Двох кореспондентів Російської служби Радіо Свобода та двох журналістів «Новой газет» затримала поліція в місті Бєлгороді на заході Росії 26 лютого.
Четверо журналістів висвітлювали невелику демонстрацію проти вторгнення Росії в Україну в місті, що розташоване приблизно за 40 кілометрів від кордону. Причина затримання невідома.
24 лютого в Москві затримали трьох журналістів Радіо Свобода під час висвітлення антивоєнної акції протесту. Поліція протримала їх шість годин і відпустила, не висуваючи звинувачень.
Президент Радіо Свобода Джеймі Флай заявив після цього інциденту, що Росія, розпочавши напад на Україну, «тепер прагне позбавити своїх громадян доступу до будь-якої інформації, яка б могла викрити брехню, яку вона використала для виправдання вторгнення».
Російська влада намагається контролювати висвітлення у ЗМІ війни в Україні. Роскомнагляд 26 лютого пригрозив заблокувати 10 ЗМІ, у тому числі Радіо Свобода, його проєкт Крим.Реалії за повідомлення про жертви серед українського цивільного населення через обстріли з боку Росії.
Дніпро приймає вимушених переселенців із Харківщини і Донбасу
Дніпро приймає вимушених переселенців у тимчасовому штабі, створеному в офісі однієї з політичних сил. Туди прибувають люди з Луганщини, Донеччини та Харківщини.
Як розповів Радіо Свобода один із координаторів штабу Павло Медвідь, у перший день роботи, 24 лютого, штаб прийняв понад сто людей. Вони ночували прямо на підлозі – люди віком від пів року до 88 років.
Наразі до закладу дніпряни приносять ковдри, подушки, теплі речі, харчі і медикаменти. Під будівлею штабу в чергах на те, щоб віддати пакунки з допомогою, стоять десятки людей.
«Зайшли на сайт координації волонтерів і побачили потреби. Принесли – дитяче, памперси, медикаменти, які були прописані, крупи, цукор, чай, сіль. Все, що може згодитися і військовим, і біженцям», – розказав Радіо Свобода місцевий мешканець Віталій.
Волонтери центру сортують допомогу. Більша частина продуктів та ліків піде на потреби української армії та територіальної оборони.
«Вкрай необхідно – талони на пальне і медичні засоби», – сказав Радіо Свобода координатор Павло Медвідь.
Люди також пропонують безкоштовну ночівлю в своїх квартирах і будинках. Наразі переселенців влаштовують в домівки дніпрян, але якщо буде необхідність, їх залишатимуть у закладі. Там обладнали й сховище.
Українські зенітники збили винищувач Росії над морем – ЗСУ
Збройні сили України заявляють, що знищили російський винищувач Су-30 СМ над Чорним морем.
Відповідно до повідомлення ЗСУ, літак збив зенітний ракетний підрозділ Командування Повітряних сил.
В офіційному повідомленні української армії також наголошують: «Російські окупанти масово кидають техніку. В них закінчується паливо, їжа, збільшується страх».
Російська сторона поки що не оголошувала жодної інформації у зв'язку з цим. Офіційних заяв не було, а сайти російських відомств, зокрема, Міністерства оборони РФ, досі не працюють.
Раніше Військово-морські сили Збройних сил України повідомили, що російський корабель знищив свій же літак у Чорному морі. Реакції РФ щодо цього інциденту теж поки що немає.
Ткаченко просить YouTube заблокувати російські канали
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко звернувся до YouTube з проханням заблокувати на сервісі російські канали «Первый канал», «Звезда», «ТНТ», «Россия сегодня», «Рен ТВ» та інші.
«Всі вони – інструменти російської пропаганди, на яких транслюються фейки та дезінформація Кремля. Споживати інформацію з них – небезпечно для інфопростору і України, і всього світу», – йдеться у листі міністра.
В Україні введено воєнний стан після нового вторгнення Росії. О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок спецоперації на Донбасі після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР»/«ЛНР», які він перед тим «визнав».
Президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через її напад на Україну.
Попри пряме вторгнення, Кремль заперечує наміри окупації України. У Міністерстві оборони Росії також заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку, загибель російських військових і заявляють, що не обстрілюють українські міста.
24 лютого Кремль повторив попередню заяву Путіна про те, що метою вторгнення є «демілітаризація і денацифікація України».
Ну другу добу російського вторгнення прессекретар президента України Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров заявив, що Україна не відмовлялася від переговорів із Росією і що сторони консультуються про місце та час проведення переговорного процесу.
25 лютого Кремль заявив, що Путін готовий відправити до Мінська делегацію на рівні представників Міноборони, МЗС і адміністрації президента для переговорів з українською стороною.
СБУ заявляє, що викрила російську «ботоферму війни»
Служба безпеки України повідомила, що заблокувала сім тисяч ботів із Російської Федерації, які поширювали неправдиву інформацію про бойові дії.
Згідно із заявою спецслужби, основними майданчиками для поширення дезінформації були Telegram, WhatsApp і Viber.
«Частину із викритих номерів вимкнено, інші – наразі на стадії блокування», – зазначила СБУ.
У службі також додали, що у зв'язку з цим відкрили кримінальні провадження за трьома статтями Кримінального кодексу України: терористичний акт, завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян і пропаганда війни.
СБУ також оприлюднила частину із встановлених номерів для запобігання поширення дезінформації.
Обстріл центру крові у Харкові: заклад продовжує приймати донорів, сьогодні їх більш ніж сотня
Обласний центр крові у Харкові продовжує роботу, незважаючи на обстріл 25 лютого. Директор закладу Вадим Яворський розповів Радіо Свобода, що станом на 15:00 впродовж дня 26 лютого до центру прийшли 150 донорів.
За його словами, працівники центру разом з донорами протягом ночі збирали уламки віконного скла та перемістили обладнання для заготівлі крові у підвал, аби убезпечити людей від обстрілів.
«Там у нас достатньо приміщень. Вони за санітарними нормами не дуже вирізняються. Там ніколи медицини не було. Ми навели невеликий порядок. Всю електроніку, техніку, базу заготівлі крові перемістили у підвал», – повідомив Яворський.
Як повідомляла влада, 25 лютого близько 16:00 російські війська обстріляли у Харкові обласний центр крові. У будівлі повибивало близько трьох десятків шибок. Стіни будівлі посічені з усіх боків.
В результаті обстрілу одна людина загинула – це донор, який прийшов здати кров. Ще троє людей постраждали. Всі – робітники центру. Двох забрала швидка, один відмовився від шпиталізації.
Польща підтримує прямий шлях членства України в ЄС – Дуда
Польща закликає «негайно» надати Україні статус кандидата на членство в Європейському союзі, заявив президент країни Анджей Дуда.
«Польща підтримує прямий шлях членства України в Європейському союзі. Статус кандидата має бути надано негайно, а співбесіди щодо членства слід розпочати негайно після цього», – написав польський лідер у твітері.
Дуда також наголосив, що Україні слід надати доступ до коштів ЄС на реконструкцію.
Водночас, як раніше стало відомо, Німеччина підтримала відключення Росії від SWIFT. Тепер всі країни Євросоюзу «за».
«Уже розпочалася технічна підготовка до ухвалення рішення та впровадження цієї санкції», – заявив на своїй сторінці у фейсбуці міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
МВС: є надія, що українські прикордонники зі Зміїного живі
Міністерство внутрішніх справ України повідомляє, що всі українські прикордонники, захисники острова Зміїний у Чорному морі, про загибель яких повідомили пізно ввечері 24 лютого, можуть бути живими.
«Російські ЗМІ повідомили про доправлення в тимчасово окупований Росією Севастополь військовослужбовців України, які перебували на острові… Після отримання інформації про їхнє ймовірне місце перебування, ДПСУ разом із ЗСУ проводить роботу з ідентифікації наших воїнів, що поширено у відкритих мережах. Ми щиро сподіваємося, що хлопці якнайшвидше повернуться додому, а інформація, яка була отримана в момент атаки про загибель, не підтвердиться», – йдеться в повідомленні.
Інформація про загибель прикордонників надійшла ввечері 25 лютого, після того, як острів весь день обстрілювали російські сили. Українська влада повідомляла спочатку, що зв’язок із захисниками острова зник, а пізніше – що всі 13 прикордонників загинули, відкинувши вимогу російських військових здатися в полон.
Понад 150 тисяч українців втекли від війни до сусідніх країн – ООН
Україну залишили 150 тисяч біженців, вони вирушили до сусідніх країн, найбільше – до Польщі, повідомив верховний комісар ООН у справах біженців Філіпо Гранді.
«Понад 150 тисяч українських біженців перейшли до сусідніх країн, половина з них – до Польщі, а багато – до Угорщини, Молдови, Румунії та інших країн», – написав він у твітері 26 лютого.
За словами верховного комісара, внутрішнє переміщення по країні також зростає, але воєнні дії ускладнюють оцінку чисельності та надання допомоги.
Як повідомлялося раніше, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що внаслідок нового російського вторгнення до України загинули 198 цивільних, серед яких троє дітей. За його словами, ще понад тисяча людей зазнали поранень.
ОП: Україна за повноцінні переговори і проти ультиматумів РФ
Президент Володимир Зеленський категорично не сприймає будь-які неприйнятні для України умови й ультиматуми з боку Росії, «лише повноцінні переговори», заявив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
«Будь-яка війна неминуче завершується перемовинами. Україна почула переговорну позицію, яку окреслили в Москві. Вони знають наш погляд на переговорний формат і нашу переговорну позицію. Тому їхні коментарі про те, що ми нібито відмовилися від перемовин, – це просто частина їхньої тактики. Вони намагаються завести переговори в глухий кут ще до їх початку», – сказав він.
«Зрозуміло, що потрібен інший підхід. Переговори повинні базуватися на здоровому глузді і бути такими, щоб можна було напрацювати чесне рішення в інтересах людей і національної державності України. Своїм спротивом українці довели, що загнати нас у глухий кут – це нереалістична амбіція. Ну а брехню росіян про те, що нібито у їхніх сил був наказ зупинитися, спростовує сама реальність, яку бачив увесь світ у ніч на суботу. І сьогодні вранці. Бої були жорстокими, з максимальною інтенсивністю», – додав він.
Українські військові збили під Запоріжжям у суботу російський вертоліт, повідомили у пресцентрі Запорізької військово-цивільної адміністрації.
«Ситуація в обласному центрі спокійна. Наші військові локально відпрацбовують вогнища напруги. Зокрема, в районі Верхній Хортиці був збитий ворожий гелекоптер. Вранці Терпінівською громадою (Мелітопольський район – ред.) пройшла велика колона техніки окупантів у сторону Молочанську. У громаді частково відсутнє електропостачання та зв’язок. Агресор досяг Токмака. Також зафіксовано рух колон з російською технікою в сторону Бердянська. Уточнена цифра щодо поранених така: наразі відомо щодо38 поранених та 1 загиблого», – йдеться у зверненні голови Запорізької ВЦА Олександра Старуха.
В регіоні зафіксовано пересування російських військ у бік Бердянська та Маріуполя. За даними Бердянської ОДА станом на 15-у годину, в регіоні фіксувався рух ще однієї колони російської техніки з боку Мелітополя, а також її рух в районі села Азовське у напрямку Маріуполя. За даними мера Бердянська, російська колона рухалася у бік Маріуполя та аеропорту Бердянська, основними дорогами російська техніка до міста не входила.
Також у більшості громад Бердянського району Запорізької області відсутнє електропостачання. Аналогічна ситуація через обстріли та авіаудари, за даними Запорізької ВЦА, у Гуляйполі, Токмаці, Молочанську, Розовці, практично у всьому Мелітопольському районі.
Наразі відомо про рух російської техніки у бік міста Енергодара, де знаходиться Запорізька АЕС. Міський голова Дмитро Орлов о 16-й годині заявив, що «військові та силові структури всі знаходяться на своїх позиціях та готові захищати своє місто».
У регіоні тривають бої між українськими і російськими військовими за контроль за Мелітопольським районом. Мер міста Іван Федоров у своєму відеозверненні підтвердив інформацію, що в Мелітополі захоплена частина адмінбудівіль.
«Ситуація в місті погіршилася. Погіршилася тим, що вчора були обстріляні житлові квартали. Сьогодні також один житловий будинок по вулиці Чкалова також був обстріляний. Сьогодні у лікарні близько 6 поранених пацієнтів. Але зараз ситуація стабілізувалася. Всі адміністративні будівлі дійсно знаходяться під наглядом, охороною осіб, які з нами на зв’язок не виходили, не пояснювали причини. На базі комунальних підприємств розгорнуті штаби по життєзабезпеченню міста», – йдеться у зверненні Івана Федорова.
Також упродовж дня у Запоріжжі було затримано бійцями Нацгвардії декілька диверсійних груп. За даними Запорізької ВЦА, в області зафіксовано і випадки мародерства з боку російських військових – вони крадуть пальне та продукти.
Через авіаналіт на селище біля Маріуполя загинули троє людей – міська влада
Маріупольська міська рада повідомила, що російські військові завдали авіаудару по селищу Сартана, що поблизу міста Маріуполя, внаслідок чого, за попередніми даними, три людини загинули, ще троє були поранені.
«Сьогодні біля 15:00 був нанесений авіаудар військами Російської Федерації по селищу Сартана біля Маріуполя», – ідеться в повідомленні.
Масштаби пошкоджень і кількість постраждалих нині ще уточнюються, зазначили представники влади.
Раніше цього дня ДСНС повідомила, що також влучив снаряд у житловий будинок в Київській області, унаслідок чого сталася пожежа і загинули три людини. Під завалами ще можуть перебувати люди.
Крім того, в ДСНС повідомили, що шестеро людей доставили в лікарні з травмами і ще 80 евакуювали з житлового будинку на проспекті Лобановського, 6-А у Києві, у який вранці 26 лютого влучила ракета.
ДПСУ: біля пункту пропуску «Кучурган» затримали двох російських диверсантів
В Одеській області біля пункту пропуску «Кучурган» затримали двох російських диверсантів, заявила Державна прикордонна служба України.
«Військовослужбовці Держприкордонслужби затримали двох російських диверсантів на напрямку Придністров’я. Російські посіпаки фотографували військові об’єкти й інфраструктуру пункт пропуску «Кучурган»… Під час затримання диверсанти розбили телефон. У мікроавтобусі, яким вони прибули, знайшли спальні мішки та інші речі, що свідчили про їхню диверсійну діяльність», – йдеться в повідомленні.
За даними прикордонслужби, при собі затримані мали паспорти невизнаної ПМР.
Чехія та Нідерланди відправлять більше військової допомоги Україні
Чехія та Нідерланди 26 лютого оголосили про плани збільшити військову допомогу Україні на тлі нового вторгнення Росії.
Міністерство оборони Чехії заявило, що негайно відправляє кулемети, автомати, штурмові гвинтівки та пістолети разом із боєприпасами на суму в приблизно 8,6 мільйона доларів. У міністерстві заявили, що чехи перевезуть зброю і доставлять її до місця, визначеного українською стороною.
Чехія вже погодилася передати Україні близько 4000 артилерійських снарядів на 1,7 мільйона доларів.
Також 26 лютого Нідерланди оголосили, що поставлять Україні 200 зенітних ракет Stinger.
Рішення слідує за запитом з України. Ракети Stinger – це зброя класу «земля-повітря», яку можна використовувати проти літаків та гелікоптерів.
Минулого тижня Нідерланди вже погодилися поставити Україні зброю та військову техніку, у тому числі 100 снайперських гвинтівок з боєзапасом у 30 тисяч набоїв, а також радари та міношукачі.
Частину цієї партії відправлено 26 лютого, а решта має надійти найближчим часом, бо є деякі «логістичні» проблеми.
Військово-морські сили України заявляють, що російський флот знищив власний літак
Військово-морські сили Збройних сил України повідомили, що російський корабель знищив свій же літак у Чорному морі.
«В акваторії Чорного моря корабель ЧФ РФ «дружнім вогнем» знищив свій військовий літак», – ідеться в заяві українського флоту.
Інших подробиць немає.
Російська сторона поки що не оголошувала жодної інформації з цього приводу. Офіційних заяв не було, а сайти російських відомств, зокрема Військово-морських сил чи Міністерства оборони РФ не працюють.
Німеччина підтримала відключення Росії від SWIFT. Тепер всі країни ЄС «за»
«Уже розпочалася технічна підготовка до ухвалення рішення та впровадження цієї санкції», – підтвердив на своїй сторінці у ФБ міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Напередодні на користь цього кроку висловився прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, а до цього – Італія і Кіпр.
Раніше ЗМІ повідомляли, що саме ці три країни разом із Німеччиною виступали проти запровадження такої санкції проти Росії. Україна від початку агресії Російської Федерації закликала партнерів застосувати цей каральний захід проти сусідньої країни.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – це створена у 1973 р. електронна система передачі й проведення платежів, яку використовують по всьому світу банки та фінансові установи. Вона об’єднує понад 11 тисяч фінустанов з понад 200 країн світу. Система не зберігає і не переказує кошти, але дозволяє банкам та іншим фінансовим компаніям сповіщати один одного про майбутні операції. Через SWIFT щодня проходить понад $330 мільярдів.
Відключення від SWIFT часто називають «фінансовою ядерною зброєю». Відсутність цієї електронною системи значно ускладнює розрахунки з іншими фінансовими установами.
Заборона користуватися SWIFT обмежить Росії доступ до фінансових ринків у всьому світі. Вона також негативно вплине на експортно-імпортні операції, отримання кредитів, інвестування за кордоном та спричинить розпродаж російських цінних паперів. Можуть ставатися збої при переказах із використанням міжнародних платіжних систем Visa та Mastercard.
Російські високопосадовці заявляли, що готові до відключення. У 2014 році, під час анексії Криму, Москві вже погрожували відключенням від SWIFT. Тоді російський Центробанк створив власний аналог системи – СПФС. У критичній ситуації Росія може перейти на неї.
Напередодні стало відомо, що прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький та президент Литви Гітанасем Науседа приїхали до Німеччини для обговорення з канцлером Олафом Шольцем посилення пакетів санкцій проти Росії через агресію проти України.
«Я прибув до Берліна з метою достукатися до совісті очільників Німеччини, аби вони нарешті погодились на руйнівні для Кремля санкції, які вплинуть на його дії», – повідомив Матеуш Моравецький.
Перед розмовою з Шольцем польський прем’єр ствердив що «необхідно закрити Північні потоки 1 й 2, остаточно звільнитися від російської сировини, від’єднати російські фінансові установи від капітальних ринків, конфіскувати майно олігархів, а також відключити Росію від системи SWIFT».
Моравецький прибув до столиці Німеччини, щоб «не втрачати цінний час» і переконати Шольца, у тому, що «всі санкції проти Росії вже мають бути на столі». Він відзначив хоробрість українців, які «боряться за нас, аби ми не стали наступними».
Верховна Рада закликала виключити Росію із Ради безпеки ООН – Стефанчук
Верховна Рада України закликала виключити Російську Федерацію з Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй.
Колективну заяву керівництва парламенту, узгоджену з лідерами всіх проукраїнських парламентських фракцій, яку прочитав спікер парламенту Руслан Стефанчук, оприлюднила у фейсбуці співголова парламентської фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко.
У зверненні вони закликали країни ЄС і НАТО негайно, вже сьогодні, 26 лютого, закрити небо над Україною, «аби припинити терористичні нальоти російських окупаційних сил».
«Закликаємо виключити Російську Федерацію з Радбезу ООН. Країна-терорист не має права там знаходитися і руйнувати самі основи світової безпеки. Закликаємо світ визнати Путіна воєнним злочинцем, посилити санкції не лише проти нього і його фашистського режиму, а проти всіх росіян, які несуть повну відповідальність за свою владу. Вони її обирали, а значить підтримали політику терору проти суверенної України», – наголосив Руслан Стефанчук.
Він додав, що «Росія повинна понести відповідальність як держава терорист, всі росіяни повинні понести повну відповідальність за свою владу. Путінський режим влаштував в центрі Європи справжню гуманітарну катастрофу, і це має бути покарано».
На Київщині зі зруйнованого мосту впали 5 легкових автомобілів, загинула дитина
Міністерство внутрішніх справ України повідомляє, що в Київській області 26 лютого відбулось обрушення п’яти легкових автомобілів зі зруйнованого мосту автодороги Київ-Ковель-Ягодин на межі Київської та Житомирської областей. У відомстві додали, що одна дитина загинула, чотири людини постраждали.
«На момент прибуття рятувальників встановлено, що зі зруйнованого мосту впали 5 легкових автомобілів, 1 з яких повністю знищено вогнем, необхідна деблокація постраждалих та загиблих в результаті події. Рятувальники передали працівникам екстреної медичної допомоги 2 чоловіків, 2 жінок та 1 дитину, яких в подальшому катерами швидкої медичної допомоги госпіталізували до Бородянської центральної районної лікарні. Бійці ДСНС провели деблокацію загиблого хлопчика з понівеченого авто (орієнтовно до 8 років), тіло якого транспортували до Бородянської центральної районної лікарні», – йдеться в повідомленні.
Зеленський подякував Ердоганові за «заборону проходу російських військових кораблів» у Чорне море
Президент України Володимир Зеленський подякував своєму турецькому колезі Реджепу Тайїпу Ердогану за «заборону на прохід російських військових кораблів у Чорне море».
«Дякую моєму другові, пану президенту Туреччини Реджепу Ердогану і турецькому народу за потужну підтримку. Заборона на прохід російських військових кораблів у Чорне море і вагома військова, гуманітарна допомога Україні сьогодні вкрай важливі. Народ України ніколи цього не забуде», – написав Зеленський у твітері.
Про те, коли було ухвалене і озвучене таке рішення, президент України не уточнив. Турецька сторона наразі не коментувала заяву Зеленського.
До Бердянська рухається колона російської військової техніки – влада міста
В.о. міського голови Бердянська Олександр Свідло повідомив, що колона російської військової техніки пройшла Приморськ і зараз рухається саме у Бердянськ.
Він також повідомив, що в більшій частині міста обмежено електро- та водопостачання. Причини з’ясовуються.
«Для всіх охочих взяти участь у захисті України є рекомендація – їхати в бік Маріуполя, маючи синю пов’язку вище ліктя», – сказав у відеозверненні Свідло.
За даними кореспондента проєкту «Новини Приазов’я» (Радіо Свобода), в місті поки сирен тривоги не чути, містяни переважно перебувають вдома. Магазини та аптеки працюють.
Ввечері 25 лютого по території всієї Запорізької області було оголошено повітряну тривогу. Зокрема, у таких великих містах як Запоріжжя, Мелітополь, Бердянськ та Енергодар. Повітряну тривогу в регіоні не скасовували до ранку 26 лютого.
Бердянськ 24 лютого вночі зазнав обстрілів, повідомляв в.о. міського голови Олександр Свідло у фейсбуці.
Напередодні офіційно повідомлялося про пресування російської військової колони у бік Бердянська. Зокрема, про російську військову техніку біля азовського узбережжя в районі населених пунктів Строганівка, Володимирівка, а також про висадку десанту з моря в районі Строганівки.
Раніше також була інформація про пересування російської військової техніки в напрямку Приморська.