Західні країни закликають до припинення насильства, але також не поспішають надавати допомогу в надісланні миротворців.
На думку російського оглядача, редактора журналу «Росія в глобальній політиці», Федора Лук’янова, ситуація в Киргизстані створює для Кремля одночасно і можливість, і виклик. «Фактично, визнається, що ніхто інший не може стабілізувати Киргизстан. Для Росії це серйозне випробування. Ми хотіли мати відповідальність і вплив. Гаразд, прошу дуже», – зауважує російський оглядач.
Але втрутитись у конфлікт, який уже забрав життя майже 200 осіб і загрожує у будь-який момент перекинутися на сусідні країни, є складним рішенням для Росії.
Якщо грузинська операція, що тривала практично тиждень, посилала сигнал про те, що Росія готова втрутитися у справи за кордоном, то нинішня ситуація демонструє обмеження російських сил.
Дуже багато «але» затягують рішення Росії
Як пояснює Пол Квін-Джадж, директор центральноазійських програм Міжнародної кризової групи, російські війська не мають досвіду такого роду операцій, бо їхній досвід базується на подіях дворічної давності в Грузії. «Це конфлікт, який не має кордонів, без військової форми. Можна собі уявити, як російський генерал може на це відреагувати – короткою і грубою атакою», – зауважив Квін-Джадж.
Віктор Літовкін, московський військовий аналітик, в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що, навіть об’єднавши зусилля з іншими країнами військового союзу ОДКБ, Росія не буде готова до проведення тривалих і затратних миротворчих операцій.
«Можливості миротворчих сил ОДКБ набагато менші, ніж сили НАТО, які зараз розташовані в Афганістані. І відомо, що і НАТО не вдається зробити там усе, що вони б хотіли», – говорить російський оглядач.
Ще однією проблемою, на думку експертів, залишається ставлення до конфлікту сусідніх держав, адже втрутившись у нього, Росія ризикує виступити на боці когось одного зі своїх союзників і створити небезпечний прецедент.