Доступність посилання

ТОП новини

Батько Протасевича: «Як солдат скажу, що спецслужби Білорусі були не одні»


Роман Протасевич у 2017 році
Роман Протасевич у 2017 році

Дмитро Протасевич, батько затриманого 23 травня в мінському аеропорту блогера Романа Протасевича, в інтерв’ю Білоруській службі Радіо Свобода назвав інцидент із вимушеним приземленням літака в Білорусі добре спланованою акцією спецслужб і порівняв це з терористичним актом.

У Національному аеропорту Мінська 23 травня позапланово приземлився літак Афіни-Вільнюс. Ryanair отримав вказівки від білоруських авіадиспетчерів посадити літак у Мінську. За дорученням Лукашенка для ескорту літака в небо підняли військовий винищувач МіГ-29.

Пасажирів Ryanair перевірили на підставі повторного огляду, і в результаті заарештували відомого журналіста та блогера, нинішнього автора телеграм-каналу «Білорусь головного мозку» Романа Протасевича, який летів цим рейсом.

«Минулого разу ми говорили вчора»

– Як ви дізналися, що ваш син уже в Білорусі?

– Ми дізнались про це з телеграм-каналів. Спочатку вони з’ясували, що літак примусили сісти в Мінську. Ми припустили, що цього дня наш син повинен повернутися з відпустки до Вільнюса. У нас з’явилися дуже важкі передчуття, не можна обманути батьківське серце. Потім цю інформацію підтвердили, що сина затримали. Поступово інформація з’являлася на телеканалах, і ми про це дізналися. До цього мій син був у відпустці, ми говорили з ним приблизно раз на день. Але ми не могли знати, що він повинен був полетіти 23 числа. Він повністю не повідомляв нам про всі свої пересування, мабуть, не хотів, щоб багато хто знав, де він перебуває.

– Сьогодні його колеги опублікували листування незадовго до від’їзду, де він сказав, що за ним нібито стежать. Щось подібне він вам казав?

– Востаннє ми розмовляли вчора. Йшлося про відпочинок, про те, як він обгорів на сонці. Але сьогодні ми намагались зв’язатися з ним, наскільки я розумію, до його від’їзду з Афін, але не вдалося.

– Кажуть, що з ним була дівчина, але вона так і не долетіла до Вільнюса.

– Він був не один, але, на жаль, ми не знаємо цієї дівчини. Ми навіть не знаємо імені. Звичайно, ми хотіли б зв’язатися з нею, щоб з’ясувати деталі. Але, як ми дізналися, її затримали разом з Романом.

«Операція була дуже масштабною»

– Ви – військова людина. Чи могли б ви уявити щось подібне, операцію з винищувачами з метою посадки літака?

Ми дуже стурбовані тим, що відбувається з нашим сином. На жаль, ми не знаємо, де він, що з ним

– Абсурдність того, що ми спостерігаємо, полягає в тому, що все це відбувається в XXI столітті, в серці Європи. Але як колишній солдат скажу, що ця операція була продуманою, вона готувалася не один день, а то й тижні. Я повністю впевнений, що це була заздалегідь спланована операція, яка була ретельно підготовлена, і, ймовірно, спецслужби Білорусі були не одні. Операція була дуже масштабною, щоб плюнути на все міжнародне співтовариство та його думку, порушити всі правила міжнародного співробітництва. Багато ЗМІ називають це терористичним актом. Я повністю з цим згоден. Терористичний акт страшний не тому, що він стався, а своїми наслідками. І вони набагато гірші за сам теракт. Ми дуже стурбовані тим, що відбувається з нашим сином. На жаль, ми не знаємо, де він, що з ним. Будемо сподіватися на краще.

– Ви зараз не в Білорусі?

Нещодавно мене позбавили звання, коли я вже кілька місяців був за кордоном

– Ні, не в Білорусі. Поки там бути неможливо. Ми були за кордоном 8 місяців.

– Це пов’язано з діяльністю вашого сина?

– Так, звісно. Ми боялися політичного переслідування за діяльність нашого сина. Нещодавно мене позбавили звання, коли я вже кілька місяців був за кордоном. Виявляється, я навіть за кордоном неугодний режиму. Це вже якась агонія, так ставитися до військових, офіцерів, які прослужили не один рік, щоб захистити країну від зовнішніх та внутрішніх загроз. Але, на жаль, є як є.

«Іноді не поділяли його поглядів, але життя показало, що він мав рацію»

– Ви не завжди підтримували діяльність вашого сина. Про це говорив сам Роман. Коли і що змінилося?

– Ми завжди його підтримували. Іноді не поділяли його поглядів, не всіх поглядів. Але як батьки ... Буду чесним, у нас була душевна розмова на кухні, і я сказав йому: «Що б ти не робив, я можу це не схвалювати, але я завжди прийму. Це твій вибір, ти його зробив, і ми завжди будемо тебе підтримувати». Рано чи пізно, але життя показало, що він мав рацію. Так само, як мали рацію ті політики, які на межі 90-х говорили про те, чого очікує Білорусь, якщо при владі буде одна людина. Як виявилось, усі люди, які борються за свободу та незалежність у нашій країні, як результат, мають рацію. Звичайно, ми повністю на боці Романа.

– Чи може міжнародний тиск якось вплинути на ситуацію з Романом?

– Ми віримо, що важелі зовнішнього впливу якимось чином вплинуть на білоруську владу. Звичайні люди, які тверезо мислять, розуміють ситуацію, в якій може опинитися уряд. Ігнорувати норми міжнародного права, таких сильних гравців, як європейські країни, США, у сучасному світі – нісенітниця. Ми сподіваємось, що зовнішній тиск змінить ситуацію на краще.

«Заборона на польоти над Європою, безумовно, матиме сильний вплив на «Белавіа»

– Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що вимагатиме, щоб білоруським авіакомпаніям заборонили літати над ЄС, і закликав виключити Білорусь із зони польотів. Інші політики говорять подібне. Чи це те, чого ви очікуєте від Заходу як батько?

– Перельоти є десь там, нагорі. Ми ходимо, на жаль, по землі, і висока матерія зараз нам не зовсім підходить. Заборона на польоти над Європою, безумовно, матиме сильний вплив на «Белавіа», але санкції повинні охоплювати не лише повітряне сполучення, але в першу чергу контроль фінансових потоків родини Лукашенка та чинних чиновників. Ймовірно, вони мають рахунки в іноземних банках, нерухомість, майно. Можна заарештувати, заблокувати рахунки. Це буде чинити великий тиск.

– Ви відчували таку небезпеку навіть за кордоном? Чи сам Роман казав вам щось, чого він боявся?

– Ми такого не відчували. Коли ми виїхали з країни, ми відчули, що країни ЄС дуже відповідальні за людей, які залишили свої країни з політичних причин, побоюючись відплати та репресій. Ми відчували, що країни ЄС надають гарантії безпеки. Ми почувались абсолютно спокійно і не очікували такого повороту подій.

«Роман для них – дуже символічна фігура»

– Телеграм-канал «Пул першого» писав, що Лукашенко сам дав наказ підняти винищувачі в небо, щоб супроводжувати літак до Мінська. Чому ваш син такий небезпечний для Лукашенка?

– Нинішня влада боїться незалежних журналістів, свободи слова, боїться, що будь-які її дії стануть відомими світовій спільноті. Вони думають мірками минулого століття, коли ще існував Радянський Союз. Мовляв, якщо ти заткнеш роти журналістам, посадиш усіх до в’язниці, візьмеш під контроль всі засоби масової інформації, ти зможеш сміливо робити свої темні справи, плюючи на громадську думку. Роман для них – це фігура дуже символічна. Посинілими пальцями вони піднімають келих за успіх операції. Для них це «добрий» привід показати, що вони можуть і діють. Але вони забувають, що показують всій світовій спільноті, які методи вони використовують. Що це незаконні методи, що вони абсолютно нелюдські, катування, затримання. Це все дуже сумно.

– Ви зараз за кордоном. Хто-небудь допомагає вам з бідою, з якою ви опинилися сам на сам?

– Хочу подякувати усім турботливим людям, іноді незнайомим людям, які писали нам, телефонували, підтримували, пропонували допомогу. Найкраща допомога – підтримати нашого сина, який там перебуває. І це, наприклад, точна інформація. Ми досі не знаємо, де він перебуває і в якому стані.

Хто такий Роман Протасевич

23 травня 2021 року за особистим наказом Олександра Лукашенка в аеропорту Мінська був примусово приземлений літак Ryanair Афіни – Вільнюс. В результаті затримали журналіста та блогера Романа Протасевича, який перебував на борту літака, а також його дівчину.

Роману Протасевичу 26 років. Як журналіст кілька років співпрацював з білоруськими виданнями. Згодом він приєднався до телеграм-каналу Nexta, де був головним редактором. На момент затримання він працював у команді телеграм-каналу «Білорусь головного мозку».

Брав участь у протестах ще підлітком

Ім'я Романа Протасевича стало відомим під час мовчазних мітингів 2011 року. Тоді колишнього кандидата на президентську премію 16-річного Романа затримали. Пізніше він заявив, що мусив забрати документи з ліцею БНТУ, і з його батьками стався конфлікт із політичних мотивів. Як писали ЗМІ, батько Романа в той час був старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії.

Після участі в мовчазних мітингах Роман Протасевич приєднався до «Молодого фронту». Він також намагався взяти участь у виборчій кампанії до Молодіжної палати Мінської міської ради.

З активіста в журналіста

Після школи Роман вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але, як повідомляло Єврорадіо, був виключений. Співпрацював з багатьма білоруськими виданнями. Єврорадіо було останнім із них перед виїздом за кордон.

Перебування на Донбасі

Олександр Лукашенко 26 травня заявив, що Протасевич воював на Донбасі. Сам журналіст у 2020 році в інтерв’ю розповів, що він перебував у зоні проведення АТО як журналіст, знімав відео, де був поранений.

Стипендіат премії імені Вацлава Гавела

У 2017–2018 роках Роман Протасевич отримував стипендію від Вацлава Гавела та проходив стажування на Радіо Свобода.

Просив притулку в Польщі ще до президентських виборів

Причиною стало затримання журналіста Володимира Чудянцова, з яким Протасевич дружив у Білорусі. Чудянцова затримали 22 листопада 2019 року дорогою до Польщі. Була інформація, що Чудянцов співпрацює з телеграм-каналом Nexta. На тлі цих подій Роман вирішив залишитися у Польщі.

Залишив Nexta, приєднався до каналу «Білорусь головного мозку»

У Польщі Роман Протасевич відкрито співпрацював з каналом Nexta. Наприкінці вересня 2020 року, в розпал протестів у Білорусі, Протасевич оголосив, що йде з каналу. У березні 2021 року він оголосив про приєднання до команди каналу «Білорусь головного мозку», яким раніше керував блогер Ігор Лосик.

Його батька позбавили військового звання

Ім’я батька Романа – підполковника запасу Дмитра Протасевича – з’явилося в списку силовиків, яких Лукашенко позбавив військових звань на тлі протестів у Білорусі. «Мій батько прослужив в армії 29 років і звільнився восени 2019 року, після чого працював в інкасації. Він не брав активної участі в протестах, його жодного разу не затримували, ні до чого не притягували», – сказав тоді Роман Протасевич. За його словами, батьки виїхали за ним до Польщі, коли він попросив там притулку.

Білорусь оголосила в міжнародний розшук

Протасевича, як і засновника Nexta Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та «групових дій, які грубо порушують громадський порядок», а також у розпалюванні соціальної ворожнечі. Блогерів внесли до так званого «переліку терористів», офіційна назва – «Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG