«Укренерго» повідомляє про критичні перевищення лімітів споживання в двох областях
Дефіцит потужності в українській енергосистемі продовжує зростати через суттєве похолодання на сході та в центрі країни, повідомляє компанія «Укренерго».
У всіх областях діють цілодобові ліміти споживання.
«Вже з 7:00 у Дніпропетровській та Харківській областях ліміти були критично перевищені, внаслідок чого для збереження стабільної роботи енергосистеми були застосовані аварійні відключення. В окремих областях внаслідок поривчастого вітру є пошкодження у мережах операторів системи розподілу, ведуться ремонтні роботи», – повідомляє оператор.
Залишається складною ситуація в східних і південних регіонах через пошкодження електромереж внаслідок бойових дій.
Читайте також: Світло у Києві можуть вимикати на більш тривалий період – Yasno
Компанія нагадує, що енергосистема зараз не може повністю покрити споживання, в тому числі через окупацію Запорізької атомної електростанції.
«Укренерго», виробники електроенергії та оператори систем розподілу постійно працюють над відновленням пошкоджених об’єктів, уражених ракетними атаками та атаками безпілотними апаратами ворога», – йдеться в повідомленні.
Росія з використанням безпілотників і ракет розпочала масовані удари по українській енергетичній системі в жовтні. За цей час їй вдавалося тимчасово вивести з ладу значну частину системи. В Україні здійснюються як планові, так і екстрені відключення електроенергії.
Росія закриває виїзд військовозобов’язаним, в тому числі обмежено придатним – українська розвідка
Російська влада обмежила виїзд із країни військовозобов’язаним, в тому числі обмежено придатним до служби, повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України вранці 11 січня.
За даними розвідки, Федеральна служба безпеки Росії розіслала відповідний наказ прикордонним управлінням країни, які їм підпорядковані.
«В тексті (наказу – ред.) зазначено: з 9 січня 2023 з 00 годин 00 хвилин прикордонним управлінням ФСБ Росії забезпечити обмеження виїзду за межі території Російської Федерації громадян, які мають висновок про готовність до воєнної служби з категорій «А», «Б» і «В», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: У сибірському місті Братськ співробітника телекомпанії затримали після пожежі у військкоматі
ГУР пояснює, що наказ закриває зазначеним категоріям громадян виїзд із Росії через усі пункти пропуску. Крім того, як вказує розвідка, виїзд забороняють також громадянам категорії «В», тобто обмежено придатним до військової служби.
Туреччина постачає Україні касетні боєприпаси – Foreign Policy
Туреччина наприкінці 2022 року передала Україні касетні артилерійські боєприпаси, повідомляє журнал Foreign Policy з посиланням на американських та європейських чиновників. За даними видання, раніше Київ безуспішно намагався домовитися про такі постачання зі США.
Ідеться про вдосконалені звичайні боєприпаси подвійного призначення (Dual-Purpose Improved Conventional Munitions, DPICM), які були вироблені в Туреччині за угодою зі Сполученими Штатами в часи холодної війни, пише видання. Вони призначені для знищення бронетехніки – при пострілі кожен із них розлітається на 88 дрібніших боєприпасів.
Касетна зброя заборонена міжнародною конвенцією, ухваленою у 2010 році, проте Україна, Туреччина, США та Росія до неї не приєдналися.
За інформацією джерел видання, Анкара впродовж кількох місяців намагалася приховати передачу касетних боєприпасів Києву. Після того, як США відмовили Україні у доступі до них, Туреччина стала єдиним місцем, де Київ міг їх отримати. Американські закони забороняють експорт DPICM – через високу частку боєприпасів, що не розриваються, які ще багато років можуть становити небезпеку для мирного населення.
Російські військові не контролюють Соледар – Череватий
Повідомлення про захоплення Соледару російськими військами не відповідають дійсності – про це заявив речник Східного угрупування Збройних сил України Сергій Череватий у коментарі Суспільному мовленню.
«Росіяни кажуть, що Соледар під їхнім контролем, це неправда. Деталі у зведенні Генштабу, чекайте», – цитують Череватого журналісти.
Читайте також: «Хлопці, які тримають напрямок Соледару, вони – леви!»: розповідь із місця подій про бої на Донбасі
Напередодні приватна військова компанія «Вагнер» заявила про те, що нібито контролює весь Соледар, оприлюднивши фотографію засновника ПВК Євгена Пригожина нібито в соляній шахті міста.
Згодом Управління стратегічних комунікацій ЗСУ порівняло оприлюднену вагнерівцями фотографію із соляної шахти зі світлинами соляних шахт Соледара, заявивши, що фото Пригожина не було зроблене в цьому місті.
Соледар – останній шанс Пригожина виправдитися перед Кремлем? Аналіз заяв
Керівник так званої ПВК «Вагнер», наближений до президента Росії, Євгеній Пригожин почав робити заяви з роз’ясненнями, чому окупантам досі не вдалося захопити Бахмут, та чим важливий штурм Соледара. Радіо Донбас.Реалії проаналізувало ці пояснення та розповість, на що треба звернути в них увагу, щоб зрозуміти: які політичні цілі переслідує російський бізнесмен, а тепер і ключовий політик Росії.
Майже 5 місяців тривають спроби російських військ захопити чи хоча б взяти у кільце місто Бахмут. Попри великі втрати, здійснити ці спроби не вдається.
Більше того, окупаційні війська вдалося вибити з передмість, які вони раніше контролювали. Тепер вони сконцентрували зусилля на Соледарі. З відкритих джерел та оприлюднених розвідувальних даних відомо, що ключову роль у штурмі Бахмута на навколишніх населений пунктів відіграє так звана ПВК «Вагнер». Її керівник Євгеній Пригожин наголошує на одноосібній участі своїх підрозділів у боях на цьому напрямку і сам неодноразово з’являвся на бахмутській передовій.
Очевидно, що дії ПВК підтримують і регулярні російські війська, про це свідчить активне використання артилерії, авіації, різних видів озброєння та штатних російських БПЛА.
Росія переселить сто тисяч жителів Херсонщини, на кожного виділить до 25 тисяч доларів?
Російські військові обстрілюють населені пункти на окупованій ними лівобережній Херсонщині, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України. За інформацією українських військових, щоб погіршити гуманітарну ситуацію, завдаються ударів по Олешках, Голій Пристані й дачних поселеннях між цими містами. У такий спосіб місцевих жителів примушують до «добровільної евакуації» у бік Росії. Про усе це Генштаб ЗСУ заявив на початку січня.
Водночас російський уряд виділив 175 мільярдів рублів на переселення 100 тисяч людей з Херсонщини до Росії. Про це 6 січня повідомило видання Bloomberg з посиланням на розпорядження прем’єр-міністра Росії Михайла Мішустіна, яке потрапило до журналістів.
Навіщо російські військові обстрілюють окуповані міста Херсонської області? Чи відбувається «евакуація» місцевих жителів до російських регіонів? Для чого окупанти можуть проводити перепис населення на окупованих територіях? Відповіді – у матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Про це читайте тут
Омбудсмени України та Росії зустрілися на полях конференції в Анкарі
Уповноважені з прав людини України та Росії Дмитро Лубінець і Тетяна Москалькова зустрілися в Туреччині. Розмова відбулася на полях міжнародної конференції «Майбутнє прав людини в 21-му столітті», яка відбувається в Анкарі.
За підсумками діалогу Москалькова в телеграмі написала, що обговорила з українським омбудсменом питання надання гуманітарної допомоги громадянам двох країн. Інші деталі не наводяться.
Лубінець повідомив, що сторонам вдалося обговорити широкий спектр гуманітарних проблем та питань, повʼязаних із наданням правозахисної допомоги росіянам та українцям.
Український омбудсмен також зазначив, що вдалося обмінятися конкретними пропозиціями, але подробиць він не розкрив. «Продовжуємо працювати заради допомоги кожному українцю», – йдеться в телеграмі уповноваженого з прав людини України.
Раніше Лубінець повідомляв, що основною темою обговорення стане повернення на батьківщину військовослужбовців та цивільних осіб. Москалькова наприкінці минулого року говорила, що серед іншого хотіла б обговорити питання осіб, притягнутих українською стороною до відповідальності за проросійські погляди.
СБУ повідомляє про безпекові заходи в урядовому кварталі Києва
Служба безпеки України проводить контррозвідувальні (безпекові) заходи в урядовому кварталі Києва, повідомило Головне управління СБУ в Київській області 11 січня.
«Служба безпеки України проводить контррозвідувальні (безпекові) заходи на території Печерського району столиці, зокрема, у межах урядового кварталу та на прилеглих територіях. Заходи відбуваються у взаємодії СБУ з Управлінням державної охорони України, Національною поліцією та Військовою службою правопорядку у ЗСУ», – сказав речник СБУ Артем Дехтяренко в зверненні.
За його словами, заходи мають на меті «перевірку та посилення контрдиверсійного захисту важливих державних об’єктів, підвищення безпеки осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона».
Читайте також: Митрополита Вінницької єпархії УПЦ (МП) судитимуть за підтримку агресії Росії – СБУ
Разом зі співробітниками Управління державної охорони правоохоронці оглядають територію та приміщення для виявлення заборонених до обігу предметів, а також перевіряють громадян в урядовому кварталі.
«Безпекові заходи відбуватимуться з урахуванням правового режиму воєнного стану. Під час їх проведення можливі обмеження проходу та проїзду вулицями столиці, перевірка документів громадян, огляд автомобілів», – йдеться в зверненні.
СБУ просить киян «із розумінням поставитися до можливих незручностей» і мати з собою документи, які посвідчують особу.
Російська армія втратила майже 500 військових за добу – Генштаб
Російські війська втратили близько 490 людей особового складу за попередню добу, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 11 січня.
Читайте також: «Противник продовжує зазнавати втрат»: Генштаб ЗСУ про оперативну ситуацію на фронті
Відтак українське командування оцінює втрати Росії за період від 24 лютого в 112 960 військових. Штаб також наводить дані про втрати російської техніки:
- 3 094 танки (+10)
- 6 159 бойових броньованих машин (+5)
- 2 078 артилерійських систем (+5)
- 437 реактивних систем залпового вогню (+3)
- 217 засобів протиповітряної оборони
- 285 літаків
- 275 гелікоптерів
- 1 862 безпілотників оперативно-тактичного рівня (+2)
- 723 крилаті ракети
- 17 кораблів і катерів
- 4 826 автомобілів і автоцистерн (+9)
- 184 одиниці спеціальної техніки (+1)
Штаб зазначає, що дані уточнюються.
Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.
Читайте також: Соледар – останній шанс Пригожина виправдитися перед Кремлем? Аналіз заяв
ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.
Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5937 осіб.
У Херсоні планують встановити понад 60 бетонних укриттів – влада
У Херсоні, який щодня зазнає обстрілів армії Росії, встановлять кілька десятків бетонних укриттів. Про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» повідомила начальниця Херсонської міської військової адміністрації Галина Лугова.
«Плануємо також по місту розташувати, придбати 66 бетонних зовнішніх укриттів, які будуть розповсюджені на карті, у нас є ці точки нанесені по всьому місту. Це стосується перш за все людних місць, таких як ринок, залізничний вокзал. Тобто там, де перебуває велика кількість людей», – сказала вона.
За даними Лугової, на сьогодні в Херсоні є 238 укриттів і 24 бомбосховища.
«Там зараз відбуваються такі, скажімо, налагоджувальні роботи саме по бомбосховищах. Бо хочеться їх привести більш-менш до ладу, бо багато уваги вони потребують і, на превеликий жаль, упродовж довгого періоду до них не торкалася рука людська. Тому зараз маємо надолужити все, що було втрачено», – додала вона.
Цього тижня голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич розкритикував стан бомбосховищ у Херсоні. Він заявив, що більшість укриттів у місті перебувають у непридатному стані та потребують негайного ремонту. Янушевич стверджує, що перевірив стан херсонських бомбосховищ і зазначив, що зараз під час російських атак люди не можуть там переховуватися.
НАТО та ЄС домовилися про посилення співпраці на тлі агресії Росії проти України
Офіційні особи Європейського Союзу та НАТО домовилися «посилити» свою співпрацю з питань безпеки та підтримки України. Спільна декларація про співпрацю між НАТО та ЄС, підписана в Брюсселі 10 січня, спрямована на захист критичної інфраструктури України, а також на розвʼязання проблем безпеки, спричинених, зокрема, іноземним втручанням і кампаніями дезінформації.
«Ми сповнені рішучості вивести партнерство між НАТО та ЄС на новий рівень», – наголосив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг за підсумками обговорення.
Він сказав, що президент Росії Володимир Путін «хотів окупувати Україну за кілька днів і розділити нас» (тобто членів НАТО і ЄС – ред.), додавши, що «в обох пунктах він явно провалився».
Інтенсивність артилерійського вогню російських військ різко впала – CNN
Інтенсивність артилерійського вогню російської армії різко скоротилася порівняно з піком, досягнутим під час російського вторгнення, повідомляє телекомпанія CNN з посиланням на американські та українські джерела.
У деяких випадках така інтенсивність знизилася на 75%. Джерела CNN кажуть, що очевидного пояснення цього поки що немає. Це може бути викликане необхідністю економії боєприпасів через їхній дефіцит. Не виключено, що російське командування переглядає тактику ведення бойових дій через успішний наступ української армії впродовж останніх місяців. Проте, за їхніми словами, це свідчення ослаблення російських позицій в Україні на тлі зростання постачання Києву озброєнь західними країнами.
У грудні представники Пентагону повідомили, що Росія змушена використовувати на полі бою снаряди, вироблені понад 40 років тому, термін придатності яких минув, що підтверджує версію дефіциту боєприпасів. Росія все ще має у своєму розпорядженні великий арсенал снарядів, але початкові американські оцінки російських запасів боєприпасів були значно завищені, говорить один співрозмовників СNN.
Українські військові відбили атаки військ РФ у трьох областях – Генштаб ЗСУ
Українські військові впродовж доби 10 січня вели бої з силами РФ у трьох східних областях, інформує Генеральний штаб ЗСУ у ранковому зведенні.
«За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Гряниківка Харківської області, Стельмахівка - Луганської та Спірне, Роздолівка, Веселе, Бахмут, Кліщіївка, Майорськ, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка і Пречистівка на Донеччині», – ідеться в повідомленні.
За цими даними, російські військові завдали шість ракетних та 16 авіаційних ударів, здійснили понад 50 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі Харківської, Донецької та Херсонської областей.
Путін не обговорював із головою Китаю напад Росії на Україну – Financial Times
Президент Росії Володимир Путін обговорював за 20 днів до початку війни з Україною з головою Китаю Сі Цзіньпіном можливість реакції в разі атаки на російську територію, але не обговорював напад російської армії на сусідню країну. Про це пише Financial Times із посиланням на пʼятьох високопоставлених китайських чиновників.
Стенограму розмови Путіна та Сі на зустрічі 4 лютого минулого року не публікували, тому деталі зустрічі невідомі, зазначає газета.
Financial Times стверджує, що Пекін недооцінив масштаби російського вторгнення. На підтвердження цього газета нагадує про зниження на посаді колишнього заступника міністра закордонних справ КНР та провідного фахівця міністерства з Росії Ле Юйчена. Його називали претендентом на посаду міністра закордонних справ, а зараз він обіймає посаду заступника голови Державного управління радіомовлення та телебачення.
Зеленський подякував Трюдо за NASAMS
Президент України Володимир Зеленський подякував премʼєр-міністрові Канади Джастіну Трюдо за рішення купити у США для України системи NASAMS.
«Шановний Джастіне Трюдо, твоє справжнє лідерство у відстоюванні демократії та прав людини знову яскраво доведено. Дякую, що допомагаєте нам захистити наше небо. NASAMS, придбані для нас Канадою, стануть міцним щитом для наших міст і громадян», – написав Зеленський у твітері.
Пентагон: біля Бахмута та Соледара відбуваються «дуже інтенсивні бої»
Міністерство оборони США заявляє про «дуже інтенсивні» бої під Бахмутом і на околицях Соледару.
«Безумовно, ми продовжуємо спостерігати дуже інтенсивні бої під Бахмутом і на околицях Соледару. Ви знаєте, там багато руху вперед-назад, особливо в районі Соледару. Ми й надалі будемо за цим уважно стежити. Але я не хочу наразі спекулювати, яким може бути результат», – сказав речник Пентагону Пет Райдер під час брифінгу.
Влада підтвердила російські обстріли Харківщини
Голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов підтвердив російські обстріли Харківщини.
«Увага, жителі Харкова та області. Перебувайте в укриттях. Окупанти знову завдають удари», – написав він у телеграмі.
Раніше у соцмережах повідомили, що у Харкові чути звуки вибухів.
Ці обстріли сталися після того, як вдень 10 січня Харків відвідала міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Харків та область регулярно зазнають атак російських військ. Часто це відбувається з використанням систем С-300. За даними влади, з території Бєлгородської області Росії.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Росія намагається виснажити всіх, не лише українців – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський заявив, що у війні Росія намагається виснажити всіх, не лише українців.
«Вільний світ має все необхідне, щоб зупинити російську агресію й привести державу-терориста до історичної поразки. І це важливо не тільки для нас. Це важливо для глобальної демократії, для всіх тих, хто цінує свободу. Тим паче це важливо зараз, коли Росія ще й збирає сили для чергової ескалації. Разом з партнерами маємо зробити – і робимо – все, щоб уже зараз господарям Росії стало зрозуміло: жодна їхня ескалація їм не допоможе», – сказав він у своєму відеозверненні.
За його словами, загалом після візиту у Вашингтон у грудні було проведено уже близько тридцяти переговорів із лідерами та представниками держав-партнерів.
Зеленський каже, що щодня відчувається, як рішучості світу подолати російську агресію стає дедалі більше.
«У цьому протистоянні, у якому Росія намагається виснажити всіх нас – українців, європейців, інших партнерів, – має бути чіткість сигналів. Сигналів, що ми пройдемо весь шлях до поразки російського терору», – додав президент.
Шмигаль повідомив про збільшення до 6700 грн розміру компенсації за працевлаштування ВПО
Кабінет міністрів України збільшив з 6500 до 6700 грн суму компенсації, яку роботодавці отримують за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Важливою складовою підтримки ВПО є компенсації роботодавцям за їх працевлаштування – 6500 грн протягом двох місяців за кожного працівника-переселенця. Торік роботодавцям у межах цієї програми виплатили майже 199 млн грн. Тепер ухвалюємо рішення, згідно з яким сума компенсації зросте до 6700 грн. Це стимулюватиме бізнес активніше залучати на свої підприємства внутрішньо переміщених осіб», – сказав Шмигаль.
Згідно з програмою працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, за кожну таку людину держава сплачує роботодавцю, який прийме її на роботу, компенсацію протягом двох місяців. Раніше це було 6500 грн.
За даними Міністерства з питань реінтеграції, офіційно внутрішньо переміщеними особами вважаються близько п’яти мільйонів українців.
Програма з обміну ламп розжарювання на світлодіодні запрацює наприкінці січня – уряд
Кабінет міністрів України затвердив програму для населення з обміну ламп розжарювання на світлодіодні, передає урядовий портал.
«Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи буде проходити у відділеннях «Укрпошти» поетапно в усіх регіонах. З 16 січня програма почне працювати в режимі бета-тестування (в застосунку «Дія» – ред). Після його завершення проєкт запуститься у звичайному режимі по всій території Україні. Перша партія з 15 млн ламп надходитиме поступово впродовж декількох тижнів. В першу чергу через найбільший ефект економії будуть забезпечуватися обласні центри і великі міста. До кінця лютого лампочки мають надійти і до найменших сіл», – йдеться в повідомленні.
Очікується, що українці матимуть змогу обміняти п’ять ламп розжарювання на пять світлодіодних (LED) ламп. Фінансування 30 млн LED-ламп відбуватиметься за рахунок коштів ЄС.
Обмін відбуватиметься у два способи – з попереднім замовленням і без нього. Якщо попередньо зробити замовлення ламп через застосунок «Дія», то вони гарантовано будуть очікувати людину у відділеннях «Укрпошти» п’ять робочих днів після отримання підтвердження на телефон. Якщо прийти без реєстрації, то лампи обміняють лише за їх наявності.
«Якщо людина не має можливості замовити лампи через застосунок «Дія», то вона має прийти до відділення «Укрпошти» з паспортом, РНОКПП та лампами розжарювання. За наявності вільних LED ламп буде здійснено обмін», – пояснили урядовці.
Проєкт є частиною підтримки Європейським союзом українського енергетичного сектору. За даними Міненерго, українські домогосподарства досі використовують значну кількість ламп розжарювання, які в середньому споживають майже у вісім разів більше електроенергії, ніж сучасні світлодіодні лампи.