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» могло самостійно продавати природний газ власного видобутку всім категоріям споживачів в АРК. Зараз це підприємство— один із найбільших в Україні видобувників природного газу, продає блакитне паливо лише для споживання населення, за зниженими цінами. Решта газу за такою ж ціною бере «Нафтогаз України».
У кримському парламенті вважають, що, отримавши можливість продавати свою продукцію дорожче промисловим споживачам, «Чорноморнафтогаз» отримає додаткові ресурси для освоєння нових газових родовищ. В українському секторі Чорного і Азовського морів зосереджені ресурси вуглеводнів в обсягу близько 2,3 мільярди тонн умовного палива. «Активізація освоєння цих ресурсів сприятиме суттєвій зміні енергобалансу не лише в Криму, а й в Україні», – мовиться у зверненні президії Верховної Ради Криму до українського керівництва.
(Сімферополь–Київ–Прага)