Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2019, Київ 19:54

Переговори в ООН про відновлення міжнародної військової інспекції в Іраку


Переговори в ООН про відновлення міжнародної військової інспекції в Іраку

Прага, 6 березня 2002 – Переговори між Генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном і міністром закордонних справ Іраку Наджі Сабрі у справі відновлення міжнародної інспекції на іракських військових об’єктах викликають широкий інтерес серед політичних лідерів, дипломатів та оглядачів. Від успіху переговорів, які розпочнуться в Нью-Йорку завтра, залежатиме рішення західних союзників у справі відкликання можливого воєнного удару по Іраку, а пізніше – можливого скасування міжнародних санкцій проти Багдада.

Західні союзники й зокрема Сполучені Штати вважають, що Багдад, який сам нещодавно попросив розпочати нинішні переговори з Генеральним секретарем ООН, не має жодного вибору і не може ставити жодних попередніх умов для відновлення контролю його військових заводів. Коментуючи завтрашні переговори, держсекретар США Пауел заявив, що ця зустріч повинна бути дуже короткою й інспектори повинні повернутися до Іраку на умовах, поставлених Заходом.

Міжнародні санкції проти Іраку Рада безпеки ООН ухвалила після окупації іракськими військами Кувейту, а військову інспекцію розпочато у зв’язку з розробкою режимом Саддама Хусейна зброї масового знищення. Вислані 98-го року з Іраку міжнародні інспектори виявили і знищили десятки тисяч одиниць біологічної, хімічної і ракетної зброї, в тому числі близько 50-ти ракет середнього засягу. Від 98-го року нова група міжнародних інспекторів очікує на повернення до Іраку. До цієї групи входять 230 військових фахівців від різних видів зброї масового знищення із 40-а країн світу, в тому числі із п’яти країн – постійних членів Ради безпеки ООН, тобто США., Великобританії, Франції, Росії і Китаю. Видворяючи попередню групу інспекторів, Багдад запротестував проти переважаючої кількості американських і британських інспекторів, звинувативши їх у шпигунській діяльності на користь США й Ізраїлю.

Напередодні нинішніх переговорів, оглядачі, цитуючи фахівців, звертають увагу на ті ж проблеми, які стояли перед інспекцією раніше. Колишній заступник керівника групи інспекторів ООН Чарльз Далфер зі скептицизмом заявляє, що Багдад, як можна очікувати, і так не віддасть зброї масового знищення, навіть якщо і дозволить інспекторам повернутися на військові об’єкти. Ба більше, на його думку, іракський режим має намір застосувати цю зброю. Міністр оборони США Рамсфельд теж нещодавно заявив із цього приводу: ви можете розмістити інспекторів всюди і все рівно знайти що-небудь буде надзвичайно тяжко. Фахівці підкреслюють при цьому, що від 98-го року режим Саддама Хусейна мав досить часу, щоб добре замаскувати об’єкти, що виробляють або містять зброю масового знищення.

На думку оглядачів, відновлення міжнародної інспекції в Іраку не спричиниться до негайного скасування міжнародних санкцій проти Іраку, в тому числі ембарґо на продаж іракської нафти на міжнародних ринках. Ці речі залежатимуть від ширшого спектру зовнішньополітичних кроків Багдада, його дальших взаємин із сусідніми країнами і його готовності співпрацювати з міжнародною спільнотою.

Тим часом, як ілюстрацію нинішнього зовнішньополітичного курсу Багдада, можна навести заяву іракського посла при ООН у справі близькосхідних мирних пропозицій саудівського коронного принца Абдулли. За словами посла, Ірак не визнає держави Ізраїль і відкидає саудівські пропозиції врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG