Європейський Союз вже заморозив активи та заборонив видачу віз майже 170 білоруським урядовцям, включно з президентом Олександром Лукашенком. Це реакція на те, як білоруська влада переслідує своїх опонентів після грудневих президентських виборів.
Відтоді білоруська репресивна машина не зупинилася. Перед судом постала низка опозиційних політиків, включно з п’яти суперниками Олександра Лукашенка на президентських перегонах.
Тому євродепутати вирішили ще раз привернути увагу світу до цих подій. Чарльз Таннок, депутат Європейського парламенту з Великої Британії, є одним зі співавторів резолюції щодо Білорусі.
Хоча цей документ є лише рекомендацією для ЄС і його партнерів, в інтерв’ю Радіо Свобода Чарльз Таннок висловив сподівання, що Європейський парламент зможе вплинути на такі держави, як Білорусь.
«Нас розглядають у світі як взірець у справі підтримки базових свобод, демократії і верховенства права. Я не кажу про те, що це неминуче призводить до зміни політики урядів, але це їх і бентежить і попередить інших людей, яких цікавить наша думка і те, що відбувається в цих країнах», – говорить Таннок.
Європейські парламентарі вважають, що всі судові вироки щодо білоруських опозиціонерів з початку року були політично вмотивованими, адже суди проводили за зачиненими дверима, затримані не мали змогу запросити своїх свідків і не мали належного доступу до адвокатів.
Євродепутати називають звинувачення проти колишніх кандидатів на президента Білорусі незаконними і закликають негайно їх виправдати, так само, як й інших учасників протестів проти грудневих виборів.
У Брюсселі також стурбовані становищем, в якому опинилися білоруські мас-медіа. Резолюція закликає білоруську владу зупинити закриття тижневиків «Народна воля» і «Наша нива», а також не обмежувати доступ до двох незалежних порталів – «Хартія’97» і «Білоруський партизан».
Це вже третя резолюція Європейського парламенту щодо Білорусі з початку цього року.
Мінськ: у Брюсселі хочуть підірвати добробут білорусів
Міністерство закордонних прав Білорусі у відповідь заявило, що в Брюсселі спотворено трактують події у їхній країні.
Білоруські дипломати також звинуватили авторів резолюції в тому, що вони намагаються підірвати стабільність білоруського суспільства і добробут людей.
Офіційний Мінськ пообіцяв кроки у відповідь проти персоналій і структур, які «генерують антибілоруські дії».
Водночас у Мінську триває суд над низкою білоруських опозиціонерів, серед яких колишній кандидат на президента, керівник громадської кампанії «Європейська Білорусь» Андрій Санніков. Прокурор вимагає для нього семи років ув’язнення за звинуваченнями в організації масових безладів. Вирок мають оголосити 14 травня.