Доступність посилання

ТОП новини

«Монументальна пропаганда» на півдні. Навіщо окупанти повертають Леніна?


Знесений у 2015 році памʼятник засновнику радянської держави та лідеру партії більшовиків Володимиру Леніну
Знесений у 2015 році памʼятник засновнику радянської держави та лідеру партії більшовиків Володимиру Леніну

У Генічеську Херсонської області російські військові на площі перед районною державною адміністрацією встановили пам’ятник Леніну. Про це 18 квітня повідомив перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський. Депутат зазначив, що «ностальгічних настроїв за минулим на Херсонщині вже давно немає, але російські окупанти не можуть цього зрозуміти, тому продовжують експерименти по переміщенню в минуле». Журналісти проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» попросили історика проаналізувати такі дії окупантів.

Андрій Іванець
Андрій Іванець

Кримський історик і політолог, провідний науковий співробітник Інституту досліджень Голодомору Андрій Іванець вважає, що, за аналогією з окупованим Кримом, «російські військові намагаються запровадити ідеологічну роботу з населенням південних міст». Але, на думку історика, такі методи не матимуть ефективного результату.

Монументальна пропаганда – це один з елементів інформаційно-психологічної війни проти України
Андрій Іванець

«Гуманітарна сфера є для них важливим полем боя. Колись я аналізував ситуацію у Криму і за 5 років окупації нарахував 150 пам’ятників, які встановили вже в окупованому Криму. Це більше, ніж за весь імперський період Романових. Монументальна пропаганда – це один з елементів інформаційно-психологічної війни проти України», – сказав він.

«Путін стикнувся з тим, що українці мають іншу психологію, іншу політичну культуру, вона базується все ж на демократичних традиціях, волелюбності, а це принципово відрізняє українців від росіян, які живуть в авторитарній політкультурі. Для того, щоб знищити українську ідентичність, політичні традиції, вживають заходи, щоб нав’язати українцям інший спосіб думання, інший спосіб поведінки. Це важке завдання для окупантів, але вони системно намагаються це робити», – пояснив Іванець.


Він вважає, що на окупованих територіях півдня України така система вже не буде працювати так ефективно, як у Криму через усвідомлення населенням, що «Росія веде агресивну війну і що її дії несправедливі». Андрій Іванець зазначає, що «на півдні окупантам буде набагато важче нав’язати свою ідеологію українським громадянам».


На думку історика, метою російських загарбників є «не лише захоплення українських територій, а й ліквідація української нації».

Ми маємо справу з набагато гіршою ситуацією, ми бачимо, що Росія проводить геноцид української нації
Андрій Іванець

«Військові дії, які веде Росія, мають на меті не тільки фізичне захоплення території. Ми маємо справу з набагато гіршою ситуацією, ми бачимо, що Росія проводить геноцид української нації. Те незрозуміле питання, яке оголосив Путін про денацифікацію України, воно є абсурдним, звісно, бо Україна є демократичною державою і про якусь денацифікацію мови бути не може, з точки зору логіки та реальної ситуації. Але за цим формулюванням ховається намір денаціоналізувати українців», – сказав Іванець.

Історик певен, що «Путін є прихильником доктрини триєдиного руського народу, яка заперечує право української нації на суверенітет державний, культурний і будь-який інший, його не влаштовує існування українців як таких».

  • Пам'ятник Леніну у Генічеську демонтували 16 липня 2015 року в межах декомунізації.
  • 9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила пакет законів про декомунізацію. Згідно з цим законодавством, забороняється радянська символіка і засуджується комуністичний режим.
  • 15 травня 2015 року закони підписав п’ятий президент України Петро Порошенко, а 21 травня того самого року вони набули чинності.
  • Відповідно до закону, мають перейменувати всі вулиці та населені пункти, назви яких пов’язані з комуністичним режимом, а також демонтувати пам’ятники тоталітарної доби.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG