Квоти можуть продовжити
За інформацією Мінагрополітики, ця ситуація триватиме до кінця року, але фермери не виключають можливості, що квоти будуть продовжені і фермери взагалі не зможуть реалізувати своє зерно, зазначає Микола Стрижак.
«
Все переповнено. Мішки, склади, елеватори вже повністю заповнені, адже ми не можемо продати зерно
Прем’єр-міністр України Микола Азаров неодноразово заявляв, що уряд вводить квоти на експорт зерна з метою гарантувати продовольчу безпеку держави. Адже ще до введення квот з держави вже вивезли 5 мільйонів тонн зернових.
Фермерів «моритимуть» доти, доки зерно не віддадуть за безцінь державі
Водночас аграрний експерт Володимир Хорішко зазначає, що насправді у держави фактично немає коштів, щоб за реальними цінами викупити у фермерів зерно і наповнити Державний Аграрний фонд. Можливо, метою уряду є довести фермерів до того стану, коли своє зерно їм доведеться віддати державі за безцінь, зауважив Володимир Хорішко.
«Мета – створити штучне переповнення ринку, щоб ціни не росли так динамічно, як на світовому ринку, а щоб меншим був коефіцієнт кореляції з ростом цін у світі», – припускає директор ТОВ «Корпорація «Агро-Союз» Володимир Хорішко.
Вже нині, за інформацією Асоціації фермерів та приватних підприємців, ціни на зерно в Україні нижчі від минулорічних: близько 850 гривень за тонну зерна третього класу, тоді як ще у минулому році за тонну треба було викласти майже 1300 гривень.
Водночас фермери зазначають, що причини введення квот на зерно набагато далекоглядніші, ніж просто наповнити державний фонд. Така спільна політика уряду, крупних землевласників та інвесторів покликана знищити українського дрібного та середнього фермера, говорить Микола Стрижак, віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України.
Не зерно зайве у нас, а селянин зайвий. Вже хочуть продавати землю і хочуть продати її без зайвого клопоту. А селяни на землі – це клопіт. Усе йде до цього
У жовтні Президент Віктор Янукович виступив із ініціативою проведення земельної реформи, яка створить прозорі умови продажу землі. В асоціації фермерів переконані, що, можливо, вже скоро мораторій на продаж землі до 2012 року знову спробують скасувати.
Фермери попереджають, що боротимуться до кінця
Що ж до заборони експорту, то 10 жовтня Мінагрополітки, все ж, дещо послабило квоти і дозволило експорт того зерна, що вже було завантажене на кораблі, а це близько 250 тисяч тонн, заявив Микола Присяжнюк, міністр аграрної політики.
«Зерно, яке було на кораблях, вже поїхало і їде, зерно, яке зараз у портах, вивезуть за квотами», – зазначив міністр.
Тим часом, мільйони тонн зерна й далі лежать мертвим вантажем. Українські фермери повідомляють, що будуть протестувати. Вони вже звернулися сьогодні до Віктора Януковича з проханням втрутитися в ситуацію, що склалася з експортом зерна.
Якщо Президент не зверне увагу на проблеми фермерів, 42 тисячі селян погрожують влаштувати загальнонаціональний страйк.