Доступність посилання

Дмитро «К2» та Денис «Барс» – у цивільному житті кухар та помічник машиніста тепловоза – 130 днів тримали позицію в районі Костянтинівки. Піхотинці розповіли Радіо Свобода про страх з першого бою, про відбиття штурмів, тактику та поневіряння, виживання взимку та вихід із позиції
Дмитро «К2» та Денис «Барс» – у цивільному житті кухар та помічник машиніста тепловоза – 130 днів тримали позицію в районі Костянтинівки. Піхотинці розповіли Радіо Свобода про страх з першого бою, про відбиття штурмів, тактику та поневіряння, виживання взимку та вихід із позиції

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

ЗСУ знищили два російські склади з боєприпасам поблизу Снігурівки – ОК «Південь»

Українські військові знищили два російські склади з боєприпасам поблизу Снігурівки на Миколаївщині, повідомляє у фейсбуці оперативне командування «Південь».

«Ракетно-артилерійськими підрозділами виконано 167 вогневих завдань по пунктах базування, логістичних об’єктах та транспортних артеріях на тимчасово окупованій території. Знищено 32 рашисти, танк і ще 9 одиниць іншої авто-бронетехніки. В Баштанському районі, поблизу Снігурівки, знищено 2 склади з боєприпасами», – йдеться у повідомленні командування за підсумками доби 3 листопада.

Крім того, як інформують в ОК «Південь», українська авіація завдала чотири удари по російських системах протиповітряної оборони та скупченню техніки, зокрема у критому ангарі.

Напередодні повідомлялося про знищення чотирьох російських складів боєприпасів на півдні України.

Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич 2 листопада повідомив, що Збройні сили України уже звільнили від російських військ близько 13 відсотків окупованих територій Херсонщини.

ISW: окупанти, можливо, створюють умови для неминучого підключення ЗАЕС до енергомережі Росії

Російські окупанти створюють умови для неминучого переведення Запорізької АЕС в російську енергомережу, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Російська влада, можливо, створює умови для негайного переключення Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) до російської енергомережі після заяв Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 3 листопада, які підтверджують, що українська влада не зловживає ядерними матеріалами», – йдеться у звіті.

В організації нагадують заяву МАГАТЕ про те, що обстріли пошкодили зовнішні лінії електропередач ЗАЕС на підконтрольній Україні території в точках за 50-60 км від станції, повністю припинивши подачу електроенергії на ЗАЕС лише через день після того, як українська влада перевела два реактори у режим гарячого зупину для генерації тепла для Енергодара.

«Такий час свідчить про те, що російська влада прагне змусити перевести ЗАЕС до російської енергомережі, описуючи російський контроль як єдину життєздатну можливість забезпечити електроенергією ЗАЕС і теплом Енергодар і прилеглу територію», – додають експерти ISW.

В Інституті вивчення війни припускають, що це може статися протягом наступних 15 днів – саме на цей період вистачить палива для резервних генераторів, які зараз живлять ЗАЕС.

У компанії «Енергоатом» нещодавнє пошкодження двох останніх високовольтних ліній зв'язку тимчасово окупованої Запорізької АЕС назвали спробою перепідключити станцію до російської енергосистеми. У компанії вважають, щоросійська сторона найближчим часом намагатиметься відремонтувати та підключити лінії зв’язку ЗАЕС у напрямку тимчасово окупованих Криму та Донбасу.

Від 4 березня Запорізька АЕС та місто-супутник ЗАЕС – Енергодар – перебувають під окупацією російських військ. Росія відмовляється створювати демілітаризовану зону довкола ЗАЕС, як це пропонують в ООН.

Станція неодноразово зазнавала обстрілів. 5 серпня сталося вперше в історії станції на певний час повне відключення Запорізької АЕС від енергомережі.

Сенатори США пообіцяли продовжити допомогу Києву після виборів до Конгресу

Американські сенатори Роб Портман та Кріс Кунс у четвер під час поїздки до Києва пообіцяли подальшу підтримку Україні двома провідними політичними силами США – після проміжних виборів до Конгресу наступного тижня.

Портман, сенатор з Огайо, представляє Республіканську партію, Кунс – член Демократичної партії зі штату Делавер.

Журналістам сенатори заявили, що у них відбулася «дуже позитивна» розмова з президентом України Володимиром Зеленським.

Візит відбувся на тлі побоювань, що республіканці, яких вважають фаворитами у контролі над Палатою представників після запланованих на 8 листопада проміжних виборів у США, можуть послабити підтримку України Сполученими Штатами.

Нинішній лідер республіканської меншості в Палаті представників Кевін Маккарті заявив минулого місяця, що американські виборці не виписуватимуть Україні чеки без позначення суми в умовах рецесії.

Роб Портман у ході візиту до Києва зауважив, що слова декого з його колег неправильно зрозуміли: «Це на користь національної безпеки Америки, щоб Росія не досягла своїх цілей в Україні». При цьому Портман додав, що у наданні допомоги має бути «більше відповідальності»..

Як зазначає Reuters, військова і фінансова допомога з боку США та інших західних країн стала життєво важливою для України в умовах російського військового вторгнення, що триває з кінця лютого.

Росія лякає Україну холодною зимою через поразки на фронті – сенатори СШ.

.Американські сенатори – демократ Кріс Кунс та республіканець Роб Портман під час візиту до України повідомили, що самі змогли побачити енергетичні об’єкти, зруйновані російськими обстрілами, та розцінили ці напади як атаку на цивільне населення.

«Ми зараз бачимо, що мета Путіна – налякати Україну, намагаючись зробити зиму темною і холодною. Але, як ми щойно почули від українців, які є біженцями тут, у Києві, їхня рішучість сильніша, ніж будь-коли», – сказав Кріс Кунс.

З ним погоджується колега-республіканець Роб Портман. За його словами, Путін розпочав масовані атаки на цивільну інфраструктуру через неможливість перемогти на полі бою.

«З 10 жовтня Росія відповіла на успіх України на полі бою. Ще раз. Атака не на полі бою, а напад на мирних жителів України. Росія намагається вимкнути світло, вимкнути опалення, перекрити воду. Це боягузливо», – сказав Портман.

США має три напрямки підтримки української енергетичної системи після атак Росії, розповів сенатор-демократ Кунс.

«Перше – це оборона, щоб убезпечити більшу територію України від ракетних ударів Росії, а також атак іранських безпілотників. Друге – підтримка електричної мережі для її реконструкції, обслуговування та експлуатації. Третє – гуманітарна допомогу для опалення та забезпечення теплим зимовим одягом українців, які відрізані від тепла через напад Росії», – сказав він.

Водночас Портман нагадав, що колишній посол США в Україні Джеффрі Паєтт зараз є помічником державного секретаря США з питань енергетики. Він розуміє проблемні моменти і може передати інформацію напряму в Держдепартамент, тому необхідне обладнання надходить в Україну якнайшвидше..

Російські війська систематично б’ють по об’єктах критичної інфраструктури України. За даними влади, через російські обстріли в Україні «серйозно пошкоджено» близько 40% енергетичної інфраструктури. У зв’язку з цим проводяться періодичні відключення електроенергії.

В «Укренерго» розповіли, в яких областях обмежуватимуть електропостачання у п’ятницю

В компанії «Укренерго» розповіли, у яких областях обмежуватимуть електропостачання у п’ятницю, 4 листопада.

Зокрема, з 00:00 до 24:00 графіки погодинних відключень діятимуть у Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій, Сумській, Харківській та Полтавській областях. Крім того, з 7:00 до 22:00 – у Києві, а також Київській, Чернігівській, Черкаській та Житомирській областях.

«Надати інформацію стосовно термінів відключень саме вашої вулиці або району – обов’язок місцевого оператора розподільчих мереж (обленерго). Обмеження споживання необхідні, щоб зменшити навантаження на мережі, яке збільшилось через пошкодження від ворожих обстрілів та сезонне зниження температури», – вказали в «Укренерго».

За даними влади, через російські обстріли в Україні «серйозно пошкоджено» близько 40% енергетичної інфраструктури. У зв’язку з цим вимушено застосовуються відключення електроенергії споживачам.

Влада повідомила про безпілотники-камікадзе над Дніпропетровщиною і роботу ППО

Над Дніпропетровщиною пізно ввечері у четвер зафіксовані безпілотники-камікадзе, повідомив голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук.

«Дістали росіяни та їхні «мопеди». Триває бойова робота сил ППО. Наші захисники ловлять гадів», – повідомив Лукашук.

Пізніше він дописав, що деталі будуть вранці. «Наші ППО – найкращі», – зазначив Лукашук.

Російській війська з різних видів озброєння регулярно обстрілюють Дніпропетровщину, зокрема Нікопольський, Криворізький та Синельниківський райони.

Москва, попри численні докази, заперечує свої атаки на цивільних в Україні.

Республіканці хочуть звітності, а не зменшення допомоги Україні – сенатор Портман

Заяви представників Республіканської партії в Конгресі США щодо допомоги Україні були неправильно інтерпретовані. Про це під час візиту до Києва заявив сенатор Роб Портман. За його словами, двопартійна підтримка України в Сполучених Штатах зберігається, однак постає питання ефективності використання наданих коштів.

Сенатор-республіканець розповів, що контроль переданої допомоги вже відбувається, і вони вже змогли впевнитися в тому, що військова допомога, передана США Україні, використовується за призначенням.

«Ми були в 101-й повітряно-десантній бригаді, перш ніж приїхати сюди, в Польщу, і обговорювали це питання, тому що вони розподіляють частину допомоги. І вони кажуть нам, що це безпрецедентно з точки зору обсягу відповідальності, особливо під час роботи під час війни. Також немає жодного випадку, вірте чи ні, коли ця зброя зараз потрапила в чужі руки», – каже Портман.

Зеленський повідомив про отримання від Греції першої партії бронетехніки для ЗСУ

Президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення у четвер повідомив про отримання від Греції першої партії бронетехніки для українських військових. Про це він сказав, коментуючи візит президентки Греції Катеріни Сакелларопулу.

«Ключовий сенс візиту саме оборонний. Ми отримали від Греції першу партію бронетехніки, вкрай необхідної зараз», – сказав Зеленський.

Раніше Офіс президента повідомляв, що в перебігу розмови двох лідерів Зеленський подякував Греції за передачу Україні партії БМП-1.

В ОПУ також повідомили, що йшлося про санкції проти РФ, енергетичні загрози, відбудову України.

Катеріна Сакелларопулу, як пише сайт ОПУ зазначила, що її сьогоднішній візит свідчить про підтримку України.

«Коли ми говоримо про демократію, європейські цінності, то Європейський союз і міжнародна спільнота мають підтримувати ці цінності й захищати їх. Ми з першого дня на вашому боці. Ми підтримуємо вашу рішучість захистити вашу територіальну цілісність і будемо підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно», – цитує ОПУ президентку Греції.

«Політична воля багатьох держав»: про створення Спеціального міжнародного трибуналу над Росією

Інтерв'ю із послом з особливих доручень, заслуженим юристом України Антоном Кориневичем

Читайте тут

Пастка: що задумала Росія, знявши свій триколор з Херсонської ОДА

Міністр оборони США вірить в здатність України звільнити Херсон

Сили оборони України здатні звільнити західний берег Дніпра на Херсонщині та обласний центр – таку думку висловив міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін 3 листопада. Про це він заявив на спільній пресконференції з південнокорейським колегою Лі Чон Сопом, відповідаючи на питання журналіста.

«Щодо того, чи українці можуть звільнити решту території на західному березі Дніпра та Херсон – я однозначно вірю, що вони мають змогу це зробити і що важливіше: українці вірять, що вони можуть це зробити», – сказав він.

Остін додав, що українські війська вдаються до «дуже методичних, але ефективних зусиль» для звільнення окупованих територій.

Путін підписав указ про одноразову фінансову допомогу мобілізованим і контрактникам

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про одноразову виплату мобілізованим та контрактникам, повідомляє сайт Кремля.

Сума виплати становитиме 195 тисяч рублів.

У березні Путін обіцяв виплати сім’ям загиблих у війні в Україні. Кожна сім’я військовослужбовця, який загинув в Україні, має отримати страхове забезпечення та одноразову допомогу у 7,4 млн рублів. Додаткові виплати кожній родині загиблого мали становити 5 млн рублів. Також повідомлялося, що для сімей загиблих передбачено щомісячну грошову компенсацію. Однак суми цієї компенсації президент не назвав.

Пораненим в Україні Путін також обіцяв страхове забезпечення та одноразову допомогу. Так, сума одноразової допомоги у разі непридатності до служби, як сказав він, складе 2,9 млн рублів, додаткова допомога – 3 млн рублів. У разі інвалідності буде передбачено щомісячну компенсацію.

Російські солдати раніше скаржилися, що за пів року війни жодного разу не побували на ротації, виплати «бойових» затримуються, окремі «добровольці» не отримали компенсацій за поранення, як і ті, хто зазнав поранення в результаті вибухів в окупованому Криму чи Білгородській області РФ. Російська влада не вважає ці території місцем проведення так званої «спеціальної операції».

День української артилерії. «Боги війни» у роботі (фотогалерея)

3 листопада в Україні відзначають День ракетних військ та артилерії. Цей рід військ відіграє особливу роль і відбитті широкомасштабної агресії Росії

Підбірка фото від Радіо Свобода тут

Британія обмежує для своїх кораблів участь у транспортуванні російської нафти

Велика Британія запроваджує заборону на транспортування російської нафти, повідомив 3 листопада уряд країни.

За заявою, рішення передбачає «заборону британським кораблям та компаніям сприяти морському перевезенню російської сирої нафти, починаючи з 5 листопада».

Пресслужба уряду зазначає, що йдеться про нафту, вартість якої не перевищує стелю, запроваджену країнами «Групи семи».

Читайте також: Британія запровадила санкції проти ще чотирьох російських олігархів

«Новий закон, представлений сьогодні, 3 листопада, завадить країнам використовувати послуги Великої Британії, щоб транспортувати російську нафту, якщо вона не була куплена за ціною, нижчою за стелю цін, запроваджену Коаліцією обмеження цін G7 та Австралії», – йдеться в заяві.

За повідомленням, закон відкриває шлях до запровадження цінових обмежень на російську сиру нафту.

Таким чином, повідомляє уряд, країна підтримала зобов’язання, взяті на себе міністрами фінансів «Групи семи» у вересні.

На прикордонні Сумщини впродовж дня розірвалося 30 мін, пошкоджені будинки і техніка – ОВА

Упродовж четверга, 3 листопада, російські війська сшість разів обстріляли прикордоння Сумщини та випустили по області 30 мін, повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.

«Прикордоння Сумщини знову під ворожим вогнем. Опівдні росіяни із мінометів гатили по Білопільській громаді. Прильоти були якраз по будинкам мирних мешканців. Загалом 30 мін розірвалося на прикордонні. Є руйнування в 6 приватних оселях. У будинку культури наскрізь пробитий дах, вибиті всі вікна. Також осколками від розривів мін пошкодило трактор в місцевому фермерському господарстві», – написав Живицький у Telegram.

Сумщина, яка межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською, фактично щодня зазнає обстрілів, відколи РФ здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію». Москва, попри численні докази, також заперечує свої атаки на цивільних в Україні.

МЗС засуджує депортацію Росією українських громадян з Херсонської та Запорізької областей

Міністерство закордонних справ України оприлюднило заяву, в якій рішуче засуджує РФ за здійснення депортації українських громадян із тимчасово окупованих територій в Херсонській та Запорізькій областях.

«Російська окупаційна адміністрація розпочала масове примусове переміщення жителів лівобережної Херсонщини, насамперед Скадовського та Каховського районів, на територію тимчасово окупованого Криму або в РФ. Аналогічні депортації Росія здійснює також в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях, а також в Криму. На тлі депортацій також циркулюють тривожні повідомлення про мінування російськими військами Каховської ГЕС, підрив якої може спричинити масштабну техногенно-гуманітарну катастрофу», – йдеться у заяві.

Дипломати наголошують, що такі дії грубо порушують міжнародне право.

«Депортація мешканців тимчасово окупованого півдня супроводжується пограбуванням російськими окупантами промислових, інфраструктурних, культурно-освітніх та медичних закладів, а також приватних будинків і квартир», – йдеться у заяві.

У зовнішньополітичному відомстві України закликають міжнародну спільноту засудити РФ за примусове переміщення жителів півдня України, запровадити проти Росії нові санкції, а також посилити військову допомогу Україні задля звільнення її тимчасово окупованих територій.

За даними Генштабу ЗСУ, російські окупаційні сили продовжують так звану евакуацію місцевого населення на тимчасово захоплених територіях Херсонської області, а також вивозять із регіону цивільне і комунальне майно, навіть обладнання з лікарень.

Російські війська випустили 6 ракет по Покровську, три з них поцілили в школу – Тимошенко

Російські війська завдали ракетного удару по Покровську, що на Донеччині, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко 3 листопада.

«Російські терористи нанесли шість ракетних ударів по Покровську. Три із них поцілили в школу і ще одна в приватний сектор міста», – заявив він.

Читайте також: Зеленський обговорив «російський повітряний терор» із президенткою Молдови

Наразі встановлюються наслідки влучань, а також місця, куди влучили ще дві ракети.

За даними Генерального штабу, від початку доби 3 листопада російські війська завдали трьох ракетних та 16 авіаційних ударів по Україні.

Кулеба обговорив із міністром закордонних справ Італії пакети військової допомоги

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обговорив з італійським колегою Антоніо Таяні вже надані і плановані надалі пакети допомоги в галузі безпеки та оборони. Про це за підсумками розмови, яка відбулася 3 листопада, повідомив очільник українського зовнішньополітичного відомства.

«Зосередилися на способах пришвидшення доставки Україні останнього пакету італійської допомоги в галузі безпеки. Ми також обговорили наступний пакет військової допомоги. Я наголосив на важливості включення до нього систем ППО», – вказав Кулеба у твітері.

Російський атомний підводний човен успішно випробував балістичну ракету – Міноборони РФ

Російський атомний підводний човен «Генералісимус Суворов» здійснив пуск балістичної ракети «Булава» з акваторії Білого моря на розташований на Камчатці полігон Кура, повідомили 3 листопада в Міністерстві оборони Росії.

«Екіпаж новітнього ракетного підводного човна стратегічного призначення «Генералісимус Суворов» проекту «Борей-А» успішно виконав пуск балістичної ракети «Булава» в рамках завершального етапу державних випробувань», – йдеться в повідомленні.

Минулого тижня, 26 жовтня, російські військові під керівництвом Володимира Путіна провели тренування щодо завдавання масованого ядерного удару у відповідь на ядерний удар противника.

Раніше Пентагон заявив, що влада Росії заздалегідь повідомила США про проведення навчань стратегічних ядерних сил «Грім». Ці навчання проводяться щороку, додали в Міноборони США. Попередні навчання «Грім» відбулися 19 лютого 2022 року, за пʼять днів до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.

У ДПСУ розповіли про число спроб дати хабар за перетин кордону, переважно громадянами призовного віку

У Державній прикордонній службі повідомили, що з початку введення в Україні воєнного стану в пунктах пропуску через державний кордон прикордонники припинили 322 спроби надання неправомірної вигоди на загальну суму близько 4,5 мільйона гривень.

«Більшість спроб підкупу правоохоронців чинили чоловіки, громадяни України призовного віку, які намагаються залишити територію України без належних на це підстав. У всіх випадках вжито заходи щодо документування фактів правопорушення та проінформовано представників Нацполіції», – повідомли у ДПСУ.

Читайте також: Затримано депутата забороненої ОПЗЖ та керівника філії банку через хабарі за перетин кордону – СБУ

Одразу як почалося російське масштабне військове вторгнення в Україну 24 лютого в Україні було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію. Більшості чоловіків віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG