Доступність посилання

ТОП новини

Як розблокувати парламент: забрати гроші чи покликати Генпрокурора?


Під час засідання Погоджувальної ради керівників депутатських фракцій Верховної Ради України, 7 вересня 2009 р.

Київ – Що робити з недієздатною Верховною Радою? Спікер Володимир Литвин має намір утримувати зарплату за дні блокування. Віце-спікер від БЮТ пропонує піти у відпустку за власний рахунок, Президент – саморозпуститися, а представлена Партією регіонів опозиція, яка й заблокувала роботу парламенту, – дочекатися президентських виборів. Між тим, експерти-правники вважають, що дієві правові механізми виходу з ситуації є. Та річ у тім, що дуже багатьох влаштовує ситуація з заблокованим парламентом.

На погоджувальній раді парламенту спікер Володимир Литвин повідомив, що депутати не отримуватимуть заробітну плату за ті дні, коли парламент через блокування не працював. «Я розумію, що наражаюся на критику, але ж як бути тим депутатам, які прийшли і налаштовані на роботу? Ну, я ж не буду складати списки, перевіряти: хто стоїть під трибуною, хто лежить під трибуною», – пояснив свою позицію спікер.

Фракція БЮТ підтримала цю ідею й запропонувала взагалі до виборів піти у відпустку за власний рахунок.

Натомість, перший віце-спікер Олександр Лавринович, який представляє опозиційну Партію регіонів, дотримується іншої думки. Він зазначив, що виплата зарплати регулюється не бажаннями спікера, а законами та постановами уряду. До того ж, зарплатня депутатам – це не найбільша стаття витрат на утримання парламенту.

«Гратися в дитячі ігри, що в когось щось заберу, комусь віддам у вигляді премії, там пропонували окремі депутати... Я не думаю, що це гідна розмова для парламенту», – вважає Лавринович.

Дебати довкола саморозпуску

Днем раніше президент Віктор Ющенко в телеінтерв’ю заявив, що Верховна Рада має саморозпуститися. За словами глави держави, в нього сьогодні немає повноважень для розпуску парламенту. Проте він переконаний, що депутати можуть це зробити самотужки.

Перший віце-спікер Олександр Лавринович твердить, що Конституцією не передбачено право парламенту на саморозпуск. Це може зробити лише новообраний Президент. До того ж, віце-спікер-регіонал наголосив, що сьогодні «абсолютно недоцільно» говорити про дострокове припинення повноважень парламенту.

Трибуну розблокує... Генпрокурор?

На думку професора права і колишнього віце-спікера Віктора Мусіяки, чинний спікер не докладає всіх зусиль, аби розблокувати роботу парламенту.

«Не може бути такого, щоб заробітну плату не виплачували людям, які приходять на роботу, мають бажання працювати, а роботу їм не забезпечує той же голова Верховної Ради. Володимир Михайлович може спокійно (і це він міг би зробити) давно поставити питання про відповідальність людей, які блокують діяльність вищого органу законодавчої влади. Він має просто звернутися в ефір до Генерального прокурора, щоб була порушена кримінальна справа у зв’язку з тим, що люди заважають працювати», – каже Віктор Мусіяка.

Вони блокують – і «Їй» не заважають


Тривала тримісячна відпустка за власний рахунок може стати шляхом до саморозпуску. Бо під час сесії парламент впродовж місяця має збиратися на пленарні засідання, принаймні один раз. Але БЮТівці пропонують такий крок із іншої причини, вважає екс-віце-спікер.

«Бути присутніми в парламенті, мати трибуну – це важливо для тих кандидатів, які мають «розкручуватися», критикувати, – каже Віктор Мусіяка. – Втратити трибуну для них буде дуже прикро. Тому це вигідно, звичайно, БЮТ. Бо Юлія Володимирівна весь час на виду, вона весь час працює...».

За таких умов, попри свою недієздатність, Верховна Рада шостого скликання може дотягти до президентських виборів. А далі її доля значною мірою залежатиме від новообраного Президента.

(Київ - Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG