Прокурор МКС: намагатимусь встановити контакт з Росією і продовжуватиму діалог з Україною
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявляє, що буде намагатися встановити контакт з Росією, і буде продовжувати діалог з українськими правоохоронцями.
«Ми приймемо від прокуратури, міжнародних організацій докази. Ми будемо їх перевіряти Я намагатимуся втретє достукатися до РФ…Правосуддя має відбутися..Правосуддя не має бути на боці Росії чи України, а на боці норм і правових засад. Ніщо нікому не має зійти з рук.. Незалежний суд, враховуючи докази всіх сторін, прийде до свого висновку, для того, щоб встановити правду», – сказав Хан під час брифінгу.
12 квітня міська влада Бучі повідомила про понад 400 загиблих цивільних містян, тіла яких виявили з відступом із міста російських військ. Близько двох десятків людей ще вважаються зниклими безвісти.
2 квітня Київщина була звільнена від російських військ. Після їх відступу у визволених містах і селах були зафіксовані масові випадки загибелі цивільних жителів.
Україна і деякі представники Заходу вимагають притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини через події на Київщині.
Кремль «категорично відкидає будь-які звинувачення у вбивствах цивільних», навіть попри те, що факти вбивств цивільних у період російської окупації були підтверджені супутниковими знімками.
Він повідомив, що особисто був у Бучі та Бородянці на Київщині, команда експертів також побувала на місцях скоєння злочинів.
«Ми маємо зробити все можливе, щоб були правосуддя та відповідальність. У нас є всі підстави вважати, що на території України були скоєні злочини, які підлягають юрисдикції МКС», – сказав Хан.
У Гостомельській, Іванківській селищній раді і в Ірпені посилили комендантську годину – ОВА
У Гостомельській, Іванківській селищній раді й місті Ірпені посилили комендантську годину, на решті території області комендантська година триватиме з 21:00 14 квітня до 6:00 15 квітня, повідомив голова Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк.
«У населених пунктах Гостомельської селищної ради вона діятиме з 18:00 14 квітня до 6:00 20 квітня. На території Іванківської селищної ради – щодня з 20:00 до 6:00 з 13 по 18 квітня. У місті Ірпінь раніше запроваджена комендантська година триває до 9:00 15 квітня», – йдеться в повідомленні в телеграм-каналі Павлюка.
В ОВА нагадали, що в цей час діє заборона на заїзд до населеного пункту, перебування на вулиці та в інших громадських місцях, за винятком наявності в людини спеціальної перепустки і посвідчення особи.
«Хоча наші сили оборони відстояли Київщину від загарбника, на пам’ять про бойові дії лишилося багато вибухонебезпечних «сюрпризів». Рятувальники і правоохоронці проводять планомірну роботу з розмінування територій. Щоб не наражати мешканців на небезпеку, ми змушені посилювати деякі заходи. Також звертаюся до кожного, хто тимчасово виїхав за межі області. Не поспішайте повертатися! Поки триває розмінування територій – зберігається загроза для мирного населення», – заявив Павлюк.
2 квітня Київщина, в тому числі Ірпінь, Буча, Гостомель, була звільнена від російських військ.
Українська команда братиме участь в «Іграх нескорених» – Зеленський
Українська команда братиме участь у міжнародних спортивних змаганнях «Ігри нескорених», повідомив президент України Володимир Зеленський.
За його словами, серед членів збірної – нинішні військовослужбовці, які захищають Україну.
«Сьогодні для нас важлива перемога щодня і всюди. Ми пишаємося, що в такий час ви представляєте нашу країну. Показуєте нескореність духу українського народу. Вболіваємо за вас. Перемоги вам!», – зазначив він на своїй сторінці в фейсбук.
«Ігри нескорених» – міжнародні спортивні змагання в паралімпійському стилі. В іграх, заснованих принцом Гаррі, беруть участь поранені військовослужбовці у таких видах спорту як баскетбол на візках, волейбол сидячи і веслування в залі.
США готують нові заходи для боротьби з ухиленням Росії від санкцій – Салліван
Сполучені Штати готують нові заходи для боротьби з ухиленням Росії від санкцій, заявив радник президента Джо Байдена з національної безпеки.
«Протягом найближчих днів наша увага буде зосереджена на ухиленні», – сказав радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв'ю Економічному клубу Вашингтона, повідомляє агенція Reuters.
«Я думаю, що протягом наступного тижня чи двох будуть деякі оголошення, які визначать об'єкти, які намагаються сприяти цьому ухиленню як всередині Росії, так і за її межами», – додав Салліван.
При цьому він не надав подробиць.
6 квітня США запровадили новий пакет санкцій проти Росії. Він, серед іншого, передбачав заборону на нові інвестиції в Росію. Російський Сбербанк, а також приватний банк Альфа-Банк потрапили під санкції повного блокування.
Санкції також передбачають заборону на нові інвестиції в Росію.
Крейсер «Москва» став найдорожчою військовою втратою РФ у війні з Україною – ЗМІ
Російський крейсер «Москва», про пошкодження якого 13 квітня повідомили українські військові, став найдорожчою військовою втратою Росії у війні з Україною.
За даними видання Forbes, з початку війни українська армія знищила 5260 одиниць російської військової техніки, серед них – крейсер «Москва». У Forbes його вартість оцінили у 750 мільйонів доларів.
13 квітня голова Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко повідомив, що українські військові поцілили в російський ракетний крейсер «Москва».
Радник голови Офісу президента Олексій Арестович в ефірі «Фейгин Live» повідомив, що на кораблі «Москва», який перебуває в басейні Чорного моря, сильна пожежа. На борту корабля 510 членів екіпажу. За його даними, це саме цей російський ракетний крейсер, який пропонував здатися захисникам острова Зміїний.
14 квітня у російському міноборони повідомили, що корабель отримав серйозні ушкодження внаслідок пожежі, причини якої «встановлюються». Екіпаж евакуювали після детонації боєзапасу внаслідок пожежі. Про кількість постраждалих і загиблих не повідомлялось.
Рада визнала дії військ Росії в Україні геноцидом українського народу
Верховна Рада визнала дії російських військ в Україні від 24 лютого геноцидом українського народу.
Депутати ухвалили постанову, якою затвердила заяву щодо визнання геноциду.
«Вчинені ЗС РФ дії є не просто злочином агресії, а переслідують мету системного та послідовного знищення українського народу, його самобутності та позбавлення його права на самовизначення та самостійний розвиток. Це потребує невідкладного визнання дій, вчинених ЗС РФ під час останньої фази збройної агресії РФ проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, геноцидом українського народу», – йдеться в пояснювальній записці до постанови.
У заяві Ради вказується, що акти геноциду в діях Росії проявляються, зокрема, у вчиненні масових звірств в містах Буча, Бородянка, Гостомель, Ірпінь та інших.
Народні депутати звертаються до ООН, ПАРЄ, Європарламенту, ПА ОБСЄ, ПА НАТО, урядів та парламентів іноземних держав щодо визнання дій російських військових в Україні геноцидом українського народу.
Президент США Джо Байден 12 квітня вперше означив словом «геноцид» дії, до яких вдається Росія на території України. Звертаючись до американців, він наголосив, що їхній добробут не має залежати від того, чи «диктатор вчинить геноцид», маючи на увазі дії російського лідера Володимира Путіна щодо українців.
Інші світові лідери, такі як британський премʼєр Борис Джонсон та польський президент Анджей Дуда, також використовували слово «геноцид», щоб описати дії Росії в Україні. Використання такої риторики наразі не тягне за собою ніяких юридичних наслідків, але має значну політичну вагу.
Вперше за 10 днів російські військові обстріляли Сумщину – Живицький
Вперше за 10 днів російські військові обстріляли зі своєї території прикордонні населені пункти Сумщини, повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький.
«Кілька годин тому були обстріли деяких прикордонних пунктів з артилерії чи мінометів. Пошкоджені приватні будинки. За останні днів десять – це перша провокація, коли вони зі своєї території обстріляли наші прикордонні пункти», – розповів він в ефірі спільного телемарафону.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
На території Придністровʼя спостерігається підготовка до прийому російських літаків – Маляр
На території молдовського сепаратистського регіону Придністровʼя спостерігається підготовка до прийому російських літаків, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«Російська армія не покидає своїх цілей захопити всю територію України, зрозуміло – вони не можуть це зробити, але вони досі мають цей план. Вони стягують свої війська до кордону, готують техніку, територію Білорусі до можливих ударів і в них триває підготовка на території невизнаної республіки Придністров'я. Там спостерігається підготовка до прийому літаків», – сказала вона в ефірі спільного телемарафону.
Заступниця міністра оборони наголосила, що загроза ракетних ударів зберігається по всій території України.
Маріуполь зсередини та ситуація по обидва боки східного фронту (фотогалерея)
Нові знімки показують бойові дії та нищення російською армією цивільних об'єктів на Сході України. Росія перегруповує та концентрує сили для нового наступу на Донбасі.
Дивіться фото тут
Російські військові нанесли ракетний удар по Чернігівщині – ОК «Північ»
Російські військові нанесли ракетний удар по місту Городня на Чернігівщині, повідомляє в фейсбук Оперативне командування «Північ».
«Сьогодні загарбники поцілили в один з приватних будинків в районі Городні. Попередньо, удар був нанесений з тактичного ракетного комплексу «Точка-У», – йдеться у повідомленні.
На початку квітня Збройні сили України звільнили від російських військ Чернігівську область.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
З початку квітня російська сторона змінила свою тактику. У Генштабі ЗСУ заявляють, що російські війська проводять перегрупування і готуються до наступу на сході України з метою встановлення повного контролю над територіями Донецької та Луганської областей .
У Раді призупинили діяльність фракції «Опозиційна платформа – За життя»
У Верховній Раді оголосили про призупинення існування фракції «Опозиційна платформа – За життя». Відповідне рішення було оголошене під час закритого пленарного засідання парламенту 14 квітня, повідомляють народні депутати, які були на ньому присутні.
Раніше у коментарі Радіо Свобода співголова ОПЗЖ Юрій Бойко повідомляв, що ті депутати, які залишались у фракції «Опозиційна платформа – За життя», створять депутатську групу.
Напередодні, 13 квітня, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у ефірі загальнонаціонального марафону заявив, що фракції «Опозиційна платформа – За життя» «найближчим часом у парламенті вже не буде».
Обмін полоненими з Росією: 30 українців повертаються додому
Відбувся четвертий обмін військовополоненими між Україною та Росією, додому повертаються 30 українців, повідомила міністерка з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
«За наказом президента Зеленського сьогодні відбувся черговий, четвертий, обмін військовополоненими. Обміняно 5 офіцерів та 17 військовослужбовців рядового складу. Також звільнено 8 цивільних, включаючи 1 жінку. Загалом сьогодні додому їдуть 30 наших громадян», – написала Верещук у своєму телеграмі.
Попередній обмін відбувся тиждень тому, 9 квітня, Україна тоді повернула 26 громадян – 12 військових та 14 цивільних.
Станом на 12 квітня, за даними міністерки з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, Росія захопила в полон близько 1 700 військових та мирних жителів.
У Молдові заборонили символи військового вторгнення Росії Z та V
Парламент Молдови схвалив законопроект, який забороняє використання в країні георгіївської стрічки та символів Z та V, які використовують російські війська в Україні.
Документ передбачає штраф чи громадські роботи за виготовлення, продаж та публічне використання «загальновідомих атрибутів та символів, що використовуються в контексті актів військової агресії», а також за «пропаганду або уславлення таких дій». До таких атрибутів, зокрема, зараховані чорно-жовтогаряча двоколірна стрічка, емблеми (у тому числі літери «Z» та «V»), значки, гасла тощо – конкретний перелік відсутній.
За ухвалення закону голосували депутати від правлячої парті « »Дія та солідарність« », опозиційні комуністи залишили залу засідань на знак протесту.
Молдова раніше виступила на підтримку суверенітету України та засудила дії Росії. Влада Молдови однак не стала вводити щодо Росії санкції.
У ще одному російському регіоні заявили про обстріл з боку України
Село Сподарюшине в Бєлгородській області Росії вдень 14 квітня зазнало обстрілу, повідомив губернатор регіону Вʼячеслав Гладков. Чиновник стверджує, що це відбулося «з боку України»,.
«Постраждалих та жертв серед мирного населення немає. Руйнування житлових та соціальних обʼєктів немає», – написав він у своєму телеграм-каналі.
Через інцидент влада вирішила тимчасово вивезти жителів із сіл Безимено та Сподарюшине. «Вони у безпеці, під контролем голови району. Дуже сподіваюся, що вони у максимально короткий термін зможуть повернутися до своїх будинків. Обидва села зараз перебувають під додатковою охороною», – додав Гладков.
Пентагон: крейсер «Москва» залишається на плаву, але сильно пошкоджений
В американському оборонному відомстві заявляють, що вибух на борту російського ракетного крейсера «Москва» завдав судну значної шкоди. Речник Пентагону Джон Кірбі 14 квітня сказав, що американські військові «не зовсім упевнені, що тут сталося» – нещасний випадок чи ураження українською ракетою.
«Ми оцінюємо, що корабель здатний пробиватися власним шляхом, і він це робить; ми думаємо, що він рухається до сходу. Ми думаємо, що його, ймовірно, доставлять до Севастополя на ремонт, але ми не знаємо, що саме стало причиною цього», – додав Кірбі.
Кірбі сказав, що корабель з кількома іншими російськими суднами перебував приблизно за 60 миль (близько 96 кілометрів) на південь від Одеси.
Тим часом радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив 14 квітня, що судно було серйозно пошкоджене 13 квітня в результаті «некомпетентності» або успішної атаки українців.
«Протягом ночі ми зв’язалися з українцями, які сказали, що вразили корабель протикорабельними ракетами. Наразі в нас немає можливостей для незалежної перевірки, але, безумовно, те, як це розгорталося, є великим ударом для Росії. Це їхній флагман «Москва», і тепер вони змушені визнати, що він сильно пошкоджений. І їм довелося обирати між двома історіями. Одна історія – це просто некомпетентність, а інша – що вони потрапили під удар. І те й інше не є для них особливо хорошим результатом», – сказав Салліван.
Російське міністерство оборони заявило, що пошкоджений військовий корабель «залишається на плаву» після того, як унаслідок пожежі детонували боєприпаси на борту, натомість українські чиновники заявили, що «Москва» була вражена українськими протикорабельними ракетами «Нептун» і затонула.
Пізно ввечері 13 квітня радник голови Офісу президента Олексій Арестович в ефірі «Фейгин Live» повідомив, що на кораблі «Москва», який перебуває в басейні Чорного моря, сильна пожежа. На борту корабля 510 членів екіпажу. За його даними, це саме цей російський ракетний крейсер, який пропонував здатися захисникам острова Зміїний.
У Росії заявляють про сім постраждалих унаслідок обстрілу, звинувачують ЗСУ
Семеро осіб, серед яких вагітна жінка та дитина, постраждали внаслідок обстрілу Климівського району Брянської області, повідомив 14 квітня очільник області Олександр Богомаз. Не надавши доказів він звинуватив в обстрілі Збройні сили України.
«Унаслідок обстрілу постраждали два житлові будинки, серед жителів є постраждалі. На місці працюють відповідні служби МНС. Людям зараз надається вся необхідна медична допомога. Урядом Брянської області вживаються всі необхідні заходи для надання допомоги постраждалим», – написав Богомаз.
У російських областях, що межують із Україною, з 11 квітня запровадили «жовтий» (високий) рівень терористичної небезпеки. Він діє в Курській, Бєлгородській, Брянській областях, двох районах Воронезької області, двох районах Краснодарського краю, що межують з Україною морем, а також на півночі окупованого Росією Криму.
13 квітня губернатор Курської області Роман Старовойт стверджував, що в цій області «з боку України» був обстріляний прикордонний наряд.
Краматорськ і Костянтинівка можуть стати наступними мішенями Росії – британська розвідка
Останні заяви президента Росії Володимира Путіна вказують на те, що він все ще зацікавлений в наступі на Донбас – про це йдеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії, заснованому на даних розвідки.
Відомство зазначає, що Росія готується до нового наступу на сході України.
«Міські центри вже зазнавали багаторазових невибіркових атак з боку Росії протягом конфлікту. Міста Краматорськ і Костянтинівка, ймовірно, стануть мішенями Росії для подібного ж рівня насильства», – йдеться у висновках розвідки.
Міноборони Великої Британії називає застосування масштабних ракетних та артилерійських обстрілів у поєднанні зі спробами концентрованого наступу «поверненням до традиційної військової доктрини Росії».
Водночас, зазначає розвідка, це вимагатиме значних сил, тоді як велику кількість російських військ і техніки відтягують на себе захисники Маріуполя.
Читайте також: Луганщина: Гайдай заявляє про зосередження російської техніки під Рубіжним, закликає евакуюватися
Генеральний штаб Збройних сил України у своїх зведеннях також заявляв про ймовірність активізації дій російських військ з метою просування до адмінкордонів Донецької та Луганської областей.
Сакральна дата для Путіна і вирішальний етап війни в Україні. Що готує РФ до 9 травня?
Які наслідки може мати «друга стадія війни» в Україні? Як Росія використовує тему 9 травня? Коли українські військові зможуть звільнити від російської армії південний регіон? Ці та інші актуальні питання обговорювали в програмі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Двох українських пілотів звільнили з полону – ГУР Міноборони
Двоє українських пілотів Олексій Чиж і Іван Попеляшко повернулися до України після російського полону, повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони 14 квітня.
За повідомленням, Чиж і Попеляшко потрапили до полону 8 березня в районі села Нова Басань на Чернігівщині. Зрештою їх доправили до слідчого ізолятора в російському Курську, де утримували в одній камері з іще вісьмома українськими офіцерами.
За свідченнями Попеляшка, українські полонені, попри серйозні поранення, не отримують медичної допомоги.
При цьому, як повідомляє ГУР із посиланням на Олексія Чижа, російські військові погрожували полоненим катувати їхніх товаришів, вимагаючи записувати пропагандистські відео:
«Якщо відмовлялись, погрожували що перестануть перев’язувати рани товаришам. Казали, що будуть відрізати запалені частини по шматочку. Згадували про наші сім’ї та про небезпеку, яка їм загрожує».
За словами Попеляшка, російські офіцери повторювали, що «хочуть звільнити Україну від нацистів, що ми скоро знову будемо жити в одній країні, а Галичину забере Польща».
Наразі пілоти, як зазначають у ГУР, перебувають у шпиталі та отримують необхідну медичну допомогу. Розвідка не оприлюднює деталей та умов їхнього звільнення.
Міністерка з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук 9 квітня повідомила про третій обмін полоненими, в ході якого Україна повернула 26 громадян, з них 12 військових та 14 цивільних.
Суд заарештував понад півтори сотні обʼєктів майна Медведчука
Суд в Україні заарештував 154 обʼєкти рухомого та нерухомого майна заарештованого проросійського політика Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко. Про це 14 квітня заявило Державне бюро розслідувань України.
Серед цього майна 26 автомобілів, 30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 17 паркувальних місць та моторна яхта. Під арешт також потрапили частки у статутних капіталах 25 компаній, бенефіціарним власником яких є Віктор Медведчук чи його дружина.
Повідомлення про арешт майна надійшло через два дні після того, як президент України Володимир Зеленський поінформував про затримання Медведчука, який втік з-під домашнього арешту після початку російського масштабного вторгнення. Стверджується, що понад півтора місяця він переховувався в орендованому маєтку в Києві.
Голова Служби безпеки України Іван Баканов розповів, що Медведчук хотів таємно перебратися до Придністровʼя, але українські спецслужби зірвали план. Зеленський запропонував російській владі обміняти Медведчука на полонених українських військових.
Медведчук є одним із лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя». Відомі його дружні стосунки з Володимиром Путіним, президент Росії є хрещеним батьком дочки Медведчука. Коментуючи його затримання, представники російської влади твердять, що йдеться про українську політику, і Росія не має до нього стосунку.
Формально Медведчук залишається депутатом Верховної Ради. Під домашнім арештом він перебував з 2021 року, коли його звинуватили у державній зраді. Після зникнення суд заочно ухвалив рішення заарештувати політика. Дружина Медведчука Оксана Марченко, яка залишила Україну за кілька днів до вторгнення, звернулася до Зеленського з вимогою «негайно звільнити її чоловіка, лідера опозиції».