Доступність посилання

ТОП новини

«Переховуються в лісах». Голова Олешків про «велику активність» армії Росії на Херсонщині


Українські силовики під час вишколу на Херсонщині незадовго до масштабного вторгнення Росії, 12 лютого 2022 року (ілюстраційне фото)
Українські силовики під час вишколу на Херсонщині незадовго до масштабного вторгнення Росії, 12 лютого 2022 року (ілюстраційне фото)

У місті Олешки Херсонської області спостерігається активність російської армії, зазначає голова Олешківської ОТГ Євген Рищук. За його даними, особливо багато російських військових – у місцевих лісах. Про удари ЗСУ по російських силах, про пошкодження Антонівського мосту та намагання російських військових відновити пересування ним, Рищук розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

«Багато техніки»

За даними Євгена Рищука активність російських військ помітна особливо в останні кілька тижнів.

Заселяють все, що можна заселити – бази відпочинку, готелі

– Дуже велика активність військ Росії, заселяють все, що можна заселити – бази відпочинку, готелі. Не тільки солдатами, але й приїжджає дуже багато техніки військової. Дуже багато їх перебуває в наших олешківських лісах.

«Ремонт абияк»

Голова Олешківської ОТГ також повідомив, що окупанти намагаються відновити проїзд по Антонівському мосту, який пошкоджено ударами ЗСУ.

Антонівський міст через Дніпро, який з’єднує окупований Херсон із лівобережжям, після перших ударів по ньому ЗСУ. Херсон, 20 липня 2022 року
Антонівський міст через Дніпро, який з’єднує окупований Херсон із лівобережжям, після перших ударів по ньому ЗСУ. Херсон, 20 липня 2022 року
Мабуть, такий був задум ЗСУ, посилання таке росіянам: «Тікайте або вам буде гаплик

– Вони (російські військові – ред.) там навезли бетонних плит, навезли техніки. Є в них бажання відремонтувати його і вони все це роблять. Але той ремонт, що роблять на Антонівському мосту, вони його роблять на «тяп-ляп». Я думаю, що вони його відремонтують своїми зусиллями, спробують техніку гнати, побачать, якщо проходитиме без проблем, то вони далі переганятимуть техніку.

Але вони привезли плити, якесь бачення в них є, як ремонтувати. Тому що пошкоджена тільки поверхнева частина моста, а самі стовпи, на яких стоїть міст, вони ж не пошкодженні. Мабуть, такий був задум ЗСУ, показати, що ми можемо це зробити, посилання таке росіянам: «Тікайте або вам буде гаплик».

«Виселяють із хат, щоб не було зайвих очей»

Голова Олешківської ОТГ розповів, що російські окупанти мають втрати через влучні удари українських військових по складах.

У Бирлівці людей виселяють з хат, щоб не було зайвих очей і вух, щоб не бачили, що там відбувається

– Також ми бачимо, як активізувалося ЗСУ, щодня б'ють по складах. В Олешківському районі дуже добре відпрацювали у Бирлівці. Є інформація, що в радіусі 400 метрів у Бирлівці людей виселяють з хат, щоб не було зайвих очей і вух, щоб не бачили, що там відбувається.

Зараз, каже Рищук, через пошкодження мосту, запущена понтонна переправа, також працює катер – не безплатно.

– Після того, як в нього (міст – ред.) було попадання «Хаймарсами» його перекрили, запустили вони (окупанти – ред.) понтонну переправу і запустили невеликий катер для перевезення пасажирів. Оплату беруть за перевіз пасажирів близько 24 гривень. В мене такі дані. Щодо понтонної переправи, возять наче безплатно, але, якщо хочеш без черги, є інформація про 250 гривень хабаря.

Автомобілі на понтонному поромі, який організували російські окупанти біля пошкодженого ударами ЗСУ Антонівського мосту через річку Дніпро. Окупована частина Херсонщини, 3 серпня 2022 року
Автомобілі на понтонному поромі, який організували російські окупанти біля пошкодженого ударами ЗСУ Антонівського мосту через річку Дніпро. Окупована частина Херсонщини, 3 серпня 2022 року

Про паніку та ціни

Вихід з ладу Антонівського мосту спричинив паніку серед населення регіону. В соцмережах стали з'являтися відео про зростання цін на продукти через ускладнену логістику доставлення товарів.

– На жаль, у нас комерсанти завжди знаходять лазівки, де можна заробити грошей. І пошкодження мосту – це був такий посил паніки для населення. Населення в нас же завжди починає говорити, що от завтра не буде солі, всі побігли скуповувати сіль. Потрібна вона, чи ні, але всі купують.

Я на собі відчув, коли був в окупації, коли два дні не було хліба, а крику було стільки, наче хліб не бачили вже пів року. Паніка – це погана ситуація. Так само і тут, хтось пустив чутку, що більше не буде переправи ніякої, і люди пішли купляти все, що можна купити. Автоматом це одразу призводить до підвищення цін. Тобто таких суттєвих змін там вже немає. У перші дні був ажіотаж і був сплеск ціновий.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини півдня України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

  • Більша частина Херсонської області, включно з обласним центром, була окупована російськими військовими упродовж першого тижня повномасштабного вторгнення Росії.
  • Деякі підрозділи Збройних сил України, що обороняли регіон, були розбиті, деякі змушені були відступати перед чисельними колонами противника, який йшов з території окупованого Криму.
  • У Генштабі ЗСУ раніше повідомили, що військові продовжують тактику завдання втрат російським військам, в тому числі у питанні їхнього забезпечення зброєю.
  • «Один із мостів, 1000-метровий Антонівський міст поблизу Херсону, був пошкоджений ударами ЗСУ в липні.
  • Володимир Зеленський заявив, що Україна має повернути захоплені Росією території впродовж наступних 3-6 тижнів. Про це повідомив голова комітету збройних сил Палати представників США Адам Сміт в інтерв’ю виданню Politico, опублікованому 25 липня.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG