Із огляду на це, депортація циган із Західної Європи дуже хвилює представників цієї народності у країнах Балтії. Зокрема литовські роми готують звернення до уряду Франції, яке планують підписати і представники литовських правозахисних організацій.
За словами директора Громадського центру ромів Литви Світлани Новопольської, у зверненні йдеться про те, що колективна депортація суперечить правам людини, а аргументи французького уряду неприйняті для цивілізованого світу.
Чи підтримає уряд Латвії звернення на захід ромів?
Керівник латвійського об’єднання ромів «Nevo Drom» Анатолій Березовський вважає, що циган-громадян Євросоюзу дискримінують за національною приналежністю.
За його словами, Латвія має засудити депортацію ромів із Західної Європи, але питання в тому, чи зданий латвійський уряд це зробити, зауважує керівник латвійських ромів.
«Латвія – маленька країна. Вона, як ворона боїться кожного куща. Справа в тому, що Латвія не має своєї власної точки зору, вона пристосовується до альянсів», – зауважує Анатолій Березовський.
Він не впевнений у тому, що в Латвії може повторитися французький сценарій, однак зауважує, що й тут ромів утискують.
Латвійські роми приховують свою національність, але на життя на скаржаться
За офіційною інформацією, у Латвії проживає 8,5 тисяч ромів, однак, як стверджують представники цієї народності, тут їх набагато більше – понад 12 тисяч, 94 відсотків із них громадяни Латвії.
Аналітик Латвійського центру політики у сфері прав людини Сігіта Занковська-Одиня пояснює, що дані відрізняються, оскільки окремі латвійські роми досить часто, щоб уникнути пересудів у суспільстві, щоб орендувати квартиру чи отримати роботу приховують свою національність чи не вказують взагалі.
На думку експерта, у Латвії роми залишаються тією частиною суспільства, з якою інша частина не дуже хоче мати справу.
«Ми не однакові, хоча ромів завжди звинувачують у всіх бідах», – каже Зоя Клейна
Втім, латвійські роми не скаржаться на своє життя у Латвії. За їхніми словами, хоча коштів і бракує, але жити вони можуть поряд із іншими громадянами Латвії, на відміну від окремих європейських держав, де ромів від інших громадян відокремлює двометрова огорожа.