Прокуратура АРК: чотирьох експосадовців внутрішніх військ у Криму звинуватили в держзраді
Правоохоронці в Україні висунули звинувачення чотирьом колишнім співробітникам територіального командування внутрішніх військ МВС України в Криму, повідомила прокуратура Автономної республіки Крим 8 травня.
За даними слідства, після анексії півострова військові посадовці проігнорували наказ про передислокацію на материкову частину України та перейшли на бік Росії.
«Зокрема, двоє з них погодилися на пропозицію окупантів обійняти посади «командирів окремих військових частин» Федеральної служби військ національної гвардії РФ. Інші двоє влаштувалися «начальником штабу – заступником начальника управління» і «заступником начальника управління з матеріального і технічного забезпечення» Росгвардії по м. Севастополю», – йдеться в повідомленні відомства.
Спричинена ударами РФ пожежа на Чернігівщині охопила понад 4 тисячі га, можлива евакуація – ОВА
Лісова пожежа на прикордонні Чернігівщини, спричинена російськими ударами, на 8 травня охопила вже понад чотири тисячі гектарів, повідомив очільник Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус. Він не виключив можливої необхідності евакуювати людей.
«Почастішали випадки використання терористами FPV-дронів із запалювальною сумішшю. Понад те – агресор не дозволяє загасити вогонь – там постійно висять їхні дрони», – написав Чаус у телеграмі.
Він наголосив, що масштаб пожежі – «дуже значний», при чому зараз вогонь рухається в бік Росії. «І там є осередки загорання – навіть погодні умови на нашому боці. Але маємо бути готові до зміни напряму вітру», – зауважив очільник ОВА.
«Дивилися, які населені пункти в зоні ризику. Вогонь вже підібрався до будинків на прикордонні – там не було мешканців. Не можна допустити поширення до житлових будинків. План Б – евакуація людей. Наразі місцеві не хочуть виїжджати. Це питання – на контроль начальнику Корюківської РВА. У разі вищої загрози треба встигнути вивезти людей», – заявив Чаус.
Він додав, що лісова охорона прокладає додаткові мінералізовані смуги, щоб запобігти поширенню вогню.
«Павло Мірошниченко (очільник Корюківської РВА – ред.) доповів, що фіксують ворожі удари, коли працює техніка лісівників», – йдеться в повідомленні.
7 травня державне підприємство «Ліси України» повідомляло, що в Чернігівській області поблизу кордону з Росією через обстріли військ РФ горить 2400 гектарів лісу, до якого лісівники не мають доступу.
Зеленський – Кремлю про 9 травня: «завтрашній день залежить від того, що ми почуємо сьогодні»
Президент Володимир Зеленський вкотре заявив, що Україна буде відповідати дзеркально на російські обстріли, наголосивши, що 9 травня в Москві, через яке в РФ виступали з погрозами на адресу України, залежатиме від того, «що ми почуємо сьогодні».
«Багато зараз нових погроз від Росії. Хоча ми дали цілком логічну і зрозумілу для них позицію – будемо діяти абсолютно дзеркально. Сьогодні вони почали добу з обстрілів на фронті, була штурмова активність. Застосовуються дрони. Вчора вони завдавали ще більше повітряних ударів. Були наші дзеркальні відповіді. Завтрашній день залежить від того, що ми почуємо сьогодні», – сказав Зеленський у зверненні 8 травня.
Рубіо: посередницькі зусилля США в Україні «зайшли в глухий кут»
Державний секретар США Марко Рубіо 8 травня заявив, що Сполучені Штати залишаються готовими і далі бути посередником для припинення війни Росії в Україні, якщо це буде продуктивно, хоч визнав, що нинішні дипломатичні зусилля «зайшли в глухий кут».
Відповідаючи на запитання Радіо Свобода, він додав, що Вашингтон не хоче витрачати час, якщо ці зусилля не просуватимуть переговори вперед.
«Ми намагалися грати роль посередника в цьому питанні, але це не привело до плідного результату з різних причин. Ми залишаємося готовими грати цю роль, якщо вона буде продуктивною… Наша позиція зрештою полягає в тому, що ця війна – це трагедія. Обидві сторони платять за неї дуже високу ціну, як економічну, так і, очевидно, на людському рівні… Щоразу, коли я чую про ці речі (удари і загиблих – ред.), це просто нагадує нам про те, чому ця війна має закінчитися, і хоча ми готові відіграти будь-яку роль, яку ми можемо, щоб досягти мирного дипломатичного врегулювання, на жаль, ви знаєте, що зараз ці зусилля зайшли в глухий кут, але ми завжди готові, і ці обставини змінюються», – сказав Рубіо.
Росія зірвала власне «перемир'я» – Зеленський. Чи завдасть Україна удару по параду в Москві?
Росія порушила власне «перемир’я» на фронті – про це вранці 8 травня у соцмережах заявив президент України Володимир Зеленський.
За його словами, протягом ночі армія РФ здійснила понад 140 обстрілів українських позицій, а також 10 атак, найбільше – на Слов’янському напрямку. Працювали й дрони – зафіксовано понад 850 ударів FPV, «Ланцетами» та іншими БПЛА.
«Як і за підсумками минулої доби, за підсумками сьогоднішньої Україна діятиме дзеркально. Ми захищатимемо наші позиції та життя людей», – сказав президент.
Зеленський після зустрічі з військовими: попри оголошене перемир’я, РФ не зменшила інтенсивність штурмів
Президент Володимир Зеленський заявив, що, попри оголошене владою Росії перемир’я, російські військові не зменшили інтенсивність штурмів на фронті.
Зеленський написав про це у телеграмі 8 травня після зустрічі з військовими 31-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Леоніда Ступницького на пункті її управління. 31-ша ОМБр веде оборонні дії на Олександрівському напрямку, що на стику Донецької, Дніпропетровської і Запорізької областей.
«Заслухав доповідь головнокомандувача Олександра Сирського про ситуацію на передовій. Попри оголошене припинення вогню, ворог не зменшив інтенсивності штурмових дій. Також була детальна доповідь командира бригади щодо оперативної обстановки в смузі оборони 31-ї ОМБр. Обговорили з командирами батальйонів і рот актуальні питання: особливості служби іноземців у бригаді, розвиток НРК (наземних роботизованих комплексів – ред.) і підтримку напряму інновацій», –написав Зеленський.
Як з «Фурії» вистежують російських дронарів
СБУ заявила про чергове ураження НПЗ і нафтоперекачувальної станції в Пермі
Служба безпеки України заявила, що вночі проти 8 травня втретє атакувала нафтопереробний завод «Пермнафтооргсинтез» і нафтоперекачувальну станцію у російському місті Перм.
Обидва об’єкти розташовані за понад 1500 кілометрів від кордону з Україною, уточнили в СБУ.
«Внаслідок атаки дронів СБУ на НПЗ «Пермнафтооргсинтез» сталося займання на одній з установок АВТ, яка є ключовим вузлом первинної переробки нафти. На нафтоперекачувальній станції уражено один із резервуарів», – йдеться в повідомленні.
Прем’єр Естонії про погрози РФ завдати удару по центру Києва: цілі й тактика Кремля не змінилися
Прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал заявив, що посольство Естонії в Україні продовжуватиме роботу, разом із партнерами з Європейського Союзу і «Групи семи» (G7), попри погрози Росії.
«Ми підтримуємо Україну. Посольство Естонії продовжуватиме працювати разом із нашими партнерами з ЄС і G7. Нас не змусять відступити. Останні погрози Росії лише підтверджують, що цілі й тактика Кремля не змінилися. Після багаторічних нападів на українські міста і мирне населення раптова турбота Москви про дипломатичну безпеку виглядає нещирою. Ми продовжимо підтримувати Україну і чинити тиск на Росію. Це єдиний спосіб змінити поведінку Путіна», – написав він у соцмережі X 8 травня.
Після заяви Міністерства оборони РФ 4 травня, яка містила погрози завдати «масований ракетний удар по центру Києва», Міністерство закордонних справ Росії увечері 6 травня закликало іноземні посольства в Києві забезпечити завчасну евакуацію персоналу через «невідворотність завдавання Збройними силами РФ удару у відповідь по Києву, в тому числі по центрах ухвалення рішень».
Читайте також: Попри погрози Москви, Франція й Німеччина не планують евакуацію дипперсоналу з Києва
Попри погрози Москви, Франція й Німеччина, а також ЄС заявили, що не планують евакуацію дипперсоналу з Києва.
Міноборони Росії 7 травня заявило, що Москва оголошує перемир’я у війні проти України з півночі 8 травня до 10 травня на честь Дня перемоги, який в РФ відзначають 9 травня. Міноборони РФ закликало Україну «наслідувати цей приклад», заявивши, що в іншому разі буде «адекватна відповідь».
Президент України Володимир Зеленський вранці 8 травня заявив, що на фронті продовжуються бої, з боку Росії не було навіть імітаційної спроби припинити вогонь на фронті.
Зеленський раніше заявив, що виступає за припинення вогню, але не на кілька годин, лише щоб дати провести парад у Москві. Він оголосив «режим тиші» з півночі 6 травня, який був майже одразу порушений Росією. При цьому російська влада ніяк не реагувала на пропозицію Києва про перемир’я вже починаючи з півночі 6 травня.
Зеленський назвав дати можливого візиту представників Трампа до Києва
Президент України Володимир Зеленський заявив, що візит представників президента США до Києва очікується наприкінці весни – на початку літа, узгоджується графік. Про це він повідомив після доповіді секретаря РНБО Рустема Умєрова за підсумками зустрічей у Сполучених Штатах.
Зеленський висловив сподівання, що цього разу «вийде реалізувати заплановане та активізувати дипломатію».
«Обговорили гуманітарні завдання, зокрема продовження обмінів військовополонених. Доопрацьовуємо деталі домовленостей, які можуть гарантувати безпеку. Важливо, що є конструктив, і потрібно рухатись до миру, посилюючи Україну та двосторонні відносини з США», – написав він у телеграмі.
Напередодні про те, що Умєров цього тижня вирушить до Маямі на зустріч із посланцем президента США Стівом Віткоффом, повідомляло агентство Bloomberg із посиланням на джерела.
В Офісі президента 7 травня підтвердили поїздку секретаря РНБО до США.
Читайте також: «Активізація дипломатичного процесу» – Зеленський назвав завдання Умєрова в США
29 квітня повідомлялося про телефонну розмову президентів США й Росії, яка тривала півтори години. Очільник Білого дому Дональд Трамп назвав розмову з Володимиром Путіним «дуже гарною». За словами Трампа, обговорювалися Україна та Іран. Тоді ж президент США наголошував, що він запропонував Путіну «невелике перемир’я» в Україні.
З моменту вступу на посаду в січні 2025 року Трамп заявляє про необхідність якнайшвидшого завершення війни в Україні. США виступили в ролі посередника під час організації серії переговорів, які не привели до припинення вогню. Стверджується, що головним питанням залишається територіальне – Росія називає умовою початку діалогу про умови мирного договору контроль над усією Донецькою областю, що є неприйнятним для України.
Останні прямі тристоронні переговори відбулися у лютому. Контакти опинилися на паузі після початку війни США й Ізраїлю проти Ірану.
Після доповіді розвідки Сирський заявив, що Росія розгортає додаткові сили для протидії українським БпЛА
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що Росія розгортає додаткові сили для протидії українським безпілотникам і посилює ешелоноване протиповітряне прикриття Москви. Про це він повідомив після доповіді воєнної розвідки щодо розвитку військ безпілотних систем держави-агресора.
За його даними, на 2026 рік Росія планує виробити 7,3 млн FPV-дронів і 7,8 млн бойових частин до БпЛА різних типів, противник нарощує постачання у війська ударних дронів із турбореактивними двигунами.
«Водночас ворог терміново, поза затвердженими планами, розгортає ще 4 полки, 24 дивізіони та 162 батареї для протидії нашим ударним безпілотникам. Посилює ешелоноване протиповітряне прикриття Москви та Краснодарського краю. Фактично росіяни масштабують свої війська БпС, копіюючи українські рішення — технічні, тактичні й організаційні. Те саме стосується і застосування засобів РЕБ у прикордонних областях», – написав він у телеграмі.
Попри всі виклики, за словами Сирського, ЗСУ продовжують утримувати ініціативу – починаючи з грудня, вже п’ятий місяць поспіль лише підрозділи безпілотних систем Сил оборони України знешкоджують більше російських солдатів, ніж Росія встигає мобілізувати до своєї армії.
Радіо Свобода не може незалежно підтвердити ці дані.
Раніше Сирський повідомляв, що у березні порівняно із лютим на 29% зросли загальні втрати особового складу російських військ внаслідок завданих підрозділами Сил безпілотних систем ударів.
Минулого місяця журналісти розслідувального проєкту російської служби Радіо Свобода «Система» після аналізу супутникових знімків повідомили, що у березні 2026 року навколо резиденції очільника Росії Володимира Путіна на Валдаї збудували сім нових веж із системами протиповітряної оборони «Панцир» – їхня загальна кількість досягла 27.
Згідно з отриманими даними, будівництво відразу семи нових веж для «Панцирів» почалося в один день – 17 березня. Деякі вже оснащені зенітно-ракетними комплексами.
Переговорник і помічник Путіна Мединський отримав вирок за антиукраїнський підручник – ОГП
Шевченківський районний суд Києва виніс обвинувальний вирок редакторам російського підручника для 11-го класу, виданого в Росії у 2023 році, «История. История России. 1945 год – начало XXI века»: Анатолію Торкунову і Володимиру Мединському. Як повідомив 8 травня Офіс генерального прокурора України, суд призначив кожному з них покарання: 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
«Підручник був одним з інструментів російської інформаційної політики на тимчасово окупованих територіях України. Його зміст містить публічні заклики до зміни меж території і державного кордону України, виправдовує збройну агресію РФ і тимчасову окупацію українських територій, а також формує в учнів викривлене й ідеологічно заангажоване уявлення про події новітньої історії», – йдеться в повідомленні.
В ОГП наголосили, що особливу увагу РФ зосереджує на дітях – одній із найуразливіших категорій населення на окупованих територіях.
«Через навчальні матеріали їм нав’язують тези про так звані «братські народи», заперечують самостійність України як держави і поширюють російську версію війни під виглядом так званої «СВО». Із 1 вересня 2023 року підручник використовували у школах на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та АР Крим. Також його поширювали на території РФ», – йдеться в повідомленні.
У прокуратурі додали, що Мединського і Торкунова звинувачували у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, а також у виправдовуванні й визнанні правомірною збройної агресії Росії проти України і глорифікації її учасників.
Помічник російського президента Володимир Мединський був головою російської делегації на переговорах з Україною навесні 2022 року, а також у 2025 і 2026 роках. Останні прямі тристоронні переговори (України, США і Росії) відбулися у лютому, контакти опинилися на паузі після початку війни США й Ізраїлю проти Ірану. Українська сторона пов’язувала перепризначення Мединського очільником російської делегації цього року з бажанням Москви затягнути процес переговорів.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте також критикував Мединського за брак конструктиву. «Я пам’ятаю, як я був у Туреччині в травні з питань НАТО, і ми чинили тиск на Україну, щоб вони відрядили високопоставлену команду в Стамбул. І вони це зробили. І тут росіяни прислали цього історика (мається на увазі Мединський – ред.), який тлумачив історію Росії від 1250 року», – сказав Рютте.
Анаталій Торкунов – ректор Московського державного інституту міжнародних відносин.
Фігуранти справи вирок українського суду поки що не коментували.
МЗС Латвії викликало представника РФ після падіння безпілотника
Міністерство закордонних справ Латвії викликало тимчасового повіреного у справах Росії Дмитра Касаткіна для вручення йому ноти протесту після падіння в країні безпілотника. Як йдеться у повідомленні відомства, вранці 7 травня кілька дронів залетіли до Латвії з повітряного простору Росії.
«Представнику російського посольства вказали, що Росія, ведучи агресивну війну в Україні, створює ризики інцидентів у сфері безпеки у регіоні», – йдеться у повідомленні.
Латвійська сторона також зазначила, що, попри заяви Росії, Латвія ніколи не давала дозволу на використання свого повітряного простору для ударів безпілотниками по цілях у РФ.
«Під час бесіди також прозвучало засудження Латвією публічних погроз Росії завдати масштабного удару по українській столиці Києву 9 травня, включаючи погрози на адресу іноземних посольств у Києві», – заявили в МЗС Латвії.
Раніше міністр оборони Латвії Андріс Спрудс в інтерв’ю національному телеканалу LSM заявив, що, вочевидь, безпілотники, що залетіли в країну, були запущені Україною по цілях на російській території. Президент Латвії Едгарс Рінкевичс заявив, що інциденти із дронами є «прямими наслідками агресії Росії проти України».
На півдні Росії 13 аеропортів призупинили роботу після удару дронів
Мінтранс Росії заявив, що через влучання безпілотників в адміністративну будівлю аеронавігації в Ростові-на-Дону в ніч проти 8 травня призупинили роботу 13 аеропортів на півдні країни.
«Робота регіонального центру в Ростові-на-Дону, який управляє повітряним рухом на півдні Росії, тимчасово скоригована через попадання українських БПЛА в адміністративну будівлю філії «Аеронавігація Півдня Росії», – йдеться у повідомленні.
Припинено роботу аеропортів в Астрахані, Владикавказі, Волгограді, Геленджику, Грозному, Краснодарі, Махачкалі, Магасі, Мінеральних Водах, Нальчику, Сочі, Ставрополі та Елісті.
У відомстві зазначили, що «коригуються технології управління повітряним рухом та розклад рейсів».
Агенція ТАСС з посиланням на Асоціацію туроператорів Росії пише, що в південних аеропортах затримано та скасовано понад 80 рейсів, в очікуванні вильоту перебуває щонайменше 14 тисяч пасажирів. За даними Mash, затримуються 184 авіарейси, скасовані – 26.
У Мінтрансі згодом заявили, що «найближчим часом буде ухвалено рішення про терміни відновлення рейсів у напрямку Півдня країни зі скороченою частотою польотів». Авіаперевізникам також доручено задіяти поїзди та автобуси для доставки пасажирів скасованих рейсів.
У московському аеропорту Внуково також було припинено польоти. Затримано чи скасовано понад 50 рейсів, деякі, як пише телеграм-канал «Обережно, новини», не можуть вилетіти вже більше доби.
Декілька регіонів Росії, зокрема Ростовська область, в ніч проти 8 травня зазнали масованої атаки українських безпілотників.
Губернатор Ростовської області РФ Юрій Слюсар заявив, що внаслідок падіння уламків БПЛА є руйнування у містах Таганрог, Батайськ, Ростов-на-Дону, у М’ясниківському районі. За його словами, у Ростові, серед іншого, внаслідок падіння уламків БПЛА сталося займання адміністративної 4-х поверхової будівлі.
Міноборони РФ заявило, що з 00:00 до 07:00 8 травня нібито було знешкоджено 264 українських безпілотних літальних апаратів.
Українські військові наразі цих заяв не коментували.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії різні об’єкти на території РФ зазнають повітряних ударів. Найчастіше в 2024 і 2025 роках ціллю атак ставали нафтопереробні заводи (НПЗ). Ударів також зазнають російські об’єкти на окупованих територіях України.
Більшість атак Генштаб ЗСУ підтверджував, заявляючи, що Сили оборони України «системно реалізують заходи, спрямовані на зниження бойового потенціалу російських окупаційних військ, а також на примушення РФ до припинення збройної агресії проти України».
«Україна не по зубах для путінської машини». Історик Гогун про страх Кремля перед демократією
Сьогоднішнє військово-політичне становище на планеті все частіше почали називати «Третьою світовою». Радіо Свобода взяло інтерв'ю у російського і берлінського історика Олександра Гогуна, який також є військовим аналітиком німецької газети Tagesszeitung. Рік тому він випустив у Лейпцигу свою чергову книгу «Продуманий кінець світу. Як Сталін готував Третю світову». З того часу ця монографія вийшла в Естонії, де вона вже встигла стати бестселером, причому у грудні була презентована автором у парламенті цієї країни. А 7 травня цього року історик представив литовське видання своєї книги в парламенті Литви. Книга «Продумане світопреставлення. Як Сталін готував Третю світову» вийшла також українською мовою.
Розмова присвячена тому, чим схожий і чим відрізняється глобалізм Кремля середини ХХ століття від агресивної експансії нинішньої авторитарної Росії під керівництвом президента Володимира Путіна.
У Росії відкликали акредитації іноземних журналістів на парад 9 травня – ЗМІ
Російська влада відкликала акредитації іноземних журналістів, які мали відвідати парад 9 травня на Червоній площі в Москві, на парад пустять лише представників російських медіа. Про це повідомляє видання Der Spiegel, кореспондент якого також втратив акредитацію.
«Формат висвітлення параду було змінено у зв’язку із ситуацією. Тому іноземні ЗМІ, яким вже було обіцяно акредитацію, більше не допускаються», – цитує слова співробітниці Кремля німецьке видання.
Der Spiegel відомо, що запрошення відкликані також у німецьких медіа ARD та ZDF, британської мовної компанії Sky, французького інформаційного агентства AFP, італійського телеканалу Rai та японського телеканалу NHK.
Як зазначає видання, це перший випадок в історії параду 9 травня у Москві, коли закордонні медіа спочатку отримали акредитації на парад, а потім їх відкликали.
Кремль заперечує це повідомлення Der Spiegel. Речник російського президента Дмитро Пєсков повідомив журналістам, що акредитацію нікому не скасували, але через зміни у форматі параду було встановлено обмеження на кількість іноземних журналістів, яким дозволено висвітлювати цю подію.
На парад до Москви, який вперше за майже 20 років пройде без військової техніки, збираються керівники трьох держав: Олександр Лукашенко з Білорусі, султан Ібрагім Ісмаїл із Малайзії та президент Лаосу Тонлун Сісуліт. Приїдуть очільники Південної Осетії та Абхазії, визнані Росією, але не міжнародною спільнотою. Цього дня у Москві також буде прем’єр Словаччини Роберт Фіцо, але на парад він не піде.
Як стверджує заступник міністра закордонних справ Словаччини Растіслав Хованец, Фіцо може передати повідомлення від президента України Володимира Зеленського Путіну, повідомляє TASR.
Телеграм-канал ЕЖ з посиланням на кілька джерел на Першому каналі пише, що трансляція військового параду з Червоної площі 9 травня вестиметься з тимчасовою затримкою.
Раніше Росія в односторонньому порядку оголосила про перемир’я 8 та 9 травня, пригрозивши Україні у разі зриву параду масованим ударом по центру Києва, а у разі порушення перемир’я – «адекватною відповіддю».
Президент України Володимир Зеленський пропонував режим тиші з 6 травня, але Росія його одразу порушила, зокрема, ударами по містах України. У ніч на 8 травня регіони Росії зазнали масштабної атаки, на підльоті до Москви, за повідомленням мера Сергія Собяніна, було збито 25 дронів.
Київ заявив, що з боку Росії «не було навіть імітаційної спроби припинити вогонь на фронті», тому Україна діятиме дзеркально.
В ISW проаналізували використання Росією оголошеного нею перемир’я
Росія, ймовірно, використає своє односторонньо введене припинення вогню для виправдання погроз або фактичної ескалації проти України. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зауважують, що Росія оголошує дедалі різкіші погрози ескалації проти України напередодні односторонньо оголошеного припинення вогню до 9 травня.
Речниця Міністерства закордонних справ Росії (МЗС) Марія Захарова ввечері 6 травня заявила, що Росія буде вживати «відповідних заходів», якщо Україна завдасть ударів по Росії, щоб «зірвати» святкування Дня Перемоги 9 травня, включаючи удари по центрах прийняття рішень у Києві. Захарова та Міністерство оборони Росії повторили заклик Міністерства оборони Росії від 4 травня до українських цивільних осіб та персоналу іноземних дипломатичних місій негайно залишити Київ.
Як звертає увагу ISW, депутати російської Державної думи, які часто виступають рупорами риторичних ліній Кремля, стверджували, що російські війська можуть використати балістичні ракети «Орешник» у відповідь на удари по Києву, і що ці заяви є «останнім попередженням» Росії Брюсселю.
«Кремль, ймовірно, намагається довести, що він може знелюднити Київ та контролювати схвалення рішень партнерами України за допомогою погроз ескалації війни, навіть коли президент Росії Володимир Путін, ймовірно, намагається замаскувати слабкість, яку виявили українські аатки в глибокий тил проти Росії», – йдеться у звіті.
ISW продовжує оцінювати, що погроза Росії помститися Україні за нібито планування ударів по Москві на святкування Дня Перемоги відображає усвідомлення Путіним того, що він не може надійно захистити свою столицю чи інші глибокі тилові райони від українських ударів.
Ескалація погроз Кремля напередодні Дня Перемоги 9 травня, ймовірно, має на меті приховати слабкість, погрожуючи або демонструючи силу проти України та її союзників, зокрема із застосуванням депутатами Думи ракет «Орешник», вважають аналітики.
Вони нагадують, що Кремль періодично запускав або іншим чином використовував загрозу своїх балістичних ракет «Орешник», щоб безуспішно змусити Україну капітулювати в ключові моменти війни, а також використовував розгортання ракет «Орешник» у Білорусі для погроз Європі.
В ISW зауважують, що Росія безуспішно намагалася змусити українців покинути Київ, використовуючи когнітивну війну, хибно зображуючи російські війська як такі, що здатні швидко просуватися на Київ, а також інтенсивні удари по українських енергетичних об’єктах взимку 2025-2026 років. Аналітики Інститут вивчення війни припускають, що Росія, ймовірно, намагається продовжити свої зусилля з когнітивної війни, частково шляхом ескалації погроз на адресу України та її партнерів.
Напередодні Міноборони Росії заявило, що Москва оголошує перемир’я у війні проти України з півночі 8 травня до 10 травня на честь Дня перемоги, який в РФ відзначають 9 травня. Міноборони РФ закликало Україну «наслідувати цей приклад», заявивши, що в іншому разі буде «адекватна відповідь».
Уранці у Росії заявили про атаку дронів, зокрема на російське місто Ярославль, де розташований НПЗ «Славнафта-ЯНОС».
Мер Москви Собянін у своїх соцмережах написав про нібито знешкодження щонайменше 25 дронів, які летіли на столицю Росії. Про пошкодження чи постраждалих не повідомляється.
Президент України Володимир Зеленський вранці 8 травня заявив, що на фронті продовжуються бої, з боку Росії не було навіть імітаційної спроби припинити вогонь на фронті.
За його даними, протягом минулої ночі російська армія продовжила завдавати ударів по українських позиціях, на 7:00 було зафіксовано вже понад 140 обстрілів позицій на фронті, за цю ніч сили РФ провели 10 штурмів, і найбільше – на Словʼянському напрямку.
Зеленський раніше заявив, що виступає за припинення вогню, але не на кілька годин, лише щоб дати провести парад у Москві. Він оголосив «режим тиші» з півночі 6 травня, який був майже одразу порушений Росією. При цьому російська влада ніяк не реагувала на пропозицію Києва про перемир’я вже починаючи з півночі 6 травня.
Попри погрози Москви, Франція й Німеччина не планують евакуацію дипперсоналу з Києва
Берлін заявляє, що погрози Москви завдати «масований ракетний удар по центру Києва» вкотре свідчать про неготовність російського президента Володимира Путіна до мирних переговорів. Про це повідомило джерело Радіо Свобода в МЗС Німеччини.
«Ми не піддамося цьому і продовжуватимемо підтримувати Україну, одночасно посилюючи тиск на Росію. Навмисний напад на дипломатичну місію становитиме ще одне серйозне порушення Росією міжнародного гуманітарного права. МЗС підтримує постійний контакт з нашим посольством у Києві та постійно оцінює ситуацію з безпекою. Безпека наших співробітників на місцях є нашим головним пріоритетом», – підкреслив співрозмовник у зовнішньополітичному відомстві Німеччини.
Очільник МЗС Німеччини Йоганн Вадефуль у коментарі Bloomberg зазначив, що не планує евакуйовувати посольство з Києва.
У МЗС Франції також повідомили Радіо Свобода, що посольство у Києві «продовжуватиме працювати у звичайному режимі».
«Вважаємо цей заклик Міністерства закордонних справ Росії до евакуації посольств з Києва неприйнятним. Ці погрози щодо Києва, його центрів прийняття рішень та іноземних посольств в Україні суперечать міжнародним зобов’язанням Росії. Ми закликаємо Росію відмовитися від своєї агресивної позиції та домовитися про припинення вогню з Україною», – повідомили Радіо Свобода в пресслужбі МЗС Франції.
Після заяви міністерства оборони РФ, яка містить погрози завдати «масований ракетний удар по центру Києва» Міністерство закордонних справ Росії увечері 6 травня закликало іноземні посольства в Києві забезпечити завчасну евакуацію персоналу через «невідворотність завдавання Збройними силами РФ удару у відповідь по Києву, в тому числі по центрах ухвалення рішень».
Напередодні Міноборони Росії заявило, що Москва оголошує перемир’я у війні проти України з півночі 8 травня до 10 травня на честь Дня перемоги, який в РФ відзначають 9 травня. Міноборони РФ закликало Україну «наслідувати цей приклад», заявивши, що в іншому разі буде «адекватна відповідь».
Уранці у Росії заявили про атаку дронів, зокрема на російське місто Ярославль, де розташований НПЗ «Славнафта-ЯНОС».
Мер Москви Собянін у своїх соцмережах написав про нібито знешкодження щонайменше 25 дронів, які летіли на столицю Росії. Про пошкодження чи постраждалих не повідомляється.
Президент України Володимир Зеленський вранці 8 травня заявив, що на фронті продовжуються бої, з боку Росії не було навіть імітаційної спроби припинити вогонь на фронті.
За його даними, протягом минулої ночі російська армія продовжила завдавати ударів по українських позиціях, на 7:00 було зафіксовано вже понад 140 обстрілів позицій на фронті, за цю ніч сили РФ провели 10 штурмів, і найбільше – на Словʼянському напрямку.
Зеленський раніше заявив, що виступає за припинення вогню, але не на кілька годин, лише щоб дати провести парад у Москві. Він оголосив «режим тиші» з півночі 6 травня, який був майже одразу порушений Росією. При цьому російська влада ніяк не реагувала на пропозицію Києва про перемир’я вже починаючи з півночі 6 травня.
Через 81 рік після завершення Другої світової війни українці знову змушені зупиняти зло – Зеленський
Через 81 рік після завершення Другої світової війни українці знову змушені зупиняти зло – заявив президент України Володимир Зеленський у зверненні до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом.
Він нагадав, що втрати українського народу одні з найбільших у Другій світовій і внесок українців у поразку нацистів теж один з найбільших – мільйони українців у складі різних армій боролися проти нацизму, мільйони українців були серед переможців, зробивши все можливе, щоб тотальне зло програло.
«На жаль, через 81 рік ми знову змушені зупиняти зло – теж тотальне, яке не приносить нічого, крім руїн та знущань, і яке засноване на аналогічній ідеології ненависті. Оновлена версія нацизму, що має маркування: «сделано в России». Здолати таку російську агресію сьогодні може і має об’єднаний вільний світ», – написав він у телеграмі.
Зеленський подякував усім, хто не дає цьому російському режиму диктувати світові, що буде далі.
«Захист життя людей та свободи народів від Путіна – це абсолютно достойне вшанування пам’яті тих, хто не дозволив Гітлеру підкорити Європу і світ», – додав президент.
8 травня вшановують День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
Україна у війні проти гітлерівського нацизму: загальна кількість мобілізованих з території України за роки війни до Червоної армії становила близько 7 мільйонів.
Кожний другий з них загинув, а кожний другий із тих, хто вижив, повернувся інвалідом. Крім Червоної армії, вихідці з України воювали в арміях Польщі (120 тисяч), США (80 тисяч), Канади (45 тисяч), Франції (5 тисяч). Сотні тисяч українців боролися проти нацистів у лавах партизанів та повстанців. Семеро українців були командувачами фронтів і армій, 200 – генералами. Понад дві тисячі українців за героїзм під час боїв отримали найвищу нагороду в СРСР – звання Героя Радянського Союзу.
У 1944 році кожен третій військовослужбовець Червоної армії був вихідцем з території України. У піхотних частинах і з’єднаннях 1-4 Українських фронтів українці становили 60-80%. Сукупні людські втрати на території України впродовж 1939–1945 років, включаючи військових і цивільних, оцінюють у 8–10 мільйонів. Було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тисяч сіл, вивезено 550 промислових підприємств, незліченну кількість історичних цінностей.
Україна в результаті Другої світової війни зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45% від збитку усього СРСР.
На тлі атаки дронів по російському Ярославлі Зеленський заявив про дії у відповідь на удари РФ
На тлі повідомлень про атаку дронів у російському місті Ярославль президент України Володимир Зеленський заявив, що «українські далекобійні санкції» продовжили діяти у відповідь на російські удари.
«Ярославль, більше ніж 700 кілометрів від державного кордону України. Обʼєкт нафтової сфери, який мав велике значення для фінансування російської війни. Дякую Збройним Силам України і нашій воєнній розвідці за такий прояв справедливості», – написав він у телеграмі.
Зеленський зазначив, що «українські далекобійні санкції» продовжили діяти у відповідь на російські удари по містах і селах України.
«Росія має обрати справжній мир, і лише сильний тиск це забезпечить», – додав він.
На тлі оголошеного російським Міноборони перемир’я у війні проти України у Росії заявили про атаку дронів. Телеграм-канал ASTRА, геолокувавши відео очевидців, пише, що після атаки на Ярославль у ніч на 8 травня горить «НПЗ ПАТ «Славнафта-ЯНОС».
Українські дрони неодноразово атакували цей завод раніше.
Міноборони РФ заявило, що з 00:00 до 07:00 8 травня нібито було знешкоджено 264 українських безпілотних літальних апаратів над територіями Бєлгородської, Брянської, Воронезької, Калузької, Курської, Липецької, Ростовської, Рязанської, Смоленської, Тульської, Ульяновської, Ярославської областей, Краснодарського краю, Республіки Татарстан, Московського регіону, окупованого Криму та над акваторіями Азовського та Чорного морів.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії різні об’єкти на території РФ зазнають повітряних ударів. Найчастіше в 2024 і 2025 роках ціллю атак ставали нафтопереробні заводи (НПЗ). Ударів також зазнають російські об’єкти на окупованих територіях України.
Більшість атак Генштаб ЗСУ підтверджував, заявляючи, що Сили оборони України «системно реалізують заходи, спрямовані на зниження бойового потенціалу російських окупаційних військ, а також на примушення РФ до припинення збройної агресії проти України».