Доступність посилання

ТОП новини

МВФ хоче побачити конкретні результати перед тим, як надати кошти Україні


Домовленість із МВФ про нову трирічну програму розширеного фінансування для України, оголошена минулого тижня, стала важливим жестом, що засвідчив міжнародну підтримку курсу реформ української влади.

Але остаточної домовленості з МВФ іще немає, як не визначено і дату, коли правління МВФ розгляне і затвердить нову програму для України. Це залежить від виконання Україною низки попередніх умов, кажуть в МВФ.

«Я хочу наголосити, що це домовленість робочого рівня і залежатиме від схвалення правління. Це важливо», – заявив речник МВФ Джеррі Райс, відповідаючи на запитання «Голосу Америки» під час прес-конференції в четвер.

«Це (остаточне схвалення програми – ред.) залежатиме від виконання попередніх умов. Після їхнього виконання програму представлять на розгляд правління. Я не можу назвати дату, коли це відбудеться», – додав він.

Найважливіше – повернути гроші, вкрадені з банків. МВФ просто каже, що не варто давати Україні гроші, якщо держава дозволяє їх безкарно красти
Андерс Ослунд

Хоча перелік попередніх умов, виконання яких очікується від України, ще не оприлюднено, в МВФ наголошують на важливості дотримання верховенства права в Україні, зміцнення судової системи, зменшення ролі прихованих інтересів впливу на українську економіку, зокрема в тому, що стосується банківського сектору.

«Надзвичайно важливо зберегти здобутки очищення банківської системи і повернути великі гроші платників податків, витрачені на порятунок банків», – наголосив Джеррі Райс під час прес-конференції.

Андерс Ослунд
Андерс Ослунд

«МВФ запроваджує суворі умови з двох пунктів: захист незалежності Нацбанку і відсутність поступок колишнім власникам «Приватбанку», – каже американський економіст Андерс Ослунд у коментарі «Голосу Америки».

«Найважливіше – повернути гроші, вкрадені з банків, – переконаний Ослунд. – МВФ просто каже, що не варто давати Україні гроші, якщо держава дозволяє їх безкарно красти». Питання державного «Приватбанку» наразі перебуває в судах в Україні і за кордоном, але «всі чекають на кримінальну справу проти колишніх власників «Приватбанку», переконаний аналітик.

Щоб показати конкретний прогрес у реформах, Україні потрібен час, і МВФ готовий чекати на конкретні результати перед тим, як виділити гроші.

Гроші за програмою можуть надійти значно пізніше – через пару місяців, каже Ослунд і прогнозує проведення засідання правління МВФ у справі України не раніше від лютого.

Українські реформатори отримали потужний сигнал від МВФ, що курс країни на реформи вірний.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

«Угода з МВФ є надзвичайно важливою для України, бо надсилає сигнал впевненості у реформах, які втілює країна», – каже Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів – впливової асоціації фінансового сектору США.

«Оголосивши про домовленість, МВФ чітко наголосив на важливості цих стратегічних умов і своїм оголошенням виявив підтримку реформаторам в українському уряді», – каже Ослунд.

Чи може Україна обійтись без грошей МВФ? Натепер відсутність програми МВФ не означатиме кризи для України, вважає Ослунд, вказуючи на гарні економічні показники.

Україна стабілізувала економіку, інфляція нижча від 5%, а курс гривні зріс більше ніж на 15 відсотків до долара цього року… Цього року гривня показує найкращу динаміку серед валют світу
Андерс Ослунд

«Економічний стан тепер дуже стабільний. Ми очікуємо на зростання інвестицій, і це в теперішніх умовах призведе до значного прискорення зростання економіки. Ситуація гарна, і можливий економічний прорив. Україна стабілізувала економіку, інфляція нижча від 5 відсотків, а курс гривні зріс більше ніж на 15 відсотків до долара цього року. Гривня показує найкращу динаміку серед валют світу. Дефіцит бюджету тримається на рівні близько 2% від ВВП. Центральний банк проводить тверду монетарну політику, і, як і належить, знижуються ставки поряд із набагато повільнішою інфляцією. Валютні резерви становлять 22 мільярди доларів, що відповідає трьом з половиною місяців імпорту – зазвичай міжнародні валютні резерви мають відповідати трьом місяцям імпорту. Тому ситуація на вигляд дуже стабільна», – каже він.

Реформи в дусі МВФ можуть привести до швидкого економічного прориву, переконаний аналітик.

А от Рибакова наголошує на важливості отримання грошей МВФ для забезпечення потреби у зовнішньому фінансуванні. Якщо ж Україна не зможе отримати кошти від МВФ, це позначиться на курсі гривні, вважає вона. «За сценарію, якщо програми МВФ не буде, Україна потребуватиме 7 мільярдів доларів, щоб закрити потреби у зовнішньому фінансуванні, це створить значний девальваційний тиск на гривню», – каже Рибакова.

Дивіться також: Коли і за яких умов Київ може очікувати на гроші від МВФ – коментар МВФ, оцінки експертів. Відео

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG