Росія має дедлайни, буквально тиждень-два. Військовий аналітик про механізовані штурми РФ
- Українські сили відкинули російську армію від трьох сіл на «Добропільському виступі», але водночас агресор поруч продовжує штурми.
- Росія знову використовує бронетехніку, а також перекидає сили і засоби під Добропілля та Покровськ.
- Осінні дощі ускладнять пересування військ, але дадуть перевагу українській аеророзвідці.
Проєкт DeepState ввечері 12 жовтня повідомив про те, що Сили оборони відкинули російську армію одразу від трьох сіл на «Добропільскому виступі» – поблизу Нового Шахового, Золотого Колодязя та Кучерового Яру. Водночас агресор просунувся прямо тут таки, біля місць українських контратак – у Кучеровому Яру та поблизу Шахового. Ситуація на плацдармі РФ в бік Добропілля, де ЗСУ проводять, за словами президента Володимира Зеленського на головкома Олександра Сирського, контрнаступальну операцію, стала, таким чином, іще більш заплутаною.
- Як російські підрозділи можуть наступати просто із «міні-котлів», які, згідно з мапою DeepState, утворилися на «Добропільскому виступі»?
- Із чим пов'язано збільшення кількості російських штурмів на бронетехніці в бік Добропілля та Покровська?
- Та чи виправдані контратаки ЗСУ на російські позиції на півдні України?
Про це Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо свобода) під час ефіру поговорили з військовим аналітиком та спікером Генштабу ЗСУ у 2014-2017 роках Владиславом Селезньовим.
«Ситуація залишається вкрай складною»
– Є контрнаступальні дії Збройних сил України і водночас поряд із цими зачищеними українськими захисниками територіями на мапі DeepState з’являються нові червоні плями , і ці червоні плями з ось цих «міні-котлів» на Добропільському виступі – тобто противник, армія Росії, перебуваючи фактично в оточенні, знову ж таки, якщо дивитися на цю карту, це «міні-котли», примудряється ще й наступати. Що там відбувається?
противник має можливість усе ще просуватися вперед
– Ситуація на Добропільському напрямку залишається вкрай складною, попри те, що ми чуємо досить обнадійливі заяви, як підрозділи десантно-штурмових військ 1-го корпусу «Азов» і низка інших підрозділів продовжують заходи з пошуку та знищення ворожих формувань, що проникли вглиб нашої оборони в районі Добропілля. Проте противник має можливість усе ще просуватися вперед.
далі читайте тут
ОВА: через російські атаки прикордоння Сумщини постраждали троє людей
Через російські атаки прикордоння Сумщини постраждали троє людей, повідомив у телеграмі голова обласної військової адміністрації Олег Григоров.
За його даними, у Миропільській громаді внаслідок удару дрону поранений 31-річний чоловік, а у Середино-Будській громаді внаслідок влучання БпЛА постраждали 47-річна жінка та 47-річний чоловік. Усім медики надають необхідну допомогу.
Також через атаки російських дронів у Краснопільській та Середино-Будській громадах пошкоджені приватні житлові будинки, додав Григоров.
ОВА: На Харківщині розширюють зону обов’язкової евакуації сімей із дітьми – стосується 40 населених пунктів
Влада Харківщини розширює зону обов’язкової евакуації сімей із дітьми з Куп’янського району.
Як повідомляє пресслужба обласної військової адміністрації, відповідне рішення Рада оборони області ухвалила через загострення безпекової ситуації ухвалили на Куп’янському напрямку.
За цим рішенням, родини із дітьми примусово евакуюватимуть з 27 населених пунктів Великобурлуцької, 6 – Вільхуватської та 7 – Шевченківської територіальних громад.
Загалом планують вивезти в більш безпечні місця 601 дитину – це 409 сімей.
У жовтні 2024 року на Харківщині оголосили обовʼязкову евакуацію для всіх жителів із чотирьох громад Куп’янщини, включно з містом Куп’янськ. Тоді голова ОВА Олег Синєгубов інформував, що в Куп’янському районі від деяких населених пунктів до лінії фронту лише близько 4 кілометрів.
У червні влада Харківщини оголосила обов’язкову евакуацію ще з семи населених пунктів Куп’янського району.
«Розхвалений аксьоновський купол» і пожежа на нафтобазі у Феодосії: настрої у Криму
- В окупованому Криму в ніч проти 13 жовтня безпілотники Центру спеціальних операцій «А» Служби безпеки України і Сил спеціальних операцій ЗСУ уразили низку об’єктів в окупованому Криму, які працюють на війну проти України, повідомило Радіо Свобода джерело в СБУ.
- За повідомленням, серед уражених об’єктів: Феодосійський морський нафтовий термінал; підстанція 220 кВ «Кафа» (Феодосія), яка є частиною енергомосту РФ – Крим; підстанція 330 кВ «Сімферополь» – там пролунала серія вибухів.
- Російське МНС та інші профільні служби РФ продовжують ліквідовувати наслідки «прильотів» у ніч на 13 жовтня в анексованому Криму. Пожежа, що виникла на нафтоналивному терміналі у Феодосії, і яку ніяк не можуть загасити, підсвітила проблеми, з якими тепер стикається населення окупованого півострова. Дехто з сумом згадує часи до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а хтось і життя в Криму до незаконної анексії.
Про це читайте у тексті Крим.Реалії.
Крім нафтобази, 13 жовтня в Феодосії була уражена електропідстанція «Кафа», внаслідок чого частина регіону залишилася без світла і води. У місті перекрито рух Керченським шосе і вулицею імені Федька.
За спостереженнями місцевого активіста, тонни води, що спрямовуються на гасіння нафтобази, створюють величезні екологічні проблеми для курортного міста.
«Уся ця вода, змішана з нафтопродуктами, потрапляє у море, ґрунт і підземні води. Це найекстенсивніший і екологічно небезпечний метод гасіння подібних об'єктів. Влада знала, що нафтобаза є ціллю для атак, тому потрібно було передбачити питання ефективних методів гасіння, а не лити тепер тонни води туди, вбиваючи екологію курортного регіону», – розповів активіст на умовах анонімності.
Далі читайте тут
Тисячі у СЗЧ. Що має зробити влада, щоб втечі з фронту припинилися?
Радіо Свобода зібрали думки про проблему самовільного залишення служби.
Андрій Іллєнко, офіцер батальйону «Свобода» бригади НГУ «Рубіж» у коментарі Радіо Свобода наголосив, що зараз «найкращим поповненням» до підрозділу є військові з бойовим досвідом, які в певний момент пішли у СЗЧ. Тому він наголошує, що розглядати ситуації, коли певний солдат залишив службу необхідно індивідуально. А також називає несправедливою ситуацію, коли за СЗЧ є кримінальна відповідальність, а за ухиляння від служби – ні.
«Я вважаю, що людина, яка була хоча би один день на фронті, вона уже заслуговує на мільйон більшу повагу, ніж той, хто просто відсидівся вдома і ухилявся і тікав», – сказав Іллєнко в етері програми «Свобода Live».
На іншому аспекті СЗЧ в етері Радіо Свобода наголосив народний депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко. Він каже – велика кількість людей в СЗЧ – щойно мобілізовані, які втекли по дорозі або вже навчальному центрі. Також депутат запевнив, що існують випадки мобілізації з порушеннями: хворих чи людей з відстрочкою.
«Тобто в нас частина людей потрапляє в СЗЧ навіть без того, що вони були на лінії фронту. Це наслідки системи, в якій весь акцент тільки на примус, без мотивації», – каже Олексій Гончаренко.
У відповідь на це, депутат від фракції «Слуга народу» Олександр Федієнко звертає увагу, що ТЦК не мають права мобілізувати людей з хворобами. Проте зазначає – корупція у цій сфері існує, але це не має стосунку до СЗЧ, і нею мають займатися правоохоронні органи. Що ж до СЗЧ, то Федієнко наголошує, що у законопроєкті, який скоро мають розглянути у другому читанні передбачено, як військовослужбовець може звільнитись від відповідальності, якщо пішов у СЗЧ.
«Як мінімум 4 складових, по яких військовослужбовець, який пішов у СЗЧ має усі права для того, щоб безкарно повернутись до ЗСУ та інших військових формувань в бойові підрозділи. Що ще треба зробити?», – запитує Олександр Федієнко.
Про це дивіться у програмі Свобода Live:
Через атаки РФ на Дніпропетровщину загинула жінка, у Павлограді пошкоджена інфраструктура – ОВА
Російська армія безпілотниками атакувала Дніпропетровщину, через атаку в Павлограді пошкоджена інфраструктура, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
За його даними, протягом дня під ударами російських FPV-дронів та артилерії була Нікопольщина – загинула жінка, пошкоджені 6 приватних будинків, кілька господарських і надвірних споруд, 3 парники.
На Синельниківщині через удар КАБом пошкоджений газогін, додав Лисак.
«Це буде ще одним свідченням слабкості Росії» – Вітакер про повернення військових КНДР на війну проти України
Залучення північнокорейських військових до участі у війні Росії проти України не є «чимось, що могло б суттєво змінити ситуацію» на полі бою, вважає посол США при НАТО Метью Вітакер.
«Та знаєте, що більше ми побачимо Північну Корею у війні чи на полі бою, то це буде лише ще одним свідченням слабкості Росії у війні проти України», – заявив представник Сполучених Штатів 14 жовтня.
Вітакер твердить, що «коли вони (військові КНДР – ред.) вперше були розгорнуті в цьому регіоні, вони не були готові до бою й зазнали значних втрат».
Наразі у Росії «немає таких проблем із відправленням людей на поле бою», які б спонукали до продовження використання північнокорейців, зауважує посол США при НАТО.
«Укренерго»: через складну ситуацію в енергосистемі є відключення світла у дев’яти областях
Через зумовлену попередніми російськими обстрілами складну ситуацію в енергосистемі – у Сумській, Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, а також частково у Кіровоградській, Київській і Черкаській областях – застосовані аварійні відключення, повідомляє компанія «Укренерго».
За даними компанії, у Запорізькій області аварійно знеструмлюються тільки промислові споживачі, а на Чернігівщині обленерго наразі застосовує три черги погодинних відключень.
Триває ліквідація наслідків російських атак на енергооб’єкти в усіх постраждалих від обстрілів регіонах, додають в «Укренерго».
Міненерго раніше повідомляло, що 14 жовтня російські війська атакували об’єкти енергетики в двох областях – Харківській і Сумській.
В ООН засудили удар сил РФ по гуманітарному конвою на Херсонщині
Представництво ООН в Україні підтвердило, що 14 жовтня міжвідомчий конвой організації потрапив під обстріл під час доставлення допомоги в прифронтову громаду в Херсонській області.
«На щастя, гуманітарні співробітники не постраждали, але дві вантажівки були пошкоджені. Гуманітарний координатор, координатор системи ООН в Україні Матіас Шмале засудив ці удари Збройних сил Російської Федерації та зазначив, що гуманітарні працівники захищені нормами міжнародного гуманітарного права і не мають бути атаковані», – ідеться в повідомленні.
«Проти оборонного сектору». Який вплив матимуть обмеження Китаю на експорт рідкісноземельних металів
- 9 жовтня Китай запровадив нові експортні обмеження ще для п’яти рідкісноземельних металів, доповнивши ними перелік із семи, які вже були обмежені у квітні.
- 10 жовтня, президент США Дональд Трамп пообіцяв запровадити додаткове 100-відсоткове мито на китайський імпорт.
- Останні експортні обмеження Китаю на рідкісноземельні метали не лише загрожують відновленням торговельної війни зі Сполученими Штатами, а й можуть мати серйозні наслідки для переозброєння України та розвитку інфраструктури в Центральній Азії.
Напруга у відносинах між Пекіном і Вашингтоном знову зросла через рідкісноземельні метали – групу з 17 елементів, які використовуються у всьому – від акумуляторів електромобілів і смартфонів до ключових технологій оборони.
«Крок Пекіна знову звертає увагу на те, як Китай використовує свій вплив як найбільша торговельна нація світу та свій контроль над виробничими ланцюгами, щоб проєктувати силу у міжнародних справах», – написав у своєму аналізі старший науковий співробітник британського аналітичного центру Chatham House Джеймс Кінге.
Цей крок було зроблено за кілька тижнів до можливої зустрічі президента США Дональда Трампа з китайським лідером Сі Цзіньпіном, і аналітики розглядають його як різку ескалацію довгострокової стратегії Пекіна щодо використання своєї домінантної ролі у сфері рідкісноземельних металів як інструменту тиску.
Китай контролює понад 70 % світового видобутку, 90 % переробки та 93 % виробництва магнітів із цих металів.
Відтепер іноземним компаніям доведеться отримувати спеціальний дозвіл від Пекіна, якщо вони хочуть експортувати з Китаю рідкісноземельні магніти або певні напівпровідникові матеріали, що містять щонайменше 0,1 % таких металів.
Нові правила також передбачають, що компаніям, пов’язаним із іноземними арміями (зокрема США), у більшості випадків відмовлятимуть у видачі експортних ліцензій.
«Ці нові обмеження є найсуттєвішими заходами Китаю, спрямованими проти оборонного сектору, з усіх, запроваджених досі», – заявила Грейслін Баскаран, директорка Програми безпеки критичних мінералів у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) у Вашингтоні.
«Фактично політика має на меті запобігти прямій або опосередкованій участі китайських рідкісноземельних металів чи пов’язаних технологій у закордонних оборонних ланцюгах постачання»
Що це означає для Європи та війни в Україні?
Це викликало побоювання в Європі, що нові правила можуть ускладнити надання військової допомоги Україні.
Наразі США погодилися продавати сучасне озброєння союзникам по НАТО у Європі, які потім передають його Києву для відсічі російського вторгнення. Європейські уряди також постачають Україні власне вироблену зброю.
Втім, багато видів сучасного озброєння залежать від рідкісноземельних металів – зокрема винищувачі F-35, підводні човни класів Virginia і Columbia, радарні системи, безпілотники Predator, високоточні авіабомби JDAM та крилаті ракети Tomahawk, які, за словами Трампа, він розглядає для передачі Україні.
Хоча багато імпортерів, включно з Пентагоном, мають накопичені резерви рідкісноземельних металів, нові обмеження можуть вплинути на постачання Україні у середньостроковій перспективі – особливо з огляду на те, що США, за даними CSIS, досі відстають у виробництві багатьох видів сучасного озброєння.
Європейська торгова палата в Китаї вже заявила, що нові обмеження «ще більше ускладнюють глобальні ланцюги постачання рідкісноземельних елементів». Посадовці повідомили, що вони вже стикаються із затримками у видачі експортних ліцензій, які накопичилися ще після квітневих обмежень Китаю на сім видів рідкісноземельних металів.
Запровадження нової системи для усунення «вузьких місць» у сфері рідкісноземельних ресурсів було однією з ключових ініціатив президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн на саміті ЄС–Китай у липні. Проте багато європейських компаній кажуть, що процедура отримання дозволів у Пекіні є повільною та вже призводить до затримок у виробництві.
У Херсоні через удари РФ загинули ще двоє людей, постраждало півторамісячне немовля – ОВА
У Херсоні внаслідок російських ударів 14 жовтня загинули ще дві людини, постраждало півторамісячне немовля, повідомив очільник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Через російський обстріл Дніпровського району Херсона смертельні поранення дістав чоловік 1980 року народження… Опівдні ворог обстріляв Корабельний район, внаслідок чого травми, несумісні з життям, дістала 88-річна жінка. Близько 13:00 через російський обстріл Дніпровського району Херсона постраждало немовля. Ворожий снаряд «прилетів» у будинок, де перебувала дівчинка, якій лише півтора місяці. Вона дістала вибухову травму і гостру реакцію на стрес», – написав Прокудін у телеграмі.
За його словами, дитина перебуває у лікарні.
Раніше очільник ОВА повідомляв про загиблу літню жінку через російський удар у Херсоні, а також про чотирьох поранених, з яких один – перебуває в тяжкому стані.
На фронті відбулося 113 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 14 жовтня російські військові 113 разів атакував позиції Сил оборони України, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Від російських артилерійських обстрілів постраждали прикордонні райони нашої країни, зокрема населені пункти Бояро-Лежачі, Нова Гута, Нововасилівка, Бобилівка, Ситне Сумської області; Зоря, Архипівка, Заріччя Чернігівської області», – йдеться у зведенні станом на 16:00.
Майже половина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили 47 атак на позиції наших захисників у районах населених пунктів Володимирівка, Нове Шахове, Никанорівка, Червоний Лиман, Сухецьке, Михайлівка, Новоекономічне, Промінь, Лисівка, Покровськ, Звірове, Котлине, Удачне, Молодецьке, Горіхове, Новоукраїнка, Філія та в напрямку Новопавлівки. Стримуючи ворожий натиск, українські захисники вже відбили 39 атак, бої тривають», – указано в повідомленні.
Бої також тривали на Північно-Слобожанському і Курському, Південно-Слобожанському, Куп’янському, Лиманському, Слов’янському, Краматорському, Костянтинівському, Олександрівському та Оріхівському напрямках.
Армія РФ просувається і не закріплюється біля Сіверська: що це за тактика?
У районі села Серебрянка Донецької області збільшилася «сіра зона», повідомили аналітики DeepState 13 жовтня. За їхніми даними, це одна з найбільших «сірих» ділянок на лінії фронту, де фіксується постійний тиск російської армії без закріплення або контролю місцевості.
«Дивна тактика противника, яка не передбачає закріплення на місцевості, а «тупе» забігання в глибину», – зауважують аналітики.
У DeepState також додали, що російські війська не закріплюються в Серебрянці – південніше вони просто проїжджають повз село і українські позиції, навіть на мотоциклах.
Старший сержант 54-ї окремої механізованої бригади Максим Бутолін повідомив в ефірі телемарафону «Єдині новини», що армія РФ провела ротацію, посилила угруповання під Сіверськом (від адмінмеж міста до околиць Серебрянки навпростець близько 4 кілометрів), а також накопичує сили і техніку в тилу – ймовірно, готуючись до механізованого наступу.
Він також зазначив, що російське військове командування нещодавно перекинуло в цей район близько 500 військовослужбовців з полігонів.
Згідно з ранковим зведенням Генштабу ЗСУ, за минулу добу на Слов'янському напрямку – відомство зараховує ділянку довкола Сіверська нього – противник провів сім атак, у тому числі в районах Серебрянки, Ямполя та Григорівки.
Сирський: штурмові підрозділи на окремих напрямках просунулися до 1,6 кілометра в районі Покровська
У Покровському районі на Донеччині українські сили просунулися на окремих напрямках до 1,6 кілометра, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.
«Попри невдалі намагання ворога просунутися на деяких напрямках, нашими воїнами протягом минулої доби проведено пошук і знищення противника на території 3,4 кв км Покровського району Донецької області. Штурмові підрозділи на окремих напрямках просунулись до 1,6 км», – йдеться в його повідомленні у фейсбуці.
За словами Сирського, загалом за час Добропільський операції, станом на ранок 13 жовтня, звільнено 182,4 кв км території, 224,7 кв км – «зачищено від ДРГ противника».
За спостереженнями британської розвідки, наведеними у вересні, Покровськ як логістичний центр на Донеччині залишається головним пунктом російських наступальних операцій. Він стримує просування Росії далі в Донецькій області й у напрямку Краматорська і Слов’янська.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 1 жовтня заявив, що українські військові розсікли так званий «Добропільський виступ» російських військ.
Наслідки українських ударів по НПЗ Росія відчуватиме щонайменше до середини 2026 року – МЕА
Темпи переробки нафти на російських нафтопереробних заводах через українські удари будуть знижені щонайменше до середини 2026 року, пише Bloomberg із посиланням на щомісячний звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).
Інтенсивність українських ударів по російських нафтогазових об’єктах різко зросла в серпні та вересні 2025 року. За даними видання, з початку серпня Україна завдала щонайменше 28 ударів по ключових російських НПЗ, збільшивши дальність атак, що призвело до дефіциту бензину в кількох регіонах.
«Раніше ми передбачали нормалізацію нафтопереробної активності до кінця року, але тепер дотримуємося обережнішого прогнозу», – зазначають у МЕА. За даними агентства, через постійні атаки переробка сирої нафти в Росії скоротилася приблизно на 500 тисяч барелів на добу.
Згідно з прогнозами МЕА, обсяг переробки нафти в Росії складе трохи менш як 5 мільйонів барелів на добу до червня 2026 року, а потім відновиться до 5,4 мільйона барелів на добу. При цьому, як зазначається, прогноз переглядатиметься з огляду на надходження додаткової інформації.
«Повертаються додому в чорних пакетах»: новий призов до армії РФ в окупації
1 жовтня на окупованих територіях України розпочався осінній призов до російської армії. За кілька днів до цього, 29 вересня, президент Росії Володимир Путін підписав відповідний указ про проведення військового призову на строкову службу. Цей процес триватиме до 31 грудня. Загалом російська влада планує призвати 135 тисяч людей віком від 18 до 30 років.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» докладніше дізнавався про те:
- Як відбувається призов до російської армії в окупації?
- Що чекає на строковиків під час проходження служби і які є ризики?
- Наскільки Росія зацікавлена у залученні жителів окупованих територій до своєї армії і з якою метою це робить?
Раніше, 24 вересня цього року, російська Державна дума у першому читанні схвалила законопроєкт про проведення призову до армії протягом усього року – з 1 січня до 31 грудня. Якщо його ухвалять в цілому, то, починаючи з 2026 року, російські призовні комісії працюватимуть постійно.
У Центрі національного спротиву зазначили, що термін служби у російській армії залишається 12-місячним, а призовників, в тому числі з окупованих територій, запевняють, що їх не відправлятимуть на фронт. Але практика інша, наголошують у підпіллі.
За їхніми даними, «учорашні строковики опиняються в окопах на українській землі. Чоловіків з окупованих територій Кремль трактує як додатковий ресурс і примушує йти до військкоматів через роботодавців, лікарні чи блокпости».
Далі читайте про це тут
На нафтовому терміналі у Феодосії другу добу триває пожежа, дим видно за 25 км
Другу добу триває пожежа на нафтоналивному терміналі у Феодосії в окупованому Росією Криму після української атаки.
Як повідомляє телеграм-канал «Кримський вітер», над містом пливе дим, який видно навіть зі Старого Криму, розташованого приблизно за 25 кілометрів від нафтобази.
Запах гару відчувається за 10 кілометрів від місця пожежі, повідомляють читачі телеграм-каналу.
Феодосійський нафтоналивний термінал зазнав нової атаки в ніч з 12 на 13 жовтня. Значна частина його території була охоплена пожежею.
Заграва від пожежі, що спалахнула, була помітна зі Старого Криму, що на північ від Феодосії, і Алупки, розташованої західніше на Південному березі Криму.
Підконтрольна Росії влада евакуювала з небезпечної зони близько 830 осіб.
Попереднього удару по нафтоналивному терміналу у Феодосії було завдано в ніч проти 6 жовтня, про це повідомляли місцеві телеграм-канали, а пізніше заявили і у ЗСУ.
Раніше цей термінал неодноразово зазнавав атак Сил оборони України. У жовтні 2024 року нафтобаза Феодосії горіла близько тижня. Після удару 6 жовтня цього року – трохи більше ніж чотири доби.
За час російсько-української війни були уражені 12 із 34 резервуарів. Внаслідок нещодавньої атаки на нафтобазі у Феодосії було пошкоджено ще 11 ємностей, 10 з яких були з паливом.
Феодосійський нафтоналивний термінал є найбільшим у Криму з пропускною спроможністю 12 мільйонів тонн нафтопродуктів на рік і ємностями для одночасного зберігання 250 тисяч тонн продукції.
Від 2022 року територію півострова практично щодня атакують безпілотники і ракети, в більшості випадків Міноборони РФ або російська влада не підтверджує влучання по військових об’єктах, навіть якщо цю інформацію вдається верифікувати.
Українська сторона не щоразу коментує такі удари, але регулярно наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.
ОВА: у Херсоні через атаку РФ загинула літня жінка, один із поранених – у тяжкому стані
У Херсоні внаслідок російського удару 14 жовтня загинула літня жінка, ще четверо людей постраждали, один із них перебуває в тяжкому стані, повідомив очільник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«У ці хвилини медики борються за життя 55-річного чоловіка, який дістав вибухову травму, уламкові поранення голови, руки та грудної клітини. Його стан – тяжкий. Ще трьом людям – 57-річному чоловіку та жінкам 60 й 62 роки – бригада «швидкої» надали допомогу на місці. У них діагностували контузії, вибухові й закриті черепно-мозкові травми», – написав голова ОВА у телеграмі.
Він додав, що удару по Дніпровському району Херсона загарбники завдали опівдні.
Минулого тижня в Моніторинговій місії ООН з прав людини заявили, що в Україні протягом 2025 року кількість жертв серед цивільних осіб внаслідок російських ударів різко зросла: загальне число жертв за перші дев’ять місяців року збільшилося на 31% порівняно з 2024 роком. «Це суттєве зростання поки що не демонструє ознак уповільнення», – відзначають експерти.
Як ідеться в повідомленні, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну місія задокументувала дані про щонайменше 14 383 загиблих цивільних людей в Україні, серед яких 738 дітей, а також про 37 541 поранену людину, зокрема 2 318 дітей.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Сибіга й Лубінець закликали світ відреагувати на удар по гуманітарній місії ООН на Херсонщині
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував російський удар по вантажівках Управління з координації гуманітарних справ ООН у Білозерській громаді 14 жовтня.
Він вказав на те, що чотири автівки з офіційним маркуванням везли допомогу мирним жителям. Одна з них згоріла, ще одна серйозно пошкоджена.
«Знищення Росією гуманітарного вантажу – черговий свідомий терористичний акт та порушення міжнародного гуманітарного права. Світ має діяти рішуче – такі напади не можуть залишатися без відповіді», – заявив Лубінець.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що вантажівки відрядила Всесвітня продовольча програма ООН. Вони були в складі конвою та доставляли продукти харчування і «життєво необхідну допомогу».
«Ще одне жорстоке порушення міжнародного права, яке демонструє повну зневагу Росії до життя цивільних і до її міжнародних зобов’язань. Ми закликаємо держави-члени ООН рішуче засудити чергову атаку на гуманітарних працівників та посилити тиск на агресора», – додав урядовець.
Раніше голова Херсонщини Олександр Прокудін повідомив, що вранці 14 жовтня Росія атакувала гуманітарну місію в Херсонській області. Сама місія наразі не коментувала повідомлення про обстріл.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Як обмін даними зі США допоміг Києву завдавати точних ударів по НПЗ Росії
США вже кілька місяців передають Україні розвідувальні дані, які допомагають Києву завдавати точних ударів по російських енергетичних об’єктах: НПЗ, газопереробних заводах та інших. Передана інформація, зокрема, дає змогу українським військовим точніше визначати позиції російської ППО і радарів, що стоять навколо нафтопереробних підприємств. І це дозволяє їм прокладати маршрут для своїх ударних безпілотників так, щоб ті не були збиті на підльоті до заводу.
Спершу про передачу Києву розвідувальних даних про радари стеження і ППО написала Financial Times із посиланням на кількох українських і американських чиновників. Але цю інформацію онлайн-мережі «Настоящее время», створеній Радіо Свобода для російськомовної аудиторії, також підтвердив український військовий експерт Роман Світан.
Один зі співрозмовників FT сказав, що Київ самостійно обирає цілі для ударів, а США лише допомагають йому виявляти вразливі місця. Однак інші джерела видання стверджують, що саме США визначають список пріоритетних цілей для ударів по Росії, оскільки розглядають ці удари як інструмент, який може змусити Кремль сісти за стіл мирних переговорів. За словами Романа Світана, полковника запасу Збройних сил України, американські експерти справді краще розуміють логістику російської нафти і тому радять, куди цілити в конкретний момент, щоб удар був ефективнішим. «Але ми (Україна) самі вирішуємо, куди пріоритетніше вдарити», – коментує український експерт твердження статті FT.