Свій перший візит в Україну державний секретар США Джон Керрі розпочав із відвідин вулиці Інститутської в Києві, куди приносять квіти і свічки для вшанування загиблих від дій силовиків учасників Євромайдану. За словами Керрі, ці люди загинули за відстоювання своїх прав, честі і гідності. «Те, за що вони так сміливо стояли, я це кажу з усією впевненістю, не можна вкрасти за допомогою куль чи вторгнення, його не змусять мовчати вбивці на дахах. Це – дещо істинне. Це називається свобода», – зазначив держсекретар США.
Тепер, заявив Керрі, за свободу бореться інша частина України – але їй протистоїть уже не внутрішній суперник, а зовнішній. Під час свого виступу у Києві Керрі підтвердив несприйняття Вашингтоном дій Росії у Криму і на сході України. Держсекретар США зокрема зазначив, що якби мова дійсно йшла про загрозу російському населенню Криму, то є безліч варіантів, як вирішити цю стурбованість дипломатичним шляхом.
До слова, під сумнів щирість публічних намірів Росії сьогодні поставив також президент США Барак Обама. «Той факт, що ми, як і раніше, бачимо солдатів за межами їхніх казарм, свідчить, що події у Криму не є наслідком заявленої турботи про етнічних росіян чи російськомовних українців. Це свідчення того, що Росія шляхом застосування сили намагається впливати на сусідню країну», – заявив Обама у Вашингтоні.
Росії потрібні приводи для подальшого вторгнення – Керрі
Джон Керрі наголосив на неприпустимості військового втручання і зазначив, що дії, до яких вдається Росія, взагалі складно уявити у 21-му столітті. Ця теза під час виступу Джона Керрі звучала кілька разів: держсекретар США зокрема зазначив, що агресія Росії фактично ставить під сумнів її авторитет у світі, бо, мовляв, по-справжньому видатні держави так не чинять.
Росія тяжко працює, щоб створити приводи для подальшого вторгненняДжон Керрі
Якщо Росія не погодиться на деескалацію, у наших партнерів не буде ніякого виходу крім як збільшити наші кроки з ізоляції РосіїДжон Керрі
Раніше держсекретар уже заявляв про імовірність запровадження економічних санкцій проти Росії. Реакцію Кремля на ймовірні санкції озвучив радник Володимира Путіна Сергій Глазьєв: Росія, мовляв, у такому разі буде змушена визнати неможливість повернення кредитів американським банкам, відмовитися від долара і перейти на інші резервні валюти, а також створити свою розрахунково-платіжну систему.
Мільярд на економічні реформи
Наразі, за словами Джона Керрі, у Вашингтоні працюють над пакетом фінансової допомоги Україні. Мова йде про 1 мільярд доларів гарантованої позики, яку США мають намір спрямувати, перш за все, в економічний сектор.
Ми працюємо з тимчасовим урядом, щоб допомогти йому опиратися політично мотивованим економічним маніпуляціям РосіїДжон Керрі
За словами держсекретаря, досягнуті домовленості буде виконано. «Я не думаю, що це прийнятно для США чи будь-якої іншої країни – розповідати про силу і сміливість людей, які вийшли на вулиці, казати про цінність демократії і свободи, за яку тут борються, а потім просто піти і нічого не зробити», – зазначив він.
У Києві Джон Керрі зустрівся зокрема з виконувачем обов’язків президента Олександром Турчиновим і прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Пізніше, коментуючи цю зустріч для преси, держсекретар зазначив, що Вашингтон визнає легітимність перехідного українського уряду і всіляко з ним співпрацюватиме. Про колишнього президента Віктора Януковича Джон Керрі згадав усього один раз: зазначивши, що той фактично утік, порушивши свої конституційні обов’язки.