Доступність посилання

9 людей загинули та ще 23 поранені внаслідок російського ракетно-дронового удару по Одесі в ніч на 16 квітня
9 людей загинули та ще 23 поранені внаслідок російського ракетно-дронового удару по Одесі в ніч на 16 квітня

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Генштаб: за добу, 11 квітня, РФ втратила 1070 військових, 8 танків і три ББМ

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 1 311 180 своїх військових, зокрема 1 070 осіб – за останню добу, такі дані на ранок 12 квітня навів Генштаб ЗСУ.

Крім того, в українському командуванні повідомили про такі втрати у російській військовій техніці:

  • танків – 11 859 (+8 одиниць за минулу добу)
  • бойових броньованих машин – 24 384 (+3)
  • артилерійських систем – 39 871 (+73)
  • РСЗВ – 1 727 (+1)
  • засоби ППО – 1 345 (+1)
  • літаків – 435
  • гелікоптерів – 350
  • БпЛА оперативно–тактичного рівня – 233 866 (+2 081)
  • крилаті ракети – 4 517
  • кораблі / катери – 33
  • підводні човни – 2
  • автомобільна техніка та автоцистерни – 88 914 (+216)
  • спеціальна техніка – 4 121

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.

Тим часом журналісти російського видання «Медіазона», російської служби ВВС і команда волонтерів на березень цього року встановили за відкритими джерелами імена 204 626 тисяч російських військових, які загинули у війні від лютого 2022 року. Як зазначають журналісти, список не є повним, оскільки інформація про загибель не всіх військовослужбовців стає публічно доступною.

Оцінки загальних втрат Росії (поранених і вбитих) із боку міжнародних організацій і розвідок є значно вищими. У грудні 2025 року високопосадовець НАТО на умовах анонімності повідомив російській службі ВВС, що, за даними альянсу, загальна кількість убитих і поранених у російській армії може наближатися до 1,15 мільйона осіб.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни, тепер приблизно раз на рік цю інформацію оприлюднює президент України Володимир Зеленський. На початку лютого 2026 року в інтервʼю France 2 він заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими 55 тисяч українських солдатів. Президент зазначив, що також є «велика кількість людей, яких Україна вважає зниклими безвісти».

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 13 січня цього року заявив, що в 2025 році вдалося зменшити кількість втрат особового складу ЗСУ на 13%. Деталей щодо українських втрат він не навів.

Армія РФ атакувала дроном автомобіль швидкої допомоги на Сумщині, постраждали медики – влада

У ніч проти 12 квітня сили РФ атакували дроном автомобіль швидкої допомоги на Сумщині, повідомив голова обласної військової адміністрації (ОВА) Олег Григоров.

«Цієї ночі ворог підступно атакував медичний автомобіль. Російський безпілотник влучив у транспорт у Глухівській громаді», – розповів місцевий чиновник.

Григоров також уточнив, що в результаті атаки постраждали троє медиків.

«Їм оперативно надали допомогу. Загрози життю немає», – додав Григоров.

За інформацією Нацполіції, ще один чоловік отримав поранення у Свеській громаді.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Обстріли систем життєзабезпечення населення і закладів охорони здоров’я з метою позбавити людей електроенергії, тепла, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги й інших необхідних умов для життя є ознакою геноцидних дій .

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Генштаб ЗСУ зафіксував 469 порушень Росією режиму припинення вогню

Від початку доби 11 квітня на фронті відбулося 101 бойове зіткнення, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні.

«Після 16:00 зафіксовано 469 випадків порушень режиму припинення вогню. А саме: 22 штурмові дії противника, 153 обстріли, 19 ударів дронами-камікадзе («Ланцет», «Молнія») та 275 ударів FPV-дронами», – йдеться в зведенні.

За даними Генштабу, російська армія завдала загалом 57 авіаційних ударів, скинула 182 керовані авіабомби, задіяла 3 928 дронів-камікадзе та здійснила 2 454 обстріли населених пунктів і українських позицій.

Зокрема, чотири боєзіткнення мали місце на Північно-Слобожанському і Курському напрямках. Російські загарбники п’ять разів штурмували на Південно-Слобожанському напрямку.

Сили оборони відбили три російських штурми на Куп’янському напрямку, шість на Лиманському і одну на Слов’янському.

Також штаб звітує про відбиття 19 російських штурмів на Костянтинівському напрямку – поблизу Костянтинівки, Плещіївки, Іллінівки, Іванопілля, Русиного Яру, Софіївки та Новопавлівки.

«На Покровському напрямку ворог здійснив 18 атак. Окупанти намагалися просунутися у районах населених пунктів Родинське, Дорожнє, Мирноград, Удачне, Новомиколаївка, Молодецьке, Новопавлівка», – йдеться в зведенні.

Російська армія чотири рази намагалася покращити своє положення на Олександрівському напрямку, ще чотири сутички мали місце на Гуляйпільському напрямку.

На Придніпровському напрямку російські війська проводили «три марні штурмові дії» в напрямку Антонівського мосту та острова Білогрудий.

Раніше Генштаб заявив, що буде дотримуватися великоднього припинення вогню за принципом дзеркального реагування: Сили оборони «мають бути в готовності до негайного реагування на будь-які провокації та наступальні дії з боку агресора».

Зеленський наприкінці березня висловив готовність України до Великоднього припинення вогню, який православні і греко-католики відзначають 12 квітня. Президент також повідомив, що Україна передала США відповідний запит.

Очільник Росії Володимир Путін оголосив «Великоднє перемир’я» з 16:00 11 квітня до кінця дня 12 квітня, повідомив Кремль увечері 9 квітня. Путін доручив військовим РФ «зупинити бойові дії на всіх напрямках», проте військам слід бути готовими «припинити можливі провокації з боку противника, а також будь-які його агресивні дії».

Путін 2025 року на Великдень в односторонньому порядку оголошував про припинення бойових дій на півтора дні. Тоді сторони конфлікту звинувачували одна одну в численних порушеннях, при цьому інтенсивність бойових дій у цей час значно знизилася.

Волинський ТЦК: підлітки напали на військових центру під час перевірки документів у Луцьку

Військовослужбовці територіального центру комплектування мали конфлікт із підлітками в Луцьку через перешкоджання перевірці військово-облікових документів, повідомляє пресслужба ТЦК 11 квітня.

За повідомленням, військові центру виявили двох громадян призовного віку під час заходів оповіщення в суботу. Один із чоловіків надав підтвердження права на відстрочку від призову, інший на вимогу пред’явити військово-облікові документи не відреагував, намагався «уникнути спілкування» та втекти.

«Під час зазначених подій група малолітніх осіб підбігла до військовослужбовців ТЦК та СП і поводилася агресивно – вони намагалися перешкодити виконанню службових обов’язків, а також вдавалися до фізичного впливу, завдаючи ударів», – повідомляє пресслужба.

ТЦК додає, що військовослужбовці у відповідь на протиправні дії та перешкоджання виконанню службових обов’язків мусили «відреагувати та припинити агресивну поведінку».

З’ясувалося, що чоловік, через якого сталася сутичка, є жителем Вінниці, придатний до військової служби та підлягає призову під час мобілізації. Його доставили до ТЦК для актуалізації військово-облікових даних та проходження ВЛК.

За даними центру, нападників на групу оповіщення розшукують правоохоронці, які нададуть їхнім діям правову оцінку.

«Перешкоджання законній діяльності військовослужбовців, як і будь-які прояви агресії чи фізичного впливу стосовно військовослужбовців, є грубим порушенням закону. Незалежно від віку, такі дії не залишаться без належної правової оцінки та тягнуть за собою кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України», – йдеться в заяві.

Поліція Волинської області наразі публічно не коментувала інцидент.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію. Відтоді Верховна Рада кожні три місяці продовжує строки дії воєнного стану і мобілізації.

В українському інформаційному просторі регулярно з’являються повідомлення про скандали і конфлікти між працівниками ТЦК і громадянами на вулицях міст і сіл. Негативна інформація про мобілізацію швидко поширюється соціальними мережами. Українські військові та представники влади заявляють, що це є наслідком інформаційно-психологічних операцій РФ.

Зеленський повідомив про інтерес в Азії щодо «безпекових можливостей» України

Президент Володимир Зеленський очікує на доповідь секретаря Ради національної безпеки і оборони Рустема Умєрова щодо безпекових домовленостей з країнами на Близькому Сході – про це він розповів у вечірньому зверненні 11 квітня.

За його словами, в понеділок Умєров має доповісти про результати переговорів з країнами Близького Сходу, Перської Затоки та поблизу регіону щодо експорту «безпекових можливостей» України.

«Фактично всі партнери однаково сприймають це успіхом України і кажуть про це – що Україна реально додає безпеки. Є інтерес в Азії щодо цього, і вже є перші домовленості в роботі. Це точно посилює і Україну також. Зараз Рустем Умєров вже в Україні – погоджує драфти угод», – розповів Зеленський.

Голова держави також повідомив, що Київ залишається на зв’язку з американською стороною, а також готує «дуже активну роботу» на найближчі тижні з європейськими партнерами.

Напередодні Зеленський розповів, що українські експерти вже збивали іранські «Шахеди» в кількох країнах Близького Сходу.

На початку березня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна допоможе країнам Близького Сходу захищатися від атак Ірану, українські експерти працюватимуть на місці.

17 березня він повідомив, що вже 201 український експерт щодо протидії іранським дронам «Шахед» перебуває у регіоні Близького сходу і Перської затоки.

Через російські удари по Дніпропетровщині за день є загиблий і поранений

Російські війська атакували Дніпропетровську область понад 60 разів дронами та артилерією протягом дня, повідомляє голова області Олександр Ганжа увечері 11 квітня.

Зокрема, внаслідок удару FPV-дрона в Нікополі загинув 67-річний чоловік, який перебував за кермом вантажівки. Як додає Державна служба з надзвичайних ситуацій, удар також спричинив пожежу, яку оперативно загасили рятувальники.

«Протягом дня атаки по місту спричинили займання ще двох вантажних авто», – зазначає служба.

У Марганці російські безпілотники поцілили в житловий сектор.

«Поранення отримала 64-річна жінка. На території приватного домоволодіння вогонь охопив дві господарчі споруди – надзвичайники ліквідували загоряння. На місцях влучань працювали підрозділи ДСНС», – додали в ДСНС.

Ганжа також повідомив, що російські атаки пошкодили оселю та автомобіль у Криворізькому районі.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Обстріли систем життєзабезпечення населення і закладів охорони здоров’я з метою позбавити людей електроенергії, тепла, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги й інших необхідних умов для життя є ознакою геноцидних дій .

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Командування повідомило про удари по нафтових об’єктах РФ в Краснодарському краї та окупованому Криму

Сили оборони в ніч на 11 квітня завдали ударів по низці об’єктів у Росії та на окупованих територіях, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.

«Уражено об’єкти нафтової інфраструктури, які задіяні в забезпеченні російської окупаційної армії: нафтоперекачувальну станцію «Крымская» (м. Кримськ, Краснодарський край, рф), а також нафтобазу «Гвардійська» на ТОТ АР Крим», – йдеться в повідомленні.

Командування також зафіксувало ураження російських складів боєприпасів у районах окупованих Македонівки та Донецька на Донеччині, а також Осипенка Запорізької області.

Крім того, українські військові завдали вогневого ураження по пунктах управління безпілотниками в районах Коновалова Запорізької області та Гола Пристань на Херсонщині.

«Також уражено зосередження живої сили противника поблизу населених пунктів Степове Дніпропетровської області, а також Степногірське, Приазовське та Рибне на Запоріжжі», – додає штаб.

Втрати російської армії та масштаби завданих збитків уточнюються.

Джерело в Службі безпеки повідомило Радіо Свобода, що виробничо-диспетчерська станція «Кримська» в Краснодарському краї РФ входить до системи магістральних нафтопроводів «Тихорєцьк — Новоросійськ-2» та належить компанії «Транснефть»:

«Станція забезпечує перевалку і накопичення пального, зокрема для військових потреб ворога — включаючи базу тактичної авіації «Кримськ» та базу чорноморського флоту рф у м. Новоросійськ».

За даними співрозмовника, зафіксоване ураження інфраструктури, що забезпечує функціонування станції.

Російське командування не повідомляло про ураження. Міноборони РФ заявляло про перехоплення 99 українських дронів над Краснодарським краєм, окупованим Кримом, Бєлгородською, Брянською, Ростовською, Калузькою, Курською областями та Азовським і Чорним морями протягом ночі на 11 квітня.

Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити дані про удари.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії різні об’єкти на території РФ зазнають повітряних ударів. Більшість атак Генштаб ЗСУ підтверджував, заявляючи, що Сили оборони України «системно реалізують заходи, спрямовані на зниження бойового потенціалу російських окупаційних військ, а також на примушення РФ до припинення збройної агресії проти України».

«Ремонт чергового лайна». Чому мільярдні вливання РФ не рятують окуповані міста від занепаду?

Поки Росія будує в окупації нові магістралі та оновлює порти, люди там роками живуть з перебоями води та світла, проблемами з вивезенням сміття, занедбаною інфраструктурою – від лікарень і шкіл до стадіонів і аеропортів. Згідно з розслідуванням Reuters, Кремль витрачає на захоплені українські території 11,8 мільярда американських доларів – це втричі більше, ніж на аналогічні проєкти у 20 інших регіонах Росії разом узятих.

Проєкт Радіо Свобода Донбас Реалії розбирався, куди передусім Кремль спрямовує гроші на окупованих територіях – і чому. Читайте і дивіться тут

Лубінець повідомив про стан 7 цивільних, яких повернули з полону

Серед 182 людей, яких Україна звільнила з полону в ході обміну 11 квітня – семеро цивільних, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Він підкреслив, що російські окупанти «фактично викрали» цих людей: їх позбавили волі без законних підстав і утримували в місцях несвободи без суду та слідства.

«Це складний трек перемовин — звільнення незаконно утримуваних цивільних осіб. Над цим працювала перемовна група Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Процес був підсилений з моєї сторони: велася гуманітарна комунікація з російською уповноваженою з прав людини Т. Москальковою», – заявив омбудсман.

Він уточнив, що за результатами переговорів вдалося повернути молодих хлопців, переважно 2000-х років народження. Вони родом із Харківщини, Київщини, Херсонщини та Донеччини, незаконно утримувалися з 2022 року.

«Усіх їх без жодних на те підстав викрали із власних домівок, затримували на блокпостах. Одного українця викрали, коли він прямував до свого батька. Повернуті додому мають тяжкий психологічний стан, травми та хвороби. Зокрема, один зі звільнених має критичний стан здоровʼя: черепно-мозкову травму, забої внутрішніх органів, спалену шкіру через тортури», – розповів Лубінець.

Посадовець вказав на пряме порушення Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими раніше уточнив, що практично всі звільнені бранці, як військові, так і цивільні, утримувалися в полоні з 2022 року. Зокрема, вдалося звільнити 25 офіцерів, яких раніше російська сторона відмовлялася обмінювати.

«Більша половина визволених сьогодні Захисників потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Додому також повертаються декілька військовослужбовців Національної Гвардії, поневолених під час окупації ЧАЕС у перші дні повномасштабного вторгнення. Вік наймолодшого звільненого – 22 роки, найстаршому виповнилося – 63 роки», – повідомили в установі.

Штаб подякував Сполученим Штатам та Об’єднаним Арабським Еміратам за сприяння в організації обміну.

11 квітня відбувся черговий обмін полоненими між Україною і Росією – додому повернулися 175 українських військових і семеро цивільних.

Раніше голова Офісу президента Кирило Буданов, виступаючи з нагоди річниці створення Координаційного штабу поводження з військовополоненими 26 березня заявив, що робота над новими обмінами полоненими триває.

Буданов розповів, що кожному обміну передують місяці складних переговорів і великої спільної роботи. Він згадав про допомогу партнерів, без яких багато обмінів було б дуже складно або й майже неможливо організувати.

Президент України Володимир Зеленський у зверненні 26 березня з нагоди четвертої річниці створення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими повідомив, що за чотири роки додому вдалося повернути 8669 українських громадян – військових і цивільних.

ОВА: двоє поліцейських постраждали через удар по Запорізькому району

Російські війська атакували село Новоолександрівка в Запорізькому районі, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров 11 квітня.

За його словами, постраждали двоє поліцейських:

«Поранень дістали 41-річний та 22-річний чоловіки. Їм надана уся необхідна медична допомога».

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські міста і цивільну інфраструктуру в усіх регіонах України.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Обстріли систем життєзабезпечення населення і закладів охорони здоров’я з метою позбавити людей електроенергії, тепла, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги й інших необхідних умов для життя є ознакою геноцидних дій .

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Генштаб: військові готуються до великоднього перемир’я за принципом дзеркального реагування

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський на доручення президента визначив завдання Силам оборони забезпечити дотримання режиму припинення вогню – про це Генеральний штаб ЗСУ повідомив 11 квітня.

Припинення вогню має тривати на суходолі, на морі та у повітрі на час святкування Великодня.

«Україна забезпечить режим тиші та діятиме за чітким принципом: дзеркальне реагування. Враховуючи попередні порушення росіянами таких домовленостей, Сили оборони України мають бути в готовності до негайного реагування на будь-які провокації та наступальні дії з боку агресора», – заявляє командування.

Військові зазначають, що в разі висування російських підрозділів до переднього краю, проведення інженерних робіт або перегрупування, ознак підготовки до штурму та інших свідчень можливого використання режиму припинення вогню в агресивних цілях – «українські воїни мають повне право відкривати вогонь на ураження».

«Ті самі правила діятимуть і на морі та у небі. Запуски російською армією ракет чи ударних БпЛА по нашій території також отримають дзеркальну відповідь», – додає Генштаб.

Ввечері 9 квітня у Кремлі повідомили, що Путін доручив військовим РФ «зупинити бойові дії на всіх напрямках» з 16:00 11 квітня до кінця дня 12 квітня, проте додав, що їм слід бути готовими «припинити можливі провокації з боку противника, а також будь-які його агресивні дії».

Зеленський наприкінці березня висловив готовність України до Великоднього припинення вогню, який православні і греко-католики відзначають 12 квітня. Президент також повідомив, що Україна передала США відповідний запит. За словами Зеленського, невідомо, чи буде в американської сторони можливість передати цей меседж РФ, проте українська пропозиція щодо припинення вогню на Великдень залишається.

Путін 2025 року на Великдень в односторонньому порядку оголошував про припинення бойових дій на півтора дні. Тоді сторони конфлікту звинувачували одна одну в численних порушеннях, при цьому інтенсивність бойових дій у цей час значно знизилася.

Орбан проти Мадяра. Подих затамували не тільки в Угорщині

Угорці голосуватимуть на парламентських виборах 12 квітня на тлі триваючої війни РФ проти України, взаємини з якою в Угорщини напружені. Натомість Будапешт поглиблює їх із Росією.

Опитування громадської думки свідчать, що після 16 років при владі угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан може її втратити, програвши лідеру опозиції Петеру Мадяру. Однак Орбан і раніше неодноразово спростовував попередні прогнози.

За результатами виборів уважно стежитимуть не лише в Києві та Москві. Складні відносини Угорщини з багатьма країнами Євросоюзу означають, що держави ЄС також дуже зацікавлені в результаті голосування, тоді як Вашингтон висловив потужну підтримку Орбану. Більше інформації тут

МВА: російські військові атакували автобус і автівку в Херсоні, троє постраждалих

У суботу, 11 квітня, армія РФ у Херсоні вдарила з безпілотника по громадському та приватному транспорту, повідомив голова міської військової адміністрації (МВА) Ярослав Шанько.

«Сьогодні російські терористи знову вдарили з безпілотника по громадському транспорту. Близько 11.00 у Корабельному районі під атаку ворожого безпілотника потрапив маршрутний автобус. Постраждав 42-річний водій», – повідомив місцевий чиновник.

За його словами, співробітники поліції доправили його до лікарні. Попередній діагноз – мінно-вибухова травма та уламкове поранення грудної клітини.

Згодом у МВА розповіли, що Співробітники поліції доставили до лікарні двох постраждалих внаслідок скиду силми РФ вибухівки з дрона на авто в Корабельному районі близько 11.00.

«Чоловіки 69 та 57 років – водій і пасажир – дістали контузії, мінно-вибухові травми та уламкові поранення. Попередньо, загрози життю немає. Наразі потерпілих дообстежують і надають необхідну медичну допомогу», – зазначили у відомстві.

Сили РФ вдарили по центру Краматорська, 10 поранених – прокуратура

Вранці 11 квітня сили РФ завдали удару по центру Краматорська, йдеться у повідомленні пресслужби Донецької обласної прокуратури.

За даними відомства, РФ завдала удару по місту ФАБ-250 з модулем УМПК.

«Внаслідок обстрілу отримали мінно-вибухові, черепно-мозкову травми та осколкові поранення четверо жінок 29, 31, 43, 47 років та 38, 47, 56, 61, 64 та 89-річні чоловіки. Двоє з постраждалих перебувають у тяжкому стані. Пораненим надається кваліфікована медична допомога», – йдеться у повідомленні прокуратури.

Відомо також, що на місці влучань пошкоджено багатоквартирні будинки та автотранспорт.

Як зазначив голова Краматорської міської військової адміністрації (МВА) Олександр Гончаренко, російські війська о 09:45 скинули чотири ФАБ-250 на центр Краматорська.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські міста і цивільну інфраструктуру в усіх регіонах України.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Обстріли систем життєзабезпечення населення і закладів охорони здоров’я з метою позбавити людей електроенергії, тепла, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги й інших необхідних умов для життя є ознакою геноцидних дій.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Відбувся обмін полоненими, Україна повернула додому ще 175 військових – Зеленський

Відбувся черговий обмін полоненими між Україною і Росією, повідомив президент Володимир Зеленський у суботу, 11 квітня.

«Наші повертаються додому. 175 військових. Воїни Збройних Сил, нацгвардійці, прикордонники. Рядові, сержанти та офіцери. І семеро цивільних. Наші воїни захищали Україну на різних напрямках: у Маріуполі, на ЧАЕС, на Донецькому, Луганському, Харківському, Херсонському, Запорізькому, Сумському, Київському, Курському напрямках. Серед них є поранені. Більшість була в полоні з 2022 року. І нарешті – вдома», – зазначив президент.

Зеленський також подякував кожному підрозділу, який «поповнює наш обмінний фонд і цим наближає повернення наших людей».

«Повернути всіх із російського полону для нас принципово. Дякую кожному у світі, хто допомагає нам у цьому», – підсумував глава держави.

Генштаб: за добу Росія втратила ще 1440 військових, три танки і понад 60 артсистем

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 1 310 110 своїх військових, зокрема 1 440 осіб – за останню добу, такі дані на ранок 11 квітня навів Генштаб ЗСУ.

Крім того, в українському командуванні повідомили про такі втрати у російській військовій техніці:

  • танків – 11 851 (+3 одиниці за минулу добу)
  • бойових броньованих машин – 24 381 (+6)
  • артилерійських систем – 39 798 (+64)
  • РСЗВ – 1 726 (+2)
  • засоби ППО – 1 344 (+3)
  • літаків – 435
  • гелікоптерів – 350
  • БпЛА оперативно–тактичного рівня – 231 785 (+2 014)
  • крилаті ракети – 4 517
  • кораблі / катери – 33
  • підводні човни – 2
  • автомобільна техніка та автоцистерни – 88 698 (+183)
  • спеціальна техніка – 4 121 (+2)

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.

Тим часом журналісти російського видання «Медіазона», російської служби ВВС і команда волонтерів на березень цього року встановили за відкритими джерелами імена 204 626 тисяч російських військових, які загинули у війні від лютого 2022 року. Як зазначають журналісти, список не є повним, оскільки інформація про загибель не всіх військовослужбовців стає публічно доступною.

Оцінки загальних втрат Росії (поранених і вбитих) із боку міжнародних організацій і розвідок є значно вищими. У грудні 2025 року високопосадовець НАТО на умовах анонімності повідомив російській службі ВВС, що, за даними альянсу, загальна кількість убитих і поранених у російській армії може наближатися до 1,15 мільйона осіб.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни, тепер приблизно раз на рік цю інформацію оприлюднює президент України Володимир Зеленський. На початку лютого 2026 року в інтервʼю France 2 він заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими 55 тисяч українських солдатів. Президент, що також є «велика кількість людей, яких Україна вважає зниклими безвісти».

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський 13 січня цього року заявив, що в 2025 році вдалося зменшити кількість втрат особового складу ЗСУ на 13%. Деталей щодо українських втрат він не навів.

«Азовське кільце» та продаж надр Донбасу: Віталій Кулик про «колоніальний проєкт» РФ в окупації

Росія одночасно розбудовує військову логістику на окупованих територіях України і намагається отримати з них економічну вигоду – зокрема через продаж ресурсів на державних аукціонах. Москва виставляє на торги десятки активів – від шахт і кар’єрів до сільськогосподарських угідь.

Однією з найбільших таких угод стало, за даними Reuters, Бобриківське золоторудне родовище в Луганській області. Його передали для розробки російській компанії за $9,7 млн за умови потенційної вартості запасів близько $260 млн.

Паралельно Росія інвестує гроші в дороги, залізницю та порти на окупованих територіях.

Чи є це спробою зробити окупацію прибутковою, чи насамперед забезпечити фінансування війни проти України, – про це Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з політологом і директором ГО «Центр досліджень проблем громадянського суспільства» Віталієм Куликом. Читайте і дивіться за лінком

Україна буде дотримуватись режиму тиші та діятиме виключно «дзеркально» – Зеленський

Україна буде дотримуватись режиму тиші та діятиме виключно «дзеркально», повідомив у телеграмі президент Володимир Зелеський.

«Сьогодні (11 квітня – ред.) визначили параметри нашого реагування на можливі порушення умов припинення вогню російською армією. Ми всі розуміємо, з ким маємо справу. Україна буде дотримуватись режиму тиші та діятиме виключно дзеркально. Відсутність російських ударів у небі, на землі та на морі означатиме відсутність наших відповідей», – зазначив глава держави.

За словами Зеленського, українська армія готова до «будь-якого розвитку подій на фронті».

«Україна неодноразово пропонувала Росії різні формати припинення вогню, і ми вважаємо, що Великдень має бути часом тиші та безпеки. Припинення вогню на Великдень могло б стати і початком реального руху до миру - з нашої сторони відповідна пропозиція є», – зазначив Зеленський.

Він обговорив з головнокомандувачем Збройних сил України Олександром Сирським порядок дій українських підрозділів в умовах припинення вогню.

«Також інформація про дзеркальний характер наших дій та можливе продовження припинення вогню і після Великодня була доведена до російської сторони», – наголосив президент.

«Скоординували увагу на поліпшенні оборони»: Сирський про візит до Південної операційної зони

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський здійснив робочу поїзду до Південної операційної зони, повідомив він у телеграмі 11 квітня.

«Під час чергової робочої поїздки до Південної операційної зони провів зустріч із командним складом органів військового управління, військових частин та підрозділів, залучених до виконання бойових завдань із відсічі збройній агресії Російської Федерації», – підкреслив Сирський.

За його словами, під час зустрічі сконцентрували увагу на злагодженні та поліпшенні взаємодії у смугах відповідальності, скоординували подальші дії для ведення ефективної активної оборони.

Головнокомандувач ЗСУ каже, що заслухав доповіді командирів та віддав необхідні розпорядження для забезпечення українських підрозділів боєприпасами, БПЛА та іншими матеріально-технічними засобами.

Як заявив Сирський, російські війська посилюють своє угруповання та не полишають спроб переламати хід бойових дій на свою користь, але Сили оборони України утримують визначені рубежі.

«Наші цілі незмінні – завдавати противнику максимальних втрат з метою його виснаження, звільнення українських територій, збереження життів наших воїнів», – зазначив генерал.

Повітряні сили про нічну атаку РФ: знешкоджено 133 дрони, є влучання на 10 локаціях

Сили протиповітряної оборони знешкодили 133 зі 160 безпілотників, якими армія РФ атакувала Україну з вечора 10 квітня, повідомили Повітряні сили Збройних сил України.

За даними військових, сили РФ атакували Україну безпілотниками типу Shahed, «Гербера», «Італмас» та дронами інших типів із напрямків: Курськ, Орел, Міллерово, Приморсько-Ахтарськ (РФ), окупований Донецьк і Чауда (окупований РФ Крим). Близько 100 із них – дрони типу Shahed.

За попередніми даними, станом на 08:00 суботи, 11 квітня, ППО збила/подавила 133 дрони на півночі, півдні та сході України.

«Зафіксовані влучання 20 ударних БПЛА на 10 локаціях, а також падіння збитих (уламки) на 11 локаціях», – кажуть у ЗСУ.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські міста і цивільну інфраструктуру в усіх регіонах України.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Обстріли систем життєзабезпечення населення і закладів охорони здоров’я з метою позбавити людей електроенергії, тепла, водопостачання, зв’язку, медичної допомоги й інших необхідних умов для життя є ознакою геноцидних дій.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG