Доступність посилання

ТОП новини

Андрій Одарченко, ще четверо, і спроба підкупу Мустафи Найєма: що про це відомо


НАБУ: викрили народного депутата на на спробі підкупу топпосадовця біткойнами
НАБУ: викрили народного депутата на на спробі підкупу топпосадовця біткойнами

Хто хотів, як стверджує НАБУ, підкупити голову Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафу Найєма хабарем у криптовалюті Bitcoin в еквіваленті 50 тисяч доларів? Хто підтвердив, що йдеться про народного депутата від владної партії «Слуги народу» Андрія Одарченка? Одарченка заперечує, що скоював неправомірні дії. Радіо Свобода нагадує, що провину тієї чи іншої особи встановлює суд.

Мустафа Найєм
Мустафа Найєм
  • НАБУ заявили, що викрили народного депутата на спробі підкупу топпосадовця біткойнами. Прізвища депутата не назвали, але повідомили, що він є членом парламентського комітету з питань антикорупційної політики і розмістили допис із фото у соціальних мережах.
  • Як повідомили Радіо Свобода джерела у Верховній Раді, йдеться про Андрія Одарченка. Також про це повідомляють агентство «Інтерфакс-Україна», видання «Українська правда» та депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.
Андрій Одарченко
Андрій Одарченко
  • НАБУ стверджує, що народний депутат нібито пропонував голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури неправомірну вигоду у криптовалюті Bitcoin – в еквіваленті 50 тисяч доларів США. А за це просив сприяння в отриманні коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ на ремонт підконтрольного йому об’єкта інфраструктури.
Перша в історії антикорупційних органів задокументована неправомірна вигода у криптовалюті
НАБУ

«Після виділення коштів з фонду на криптогаманець викривача-топпосадовця надійшов перший транш неправомірної вигоди в еквіваленті 10 тис. дол. США.

Це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода у криптовалюті, яку вдалося задокументувати», – повідомляють у НАБУ.

Яка реакція Одарченка? І що про нього відомо?

21 листопада народний депутат із фракції партії «Слуга народу» Андрій Одарченко публічно повідомлення про висунення йому підозри не коментував.

22 листопада Одарченко відкинув висунуті проти нього звинувачення, а підтвердив лише те, що неодноразово спілкувався із Мустафою Найємом на різні теми, і зокрема щодо криптовалюти.

Жодних пропозицій неправомірної вигоди я не озвучував
Одарченко

«Так, я спілкувався з Мустафою Найємом багато разів на різні теми. Жодних пропозицій неправомірної вигоди я не озвучував. Було виключно спілкування щодо допомоги, виділення коштів Державному біотехнологічному університету», – сказав депутат у ході засідання Вищого антикорупційного суду.

За його словами, голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм просив його навчити користуватися криптогамнцем.

«Мустафа попросив мене, щоб я навчив його користуватись криптою. Я сам не вмію, тільки нещодавно купив криптогаманець, який у мене вилучили. Він порожній, там зеро, нічого немає. Я не переводив йому жодних біткоїнів, ми (з Артемом Чернецьким) просто налаштували в готелі Hilton, показали, як користуватися», – сказав Одарченко.

Мустафа попросив мене, щоб я навчив його користуватись криптою
Одарченко

До парламентських виборів ​Андрій Одарченко був деканом факультету управління торговельно-підприємницькою та митною діяльністю Харківського державного університету харчування і торгівлі. Також він володів низкою компаній з управління й оренди майна у Харкові.

Читайте також: «Схеми»: експомічник Пшонки пов'язаний з мажоритарниками «Слуги народу» у Харкові

У серпні 2019 року журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» повідомляли, що високопоставлений прикордонник часів Віктора Януковича (і експомічник сина генпрокурора часів Януковича Віктора Пшонки ‒ Артема Пшонки) Вадим Слюсарєв, якого називають «тіньовим куратором» штабу «Слуги народу» у Харкові, через бізнес та уповноважених осіб пов'язаний із кількома переможцями від президентської партії у цьому регіоні. Серед них ‒ Андрій Одарченко, який, як виявили журналісти, пов’язаний зі Слюсарєвим через бізнес свого батька Миколу Одарченка. ​Однак вплив експрикордонника на роботу у Верховній Раді Одарченко тоді заперечив.

Що каже Мустафа Найєм?

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України подякувало НАБУ та САП «за ефективну взаємодію».

Ми спільно працювали. Сподіваюсь, це дасть результат і таке не повториться
Найєм

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури
Мустафа Найєм прокоментував повідомлення НАБУ про спробу підкупу його.

«Єдине, що можу сказати, – ми їм (НАБУ і САП - ред.) дякуємо за співпрацю. Це не тільки Держагентство, це і Міністерство інфраструктури. Ми спільно єдиною командою працювали. Сподіваюсь, це дасть результат, такі речі не будуть повторюватись. Я б більше не коментував цю історію», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Як відреагували у фракції «Слуга народу»?

Виключення народного депутата Андрія Одарченка з партії «Слуга народу» розгляне дисциплінарна комісія – про це заявила голова партії Олена Шуляк у коментарі Радіо Свобода в кулуарах 7-го Українського жіночого конгресу 22 листопада.

Шуляк звернула увагу на те, що підозри отримав не тільки її однопартієць, а й інші народні депутати.

Це дуже неприємно, але будемо дивитися, як будуть надалі розвиватися події
Шуляк

«Це дуже неприємно, але будемо дивитися, як будуть надалі розвиватися події. У нас в партії вже створений керівний орган… Дисциплінарна комісія, яка складається з п’яти осіб, буде давати відповідні рекомендації й висновки», – сказала вона.

Голова «Слуги народу» зазначила, що політична сила «дуже швидко» реагує, коли йдеться про виключення з партії чи фракції, а також за потреби застосовує імперативний мандат на місцевому рівні:

«Якщо потрібно очищувати партію від людей, які порушують законодавство, ми це будемо робити».

Шуляк уточнила, що дисциплінарна комісія має ініціювати розгляд цієї справи та надати відповідні рекомендації щодо виключення Одарченка.

Одарченко і ще чотири...

Пізніше у Національному антикорупційному бюро України заявили про викриття ще одного чинного народного депутата на пропозиції неправомірної вигоди.

...гроші були у китайській шкатулці
НАБУ

Цей депутат за сумісництвом є власником великого будівельного та аграрного бізнесів, і за даними слідства, у серпні 2023 року він звернувся до топпосадовця Міністерства відновлення з проханням надати його компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 мільярд гривень, пообіцявши за це «винагороду» у розмірі 3-5% від вартості кожного підряду. Для узгодження подальших домовленостей нардеп також залучив директора компанії.

«Після надходження 50 млн грн за підряд з відновлення зруйнованого мосту в одному з регіонів України народний обранець через довірену особу надав викривачу-топпосадовцю Державного агентства відновлення обіцяний відсоток у сумі 150 тис. дол. США. Передача неправомірної вигоди відбулась на паркінгу одного зі столичних супермаркетів, а гроші були у китайській шкатулці», – йдеться у повідомленні НАБУ.

Шкатулку на фото теж показали.

Далі у САП заявили, що в результаті операції з викриття протиправних дій повідомили про підозру п’ятьом людям: двом народним депутатам, директорці державного підприємства, власнику приватного товариства-забудовника та директору компанії.

Підозри кваліфікували за статтею 4 ст. 369 Кримінального Кодексу України про пропозицію неправомірної вигоди службовій особі.

Загалом правоохоронці розслідують три кримінальні провадження.

«Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України та голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України співпрацювали з НАБУ та САП та сприяли розслідуванню протиправних дій», – наголосили у САП.

  • Наразі, повідомляють правоохоронці, досудове розслідування триває. Встановлюються інші особи, які можуть бути причетні до вчинення викритих протиправних дій.
  • 22 листопада Вищий антикорупційний суд (ВАКС)обрав народному депутату Андрію Одарченку з партії «Слуга народу» запобіжний захід у вигляді утримання під вартою терміном два місяці з можливістю внесення застави у 15 мільйонів гривень, передає кореспондент Радіо Свобода.

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG