Доступність посилання

ТОП новини

Зброя Заходу і удари по цілях у Росії: у світі відреагували на заклик генсека НАТО дати дозвіл Україні


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ під час виступу у Верховній Раді України. Київ, 29 квітня 2024 року
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ під час виступу у Верховній Раді України. Київ, 29 квітня 2024 року

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ під час інтерв'ю британському виданню The Economist 24 травня закликав союзників, які постачають зброю в Україну, скасувати заборону на її використання для ударів по військових цілях у Росії. Коментарі що цього заклику зібрав «Голос Америки».

Видання The Economist наголошує, що очільник Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ вдався до гучної заяви рівня, зазвичай непритаманного очільникам альянсу та додає, що його термін на цій посаді невдовзі добігає кінця.

The Economist коментує: «Генеральні секретарі НАТО, зазвичай, не нападають на політику найбільшої та найважливішої країни-члена альянсу (Сполучених Штатів Америки ред.)».

За словами Столтенберґа, особливо на тлі численних ударів по Харкову правила використання західної зброї слід пом’якшити, що, очевидно, розвязало б руки Україні та допомогло їй захищатися.

Як повідомляв «Голос Америки», за таку ідею виступили численні військові аналітики з Європи та США, а українські посадовці лобіювали дозвіл на удари по цілях у Росії американською зброєю під час візиту законодавців Сполучених Штатів. За таку ідею публічно виступили і лідери Конгресу США та низка високопосадовців.

Слова Столтенберґа спрямовані проти президента США Джо Байдена, каже і кореспондент BBC в Україні, журналіст Джеймс Вотерхаус.

«Його (Єнса Столтенберґа – ред.) слова спрямовані проти президента Байдена, але він слухає? Київ на це буде сподіватися», – пише журналіст у соцмережі X (колишній Twitter).

До «опозиції» Байдену слова Столтенберґа відносить і видання Newsweek, поєднуючи його із позицією спікера Палати представників Майка Джонсона, висловлену ним у коментарі журналістці «Голосу Америки» Катерині Лісуновій.

«Очільник НАТО на боці Майка Джонсона проти Джо Байдена», – подає ситуацію Newsweek.

Видання наголошує, що позиція Столтенберґа «суперечить президенту США Джо Байдену, але її підтримують у Вашингтоні відомі законодавці, включаючи спікера Палати представників Майка Джонсона».

Деякі союзники вже переглянули обмеження, дозволяючи використання наданої Україні зброї проти військових цілей у Росії
Єнс Столтенберґ

У згаданому інтерв'ю Столтенберґ не називає конкретно США, але каже, що «настав час» для союзників подумати, чи не варто їм зняти деякі обмеження на використання зброї, наданої Україні.

«Деякі союзники вже переглянули обмеження, дозволяючи використання наданої Україні зброї проти військових цілей у Росії. І я вірю, що час настав для всіх... Якщо ви відмовляєте Україні в праві завдавати ударів по російській території, то ви дуже ускладнюєте для них дотримання права на самооборону, закріпленого у Статуті ООН», – сказав Столтенберґ.

Як повідомляв «Голос Америки», уряд США вказує, що «не заохочує і не уможливлює» удари по території Росії з американської зброї.

Водночас держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що Україна сама вирішує, як вона веде війну. За інформацію джерел видання The New York Times, після візиту до України, Блінкен запропонував дозволити Україні використовувати американську зброю для ураження ракетних та артилерійських пускових майданчиків на території Росії безпосередньо за кордоном з Україною.

Джерела видання зауважують, що пропозиція наразі перебуває на стадії формування, і її ще не було формально представлено президенту Байдену, «який традиційно був найбільш обережним».

Наразі немає розбіжності в позиції щодо атак по території Росії зброєю США між Пентагоном, Держдепартаментом та Білим домом, наголосив речник Державного департаменту США Метью Міллер в інтерв’ю «Голосу Америки».

«Столтенберґ правий. Союзники по НАТО повинні дозволити Україні використовувати надану зброю для ударів по об'єктах у Росії
Стівен Пайфер

«Коли йдеться про використання зброї, наданої США – ми не робимо можливими удари на території Росії», – говорить Міллер. США продовжуватимуть надавати Києву все що потрібно, щоб захистити себе, наголошує він.

Але аналітики наголошують, що Вашингтону потрібно змінювати позицію.

«Столтенберґ правий. Союзники по НАТО повинні дозволити Україні використовувати надану Заходом зброю для ударів по військових і пов'язаних з ними об'єктах у Росії», – підтримує генсекретаря експосол США в Україні Стівен Пайфер.

Окремі експерти стверджують, що Україні потрібно дозволити захищатися і атакуючи джерела прибутку російської влади, які дозоляють їй вести війну.

Так, аналітик Джек Вотлінг із Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні у подкасті для Financial Times заявив: «Росія щодня завдає ударів по цілях в Україні. Тож ми не повинні критикувати українців за ураження, наприклад, інфраструктури, що забезпечує прибутки Росії для прямого фінансування нею цієї війни та мобілізації військ».

Газета The New York Times нагадує, що Україні з боку США «дозволено» обстрілювати російські потужності лише на українській території, окупованій Росією.

Позиція Німеччини

Тим часом канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що проти дозволу Києву на використання німецької зброї для ураження цілей у Росії. Про це він сказав 26 травня на заході в Берліні з нагоди 75-ї річниці конституції Німеччини.

«У нас є чіткі правила, узгоджені з Україною щодо поставок зброї, які ми вже здійснили. І вони працюють. Принаймні, це моє припущення», – заявив Шольц.

Також канцлер вкотре повторив тезу, що прагне уникнути ескалації конфлікту. Досі Німеччина ставила постачання зброї в Україну в залежність від того, чи не буде вона застосована на російській території.

Країна, зокрема, надала Україні ракетні далекобійні установки Mars II, які мають радіус дії понад 80 кілометрів, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG