Доступність посилання

Наслідки трьох російських авіаударів по Слов'янську. 10 березня 2026 року
Наслідки трьох російських авіаударів по Слов'янську. 10 березня 2026 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Міноборони оновило і опублікувало договори щодо закупівлі продуктів для українських військових

Міністерство оборони опублікувало оновлені договори щодо закупівлі продуктів для українських військових.

Як повідомляє пресслужба відомства, 20 лютого були внесені зміни до восьми договорів – зменшили термін дій угод і відповідно внесли зміни до вартості послуги з організації харчування.

«Вартість послуги з забезпечення харчування склала від 137,04 грн до 144,06 грн. Зниження цін було зумовлене зменшенням термінів контрактів, що позбавило постачальників враховувати інфляцію та інші ризики. Ціни на продукти, які закуповує постачальник, враховують логістику. Тобто Міноборони закуповує не продукти зі списку, а послугу з організації харчування військової частини, яка, окрім самих продуктів, включає в себе: приймання, зберігання, переміщення, освіження запасів продовольства, видача продуктів харчування, їх облік, приготування страв у стаціонарних та польових умовах..», – йдеться у повідомленні.

У Міноборони додають, що зміна термінів дії угод та зміна цінових показників були здійснені після детальних консультацій з комітетами Верховної Ради та центральними органами виконавчої влади.

Крім того, міністерство повідомило про створення міжвідомчої робочої групи під головуванням першого віцепрем'єра України Юлії Свириденко з питань вивчення нових підходів до закупівлі Міноборони продуктів харчування з використанням електронної системи закупівель. У рамках роботи робочої групи опрацьовуються питання оновлення системи закупівлі послуг, яка має на меті збалансування дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.

21 січня видання Zn.ua із посиланням на угоду оборонного відомства про закупівлю продуктів стверджувало, що Міністерство оборони закуповує харчі для військових за цінами, значно вищими, ніж у роздрібних мережах Києва. Зокрема у розслідуванні йшлося, що яйця оборонне відомство закуповує по 17 гривень за штуку, коли роздрібна ціна в магазині становить близько 7 гривень за штуку. Після цього почали лунати заклики до відставки Резнікова.

Читайте також: Залужний відреагував на звинувачення на адресу Резнікова через закупівлі харчів за завищеною ціною

Триває слідство щодо п'ятьох осіб через ймовірні зловживання з закупівлями в Міноборони.

У Пентагоні кажуть, що немає доказів неналежного використання Україною американської зброї

США не знайшли жодних доказів того, що зброю, яку вони надали Києву, було знайдено за межами України, заявила помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селеста Валландер, повідомляє CNN.

«Натомість ми бачимо, як українські підрозділи на передовій ефективно застосовують військову допомогу щодня на полі бою», – сказала Селест Валландер підкомітету з питань оборони Палати представників.

За її словами, США адаптували свою практику підзвітності для бойових умов, щоб уникнути ризику незаконного перенаправлення.

Інший високопосадовець Пентагону Дуглас Сімс заявив, що немає жодних повідомлень про зникнення зброї з України.

Повідомлення про нібито неналежне використання Україною західної військової допомоги з'являються періодично, жодного разу вони не були підтвердженими.

У Міноборони України заявляють, що однією з цілей нинішніх інформаційних операцій Росії є дискредитація України як отримувача зброї. Для цього, за словами Ганни Маляр, Москва робить вкиди, дискусію, залучаючи афілійованих до Росії експертів і політиків, про те, що Україна неналежним чином використовує західну зброю.

В уряді розповіли, наскільки і для яких категорій зростуть пенсії

У березні розпочнеться індексація пенсій, вони зростуть на 20% для 10,5 мільйона пенсіонерів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, виплати також будуть підвищені для пенсіонерів силових відомств, і для громадян, яким вони були призначені у 2020-2022 роках.

«В умовах війни ресурси держави обмежені. Головним пріоритетом залишається фінансування нашої оборони. Тому ухвалили рішення, що максимальний розмір підвищення складе півтори тисячі гривень. Тоді як мінімальне підвищення буде 100 гривень, навіть у випадку, якщо за розрахунком сума індексації є меншою. Це справедливий баланс», – сказав Шмигаль.

Прем’єр також зазначив, що і надалі пенсіонери старше 80 років отримуватимуть додатково 570 грн щомісяця. Для пенсіонерів у віці 75-80 років доплата складе 456 грн, а для пенсіонерів віком 70-75 щомісячна доплата буде 300 гривень.

З 1 квітня відбудеться також автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які працюють. За словами очільника Уряду, влітку індексація торкнеться пенсіонерів-науковців, держслужбовців, працівників органів місцевого самоврядування.

Шмигаль повідомив, що наразі триває робота щодо запуску системи обов’язкового пенсійного накопичення.

Деталі індексації пенсій можна проглянути ТУТ.

Пентагон: навчання українських військових на Patriot незабаром завершаться

Навчання українських військових на ракетній системі Patriot, які почалися в січні, незабаром завершаться, повідомив представник Міністерства оборони США комітету з питань збройних сил Палати представників.

«Збройні сили США незабаром завершать підготовку та оснащення першої української батареї Patriot. Ми впевнені, що українці використовуватимуть Patriot з таким же досвідом, який вони демонструють щодня зі своїми нинішніми можливостями ППО», – сказав Дуглас Сімс, якого цитує CNN.

За його словами, США та їхні союзники на даний момент підготували понад 4000 українських військових.

«Колективна підготовка триває по всій Європі та різко збільшує українські об’єднані збройні формування. Загалом із січня американські військові навчили понад 1000 українців, довівши загальну кількість навчених Сполученими Штатами трохи більше 4000», – додав він.

У січня Міністерство оборони США повідомило, що «понад 90-100 українців» прибули у Форт Сілл і почали навчання на ракетній системі Patriot.

У грудні минулого року США оголосили про надання Україні нового пакету військової допомоги на 1,85 мільярда доларів. Вашингтон вперше надає Україні батарею системи протиповітряної оборони Patriot та боєприпаси до неї.

Готуємо повернення до активних дій – Зеленський про фронт

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні заявив, що інтенсивність боїв біля Бахмута наростає, але підготовка українських військових для звільнення окупованих земель триває.

За його словами, «найтяжче, як і раніше, – Бахмут і бої, що мають значення для захисту міста».

Росія «взагалі не рахує людей», каже Зеленський, «відправляючи їх на постійні штурми наших позицій». «Інтенсивність боїв лише наростає», – визнає президент.

«Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі. Пам’ятаємо цю нашу цілком справедливу мету і щодня наближаємося до її реалізації. Україна буде вільною. Вся Україна», – сказав Зеленський.

За даними Генштабу ЗСУ, російські війська не припиняють штурмувати Бахмут. Також на окремих ділянках півдня намагаються створити умови для переходу у наступ.

У низці областей України оголошена повітряна тривога

У ніч на вівторок у низці областей України оголошено повітряну тривогу. Необхідно пройти в укриття.

Як свідчить карта тривог, попередження отримали жителі Києва, Київської, Чернігівської, Черкаської, Полтавської, Кіровоградської, Харківської, Сумської областей.

У соцмережах пишуть про небезпеку запуску військами РФ дронів-камікадзе. Офіційних повідомлень наразі немає.

Ввечері понеділка також оголошувалась масштабна повітряна тривога.

Звуки вибухів на Полтавщині. Влада каже – сили ППО збили безпілотник

Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив про роботу у регіоні сил протиповітряної оборони вночі вівторка.

«Звуки вибухів, які чули жителі області, – робота ППО. Є збиття ворожого БПЛА», – написав Лунін.

Раніше у мережі користувачі повідомили про звуки вибухів у Кременчуці.

Повітряна тривога на Полтавщині та в низці областей триває.

Влада заявила про «ворожий повітряний об’єкт» у небі над Київщиною

Київська обласна військова адміністрація вночі вівторка повідомила, що в області зафіксовано «ворожий повітряний об’єкт».

«Перебувайте в укриттях та безпечних місцях до відбою. Сили протиповітряної оборони напоготові», – йдеться в повідомленні.

Про звуки вибухів і збиття БПЛА військ РФ повідомлялося раніше на Полтавщині.

Повітряна тривога у низці областей, включно з Київщиною та столицею, триває.

У Полтавській області збито 5 безпілотників, запущених військами РФ – попередні дані

Голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін повідомив, що завдяки роботі протиповітряної оборони вночі вівторка у регіоні збили щонайменше п’ять дронів військ РФ.

«Попередньо відомо про збиття до 5 ворожих БПЛА. Інформація уточнюється. Дякуємо за успішну роботу ППО», – йдеться в повідомленні.

У попередньому дописі в Telegram Лунін казав про один збитий безпілотник, пояснюючи звуки вибухів. Про такі звуки у мережі повідомляли користувачі з Кременчука.

Повітряна тривога на Полтавщині вже скасована.

Українською залізницею з початку вторгнення РФ скористалися 300 іноземних делегацій – УЗ

«Укрзалізниця» від початку повномасштабного вторгнення РФ перевезла у різних напрямках України 300 іноземних делегацій.

«Президенти, голови урядів, принци, міністри, очільники міжнародних організацій, всесвітньо відомі бізнесмени, актори та спортсмени – представники більшості цивілізованих країн світу відвідали Україну залізницею та на власні очі побачили наслідки руйнівної агресії країни-окупанта», – повідомила пресслужба «Укрзалізниці».

Повідомляється, що першими, «хто ризикнув поїхати в Україну залізницею» всього лиш через три тижні після початку вторгнення, були прем’єр-міністри трьох країн: Польщі, Чехії та Словенії.

«Голова польського уряду Матеуш Моравецький та експрем’єр Ярослав Качинський, чеський прем’єр-міністр Петр Фіала та тодішній словенський прем’єр-міністр Янез Янша стали першопрохідцями», – йдеться в повідомленні.

Українські військові відбили 85 атак сил РФ за добу – Генштаб

На Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках українські військові відбили за добу понад 85 атак противника, повідомляє у ранковому зведенні 1 березня Генеральний штаб ЗСУ.

«Окупанти завдали двох ракетних та 12 авіаційних ударів, включно із застосуванням двох БпЛА «Шахед-136». Ці дрони збили наші воїни. Також ворог здійснив 68 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Постраждали цивільні люди», – ідеться в повідомленні.

За цими ж даними, авіація Сил оборони за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження російських військ, ракетники і артилеристи уразили девʼять районів зосередження живої сили та район зосередження озброєння і військової техніки противника, а також дві позиції зенітно-ракетних комплексів, станцію РЕБ та склад боєприпасів.

«Редан»: чому російська субкультура поширюється в Україні

ЛЬВІВ – Молодіжний рух ПВК «Редан» з’явився в українських містах – Харкові, Києві, Львові, Луцьку, Івано-Франківську, Чернівцях, Житомирі. Протягом двох днів у різних регіонах України відбулося близько 30 зібрань молоді, за інформацією Нацполіції.

Нацполіція заблокувала 30 каналів і груп ПВК «Редан» в Україні.

Зародився цей рух у Росії. Спершу його метою була протидіяти цькуванню неформальних підлітків, але «Редан» переріс в агресивні масові бійки в Росії.

Чому українські підлітки почали наслідувати російську субкультуру? Наскільки масовим є цей рух в Україні?

Читайте про це у тексті Галини Терещук

Україна і «троянський кінь» Кремля у Європі: куди Орбан веде Угорщину

Нещодавно відповідальний за Офіс прем'єр-міністра Угорщини Гергель Гуляш заявив, що ратифікація вступу до НАТО Фінляндії та Швеції у парламенті Угорщини ймовірно відкладеться на другу половину березня.

Причина – у правлячій партії «Фідес» є група депутатів, які хочуть проведення додаткових переговорів з цими державами, хоча до останнього часу Угорщина, на відміну від Туреччини, не висувала жодних умов. Спочатку рішення у Будапешті очікували під кінець 2022 року, далі - після повернення парламенту з різдвяної перерви, а ось тепер очікуване 6-9 березня голосування знову відкладається.

Загалом процес ратифікації вступу Фінляндії та Швеції до НАТО Угорщина розглядає ще із липня минулого року, залишившись єдиною країною ЄС, яка цього досі не зробила.

Це виглядає як продовження офіційним Будапештом своєї гібридної антиєвропейської і антиатлантичної політики, яка збігається з інтересами Росії. Однак тут Угорщина фактично намагається шантажувати Гельсінкі та Стокгольм, начебто дуже переймаючись серед іншого й тим, що членство Фінляндії та Швеції у Північноатлантичному альянсі загострить відносини між Заходом та Російською Федерацією.

У цьому контексті цікавими є оцінки такої поведінки Угорщини у польському експертному середовищі, а також поступова зміна ставлення до Віктора Орбана у цій державі, яке зазнало великої трансформації з часу масштабного російського вторгнення в Україну.

Читайте аналіз тут

Українські військові відбили 85 атак сил РФ за добу – Генштаб

На Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках українські військові відбили за добу понад 85 атак противника, повідомляє у ранковому зведенні 1 березня Генеральний штаб ЗСУ.

«Окупанти завдали двох ракетних та 12 авіаційних ударів, включно із застосуванням двох БпЛА «Шахед-136». Ці дрони збили наші воїни. Також ворог здійснив 68 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Постраждали цивільні люди», – ідеться в повідомленні.

За цими ж даними, авіація Сил оборони за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження російських військ, ракетники і артилеристи уразили девʼять районів зосередження живої сили та район зосередження озброєння і військової техніки противника, а також дві позиції зенітно-ракетних комплексів, станцію РЕБ та склад боєприпасів.

Кремль може використати візит Лукашенка до Китаю для обходу санкцій – ISW

Росія може використовувати візит авторитарного правителя Білорусі Олександра Лукашенка до Китаю для досягнення кількох своїх завдань, серед яких є обхід режиму санкцій, вказують експерти американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Deutsche Welle повідомляла, що Лукашенко підпише великий пакет угод про розвиток спільних проєктів, зокрема, торгово-економічних, інвестиційних, гуманітарної та політичної співпраці з Китаєм під час триденного візиту. Раніше Лукашенко заявляв, що білоруська оборонна промисловість може виробляти зброю, оскільки Білорусь має доступ до мікроелектроніки, оптики та інших компонентів, імпортованих з інших держав», – указано в повідомленні.

Також метою візиту Лукашенка може бути просування наративу про те, нібито Росія готова до мирних переговорів.

«Під час офіційного візиту до Китаю Лукашенко заявив, що Росія готова зробити кроки до мирного врегулювання та що є унікальна можливість припинити війну в Україні до того, як Росія поставить свою економіку на міцнішу воєнну основу. Лукашенко також звинувачував Захід і США в тому, що вони змусили українських чиновників відмовитися від переговорів із Росією», – відзначають аналітики.

Росія втратила у війні проти України майже 150 тисяч військових – Генштаб ЗСУ

Протягом минулої доби у війні проти України загинули ще 650 російських військових, заявив вранці 1 березня Генеральний штаб ЗСУ.

За його даними, від початку повномасштабного вторгнення понад рік тому Росія втратила близько 149 890 своїх військових.

У командуванні також навели втрати щодо військової техніки РФ:

  • танків - 3395 (7 одиниць – за минулу добу)
  • бойових броньованих машин - 6638 (+8)
  • артилерійських систем - 2393 (+10)
  • РСЗВ - 479 (+1)
  • засобів ППО - 247
  • літаків - 300
  • гелікоптерів - 288
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня - 2055 (+4)
  • крилатих ракет - 873
  • кораблів /катерів -18
  • автомобільної техніки та автоцистерн - 5257 (+5)
  • спеціальної техніки - 230

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час Мюнхенської безпекової конференції 18 лютого заявив, що втрати Росії у війні проти України від початку повномасштабного вторгнення оцінюються у 200 тисяч військових: вбитих і поранених.

У листопаді голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявляв, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.

Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Доходи Росії від експорту нафти і газу в січні впали майже на 40% – Reuters

Через західні санкції та запровадження стелі цін доходи Росії від експорту нафти та газу в січні 2023 року впали майже на 40 відсотків порівняно з торішнім січнем, повідомляє Reuters із посиланням на дані Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).

За даними МЕА, в січні 2023 року доходи Росії від експорту нафти та газу становили 18 з половиною мільярдів доларів. Це на 38 відсотків менше ніж 30 мільярдів доларів, які Москва отримала за місяць до вторгнення в Україну.

За словами виконавчого директора МЕА Фатіха Бірола, причиною стали західні санкції проти експорту російських енергоносіїв. Дії Заходу «досягли своєї мети зі стабілізації нафтових ринків та скорочення доходів Москви від експорту нафти та газу», заявив Бірол. У МЕА очікують, що «це скорочення доходів від нафти і газу буде різкішим у найближчі місяці, і ще значнішим у середньостроковій перспективі через відсутність доступу до технологій та інвестицій».

Узгоджена країнами «Групи семи», Євросоюзом і Австралією стеля цін на російську нафту на рівні не вище 60 доларів за барель набрала чинності 5 грудня. Із 5 лютого цінові обмеження запроваджені і щодо російських нафтопродуктів.

З 1 лютого Росія запровадила заборону на постачання нафти «недружнім» країнам, які запровадили цінову стелю.

У Полтавській області збили всі запущені вночі «шахеди» – влада і військові

Українські військові змогли вночі 1 березня в Полтавській області збити всі іранські безпілотники, запущені силами РФ пізно ввечері 28 лютого і в перші години 1 березня.

Спершу голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін повідомив про збиття «до пʼяти» ворожих БпЛА, але зрештою речник Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі телемарафону уточнив, що загалом російські військові запустили чотири безпілотники, які рухалися з півночі, усі ці обʼєкти були знищені бійцями Повітряного командування «Центр».

«За даними Повітряних сил, чотири «шахеди» було запущено і чотири збито», – сказав речник.

У кількох областях України пізно ввечері 28 лютого було оголошено повітряну тривогу, її відбій стався вже опівночі 1 березня.

Російська агресія проти України: від втручання у вибори в 2014 році – до великої війни у 2022-му

Як змінювалися плани російської влади щодо України? Чому Путін утримався від повномасштабного вторгнення у 2014 році і на що розраховував в 2022-му?

Про історію російського агресії проти України та деякі її маловідомі аспекти «Історична Свобода» говорила з експертом із питань безпеки, радником міністра оборони в 2014-му, а нині співробітником британського Королівського інституту оборонних досліджень, співавтором доповіді про перше півріччя великої війни (лютий-липень 2022 року), Олександром Данилюком.

Читайте тут

Росія, ймовірно, вичерпала запас «Шахедів» і шукатиме поповнення – розвідка Британії

Росія, ймовірно, вичерпала свій запас іранських дронів-камікадзе «Шахед» і шукатиме поповнення, повідомила 1 березня розвідка Великої Британії.

Там згадали повідомлення влади України про те, що в ніч на 27 лютого українські військові збили 11 із 14 запущених Росією дронів, зокрема, дев’ять із них – у районі повітряного простору Києва.

У розвідці Британії зауважують, що до цього нападу не надходило ніяких повідомлень про використання Росією БПЛА в Україні приблизно з 15 лютого 2023 року.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG