«Ми «Хюндай» купувати більше не будемо. Будемо купувати продукцію Крюківського вагонобудівного заводу. Вона повинна бути надійною», – заявив прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, потяги українського виробника такі ж якісні, як і корейські швидкісні поїзди.
Причиною подібної заяви можуть бути як політичні, так і економічні мотиви, вважає старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Він зауважує: якщо зміни і будуть, то не раніше 2014 року, адже «Укрзалізниця» не має чіткої стратегії та планів розвитку на середньострокову перспективу.
«У бюджеті «Укрзалізниці» нічого не змінилося в порівнянні з тим, що було до заяви. Дуже імовірно, що наступного року будуть певні проблеми, щоб державні підприємства, такі як «Укрзалізниця», мали вільні кошти на подібні закупівлі. Це буде залежати від обсягів», – каже він.
При цьому Олександр Жолудь зазначає: на вартість закупівлі впливатимуть ціна ремонту потягів, частота їхніх поламок, коефіцієнт корисної дії чи, наприклад, обсяги споживання палива.
Хочуть, але не можуть?
За словами ж колишнього очільника «Укрзалізниці» Михайла Костюка, українські залізничники завжди підтримували власного виробника. Втім, якщо технічні характеристики їх вантажних рухомих складів питань не викликають, то над пасажирськими транспортними системами треба серйозно працювати, зазначає експерт.
Український виробник не має в наявності сучасної тяги, яка може забезпечити якісний рух поїзда. Цей новітній рухомий склад повинен адаптуватись до умов руху поїздівМихайло Костюк
«Хюндаї» вилікує час
Михайло Костюк наголошує: несправності «Хюндаїв» на українських залізницях не є патологією, адже для нормального функціонування потягів потрібен час. Наприклад, для адаптації потяга європейського зразка «Сапсан» Росія витратила 2 роки, зауважує залізничник.
10 нових потягів південнокорейської компанії «Хюндай» «Укрзалізниця» отримала у травні цього року. Як наголошував тоді віце-прем’єр Борис Колесніков, нове придбання мало б поліпшити якість залізничного сполучення, зокрема під час Євро-2012. Втім, від початку своєї експлуатації поїзди неодноразово ламалися, а пасажири скаржилися на високу вартість квитків.