– Думаю, Україні та Росії вдасться досягнути певного компромісу, в тому числі стосовно перегляду чинної угоди. Її часто називають угодою «імені Тимошенко», бо саме вона її підписувала 2009 року. Інша річ, що я не плекав би ілюзій щодо саме успішності переговорів Януковича цими днями у Москві, де він зустрічався з Путіним і Медведєвим. Однозначно, що він струсив пил зі старих своїх пропозицій про газотранспортний консорціум. Такий розвиток подій не є несподіванкою. Бо якщо підходити по-діловому до переговорів, то Україна (на жаль чи на щастя) залишилася тільки з одним козирем на руках – ГТС. Маються на увазі й магістральні газопроводи, й підземні сховища України. Зрештою, в цьому є певний успіх, що Росія частково визнала (наразі неформально), що вона не шантажуватиме постійно Україну чи «білоруським сценарієм», чи вступом до Митного союзу. А переговори відбуватимуться навколо управління українською ГТС.
– А наскільки реальне взагалі створення саме в тристоронньому форматі газового консорціуму між Україною, Росією та ЄС?
– Я вважаю, що дуже реальне. І причина цього в економічній площині. Криза, що триває зараз і в Європейському Союзі, і у світі загалом, є доволі серйозною. Буквально днями і МВФ, і європейські банки дійшли згоди, що фактично весь Євросоюз стоїть на межі дефолту, і Росія у намірах одержати підтримку на черговий свій проект «Південний потік» має категоричну відмову.Росія розвернулася тепер обличчям до України. І Москва намагатиметься використовувати і розширювати можливості української газотранспортної системи. Ідея консорціуму виникла ще 2002-2003 року і тоді ж йшлося про добудову двох газопроводів. Один із них – газогін Богородчани-Ужгород: невеличка ділянка в українських Карпатах, 230 кілометрів. Ця ділянка за нинішніми цінами обійдеться у мільярд доларів, а не в 20 мільярдів, які запланували на «Південний потік». І лише за рахунок цієї маленької ділянки можна збільшити постачання газу до ЄС на 20 мільярдів кубометрів. Є ще один газопровід: Александров Гай-Новопсков. Він також дозволить збільшити постачання газу до ЄС на 20 мільярдів кубометрів.
– Наважитеся дати прогноз? Наскільки виключається повторення подій того ж 2009 року, коли «газова суперечка» між Україною та Росією сягнула крайнього ступеню і справа дійшла до припинення подачі газу для України та зменшення постачання для європейських споживачів? Можливе зараз повторення такого сценарію?
– Цього разу, на Новий рік, повторення такого сценарію можливе тільки в тому випадку, якщо Україні не вдасться отримати кредит МВФ, фінансові гарантії МВФ, і «Нафтогаз України» постане перед жорстким вибором – платити чи ні? Просто бракуватиме коштів. Але думаю, що Україні та Росії вдасться домовитися. Хоча при цьому Україні, на жаль, доведеться поступатися частиною ГТС. І тут дуже важлива позиція Януковича та української влади взагалі. Оскільки поступитися можна, але на паритетних умовах. Консорціум має відбуватися у форматі трьох: Україна – компанія з ЄС – «Газпром». При цьому Україна має зберегти 50% у такому проекті. «Газпром» нехай домовляється з ЄС, як хоче. І нюанс важливий у тому, що це має стосуватися тільки підземних газосховищ.