Брюссель відповість на дії Кишинева
Взяти хоча б Молдову. Країна перебуває на межі економічного колапсу і може не протриматися без економічної допомоги ЄС. Але стосунки між Євросоюзом і Молдовою сягнули ледь не найнижчої відмітки за останні роки.
Офіційний Кишинів звинувачує владу сусідньої Румунії у підбурюванні й організації протестів, що прокотилися молдовською столицею після парламентських виборів.
Кишинів знову запровадив візи для громадян Румунії і цим порушив умови домовленості про полегшений візовий режим із Євросоюзом. У Брюсселі говорять, що цей крок не залишиться без відповіді. Хоча до того, щоб не запрошувати президента Молдови Володимира Вороніна на саміт до Праги, ще не йдеться.
Третій тиждень тривають протести в Грузії, і чим вони можуть закінчитися, не беруться прогнозувати ані європейські, ані місцеві спостерігачі. Білорусь, хоча і отримала запрошення на празький саміт, але її президента не хочуть бачити в чеській столиці багато з країн-членів ЄС. А чеський президент Вацлав Клаус офіційно заявив про своє небажання зустрічатися з Олександром Лукашенком, якого називають останнім диктатором у Європі.
Брак ефективного керівництва в Україні
Сусідня Україна представляє не менш складну проблему, хоч вона і не охоплена масовими протестами і не має автократичного керівництва. Ïї проблема – в протилежній площині. Як говорять керівники ЄС, країна потерпає від відсутності ефективного керівництва у той момент, коли потрібно ухвалювати життєво необхідні рішення.
Минулого тижня міністри закордонних справ Польщі і Німеччини звернулися до чеського керівництва ЄС, висловлюючи занепокоєння щодо політичної та економічної ситуації в Україні. Ці міністри навіть запропонували посередництво ЄС у вирішенні конфліктів всередині української влади. Проте скептики вважають, що зусилля ЄС будуть марними, і найближча надія на поліпшення ситуації в Україні з’явиться лише після президентських виборів.
(Київ - Прага)