Доступність посилання

ТОП новини

Данилюк: замороження військової допомоги було «шоком» для команди Зеленського


Олександр Данилюк, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України
Олександр Данилюк, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України

Зусилля, спрямовані на побудову партнерства між адміністраціями президента України Володимира Зеленського та президента ША Дональда Трампа, були частково зруйновані тим, що команда Зеленського була втягнута в американську внутрішньополітичну боротьбу, говорить колишній секретар РНБО Олександр Данилюк. В інтерв’ю американському виданню The Daily Beast він говорить, що поштовхом до цього стало наполягання Трампа, щоб Україна розслідувала справи його політичного суперника Джо Байдена та його сина Гантера, а також повідомлення про те, що Україна нібито втручалася у вибори 2016 року. Олександр Данилюк, який, за його словами, пішов з посади голови Ради національної безпеки і оборони України у вересні минулого року, «частково і через ситуацією зі США», заявив, що ці запити «струсонули» команду Зеленського.

Оглядаючись на своє коротке перебування на чолі РНБО, Данилюк говорить, щонайбільше в американській команді довіряв радникові з нацбезпеки США Джону Болтону.

«Я б сказав, це був очевидно Джон, людина, якій я довіряв. Тому що ми разом працювали, щоб створити офіційні рамки для американсько-українських відносин», – розповів Олександр Данилюк.

Болтон покинув свою посаду в адміністрації Трампа у вересні, лише за два тижні до того, як подав у відставку і сам Данилюк. Нині Болтон заявляє, що готовий свідчити у справі імпічменту проти президента Дональда Трампа у Сенаті.

Запити США до президента Зеленського оголосити про розслідування щодо діяльності родини політичного опонента президента Трампа – колишнього віце-президента США Джо Байдена «струсонули» команду Зеленського, розповів Данилюк.

«Це створило некомфортну основу», але США та Україна все-таки намагались сформувати дорожню карту співпраці між країнами, зауважив колишній посадовець.

За словами Данилюка, посол США до ЄС Ґордон Сондленд перервав офіційні переговори 10 липня, раптово піднявши тему розслідування.

«Коли я написав цю дорожню карту (співпраці між США та Україною з низки питань, – ред.), ми обговорили її з Зеленським, пройшлись дуже детально по ній. І президент сказав: «Так, я це підтримую, це має бути основою для нашої співпраці», – згадує Данилюк.

Він не уточнив, чи згадувалась у цій «дорожній карті» військова допомога США, але сказав, що спектр питань був дуже широким і включав пропозиції експорту американського газу в Україну.

Утім офіційна зустріч з американцями не закінчилась, як належить, – додав Данилюк, – тому що Сондленд, який був присутнім на зустрічі, перервав розмову, згадавши про вимоги Трампа до Зеленського погодитись на розслідування щодо Байдена. Незабаром після втручання у розмову Сондленда, Болтон закінчив офіційну зустріч».

Колишній головний радник адміністрації щодо питань Росії та європейського регіону Фіона Гілл заявила під час своїх свідчень, що Данилюк виглядав «занепокоєним» під час зауважень Сондленда щодо розслідувань. «Він виглядав так, що він не знав, що відбувається».

Ми мали говорити про «дорожню карту», натомість піднялось питання щодо розслідування


«Ми мали говорити про «дорожню карту», натомість піднялось питання щодо розслідування», – зазначив колишній глава РНБО.

«В цей час мені стало зрозуміло, якщо десь порушується американський закон, американці самі повинні з цим розібратись», – сказав Данилюк.

«Тоді я сказав, що є певні серйозні речі, які ми повинні обговорити і погодитись між країнами. І саме туди ми маємо спрямовувати нашу увагу. І якщо ми говоримо про втягування нас у внутрішню політику … використовуючи нашого президента, який тільки заступив на цю посаду, який не має достатньо досвіду… це може все зруйнувати», – згадує Данилюк свою зустріч із американською стороною.

За словами Данилюка, телефонна розмова Дональда Трампа і Володимира Зеленського змінила розуміння ситуації. «Стало чітко зрозуміло, що це питання (про розслідування щодо Байденів, – ред.) це тема, яка хвилює особисто Трампа. Це було чітко зрозуміло».

Данилюк дізнався про замороження американської військової допомоги Україні з американських ЗМІ у серпні.

Останнє, чого я очікував, це прочитати статтю, що американська військова допомога була заморожена


«Я був здивований і шокований. Тому що за кілька днів перед тим ми насправді зустрічались із Джоном Болтоном. Я з ним кілька разів зустрічався. І ми мали тривалі розмови. Останнє, чого я очікував, це прочитати статтю, що американська військова допомога була заморожена», – говорить Данилюк.

За словами Данилюка, коли стало відомо про замороження військової допомоги США, у команді Зеленського «була паніка», мовляв Зеленський був переконаний, що це якась помилка.

Тоді Данилюк, будучи секретарем РНБО, надіслав запити у Раду національної безпеки США, мовляв що означає ця новина. «Я так і не отримав відповіді», – додав Данилюк.

У рішенні про імпічмент Палата представників Конгресу США, звинуватила Трампа, зокрема, в тому, що він використовував затримку допомоги як важіль для тиску на Україну з метою отримати негативну інформацію на політичного опонента з Демократичної партії Джо Байдена.

Президент Трамп, посилаючись на заяви президента Зеленського, стверджує, що тиску на Україну в питанні розслідування не було.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG