Доступність посилання

ТОП новини

«Зламали пам’ятник воїнам АТО, змінили назву міста». Як окупанти готують Бердянськ до 9 травня?


До 9 травня у Бердянську намалювали мурал із бабусею з Харкова, яка зустрічала окупантів з радянським прапором
До 9 травня у Бердянську намалювали мурал із бабусею з Харкова, яка зустрічала окупантів з радянським прапором

З 27 лютого курортне місто на Азовському морі – Бердянськ – перебуває в окупації. Військові призначають своїх керівників комунальних закладів та установ з-поміж колаборантів, а наприкінці квітня розпочали активну підготовку до травневих свят. Про те, як змінюють місто напередодні 9 травня, проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розповіли жителі Бердянська, які просять не розкривати своїх імен з міркувань безпеки.

Сітілайт у Бердянську, травень 2022 року
Сітілайт у Бердянську, травень 2022 року

«Напередодні 1 травня запрацювали фонтани, суботники провели, в сквері імені Пушкіна та біля вічного вогню. Але їхній порядок – то лише руйнування. Зламали пам’ятник воїнам АТО, зняли м’який знак зі стели на в’їзді до Бердянська, щоб було по руськи «Бердянск». Але наші намалювали його знов, ще й дописали, що ми українське місто», – розповідає місцева жителька.

Окупаційні сили розташували по місту сітілайти до 9 травня, Бердянськ, травень 2022 року
Окупаційні сили розташували по місту сітілайти до 9 травня, Бердянськ, травень 2022 року

Про підготовку до Дня перемоги в одному з відеозвітів розповів і назначений російськими військовими міський голова Александр Сауленко. За словами бердянців, на більшості сітілайтів та білбордів окупаційна влада розташувала привітання до 9 травня російською мовою. Окрім рекламних об’єктів, окупанти створили тематичний мурал.

Білборди в окупованому Бердянську до 9 травня
Білборди в окупованому Бердянську до 9 травня

«Біля спорткомплексу намалювали оту «славнозвісну» бабусю з червоним прапором. Навіть виклали відео, де про це розповідає якийсь іноземний журналіст. Вони іноді завозять якихось (журналістів – ред.), і у нас на час їхніх «незалежних» зйомок зв’язок зникає», – зазначив бердянець.

Мурал з бабусею з прапором у Бердянську, травень 2022 року
Мурал з бабусею з прапором у Бердянську, травень 2022 року

Як повідомляють місцеві жителі, 7, 8, 9 та 10 травня влада окупантів оголосила вихідними днями в місті. Поки що, жодних святкових заходів не анонсували, але вони плануються. Це під час одного з брифінгів підтвердив Сауленко. Він також «запросив усіх долучитися до святкування російського Дня перемоги».

Прапор Росії та СРСР в окупованому Бердянську, травень 2022 року
Прапор Росії та СРСР в окупованому Бердянську, травень 2022 року

В українському Міноборони вважають, що російські військові можуть вдатися до провокацій чи активізувати обстріли по Україні у зв’язку зі святкуванням у Росії Дня перемоги 9 травня.

Подовжена комендантська година 9 травня триватиме в Запоріжжі, а також на Одещині. А мер Івано-Франківська Руслан Марцінків закликав містян перебувати вдома або за можливості виїхати з міста на 7, 8 і 9 травня з міркувань безпеки.

Водночас мер Києва Віталій Кличко оголосив, що 8 і 9 травня у столиці не будуть змінювати чи запроваджувати додаткові обмеження.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG