Є промовистим, що заява Олександра Бастрикіна прозвучала саме того дня, коли оприлюднив своє рішення про відставку український міністр фінансів Віктор Пинзеник. Навколо його роботи й оцінки нинішньої економічної ситуації в Україні останній час не вщухали пристрасті. Проте міністр зробив логічний політичний крок – коли відчув, що більше немає підтримки своїх поглядів в уряді і парламенті, вирішив залишити кабінет.
Здавалося б, у його російського колеги все навпаки. Він без жодних проблем вирішив проблеми із ухваленням бюджету на наступний рік – хоча цифри вартості нафти, на яких базувався цей бюджет, сьогодні вже не відповідають похмурій дійсності. Його не розкритиковують у ЗМІ, не ставлять під питання його погляди та компетентність. Ще ба пак! Адже Олексій Кудрін користується особистою довірою глави уряду Володимира Путіна.
Посада – охоронна грамота
Проте у російському керівництві є чимало людей, яким не подобається міністр фінансів. Більше того, вони готові саме його звинувачувати у російських наслідках кризи. Й дуже хотіли б позбутися. Але як? І тут виявляться, що політичних важелів – як у випадку із Пинзеником – у російських опонентів Кудріна просто немає. Єдине, на що вони поки що здатні – це демонструвати, що міністр оточив себе справжньою зграєю злочинців. Так, ймовірно, і з’явилася справа Сергія Сторчака.
На відміну від Віктора Пинзеника Олексій Кудрін просто не може дозволити собі відставку. Для нього вона означатиме, що він програв у боротьбі з опонентами – і також може бути звинувачений у шахрайстві. До того ж перебування на посаді – це єдина можливість допомогти співробітникам, що потрапили під тиск слідчого комітету.
Цим, можливо, і відрізняються можливості фінансових відомств Росії та України у кризовий момент. Український міністр може дозволити собі те, що небезпечно для його російського колеги – звичайну відставку. Чи варто пояснювати, що будь-які кадрові зміни створюють можливості корекції політики. І наскільки небезпечно, коли навіть для високопоставленого чиновника посада стає просто охоронною грамотою, якою він захищається від власних «силовиків».
(Київ–Прага)