Доступність посилання

ТОП новини

Газ для Севастополя – політичне питання, для Сімферополя – економічне


Газопровід Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»
Газопровід Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»

Сімферополь – Серед усіх регіонів України найскладніша ситуація з постачанням природного газу виникла у Севастополі. Про це на нараді з керівниками областей 12 січня заявив заступник глави Секретаріату Президента України Роман Безсмертний. Тим часом представники севастопольської громадськості закликали українське керівництво під час переговорів з Росією щодо ціни на природний газ для України підняти питання вартості оренди об’єктів російського Чорноморського флоту в Криму.

Перебуваючи в понеділок у Криму, Юлія Тимошенко заявила, що переговори про ціну на російський газ вестимуться відтепер на урядовому рівні. Вважаючи це свідченням того, що це питання відтепер остаточно набрало політичного забарвлення, представники громадської організації «Українська громада Севастополя» закликали Президента та уряд України включити питання перебування Чорноморського флоту Росії на українській території до газових перемов, і виставити Російській Федерації «максимальні світові ціни за оренду військово-морських баз, за енергозабезпечення, комунальні послуги та відповідну штрафну санкцію за борги Чорноморського флоту РФ до пенсійного фонду України».

Голова «Української громади Севастополя» Мирослав Мамчак каже, що розподіл Чорноморського флоту колишнього СРСР проходив у тісному поєднанні з постачанням газу Україні. Власне, і сума оренди на 20 років української території рівна українському газовому боргу станом на 1997 рік.

На думку Мамчака, зараз російський флот перебуває у Севастополі і в Криму «у тепличних умовах». Україна забезпечує його теплом, електроенергією і комунальними послугами за внутрішніми цінами, а борг російських військових структур до Пенсійного фонду сягнув 3 мільйонів гривень. В «Українській громаді Севастополя» переконані, що лише розглядаючи з Москвою весь комплекс українсько-російських проблем, Київ може досягнути прийнятного для обох сторін компромісу.

Сімферополь хоче власного газу

Місцеві експерти вважають, що нинішні газові проблеми Севастополя більше пов’язані з тим, що природний газ до цього міста подається тупиковим газогоном. І так вони повторюються тут щороку. У кримському уряді кажуть, що загалом державне підприємство «Чорноморнафтогаз» зараз повністю забезпечує півострів власним газом. І хоча зниження його тиску відчувається практично в усіх регіонах Криму, ситуація мало відрізняється від минулорічної, чи, наприклад, від ситуації 2004 року. Втім, найважче зараз мешканцям північнокримського містечка Армянська, де зупинився хімічний завод «Кримський титан», а разом із ним і котельня, яка обігрівала майже увесь населений пункт.

Щоб уникнути подібних ситуацій, президія Верховної Ради Криму 12 січня запропонувала Президентові Віктору Ющенку і прем`єр-міністрові Юлії Тимошенко ухвалити рішення, щоб Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» могло самостійно продавати природний газ власного видобутку всім категоріям споживачів в АРК. Зараз це підприємство— один із найбільших в Україні видобувників природного газу, продає блакитне паливо лише для споживання населення, за зниженими цінами. Решта газу за такою ж ціною бере «Нафтогаз України».

У кримському парламенті вважають, що, отримавши можливість продавати свою продукцію дорожче промисловим споживачам, «Чорноморнафтогаз» отримає додаткові ресурси для освоєння нових газових родовищ. В українському секторі Чорного і Азовського морів зосереджені ресурси вуглеводнів в обсягу близько 2,3 мільярди тонн умовного палива. «Активізація освоєння цих ресурсів сприятиме суттєвій зміні енергобалансу не лише в Криму, а й в Україні», – мовиться у зверненні президії Верховної Ради Криму до українського керівництва.

(Сімферополь–Київ–Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG