Доступність посилання

Зарядити телефони і ноути можна у наметах, де є обігрів і електроенергія. Київ, 20 січня 2026 року
Зарядити телефони і ноути можна у наметах, де є обігрів і електроенергія. Київ, 20 січня 2026 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Найменшому – два роки: що відомо про депортованих дітей, яких повернули з Росії в Україну за посередництва Катару

Ще чотири депортовані Росією українські дитини повернулися до України. Це – 17-річна дівчина та троє хлопчиків – двох, семи та дев’яти років. Це вдалося завдяки посередництва Катару. Ці перемовини, за словами українських посадовців, тривали декілька місяців. Проєкт «Ти як?» зібрав інформацію з відкритих офіційних джерел та світових медіа про депортованих українських дітей, яких повернули з Росії.

Першим вдалося повернути хлопчика. 16 жовтня відео з депортованою дитиною опублікувало державне інформаційне агентство Qatar News Agency. На ньому хлопчик тисне руку катарському дипломату, сидить між бабусею і російською омбудсменкою Марією Львовою-Бєловою, на яку, як відомо, Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт за підозрою у депортації українських дітей.

Росія пішла у новий масштабний наступ на Сході. Пояснюємо, чим це загрожує

Росія пішла вперед на усьому Сході України – загострення під Авдіївкою виявилось лише початком масованого наступу. Російські війська почали штурми на Харківщині, короткому відтинку Луганщини, який контролюють ЗСУ, у Марїнці – та навіть на півночі Бахмута (на півдні наступальні дії веде українська армія). Як повідомляв Генштаб ЗСУ у ранкових зведеннях, протягом 23-25 жовтня відбулось понад 225 бойових зіткнень – це вдвічі більше, ніж у середині місяця за той самий період. Військові та аналітики, із якими Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) спілкувалися протягом цього часу в наших ефірах, також кажуть про ускладнення ситуації. Чому Росія пішла вперед саме зараз і саме на Сході, та наскільки серйозною є ця спроба прориву – пояснюємо.

Все почалось з Авдіївки. Росія намагається захопити її від початку повномасштабного вторгнення, але на початку жовтня противник почав масований наступ. Початок атак активно висвітлювали російські ЗМІ та «Z-воєнкори». Проте вже надвечір, коли стало зрозуміло, що російська армія зазнає невдачі, вони замовкли. Атаки тим не менш продовжились.

Читайте також: Росія раптом пішла у прорив на Авдіївку: чому зараз і як відповіли ЗСУ

А у 20 числах жовтня – і цього разу без будь-якого інформсупроводу – Росія пішла у широкий наступ на всьому Сході. У зведенні Генштабу ЗСУ на ранок 23 жовтня йдеться про понад 90 бойових зіткнень, це майже вдвічі більше, ніж у середині місяця.

Біля Авдіївки ситуація ще більш ускладнилась. OSINT-аналітики повідомляють про локальні успіхи російських військ на цьому напрямку. Зокрема, проєкт DeepState 25 жовтня заявив, що агресор захопив терикон на півночі міста. Український Генштаб поки не коментує такі повідомлення.

Де саме Росія зараз наступає?

Буквально на всьому східному фронті:

  • на Авдіївському напрямку – він лишається найгарячішим;
  • на Бахмутському напрямку, а саме на північному фланзі (Берхівка) та на південний захід від міста (Хромове і Богданівка);
  • на лінії Лиман–Кремінна–Куп’янськ – там зараз Росія тисне буквально по всьому фронту, чого в 2023-му році іще не бувало;
  • на Мар’їнському напрямку;
  • на Шахтарському (Вугледарському) напрямку.
  • Чому зараз і чому на Сході?

    Військові та аналітики вказують на низку причин нового наступу Росії на Сході і того, чому він саме такий – неанонсований, масштабний і вкрай витратний для агресора:

  • Успіхи ЗСУ на Півдні – Сили оборони звільняють території на Мелітопольскому напрямку, одночасно загрожуючи шляхам постачання угруповань агресора там. Якщо ЗСУ відріжуть (фізично чи візьмуть траси під вогневий контроль) окупований Крим від окупованого Сходу і власне російської території, це створить для Росії критичні проблеми з логістикою для військ угруповання в Україні. Де-факто росіяни можуть опинитися у логістичному «котлі». Тому агресор намагається зупинити український наступ на Півдні.
  • Погода – вже зовсім скоро почнуться дощі, і особовому складу, і техніці стане важче пересуватись, особливо полями та ґрунтовими дорогами. Росія може поспішати, щоби досягнути бажаних для себе перемог тепер.
  • Проблеми з розвідданими – фактично Росія проводить розвідку боєм у масштабах всього східного фронту. Це потребує значних ресурсів і живої сили, і техніки, і боєприпасів. Проте агресор готовий їх витратити, оскільки не має розвідданих щодо слабких місць в обороні ЗСУ, тож намагається їх знайти через атаки.
  • Нездатність піти в наступ «за методичкою» – Росія вже не має ресурсу зібрати «класичний» для своєї військової науки радянського зразка ударний кулак: з танками, навченою піхотою. Тому змушена наступати точково і в першу чергу тиснути живою силою.
  • Потреба в «перемогах» – широкоанонсований Росією зимовий наступ-2023 зазнав невдачі, так само не вдалося вдруге захопити Куп’янськ цього літа. А на носі старт президентської кампанії в Росії, де Путін знову збирається «перемогти» – для цього не завадять військові успіхи в Україні.

«За спиною наші сім'ї, а наші вороги – перед очима»: історії людей із сіл та містечок на кордоні з Росією

МИРОПІЛЛЯ, СУМЩИНА – Величезний зелений луг, де пасуться коні Василя Власенка, тягнеться аж до річки Псел. За ним – Росія. До повномасштабного вторгнення минулого року Власенко, 60-річний фермер у своїй рідній Сумській області на північному сході України, мав 400 корів, 60 коней і отару овець, яких він ніколи не порахував точно. Зараз його господарство в руїнах.

Численні мінометні обстріли вбили 47 корів, четверо коней та кілька овець. Згорів сарай із 50 тоннами сіна, а кілька інших будівель знищені вщент.

Російські солдати, які дислокуються на пагорбі на протилежному березі річки, добре бачать усе на фермі, а також запускають над нею розвідувальні безпілотники.

Власенко клянеться, що на його землю не ступала нога українського солдата. Він не знає, чому росіяни його обстрілюють.

Із 17 співробітників, які колись працювали з ним, лише п'ятеро не звільнилися.

Збитки та постійна небезпека змусили Власенка продати більшу частину худоби. Але він продовжує працювати та вести свій бізнес, який розвиває з моменту закінчення Московської ветеринарної академії всього за три роки до розпаду СРСР в 1991 році.

Харківська ОВА готує примусову евакуацію для сімей з дітьми з 10 населених пунктів – Синєгубов

Влада Харківської області готує рішення про примусову евакуацію з прифронтових населених пунктів – про це заявив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 25 жовтня.

Він закликав громадян евакуюватися.

«Готуємо рішення про примусову евакуацію сімей з дітьми із 10 населених пунктів Куп’янської, Кіндрашівської та Курилівської громад Куп’янського району. Там перебуває 275 дітей», – цитує Синєгубова пресслужба ОВА.

Читайте також: Понад 800 дітей із прифронтової Херсонщини евакуюють примусово – Мінреінтеграції

Він наголосив, що діти можуть бути евакуйовані тільки з батьками або іншими опікунами.

«Також рекомендуємо цивільним, передусім родинам із дітьми, евакуюватися з Борівської громади Ізюмського району, в тому числі з смт Борова. Зараз там проживає 8900 людей, серед них – 844 дитини», – додав голова області.

Протягом року, з осені 2022 року, з деокупованих районів Херсонської та Харківської областей евакуювали понад 67 тисяч місцевих жителів, повідомило Міністерство з реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Затриманого навесні священника УПЦ (МП) засудили до 15 років тюрми – СБУ

Священник Української православної церкви (Московського патріархату), якого раніше затримали за підозрою про передачу Росії даних щодо оборони Сумщини, отримав 15 років ув’язнення. Про це повідомила Служба безпеки України 25 жовтня.

Завдяки доказовій базі Служби безпеки реальний термін ув’язнення отримав настоятель храму УПЦ (МП), який входив до агентурного апарату ФСБ і збирав розвіддані про систему оборони Сумщини.

«Контррозвідка СБУ затримала російського агента у рясі в березні цього року під час спроби передачі розвідінформації до ФСБ. За матеріалами української спецслужби суд призначив йому 15 років позбавлення волі. Як встановило слідство, клірик був дистанційно завербований агресором після початку повномасштабного вторгнення РФ», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Справу проти митрополита УПЦ (МП) Павла передано до суду – СБУ

За повідомленням, суд визнав чоловіка винним у державній зраді в умовах воєнного стану.

СБУ повідомила про його затримання в березні 2023 року.

За даними СБУ, з початку повномасштабної агресії РФ відкрито 68 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ (МП), з яких 16 – митрополити церкви. Серед викритих злочинів – 20 фактів держзради та колабораціонізму. 26 фігурантам-представникам УПЦ (МП) повідомлено про підозру, а ще 19 уже отримали судові вироки.

Речник ВМС: Росія намагається перешкоджати експорту з українських портів, передусім мінами

В акваторії Чорного моря постійно тривають протимінні заходи – про це в ефірі національного телемарафону розповів речник Військово-морських сил Дмитро Плетенчук 25 жовтня.

За його словами, до цього українські війська «змушує ситуація» в Чорному морі, адже Росія періодично застосовує міни, аби нашкодити цивільному судноплавству.

Читайте також: Зеленський розповів Ґутеррішу про альтернативний «зерновий коридор»

Плетенчук також прокоментував повідомлення розвідки Великої Британії, за якими Росія може мінувати шляхи для торгових суден, які прямують з українських портів:

«Насправді Російській Федерації дуже дошкуляє, що цей коридор працює без їхньої участі, тому що вони використовували цей інструмент для геополітичного впливу, для шантажу. Звісно, їм це дуже не подобається і вони намагаються шкодити у способи, які їм доступні. Це різні способи мінування. В першу чергу це просто запуск у акваторію моря мінного озброєння, яке вони просто відправляють кудись туди… Це порушує все міжнародні стандарти, всі правила, закони і звичаї ведення війни, але коли це зупиняло РФ».

Читайте також: Зеленський провів переговори з Ердоганом: йшлося про саміт на Мальті та зернову угоду

Він додав, що, хоча Україна контролює свою акваторію, російська авіація все ще залишається активною в повітрі.

«Цю проблему ми, звісно, теж вирішимо, але тут більше покладаємося на колег із Повітряних сил і західних партнерів», – сказав речник ВМС.

Президент України Володимир Зеленський напередоні заявив, що від початку роботи нового експортного коридору в Чорному морі зайшли на завантаження українським зерном майже 50 суден.

Цей коридор був організований після виходу Росії із Чорноморської зернової ініціативи влітку цього року. Після того Росія активно атакує ракетами чи дронами українські порти, зокрема дунайські Рені та Ізмаїл.

«Сибірський батальйон»: буряти та уйгури приїхали в Україну, щоб воювати у складі ЗСУ

24 жовтня у ЗСУ повідомили про новий підрозділ, сформований із російських добровольців, переважно вихідців із народів Сибіру

Український офіцер сказав, що за словами бійців, які приїхали з Росії і вступили до нового підрозділу ЗСУ, вони прагнуть боротися із російським імперіалізмом.

Представники національних меншин Сибіру становлять непропорційно велику частку мобілізованих до російської армії для війни проти України.

Фото дивіться тут

Колишнього нардепа підозрюють у привласненні понад 307 мільйонів гривень Міноборони

Народному депутату 8 скликання повідомили про підозру в заволодінні коштами Міністерства оборони – про це 25 жовтня повідомили Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро.

За даними слідства, у 2018 Міноборони уклало договори з компаніями, підконтрольними тодішньому парламентарю, контракти на будівництво складів для зберігання ракет та боєприпасів на суму близько 3 мільярда гривень. Будівництво мали завершили до 2021 року.

Читайте також: ВАКС заарештував колишнього депутата Микитася з альтернативою застави

«Частиною цих коштів нардеп планував заволодіти. Проте зробити це йому заважали законодавчі обмеження, які дозволяли Міноборони сплачувати аванс у сумі лише 30% від річного обсягу робіт. З метою реалізації злочинного наміру нардеп та його помічник шляхом залучення службових осіб вищого та старшого офіцерського складу Збройних Сил України забезпечили прийняття змін до постанов КМУ, які дозволяли перерахування авансу на будівництво у розмірі 80% від загальної вартості контрактів», – повідомляє НАБУ.

Відтак з листопада по грудень 2018 року компанії депутата отримали від Міноборони понад 307 мільярдів гривень. Водночас будівництво складів, додає НАБУ, «фактично не розпочали», а кошти вивели на рахунки інших компаній.

Про підозру також повідомили колишньому першому заступнику начальника Генерального штаба ЗСУ та ще чотирьом людям.

Читайте також: «Із реєстру корупціонерів можуть зникнути 10 тисяч осіб»: голова НАЗК розповів, хто гальмує боротьбу з корупцією

Правоохоронці не називають імені підозрюваного, проте, за даними медіа, йдеться про колишнього народного депутата Максима Микитася. До обрання до Верховної Ради він був керівницом будівельної компанії «Укрбуд». Микитась обвинувачення публічно не коментував.

Микитасеві раніше вже інкримінували махінації із житлом Національної гвардії більш ніж на 81 мільйон гривень. Його підозрюють у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем. Він звинувачення заперечує.

2 грудня 2020 року НАБУ офіційно повідомило, що підозрюваний у справі про заволодіння майном Нацгвардії колишній народний депутат добровільно відшкодував до держбюджету 50 мільйонів із загальної суми збитків більш ніж у 81 мільйон.

Job turbo: Як у Німеччині планують пришвидшити працевлаштування українських біженців

Німеччина змінює свою політику щодо біженців та вимагатиме від них інтенсивного працевлаштування. 18 жовтня у Бундестазі заявили про створення ініціативи job turbo – пришвидшене працевлаштування переселенців без ідеальних знань німецької. Влада ФРН пішла на цей крок через гострий дефіцит працівників у країні та міграційну кризу. Основна увага буде зосереджена на працевлаштуванні шукачів притулку з України, але й біженцях з інших країн – також.

Губертус Гайль, міністр праці ФРН заявив, що хоче швидше працевлаштувати сотні тисяч біженців, які мають перспективу залишитися в Німеччині. Він повідомив, що понад 100 тисяч біженців з України нещодавно закінчили інтеграційні курси з вивчення мови.

«Ще 100 тисяч закінчать курс протягом наступних кількох місяців. Ми хочемо і будемо швидше виводити цих людей з аудиторій інтеграційних курсів на робочі місця», – сказав Гайль.

Ініціатива job turbo охопить близько 200 тисяч українців, які вже закінчили курси німецької мови або зроблять це в найближчі місяці.

Крім того, є ще 200 тисяч біженців з інших країн, які також пройшли мовні курси. Основна мета – працевлаштувати якомога більше біженців, навіть якщо вони володіють лише базовими знаннями німецької мови.

За даними Андреа Налес, голови правління Федерального агентства зайнятості ФРН, лише 19% українських біженців працюють у Німеччині.

Проєкт «Ти як?» від Радіо Свобода поспілкувався із українськими біженцями, які знайшли роботу у Німеччині. Щоб дізнатися, з якими труднощами вони стикалися під час пошуку, чи можна влаштуватися на висококваліфіковану роботу з українською освітою та як відрізняються робочі умови в порівнянні з Україною.

У червні 2022 року Дарина Гладун з Черкащини приїхала до Баварії. Сюди направили її брата на лікування та протезування. Він – військовослужбовець, під Ізюмом на Харківщині підірвався на міні та втратив нижні кінцівки та руку. Дівчина відвідує вечірні курси німецької та паралельно працює у ресторані. На інтеграційні курси ще минулого року українку відправив «джобцентр» (Центр зайнятості).

«Мені важливо працювати, а не сидіти вдома. У ресторані я допомагаю на кухні зі стравами та прибиранням. Це поки ще як практика, я придивляюся, але планую підписувати контракт і йти працювати на неповний робочий день. Поки поєднуватиму це з курсами: три дні на тиждень – в ресторані, а чотири дні на – навчанні», – каже дівчина.

Власники ресторану – українці, тому проблем з комунікацією не виникає. Роботу змогла знайти через знайомих. Каже, що крім догляду за братом, вирішила отримати новий досвід роботи.

«Минулого року я працювала у клінінговій компанії, – розповідає Дарина. – Потім пішла на курси та допомагала братові, зараз маю трохи більше часу, тому вирішила піти на роботу. Моїх знань німецької поки достатньо, але я планую дійти до рівня В2 (вище середнього – ред.). Я закінчила полтавський коледж за спеціальністю «готельно-ресторанна справа», тому знаю, наскільки важливо вміти правильно говорити з клієнтами. Моїх знань поки ще недостатньо для якоїсь іншої роботи».

Паралельно з роботою та вивченням німецької дівчина навчається онлайн в українському університеті. Документи на вступ подавала дистанційно з Німеччини.

Болгарія схвалила будівництво двох ядерних реакторів за технологією США

Уряд Болгарії 25 жовтня схвалив будівництво двох ядерних реакторів за технологією США, оскільки країна прагне диверсифікувати джерела енергії.

Реактори будуть розташовані на території державної АЕС «Козлодуй» на річці Дунай, яка наразі використовує російське паливо для своїх двох радянських реакторів.

Нові реактори, які забезпечуватимуть загальну потужність 2300 МВт, будуть використовувати технологію Westinghouse.

Єдина атомна станція Болгарії, яка виробляє третину електроенергії в країні, минулого року підписала угоди про диверсифікацію поставок ядерного палива з 2024 року, намагаючись замінити поставки з Росії після повномасштабного вторгнення Москви в Україну.

«Битва за терикон»: як змінилась ситуація на Авдіївському напрямку

«Україна буде в НАТО через 5 років»: Віндман поділився прогнозами щодо протистояння Росії і Заходу

Україна вступить до НАТО упродовж наступних п'яти років, і це навіть не найбільш оптимістичний сценарій. А все тому, що у цьому зацікавлені і США, і ЄС. Так вважає колишній директор у справах Європи у Раді нацбезпеки Білого Дому, а нині – директор Інституту поінформованого американського лідерства фонду VetVoice Александр Віндман.
Віндман став відомим широкому загалу у 2019 році, коли він став ключовим свідком у слуханнях щодо імпічменту Дональда Трампа. Він був особисто присутнім при телефонних переговорах 25 липня 2019 року, в межах яких Трамп попросив українського президента Володимира Зеленського про «послугу», яка могла б зашкодити шансам його політичного опонента Джо Байдена на президентських виборах.
В інтерв'ю Радіо Свобода Александр Віндман оцінив, наскільки тривалим буде новий виток протистояння Ізраїлю та угруповання «Хамас». Також поділився думками щодо того, чи не розпочав Путін широкомасштабним нападом на Україну шлях до нової світової війну? Та чому на Заході перестають боятися «ядерного шантажу» Росії.

Камишін заявив про значне зростання виробництва снарядів в Україні

Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив про значне зростання виробництва снарядів в Україні, проте Київ продовжує переважно покладатися на постачання партнерів, повідомляє українська агенція «Інтерфакс».

«Що стосується можливостей вітчизняного ВПК, то ми значно зростаємо. А якщо говорити, наприклад, про снаряди, то нині ми виробляємо їх у рази більше, ніж за весь минулий рік. Але це в будь-якому разі досить далеко від того, скільки нам потрібно», – сказав він на брифінгу у рамках промислового форуму НАТО.

За словами міністра, скільки Україна не нарощувала б місцевого виробництва, все одно багато в чому покладатиметься на західні постачання.

«Тому що у нас найбільша війна поколінь. І рівень споживання снарядів досить високий», - наголосив Камишін.

Читайте також: Форум оборонних індустрій. Що виробники зброї кажуть про спільне виробництво з Україною?

Глава уряду Денис Шмигаль раніше повідомляв, що в проєкті держбюджету на 2024 рік передбачено збільшення видатків на виробництво зброї у сім разів. Шмигаль сказав, що в Україні «систематично спрощуються бюрократичні процедури для виробництва різноманітних видів техніки та озброєння». Ключовим партнером є приватний сектор.

РФ вивчає пропозиції США щодо контролю над озброєннями – Рябков

Росія вивчає пропозиції США з питань стратегічної стабільності та контролю над озброєннями, які Вашингтон передав у неофіційній формі. Про це заявив заступник глави МЗС Росії Сергій Рябков.

За його словами, пропозиції було передано у «формі non-paper», на папері, але у вигляді неофіційної пам’ятної записки.

«Там немає елементів новизни. Це відома позиція, просто вона зведена докупи. Ми спокійно це вивчаємо і в належний момент американцям відповімо. У якій формі – поки що передчасно говорити», – цитує Рябкова ТАРС.

При цьому Рябков відмовився вважати ситуацію відновленням російсько-американського діалогу щодо стратегічної стабільності та контролю над озброєннями. За його словами, американська сторона пропонує розглядати ці питання «у відриві від усього, що відбувається». Але Москва не готова до цього поки що зберігається «фундаментальний ворожий курс» США, заявив заступник глави МЗС Росії.

Американська сторона наразі не коментувала цю заяву представника МВС РФ.

Москва призупинила участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО), який був підписаний Росією та США у 2010 році.

У лютому 2023 року президент Росії Володимир Путін оголосив, що Москва припиняє участь у Договорі про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО), який було підписано Росією та США у 2010 році. Свої дії він обґрунтував політикою США щодо Росії, особливо підтримкою Вашингтоном України.

18 жовтня Держдума РФ ухвалила законопроєкт про відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Сьогодні закон схвалила Рада Федерації.

Спецслужби РФ вербували українських підлітків для антисемітських провокацій у Дніпрі, Львові та Вінниці – СБУ

Служба безпеки України заявляє про викриття спроб російських спецслужб завербувати українських підлітків для вчинення антисемітських провокацій на Житомирщині, у Дніпрі, Львові та Вінниці.

Як повідомляє пресслужба відомства, до складу групи входили 13-17-річні учні місцевих шкіл, для їх дистанційного вербування спецслужби РФ створили молодіжний праворадикальний телеграм-канал.

Зокрема, за даними СБУ, на Житомирщині викрили 15-річного школяра з міста Радомишль, якого представники країни-агресора тривалий час психологічно «обробляли» через інтернет і вимагали зробити антисемітські написи на одному з меморіальних знаків на території області.

У Дніпрі, Львові та Вінниці також викрили місцевих учасників підконтрольного РФ телеграм-каналу – чотирьох школярів, їх представники російських спецслужб закликали до вчинення актів вандалізму на місцях пам’яті жертв Голокосту.

Отримані таким чином медіафайли російські спецслужби «розганяли» у закордонних ЗМІ як фейкові публікації для дискредитації України, додають у СБУ.

За викритими фактами триває розслідування у межах кримінального провадження, розпочатого за трьома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 297 (наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого);
  • ч. 1 ст. 300 (ввезення, виготовлення або розповсюдження товарів, які пропагують культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію);
  • ч. 1 ст. 436-1 (виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів).


СБУ закликала батьків бути пильними, щоб запобігати впливу російських спецслужб на українських дітей.

Після оголошення того, як Ізраїль оголосив війну ісламістському угрупованню «Хамасу» у деяких країнах відбулися акції протесту проти Ізраїлю, а також США, які його підтримують.

Влада Ізраїлю 21 жовтня закликала своїх громадян утриматися від поїздок до низки країн «через суттєве зростання антисемітських настроїв». Повідомлялося про «зростання загроз нападів на громадян Ізраїлю у низці арабських країн та держав Близького Сходу».

«Вбили подружжя за відмову від паспорта РФ»: які права порушуються в окупації?

Наскільки Росія посилила паспортизацію на окупованих територіях півдня України? Які права порушуються, якщо місцеві жителі не мають російських документів? Чи можуть депортувати з окупованих територій українців, які не отримали паспорти Росії? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Столтенберґ назвав помилковим уявлення про «неетичність» виробництва зброї

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості збройових компаній для захисту альянсу і для боротьби України з російською агресією – він закликав швидко нарощувати виробництво зброї та боєприпасів, повідомляє DPA.

«Деякі інвестори мають помилкове уявлення про те, що оборонна промисловість якимось чином є неетичною», – сказав він на промисловому форумі НАТО в Стокгольмі. – «Але немає нічого неетичного у тому, щоб виробляти зброю для захисту союзників по НАТО. Немає нічого неетичного в тому, щоб захищати нашу свободу. І немає нічого неетичного в тому, щоб допомагати українським солдатам захищати свою країну»

Столтенберґ наголосив, що без промисловості «немає ні оборони, ні стримування, ні безпеки».

Щоб мати можливість захистити себе, Україні терміново потрібна «високоякісна» зброя та її «велика кількість», сказав генсек НАТО.
Однак він зазначив, що це відбувається за рахунок запасів країн-членів НАТО. Столтенберґ каже, що виробництво тепер потрібно активізувати – як для задоволення потреб України, так і для посилення власної оборони членів та стримування.

Дводенний промисловий форум НАТО збирає керівників промисловості, вищих цивільних і військових командувачів НАТО та національних посадовців. Зустріч відбулася у Швеції, яка подала заявку на членство в трансатлантичному альянсі в травні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Після остаточного прийняття Швеція стане 32-м членом НАТО.

Через нічну атаку дронів у Славуті постраждали 18 людей – мер

Внаслідок падіння уламків дронів у Славуті на Хмельниччині постраждали 18 людей, двоє з них у важкому стані в реанімації, повідомив мер міста Василь Сидор.

«Станом на зараз у нас 18 постраждалих, двоє з них в реанімації... Усе це цивільні люди», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, «дуже багато» пошкоджень у місті.

«Пошкоджено всі об’єкти освіти – це 28 об’єктів, різний рівень пошкоджень. Пошкоджена лікарня, промислові підприємства, понад 300 багатоповерхових будинків і приватний сектор», – додав Сидор.

Раніше в ОВА повідомили, що через атаку дронами у Шепетівському районі на Хмельниччині пошкоджено територію об’єкта критичної інфраструктури, є руйнування нежитлових приміщень, житлових будинків і транспортних засобів. За допомогою до лікарні звернулось 16 людей.

У ніч на 25 жовтня Росія атакувала Україну 11 безпілотниками, усі збили. Протиповітряна оборона працювала в Черкаській, Херсонській, Полтавській, Житомирській, Хмельницькій та Миколаївській областях.

Російські військові регулярно атакують регіони України з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, РСЗВ. Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.

Зеленський заявив, що Україна відповідатиме на удари РФ по об’єктах енергетики

Президент Володимир Зеленський повідомив, що на селекторній нараді 25 жовтня йшлося, серед іншого, про підготовку України до ймовірних російських ударів по енергетичних об’єктах.

«Готуємося до ударів терористів по енергетичній інфраструктурі. Цьогоріч не лише захищатимемося, а й відповідатимемо. Ворог це добре знає. Спочатку прибрали з Криму флот, тепер переміщують і свою авіацію далі від наших кордонів», – повідомив Зеленський у Telegram.

За його словами, також на нараді йшлося про надходження техніки, боєприпасів, нові контракти й географію постачання.

«Заслухав інформацію щодо фронту. Куп’янськ, Авдіївка – важкі, в’язкі бої, але наші воїни тримають позиції», – додав він.

Раніше сьогодні повідомлялося, що війська РФ уночі завдали, зокрема, удару по об’єкту критичної інфраструктури на Хмельниччині. За даними Міненерго, через атаку по території неподалік Хмельницької АЕС пошкоджено вікна в двох корпусах. Частина споживачів на Хмельниччині – без світла.

Увесь попередній осінньо-зимовий період війська РФ здійснювали обстріли критичної енергетичної інфраструктури України, що спричинило дефіцит генерації електроенергії та проблеми з розподілом між регіонами. Наразі атаки РФ по енергетиці не є інтенсивними. Цьогоріч Україна змогла значною мірою відновити потужності енергетики, також допоміг відновити баланс імпорт електроенергії.

У ЗСУ назвали кількість кораблів, які армія РФ тримає на бойовому чергуванні у Чорному морі

Оперативне командування «Південь» повідомило, що армія РФ у Чорному морі тримає п’ять кораблів.

«Ракетоносії заведені в пункти базування», – йдеться в повідомленні.

Раніше ВМС ЗСУ (станом на 7:30) повідомляли про два кораблі, які виставила російська армія на бойове чергування.

18 жовтня президент РФ Володимир Путін анонсував патрулювання над Чорним морем російських літаків Міг-31, які озброєні ракетами «Кинджал». Він пояснив це збільшенням морської присутності США у Середземномор’ї.

Британська розвідка заявила, що такі заяви орієнтовані на внутрішню аудиторію РФ і є черговими спробами Москви подати Захід як «агресора».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG