Доступність посилання

ТОП новини

Режим Лукашенка «втрачає контроль» у Білорусі – дипломат ЄС


Мірослав Лайчак
Мірослав Лайчак

Прага – Один із чільників європейської дипломатії Мірослав Лайчак, який очолює нині департамент Росії, країн «Східного партнерства» і Західних Балкан у новому дипломатичному корпусі ЄС, заявив Радіо Свобода, що нові санкції, запроваджені Євросоюзом проти режиму Білорусі, працюють. Це відбувається, незважаючи на останнє придушення режимом Лукашенка демонстрацій та масові арешти їхніх учасників. Мірослав Лайчак вважає, що нещодавні жорстокості режиму Олександра Лукашенка є ознакою, що він втрачає контроль у державі.

Мірослав Лайчак – чільний дипломат, який працює у зовнішньополітичному відомстві Євросоюзу, що його очолює Катрін Аштон, в інтерв’ю Радіо Свобода зауважив, що днями білоруська міліція затримала сотні людей, які брали участь у мирних протестах проти дій влади. Приблизно 400 осіб було затримано 6 липня, коли вони брали протестували проти дій уряду в умовах наростання економічної кризи в Білорусі. Чимало людей було заарештовано і напередодні, 3 липня, в день відзначення Дня незалежності Білорусі.

Мірослав Лайчак звернув увагу на реакцію влади на оплески опозиції, яка таким чином висловлювала своє невдоволення владою, що, на його думку, свідчить про втрату стійкості режимом Лукашенка.

«Це дає дуже чіткий сигнал, що режим втрачає контроль, особливо через те, що останні демонстрації не були політично мотивовані, а відбувалися з причин жахливої економічної і соціальної ситуації для людей. І те, що там в Білорусі зараз відбувається, є дуже показовим», – наголосив дипломат

Брюссель карає лише діючий режим – Лайчак

Раніше у відповідь на репресії Мінська проти масових протестів опозиції 19 грудня минулого року проти фальсифікації президентських виборів і переобрання Лукашенка Євросоюз помістив у чорний список майже 200 чільників влади Білорусі, включно з самим президентом Олександром Лукашенком. Їм не лише заборонили в’їзд до країн ЄС, але й заморозили їхні банківські рахунки та активи на Заході.

Кількість людей у цьому списку постійно зростала, особливо після судів над кількома кандидатами на президента Білорусі. Останній перегляд в Євросоюзі списку заборон стався у червні, до нього були включені компанії, що тісно співпрацюють із режимом Лукашенка.

Мірослав Лайчак відмовився прогнозувати нові санкції проти Мінська у відповідь на репресії, але наголосив, що вже чинні санкції працюють.

«Я думаю, що це дійсно працює. Це оцінили демократичні сили в Білорусі, – каже він. – Ці заходи не дають негайних результатів, але немає сумнівів у їхніх подальших наслідках. Режим дуже добре знає і відчуває ці санкції, а ми продовжуємо визначати нашу політику і давати зрозуміти, яке наше ставлення до режиму. Ми не збираємося ослабляти це до того часу, поки вони не звільнять усіх політичних в’язнів»

У Брюсселі планують обговорити ситуацію 18 липня. Служба зовнішніх дій, що її очолює у зовнішньополітичному відомстві ЄС Мірослав Лайчак, за його словами, утримується від ухвалення таких обмежувальних кроків, як заклики до бойкоту Чемпіонату світу з хокею 2014 року в Мінську чи усунення Білорусі зі «Східного партнерства» (політичного форуму ЄС і шести республік колишнього СРСР).

Також ЄС не бажає впливати на співпрацю Білорусі з Міжнародним валютним фондом, коли інфляція в цій країні сягає вже понад 30 відсотків. Речник Євросоюзу Мірослав Лайчак зауважує, що Брюссель не має на меті завдавати якоїсь шкоди Білорусі чи її громадянам, а лише карає чинний там режим.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG