Доступність посилання

ТОП новини

«Половинчасті дії Заходу затягують війну ціною українських життів»: звіт Чатам Гаус


Літак F-16 злітає у Німеччині. Українські Сили оборони почали контрнаступ без літаків F-16, що значно утруднює процес звільнення територій і призводить до значних втрат.
Літак F-16 злітає у Німеччині. Українські Сили оборони почали контрнаступ без літаків F-16, що значно утруднює процес звільнення територій і призводить до значних втрат.

Звіт британського Королівського інституту міжнародних справ, відомого також як Чатам Гаус, доводить важливість переконливої перемоги України у боротьбі з російською агресією не лише для українців, але й для стійкої міжнародної безпеки на майбутнє. А також прямо каже, що перемога може буде досягнута із своєчасною і значною військовою допомогою Заходу, особливо США. Звіт Чатам Гаус проаналізував Голос Америки.

Захід має зробити все, щоб Україна перемогла у 2023 році, наголошують аналітики британського Королівського інституту міжнародних справ. Вони застерігають міжнародну спільноту від спокуси «пожертвувати Україною, для порятунку від ще більшого конфлікту» і від підштовхування Києва до поспішного й компромісного перемир’я з Росією на основі поступок Москві.

Будь-які подібні «розв’язання» лише дозволяли б Росії вчинити новий напад на сусіда

«Догоджання путінської Росії – це глухий кут і для України, і для західних союзників… В більшості можливих варіантів це привело б Росію до того становища, в якому вона була 23 лютого 2022 року – напередодні повномасштабного вторгнення в Україну. Будь-які подібні «розв’язання» лише дозволяли б Росії вчинити новий напад на сусіда, як тільки вона вирішила б, що готова до цього, це також зберегло б готовність Росії до подальшої дестабілізації міжнародного порядку», – наголошує один з авторів звіту Джеймс Ніксі.

Західні лідери, зокрема президент Франції Емманюель Макрон та канцлер Німеччини Олаф Шольц, твердо виступили проти замороження російської війни в Україні, заявивши, що саме українська перемога має бути основою стійкого справедливого миру.

Але, наприклад, прем’єр–міністр Угорщини Віктор Орбан, який підтримує зв’язки з Москвою, повторює, що Росія непереможна і називає міжнародну військову допомогу Україні шкідливою, а західні санкції проти Москви марними.

Представниця колективу авторів звіту Орися Луцевич у розмові з Голосом Америки окремо вказала на те, що вона називає ознаками «самообмежування» західних країн, зокрема США у наданні допомоги Україні, що «дозволяє Росії вести війну на виснаження».

Захід самообмежується у надані Україні зброї… Війна на виснаження – це також результат і західної політики...

Захід самообмежується у надані Україні зброї… Війна на виснаження – це також результат і західної політики...
Орися Луцевич

«Ми бачимо з точки зору стратегії навіть Білого дому досить серйозне стримування, наприклад, в наданні Україні далекобійних снарядів. Ми бачимо на поверхні вже рішення, але що насправді стоїть за цим рішенням?

За цим рішенням стоїть побоювання дестабілізації Росії, чи, можливо, побоювання застосування Росією ядерної зброї, чи навпаки – віра в те, що можна якось домовитися з чинним російським режимом.

З нашого спілкування із західними урядами ми бачимо такі ризики. І зараз на часі, щоб ширша аудиторія й політики зрозуміти, які небезпеки несуть за собою такі політичні рішення»

Головні завдання

Звіт аналітиків Чатам Гаус пропонує міжнародній спільноті зосередитися на досягненні таких першочергових пріоритетів:

  • Вигнання російських військ із окупованих територій; реінтеграція тих територій з Україною; і, зрештою, ліквідація будь-яких територіальних «сірих зон».
  • Краща оборона цілого євроатлантичного простору від військових і невійськових загроз з боку Росії, включно з захистом економік і торговельних шляхів. Не в останню чергу – це означає гарантування безпеки сусідів Росії незалежно від того, чи вони в НАТО, чи ні.

Пріоритети на середньострокову і подальшу перспективу:

  • Домогтися, щоб досвід війни та подолання її наслідків призвів до подолання агресивності у російській закордонній та безпековій політиці.
  • Найкраще б було досягти ситуації, коли б Росія співпрацювала в міжнародній системі, основаній на правилах, а не намагалася зруйнувати цю систему.
  • Домогтися загальнононаціональної відмови Росією від своїх імперських амбіцій та повного визнання суверенності та незалежності України. Це вимагає засадничих з мін в політичній і суспільній культурі Росії.
  • Домогтися визнання Росією відповідальності за скоєння непоправних воєнних злочинів і згоди виплатити Україні відшкодування.

Пропозиції і застереження

«Лише повна військова перемога України може дати те, що цілком виправдано вимагають українці. Це може бути досягнуто лише з зовнішньою військовою допомогою, особливо від США», – наполягають аналітики Чатам Гаус.

Путін перейшов межу, з–за якої неможливо повернутися

Вони застерігають, що «половинчасті дії розтягнуть конфлікт коштом українських життів, а також стануть великою ціною для довготермінових перспектив безпеки у Європі».

На думку британських аналітиків:

«Путін перейшов межу, з–за якої неможливо повернутися і він повинен піти геть», бо «Україна і Захід ніколи не почуватимуться у безпеці допоки Путін залишатиметься при владі, і допоки багато росіян вважатимуть, що українським народом і політикою має керувати Москва».

«Цей рік вирішальний для надання Україні потрібної для перемоги підтримки перед тим, як вибори 2024 року в США відволікатимуть увагу й обмежуватимуть дії Заходу, або, у випадку перемоги Дональда Трампа чи його однодумців, можуть спробувати віддати перемогу в руки Росії», – вважають автори звіту британського Королівського інституту міжнародних справ

XS
SM
MD
LG