Ракетний терор РФ загрожує країнам-сусідам: МЗС України відреагувало на падіння ракети у Молдові
Міністерство внутрішніх справ Молдови повідомило про виявлення поблизу одного з прикордонних із Україною міст ракети, яка впала у саду. Про це стало відомо 5 грудня на тлі чергового масованого обстрілу, яких РФ проводить по території України.
«Нещодавно поблизу міста Бричани, у фруктовому саду, виявили ракету. Вибухонебезпечний предмет виявив патруль прикордонної поліції, яка через сьогоднішні російські бомбардування підвищила свою увагу», – йдеться в заяві МВС.
Повідомляється, що у районі виявлення ракети посилено патрулювання прикордонників. Місце падіння оточила поліція.
За даними місцевої влади, ракета впала близько 15:00. В цей час в Україні якраз тривала повітряна тривога.
Внаслідок російського ракетного обстрілу у Кривому Розі на Дніпропетровщині є руйнування критичної інфоаструктури, тому можливі «масштабні відключення», повідомив голова військової адміністрації міста Олександр Вілкул.
«Частина міста без світла, відключено деякі котельні та насосні. Утримуємо систему на генераторах, на Макулан організовано підвезення води. Цистерни прибудуть о 15.30», – зазначив він та додав, що місця роздачі оприлюднені на сайті та у Facebook-сторінці міського водоканалу.
Водночас Вілкул наголосив, що очікуються повторні пуски ракет у бік Кривого Рогу, тому закликав мешканців залишатись в укриттях.
Через обстріл РФ є влучання по енергоінфраструктурі – «Укренерго». В ОПУ кажуть – на Одещині
У компанії «Укренерго» повідомили, що в результаті сьогоднішньої атаки військ РФ є влучання в об’єкт енергетичної інфраструктури.
«Україна переживає восьму масовану ракетну атаку країни-терориста. На жаль, вже є влучання по обʼєктах енергетичної інфраструктури й повʼязані з цим аварійні відключення світла. Диспетчери «Укренерго» працюють над утриманням балансу в енергосистемі», – йдеться в повідомленні.
Перший заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що пошкоджено два інфраструктурних об’єкти на Одещині. За його словами, одна людина госпіталізована.
Одеська мерія у телеграмі повідомила, що в місті знеструмлені всі насосні станції та резервні лінії, відсутнє водопостачання. Всі міські котельні зупинені. Можливі перебої із зв’язком. Через знеструмлення частини міста роботу громадського електричного транспорту призупинено.
Раніше сьогодні повідомлялося про превентивне вимкнення електроенергії на Сумщині. У деяких регіонах влада також попереджала про можливі перебої.
Електроенергію на Сумщині вимкнено. У деяких регіонах попереджають про можливі перебої
У АТ «Сумиобленерго» повідомили про вимкнення Сумської області від електропостачання.
«Для запобігання порушенням у роботі об'єднаної енергетичної системи України через масовані ракетні обстріли, за розпорядженням НЕК "Укренерго" застосовано екстрене аварійне відключення по всій Сумській області», – йдеться в повідомленні підприємства у фейсбуці.
У свою чергу, голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус і міський голова Тернополя Сергій Надал у Telegram також попередили про можливі проблеми.
«У зв’язку з масованою ракетною атакою на території області потенційно можуть бути проблеми з постачанням тепла, електроенергії, перебої зі зв’язком», – написав Чаус.
Надал також попередив, що через ракетні обстріли можуть бути екстрені відключення.
Користувачі у мережі пишуть про окремі перебої з електропостачанням у Одесі, Миколаєві та Житомирі.
Після 13:00 в Україні була оголошена повітряна тривога у зв’язку з ракетної загрозою з боку військ РФ.
На Київщині працює ППО. Повідомляють про підвищену небезпеку ракетної атаки РФ
У Київській області вдень 5 грудня працює система протиповітряної оборони, повідомив голова обласної військової адміністрації Олексій Кулеба.
«В області працює ППО. Залишайтеся в укриттях та безпечних місцях. Підвищена небезпека – рух ракет у сторону області», – написав він у телеграмі.
Повідомлень про звуки вибухів у Києві немає.
Україна наразі охоплена повітряною тривогою.
Останню масовану атаку по Україні російські війська влаштували 23 листопада. Тоді ракети влучили в об’єкти критичної інфраструктури в кількох областях.
Кілька вибухів у Запоріжжі. Влада каже, що деякі з них – відлуння роботи ППО у передмісті
Секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв повідомив про звуки вибухів у місті.
«У Запоріжжі пролунало кілька вибухів. Частина з них – це відлуння ворожих прильотів у передмісті. Ще частина – вдала робота Сил протиповітряної оборони. Дякуємо нашим воїнам за захист», – написав він у телеграмі.
Інформації про руйнування наразі немає.
У Запоріжжі, як і фактично по всій території України зараз триває повітряна тривога.
Запоріжжя та область регулярно зазнають російських ударів.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Шеф-редактор каналу FreeДом: «Ми – альтер-его Russia Today». Інтерв’ю
Все більше росіян намагаються обходити федеральні канали та шукати альтернативні джерела інформації російською мовою. Таким чином у держпропаганди РФ все менше можливостей впливати на росіян, вважає шеф-редактор каналу українського іномовлення FREEДOM Олексій Мацука. У межах медійної конференції «Східне партнерство ЄС», яка відбувалась 1-2 грудня у Празі, Мацука розповів Радіо Свобода про те, як каналу вдається конкурувати із Russia Today, чи якісно виконують свою роботу російські ліберальні медіа та як змінилась російська пропаганда від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Армія РФ відчуває нестачу снарядів і військової техніки – командувач Сухопутних військ ЗСУ
Російська армія має проблеми із забезпеченням технікою та снарядами, заявив в ефірі телемарафону командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський.
«Рівень витрати боєприпасів безпрецедентний, тому що розмах бойових дій, інтенсивність бойових дій можна порівняти тільки з періодом Другої світової. Я вже бачу, що дефіцит настає. Тому що, якщо ще місяць тому ми відповідали одним артилерійським пострілом на 6-10 пострілів, то зараз це співвідношення значно змінилось. Вони почали відчувати нестачу снарядів. Ворог не відчуває себе у безпеці і під час підвезення цих снарядів. Тому що ми намагаємось здійснювати вогневий контроль на всьомв шляху пересування його вантажів, тому вони вимушені економити», – стверджує Сирський.
За його словами, війська РФ також мають проблеми із технікою.
«Їх оборонна промисловість неспроможна відновити ту техніку, яка пошкоджена. а потужностей не вистачає, щоб виробляти нову продукцію», – зауважив командувач Сухопутних військ ЗСУ.
Водночас Сирський відзначає, що «часткова мобілізація» у Росії дещо посилила армію РФ.
«Це нові бригади, нові батальйони, які пройшли підготовку. Це поповнення, якого так чекала російська армія, тому що вона була фактично виснажена. Підрозділи, які приходять зараз, мають вищий і ікращий рівень підготовки, ніж ті, кого поставили на фронт у перші дні», – зазначив командувач Сухопутних військ ЗСУ.
5 грудня Генштаб ЗСУ повідомив, що російські війська зосереджують наступальні зусилля на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
За словами президента Володимира Зеленського, наразі у Донецькій області найбільш гарячими й болісними напрямками є Бахмут і Соледар.
Ракетна загроза: по всій території України оголосили повітряну тривогу
По всій території України, окрім окупованого Криму, 5 грудня оголошено повітряну тривогу після повідомлень про запуски ракет російськими військами.
Як заявив голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін, в області працює протиповітряна оборона.
«На Полтавщині працює ППО. Будьте в укриттях», – закликав він.
Раніше про пуски ракет повідомив, зокрема, голова Одеської ОВА Максим Марченко.
23 листопада російські війська здійснили чергову масовану атаку по Україні. Тоді ракети влучили в об’єкти критичної інфраструктури в кількох областях.
СБУ затримала в Херсоні екскерівника філії банку РФ, який вводив у місті російські рублі
Служба безпеки України повідомляє про затримання в Херсоні колишнього співроібтника банку, який впроваджував у місті «рубльову зону» під час окупації.
Це сталося, за повідомленням, під час стабілізаційних заходів.
«Зловмисником виявився керівник колишньої філії підконтрольного РФ «Международного расчетного банка», який відкривав свої «відділення» в окупованих районах півдня України. Саме через цю російську «фінустанову» гауляйтер захопленої частини Херсонщини Володимир Сальдо намагався облаштувати в регіоні понад 200 банківських «представництв» країни-агресора», – йдеться в повідомленні.
Таким чином окупаційна влада планувала примусово ввести в обіг у захоплених районах Херсонської області рублі і «забезпечити додаткові надходження до бюджету РФ».
За даними слідства, цю роботу добровільно взяв на себе колишній працівник місцевого банку.
«Перебуваючи на «посаді», ворожий поплічник змушував місцевих підприємців переходити на комерційні розрахунки у російських рублях і відраховувати частину прибутків на користь окупаційної адміністрації. Після звільнення Херсону зловмисник спробував «залягти на дно» в одній із міських лікарень. Однак співробітники СБУ встановили його місцезнаходження і затримали», – додають у відомстві.
Чоловіку повідомили про підозру за статтею про пособництво державі-агресору. Суд взяв його під варту.
11 листопада Міноборони України повідомило, що Херсон повертається під контроль української армії. У центрі міста підняли український прапор. Відтоді в місті регулярно затримують людей, яких підозрюють у співпраці з російською окупаційною адміністрацією.
Командувач Сухопутних військ Сирський пояснив, для чого армії РФ Бахмут
Російська армія хоче оволодіти донецьким містом Бахмут не з точки зору стратегії, а з точки зору символізму. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону розповів командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський.
«У військовому плані Бахмут не має стратегічного значення. Але поруч із цим він має значення психологічне. Тому що після низки втрат, які ворог поніс в Херсоні, Херсонській області, а перед цим це була Харківська область (Ізюм, Балаклія), Лиман, для нього це буде символічно. Тому він намагається у будь-який спосіб оволодіти цим містом, прорвати оборону і таким чином мотивувати свій особовий склад, підняти рівень його морально-психологічного стану», – пояснив він.
За словами генерал-полковника Сирського, оволодіння Бахмутом вже кілька місяців поспіль є важливою метою для російської армії.
«Призначалось уже шість чи сім термінів, коли вони мали оволодіти цим містом, але кожного разу наші воїни своєю героїчною працею зривали його плани. І за весь цей час він (російська армія – ред.) просунувся максимум до 5 кілометрів», – наголосив командувач Сухопутних військ.
5 грудня Генштаб ЗСУ повідомив, що російські війська зосереджують наступальні зусилля на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
За словами президента Володимира Зеленського, наразі у Донецькій області найбільш гарячими й болісними напрямками є Бахмут і Соледар.
З початку повномасштабного вторгнення РФ поліцейські розпочали 47 212 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями ЗСУ РФ та їхніми пособниками, повідомляє у понеділок пресслужба МВС.
«З них: 35 793 – за ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни), 9100 – за ст. 110 Кримінального кодексу України (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), 2134 – за ст. 111-1 Кримінального кодексу України (колабораційна діяльність), 100 – за ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада), 37 – за ст. 113 Кримінального кодексу України (диверсія)», – йдеться в повідомленні.
За даними МВС, на сьогодні на деокупованих територіях виявлено 48 місць, де війська РФ незаконно утримували і катували громадян. Також відкрито 47 кримінальних проваджень за фактами вчинення військовими РФ сексуального насильства.
Російських військових звинувачують у численних воєнних злочинах, у тому числі вбивствах цивільних жителів, навмисних атаках на цивільні об’єкти та сексуальному насильстві. В Україні, на запрошення української влади, працюють слідчі Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Москва звинувачення заперечує.
Financial Times назвала Зеленського людиною року
Британське видання Financial Times 5 грудня назвало людину року за своєю версією – нею став президент України Володимир Зеленський.
На думку редакції, президент України «став втіленням хоробрості та стійкості українського народу».
«Хоча багато українців до вторгнення в лютому вважали його жартом, аматором, який намагається впоратися з викликом на високій посаді, 44-річний Зеленський заробив собі місце в історії за надзвичайну демонстрацію лідерства та сили духу», – йдеться в матеріалі газети.
Володимир Зеленський, який переміг на виборах президента у 2019-му, став всесвітньо відомим після початку повномасштабного вторгнення Росії до України в лютому 2022 року. Тоді він фактично став головним спікером Києва у зусиллях із залучення західної військової, гуманітарної та фінансової підтримки.
СБУ проводить «безпекові заходи» на об’єктах УПЦ (МП) у Полтавській області
Співробітники Служби безпеки України проводять контррозвідувальні (безпекові) заходи на об’єктах УПЦ (МП) у Полтавській області, повідомила у понеділок пресслужба СБУ.
«Йдеться про Мгарський Спасо-Преображенський чоловічий монастир Полтавської та Миргородської єпархії УПЦ та єпархіальне управління Кременчуцької та Лубенської єпархії УПЦ. Заходи проводяться спільно з Національною поліцією у межах системної роботи СБУ з протидії підривній діяльності російських спецслужб у нашій державі. Враховуючи збройну агресію РФ, дані заходи проводяться, у тому числі, для унеможливлення використання релігійних громад як осередку «русского мира» та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що правоохоронці проводять огляд території та приміщень «для виявлення осіб, які можливо причетні до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України, та предметів, заборонених до обігу».
Останніми днями СБУ проводить на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні обшуки. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів», а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.
В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», а звинувачення у колабораційній діяльності на адресу деяких священників є «недоведеними та безпідставними».
2 грудня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО від 1 грудня про санкції щодо афілійованих з центрами впливу в Росії релігійних організацій. За рішенням самого РНБО, уряд у двомісячний термін має внести на розгляд парламенту відповідний законопроєкт про унеможливлення діяльності в Україні таких релігійних організацій.
В ніч на 3 грудня у традиційному відеозверненні Зеленський сказав, що кроки щодо «духовної незалежності» України триватимуть, бо люди їх підтримують.
Вугледар, Бахмут, Авдіївка: у Донецькій ОВА повідомили наслідки обстрілів у регіоні військами РФ
Обстрілами російських військ минулої доби було пошкоджено низку житлових будинків, дитячий садок, адміністративну та господарські будівлі, повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
«На Волноваському напрямку росіяни впродовж доби обстрілювали Вугледар – пошкодили щонайменше 8 будинків, без жертв. На Донецькому напрямку під обстріли потрапили Курахове та Гостре – пошкоджено дитсадок, 4 багатоповерхівки та 7 приватних будинків. В Авдіївці протягом ночі поодинокі прильоти по старій та центральній частині міста. Інформація про постраждалих не надходила. На Горлівському напрямку ворог здійснював обстріли центру Бахмута – пошкоджено адмінбудівлю, гуртожиток, житловий будинок та господарчі споруди. Ще 2 будинки пошкоджено у Костянтинівській громаді», – повідомив Кириленко.
За його словами, також були обстріли на околицях Соледарської, Часовоярської та Лиманської громад.
За даними Генштабу ЗСУ, за минулу добу підрозділи сил оборони відбили атаки російських військ в районі населених пунктів Берестове, Білогорівка, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Мар’їнка і Новомихайлівка Донецької області.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
Російський обстріл пошкодив лінію електропередач на Сумщині – голова ОВА
Російські війська вранці обстріляли Білопільську громаду Сумщини, повідомив голова обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.
«По прикордонному селу ударили з мінометів 120-міліметрового калібру. Було 23 «прильоти». Внаслідок обстрілу пошкоджена лінія електропередач», – написав він у своєму Телеграмі.
Крім того, під обстріли потрапили Великописарівська та Новослобідська громади. За словами Живицького, наслідки обстрілів уточнюються.
Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
У МЗС повідомили про нові випадки погроз українським посольствам і консульствам
У Міністерстві закордонних справ повідомили, що іспанська поліція вилучила на поштовому відділені три конверти із, як вважається, очима тварин, що були адресовані посольству України в Мадриді, генеральному консульству в Барселоні та консульству в Малазі. Про це у фейсбуці повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
За його словами, наразі розпочато слідчі дії.
«Загалом вже маємо 21 випадок погроз українським посольствам та консульствам в 12 країнах», – зазначив Олег Ніколенко.
Раніше у МЗС України повідомили, що всі посольства та консульства переведені в режим посилених заходів безпеки.
Перші повідомлення про підозрілі конверти, пакунки і погрози українським диппредставництвам за кордоном з’явилися наприкінці листопада. 30 листопада у посольстві України в Мадриді стався вибух. Зокрема вибухнув конверт у руках коменданта будівлі, чоловіка госпіталізували. Пізніше повідомлялося про закривавлені пакунки «з очима тварин». Інциденти фіксували в Іспанії, Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, Казахстані, у Ватикані.
Суд передав АРМА виробничі потужності на Івано-Франківщині, які мали російських власників – ДБР
Державне бюро розслідувань ініціювало передачу Національному агентству з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів заводу та виробничого комплексу на Івано-Франківщині, які належали суб’єктам Росії – про це пресслужба Бюро повідомила 5 грудня.
За повідомленням, йдеться про майно та корпоративні права «на декілька мільярдів гривень».
«За клопотанням ДБР в управління держави передано завод та виробничо-складський комплекс на Івано-Франківщині, власниками яких є громадяни Росії. Йдеться про виробничо-складський комплекс поліетиленових і полівінілхлоридних труб та завод карбамідних смол загальною площею понад 18 тисяч метрів квадратних», – йдеться в повідомленні.
Раніше суд арештував частки у статутних капіталах цих активів на близько 70 мільйонів гривень. За даними слідства, фактичними їх власниками є громадяни Росії. Вони створили офшорні компанії, аби приховати власність і уникнути конфіскації майна.
«Також встановлено, що ці підприємства ухилялись від сплати податків. Триває розслідування за фактом ухиляння від сплати податків цими підприємствами (частина 2 статті 212 КК України). Сума таких збитків держбюджетові може становити десятки мільйонів гривень», – додає ДБР.
На початку листопада АРМА повідомило, що виявило в країнах Заходу майно депутатів Державної думи Росії на понад 180 мільйонів гривень.
СБУ затримала жінку, яка співпрацювала з російськими силами під час окупації Снігурівки
Служба безпеки України повідомила, що під час стабілізаційних заходів у звільненій Снігурівці Миколаївської області затримано жінку за співпрацю з російськими силами під час окупації міста.
«Під час тимчасового захоплення міста вона вступила до лав окупаційної адміністрації, де її призначили керівником «відділу житлово-комунального господарства». Перебуваючи на «посаді», колаборантка здійснювала «облік» місцевого житлового фонду, насамперед його технічний стан і побутові умови», – йдеться в повідомленні.
Повідомляється, що жінка визначала придатність будівель до «розквартирування» представників окупаційних сил. Також, як повідомляє СБУ, жінка, контролювала кошторис витрат на відновлення інфраструктурних споруд, використовуваних російськими військами для базування власних підрозділів.
«Серед таких об’єктів були житлові будинки місцевих жителів, які виїхали на підконтрольну українській владі територію», –зазначають у спецслужбі.
Повідомляється, що після звільнення району жінка намагалася втекти, але була затримана.
«Наразі їй повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України. Вирішується питання щодо запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою», – повідомили в СБУ.
Українські військові звільнили Снігурівку на початку листопада. Місто було окуповане російськими військами з березня 2022 року.
Японія зробить для проєкту «Сахалін-2» виняток із обмежень цін на російську нафту
Японія долучилася до обмежень цін на російську нафту, але зробить виняток для пального, імпортованого через трубопровід «Сахалін-2» – про це повідомляють міжнародні медіа з посиланням на японський уряд 5 грудня.
Японія, яка входить до «Групи семи», долучилася до ухваленого спільно рішення не страхувати контракти на нафту з Росії, якщо вона коштує понад 60 доларів за барель. Виняток зробили для проєкту з освоєння нафтогазоносного шельфу на острові Сахалін «Сахалін-2».
Уряд Японії пояснив рішення «міркуваннями енергетичної безпеки країни».
3 грудня Рада Євросоюзу після тривалих переговорів схвалила рішення щодо встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.
Цінова стеля означає, що 32 держави (27 країн ЄС, а також Велика Британія, США, Канада, Японія та Австралія) надаватимуть послуги, повʼязані з російською танкерною нафтою лише в тому разі, якщо її закупили за ціною 60 доларів за барель або нижчою. Послуги включають, зокрема, обовʼязкове страхування перевезень.
Росія неодноразово обіцяла не продавати нафту за ціною, нижчою від ринкової, тим країнам, які запровадять стелю. Наразі нафта російської марки Urals на світовому ринку коштує трохи більш як 69 доларів за барель. При цьому трейдери зазначають, що азійські країни, зокрема, Індія та Китай, купують російську нафту з великою знижкою – до 30%.