Доступність посилання

ТОП новини

«Південь ми нікому не віддамо, все своє повернемо» – президент України


Президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки до Одеської області оглянув один з опорних пунктів системи МВС. Одещина, 18 червня 2022 року
Президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки до Одеської області оглянув один з опорних пунктів системи МВС. Одещина, 18 червня 2022 року

Президент Володимир Зеленський за підсумками робочого візиту до Одеської та Миколаївської областей заявив, що Україна поверне окуповані території.

«Повертаюся з півдня – відвідав сьогодні наші передові позиції в Миколаївській області, відвідав сам Миколаїв, а також Одеську область. Поспілкувався з нашими захисницями, захисниками – військовими, поліцейськими, нацгвардійцями, теробороною. Всі вони не сумніваються у нашій перемозі. Подякував за службу, за захист нашої держави. Подякував батькам таких хоробрих дітей. Дійсно дуже міцних... Південь ми нікому не віддамо, все своє повернемо, і море буде українським і безпечним», – сказав Зеленський у ранковому відеозверненні в неділю.

Глава держави також додав, що і в Миколаєві, і в Одесі провів наради з українськими військовими та посадовцями, які відповідають за оборону й забезпечення цих областей.

«Заслухав доповіді щодо руйнувань, яких області зазнали від російських ударів. Втрати значні. Багато житлових будинків зруйновані, порушена цивільна логістика, багато соціальних питань. Доручив зробити більш системною допомогу людям, які втратили близьких. А все зруйноване обов’язково відновимо. Немає в Росії стільки ракет, скільки в наших людей бажання жити», – зауважив Володимир Зеленський.

Зліва направо: президент Украины Владимир Зеленский, голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко і мер Одеси Геннадій Труханов. Одеса, 18 червня 2022 року
Зліва направо: президент Украины Владимир Зеленский, голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко і мер Одеси Геннадій Труханов. Одеса, 18 червня 2022 року

Також президент вказав, що було обговорення безпеки українських портів і можливості для експорту агропродукції з України.

«Наша позиція чітка й незмінна: щойно вдасться гарантувати безпеку за допомогою міжнародного посередництва, Україна зробить усе можливе для протидії продовольчій кризі у світі, яка виникла через російську війну, – і в Азії, і в Африці, і в більшості країн Європи», – наголосив він

В ООН кажуть, що російське вторгнення в Україну може призвести до збільшення кількості тих, хто голодує у світі, на 18 мільйонів.

Українська влада звинувачує Росію у незаконному привласненні українського зерна на окупованих територіях. Росія це заперечує.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури. При цьому Москва заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

XS
SM
MD
LG