Доступність посилання

Російські обстріли залишили столицю і Київщину без тепла і світла у морози. Генератор на одній із вулиць Києва. Січень 2026 року
Російські обстріли залишили столицю і Київщину без тепла і світла у морози. Генератор на одній із вулиць Києва. Січень 2026 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Російські військові «продовжують відбивати атаку» в окупованому Криму – Развожаєв

В окупованому Криму ввечері 2 січня працює система протиповітряної оборони, представники російської влади окупованого півострова повідомляють про збиття безпілотних літальних апаратів.

У небі над центральною частиною Севастополя було чути шум, схожий на пуск ракети, потім був гучний вибух, схожий на спрацювання системи ППО, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

За повідомленням очільника російської влади Севастополя Михайла Развожаєва, збито два безпілотники.

«Системи ППО збили ще одну БПЛА над морем. Наші військові продовжують відбивати атаку. Прохання всім зберігати спокій», – написав російський чиновник у телеграмі.

Про звуки вибухів повідомляють у соцмережах також жителі Сімферополя та його околиць.

Від серпня 2022 року в Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках» та «роботою ППО». Російський голова окупованого півострова Сергій Аксьонов назвав безпілотники «основною загрозою» для Криму.

Ізраїль продовжить гуманітарну допомогу Україні, але менше говоритиме про війну – Елі Коен

Новопризначений міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен заявив 2 січня, що його країна продовжить гуманітарну допомогу Україні.

«Щодо питання Росії та України, ми, безумовно, будемо робити одну річ, і це менше говорити про це публічно. Тим не менш, наша значна гуманітарна допомога Україні продовжиться», — сказав пан Коен під час своєї першої промови на посаді міністра закордонних справ в уряді прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, який знову повернувся на посаду голови уряду Ізраїлю.

Елі Коен виступив із такою заявою, перш ніж провести телефонну розмову з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Такий діалог запланований на 3 січня.

Військовий комітет НАТО у січні обговорить підтримку України

Вищий військовий орган НАТО – Військовий комітет – проведе засідання 18-19 січня в Брюсселі, повідомляє пресслужба альянсу.

За повідомленням, адмірал Роб Бауер, голова Військового комітету, очолить зустріч, у якій візьмуть участь начальники оборонних збройних сил Альянсу та їхні колеги із Фінляндії та Швеції.

«Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ приєднається до Військового комітету на першому засіданні, щоб оголосити останні політичні цілі й обговорити проблеми безпеки, що стоять перед Північноатлантичним союзом», – йдеться я в повідомленні.

Серед питань, які обговорюватимуть, – розвиток потенціалу, військові запаси, логістика та підтримка України з боку НАТО.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ днями заявив, що НАТО має збільшити своє виробництво зброї, оскільки війна в Україні затягується, а потреба Києва в техніці зростає.

Щонайменше 538 мобілізованих росіян загинули в Україні за три місяці – Бі-Бі-Сі

З початку наприкінці вересня 2022 року часткової мобілізації на війні в Україні загинули щонайменше 538 мобілізованих росіян. Про це повідомляє медіакорпорація Бі-Бі-Сі, яка спільно з виданням «Медіазона» здійснює поіменний підрахунок померлих. Журналісти наголошують, що при підрахунку використовують лише підтверджені дані з відкритих джерел – повідомлення російських ЗМІ та регіональної влади, тому реальна кількість загиблих може бути значно вищою.

До цього числа не входять дані про загиблих під час обстрілу в новорічну ніч будівлі ПТУ в Макіївці Донецької області, яка переобладнана під казарму, – їхні імена поки не відомі, і розбір завалів ще не закінчено. Міністерство оборони Росії визнало загибель 63 осіб, також багато хто вважається зниклими безвісти. Телеграм-канали з посиланнями на свідчення очевидців заявляють, що кількість загиблих у Макіївці може сягати кількох сотень.

Саміт Україна-ЄС відбудеться на початку лютого в Києві – ОП

Черговий саміт Україна-ЄС відбудеться 3 лютого цього року в Києві, повідомляє Офіс президента України за підсумками розмови Володимира Зеленського та президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.

«Співрозмовники обговорили очікувані результати чергового саміту Україна-ЄС, який відбудеться третього лютого цього року в Києві, і домовилися активізувати підготовчу роботу», – йдеться у повідомленні.

У 2022 році саміту, який є щорічною подією, не було. Попередній саміт Україна-ЄС проводили також в Україні. Він відбувся у жовтні 2021 року за участі президента України Володимира Зеленського, президента Євроради Шарля Мішеля та президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Тоді було підписано низку документів.

У Херсоні залишається менше 20% довоєнного населення – Плетенчук

У Херсоні залишається менше 20% довоєнного населення, повідомив пресофіцер комендатури оборони міста Дмитро Плетенчук.

«На початку повномасштабного вторгнення чисельність населення Херсону складала близько 330 тисяч людей, зараз приблизно 50-60 тисяч. Це якраз маломобільні групи громадян або соціально незахищені категорії населення, які не можуть собі дозволити виїхати або якісь інші умови не дозволяють це зробити. Є ті, які просто залишаються, тому що вважають це нормою», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Він закликав людей виїжджати, оскільки поки що безпечних місць в Херсоні немає.

«Люди страждають. Обстрілюють якраз ті локації, де люди збираються, – ринок, один з кількох магазинів, які працюють», – додав Плетенчук.

Удар ЗСУ по окупантах у Макіївці: який це знак для російських військ на Донбасі?

ЗСУ завдали удару по концентрації особового складу і техніки російських окупаційних військ у Макіївці на Донеччині.

В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ повідомили про 400 убитих і 300 поранених російських солдатів. Міноборони ж Росії під час щоденного брифінгу підтвердило інформацію про ракетний удар по Макіївці, однак там стверджують: загинуло 63 російські військовослужбовці.

Чим ЗСУ завдали такого потужного удару? І що це означає для російських військ на Донбасі?

П'ять головних перемог ЗСУ у 2022 році

Деокупація Київщини, Харківщини, Херсонщини, успішні наступальні операції та нові тактики ведення бою. Так 22-га армія світу (саме таке місце ЗСУ посідали станом на січень цього року у рейтингу Global Firepower), змогла дати відсіч більшій за кількістю людей та озброєння «другій армії», якою до 24 лютого вважалася російська. Кореспонденти Радіо Свобода та проєкту Донбас.Реалії, які цього року привозили сюжети з передової, одними з перших були у звільнених містах і селах, допомагали волонтерам з евакуацією та на власні очі бачили цю повномасштабну війну в її епіцентрі. В останні дні 2022 року вони згадали вирішальні перемоги української армії цього року.

Про все це читайте тут

Генштаб ЗСУ: авіація завдала 10 ударів по місцях зосередження військ РФ

Українська авіація протягом доби завдала 10 ударів по місцях зосередження російських військ, повідомляє у вечірньому зведенні Генштаб ЗСУ.

«Українська авіація протягом доби завдала 10 ударів по районах зосередження ворога та 5 – по позиціях його зенітно-ракетних комплексів», – йдеться у повідомленні.

У Генштабі повідомляють, що противник, втрачаючи багато живої сили, продовжує, зосереджуватися на веденні наступальних дій на Бахмутському та намагається покращити тактичне положення на Куп’янському та Авдіївському напрямках. На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка без суттєвих змін. Ознак формування ворожих наступальних угруповань не виявлено.

Генштаб ЗСУ офіційно підтвердив ураження противника в Макіївці і повідомив попередні втрати

Генеральний штаб Збройних сил України офіційно підтвердив ураження російських військових в окупованій Макіївці на Донеччині.

За попередніми даними, в Макіївці знищено та пошкоджено до 10 одиниць російської військової техніки.

«31 грудня, в районі зосередження у населеному пункті Макіївка Донецької області, було знищено та пошкоджено до 10 одиниць ворожої військової техніки різних типів, втрати особового складу окупантів уточнюються», – повідомляє у фейсбуці український Генштаб.

Раніше російські канали заявили про удар по Макіївці 31 грудня, повідомляючи про «сотні загиблих». Російський військовий блогер Борис Рожин, який висвітлює війну, повідомив у телеграмі, що станом на вечір 1 січня «завали ще розбирають». Після резонансу Міноборони РФ підтвердило удар у Макіївці, назвавши значно меншу кількість загиблих – 63 військових.

Також Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України 1 січня повідомило про кілька сотень загиблих російських військових в Макіївці. За даними управління, російських військових і мобілізованих завезли до будівлі Політехнічного училища №19, у результаті «необережного поводження з нагрівальними приладами, нехтуванням заходів безпеки, курінням у невстановленому місці», загинули 400 людей.

Зеленський утворив Олешківську військову адміністрацію

Президент України Володимир Зеленський утворив Олешківську міську військову адміністрацію Херсонської області.

Відповідний указ президент підписав сьогодні. Начальником Олешківської міської військової адміністрації призначено Тетяну Гасаненко.

Після деокупації правобережжя Херсонщини та міста Херсон з'являлися повідомлення про те, що ЗСУ відвоювали Олешки. Проте офіційно це не підтверджували.

На початку грудня у Генштабі ЗСУ заявили, що в Олешках стало менше російських військ і їхньої техніки.

На сьогодні офіційних повідомлень про деокупацію Олешок немає.

Залужний розповів, скільки території України ЗСУ відвоювали у 2022 році

У 2022 році українські військові звільнили 40% окупованих після 24 лютого територій та 28% від всіх окупованих територій, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.

За його словами, на сьогодні українські військові продовжують стримувати противника на сухопутній ділянці протяжністю 3786 кілометрів, активна лінія фронту – 1500 кілометрів.

Читайте також: «Нам вистачить сил здолати ворога» – Залужний

Головнокомандувач ЗСУ також поінформував, що у 2022 році понад 20 тисяч українських військових пройшли підготовку на території 17 європейських країн.

«Підготовка особового складу та загальновійськових підрозділів ЗСУ проводиться на території 17 європейських країн. Загалом завдяки державам-партнерам підготовлено протягом 2022 року понад 20 тисяч військовослужбовців», – повідомив він у фейсбуці.

Столтенберг: НАТО має збільшити виробництво зброї у 2023 році

НАТО має збільшити своє виробництво зброї, оскільки війна в Україні затягується, а потреба Києва в техніці зростає, заявив генеральний секретар Єнс Столтенберґ в інтерв’ю, яке транслювалося 1 січня, повідомляє агенція DPA.

«Наприклад, для артилерії нам потрібна величезна кількість боєприпасів, нам потрібні запчастини», – сказав він Бі-Бі-Сі. – «Нам потрібно нарощувати виробництво і саме це роблять союзники»

За його словами, технічне обслуговування систем озброєнь, які вже поставлені в Україну, таке ж важливе, як і постачання додаткової зброї.

Столтенберґ додав, що НАТО також має бути готове підтримати Україну у довгостроковій перспектив.

Читайте також: Москва не має бажання припиняти війну найближчим часом – Столтенберґ

У листопаді 2022 року CNN із посиланням на кілька джерел повідомляло, що США – один із головних союзників України – відчули скорочення запасів деяких озброєнь та боєприпасів, які вони пообіцяли надати Києву як військову допомогу.

Чоловікові, який намагався вкрасти графіті Бенксі на Київщині, повідомили про підозру – ОГП

Чоловікові, який намагався вкрасти графіті британського художника Бенксі на Київщині, повідомили про підозру за фактом закінченого замаху на таємне викрадення чужого майна в особливо великому розмірі в умовах воєнного стану. Про це інформує пресслужба Офісу генпрокурора.

За даними слідства, житель Києва вирішив демонтувати зі стіни напівзруйнованого російськими окупантами будинку в Гостомелі графіті «Жінка в протигазі» відомого вуличного художника Бенксі, усвідомлюючи цінність роботи, він планував продати графіті, а отриманими коштами розпорядитися на власний розсуд.

«Для цього він залучив не обізнаних із його намірами чоловіків, яких запевнив у тому, що має всі відповідні дозволи на проведення демонтажу муралу. Після того, як частину стіни було зрізано разом із зображенням, підозрюваний обмотав її стрейч-плівкою з метою захисту від пошкоджень, але не встиг завантажити в автомобіль, оскільки був викритий співробітниками військової адміністрації», – повідомили в ОГП.

У листопаді стало відомо, що роботи Бенксі з’явилася на зруйнованому російськими військами будинку в Бородянці, у Гостомелі (Київщина) та Києві. Згодом повідомлялося про спробу викрадення однієї з робіт.

На деокупованій Харківщині виявили 25 катівень – поліція

На деокупованій Харківщині українські правоохоронці виявили 25 катівень, повідомив начальник головного управління Нацполіції в Харківській області Володимир Тимошко.

«Харківські слідчі задокументували діяльність 25 катівень на звільнених територіях. Катування електрострумом, зламані пальці, нелюдські умови утримання – ось що приніс «руський мир» в наші мирні села і міста. Загалом з 7 вересня на деокупованих територіях Харківської області – виявлено 920 тіл громадян, у тому числі 25 дітей. Попередньо ідентифікували 656 загиблих», – написав він у фейсбуці.

За його даними, від початку повномасштабного вторгнення російські обстріли Харківщини не припиняються, через це загинуло 1699 цивільних, у тому числі 74 дитини.

«Армія російських варварів, вбивць і ґвалтівників робила все, щоб знищити наші міста. З 24 лютого обстріли Харківської області з боку російської федерації не припинялися ні на день.Загалом станом на 1 січня 2023 року в Харківській області: загинуло 1699 цивільних осіб, у тому числі 74 дитини, поранено 2596 цивільних», – повідомив він.

Володимир Тимошко також додав, що через російські обстріли на Харківщині зруйновано і пошкоджено 9617 будинків, 1428 з них – у Харкові.

Після резонансу Міноборони Росії підтвердило удар у Макіївці

Міноборони Росії підтвердило удар ЗСУ по місцю розташуванню російських військових у Макіївці на окупованій Донеччині.

Водночас у російському відомстві назвали менші втрати, ніж повідомлялося раніше.

За даними представника Міноборони РФ Ігоря Конашенкова, удар завдано нібито з систем HIMARS.

Раніше російські пропагандистські канали заявили про удар по Макіївці. Зокрема, російський провоєнний канал «Царьград» повідомив, що в місцевих чатах кількість загиблих оцінюють «сотнями людей». Проросійський канал «Оперативные сводки» повідомив про 500 загиблих. Російський військовий блогер Борис Рожин, який висвітлює війну, повідомив у телеграмі, що станом на вечір 1 січня «завали ще розбирають».

Також Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України 1 січня повідомило про кілька сотень загиблих російських військових в Макіївці. За даними управління, російських військових і мобілізованих завезли до будівлі Політехнічного училища №19, у результаті «необережного поводження з нагрівальними приладами», нехтуванням заходів безпеки, курінням у невстановленому місці», загинули 400 людей.

СБУ повідомила про підозру голові Центробанку Росії

Служба безпеки України повідомила про підозру голові Центробанку Росії Ельвірі Набіулліній, яка запроваджує «рубльову зону» у тимчасово захоплених районах півдня і сходу України. Про це інформує пресслужба відомства.

«Для цього дала вказівку щодо відкриття «філій» підконтрольного кремлю «Промсвязьбанку» на базі захоплених відділень українських фінустанов. Крім того, очільниця російського центробанку сприяла місцевим окупаційним адміністраціям рф у блокуванні обігу гривні. Щоб реалізувати це, ворог заборонив на захоплених територіях проведення електронних операцій і готівкових розрахунків у гривні, а також унеможливив інкасацію української валюти», – йдеться у повідомленні.

За даними слідства, отримані таким чином «рубльові» надходження до бюджету Росії були спрямовані на фінансування потреб воєнно-промислового комплексу та окупаційних угруповань.

На підставі доказів СБУ голові Центробанку Росії повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 110 (умисні дії, вчинені представником влади, за попередньою змовою групи осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України та порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків) Кримінального кодексу України.

Вирішується питання щодо оголошення Набіулліної у міжнародний розшук, додають у СБУ.

Ельвіра Набіулліна наразі повідомлення про підозру не коментувала.

Щодо голови Центробанку Росії низка країн, зокрема Британія та Канада, застосувала санкції в тому числі через її роль у «поширенні рубля на українські території».

Розвідка слідкує за переміщеннями носіїв ядерної зброї Росії – Скібіцький

Воєнна розвідка України постійно слідкує за переміщенням тактичної і стратегічної зброї Росії, заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький. Про це він розповів в ефірі національного телемарафону, передає пресслужба відомства 2 січня.

«По-перше, ми знаємо усі місця зберігання. По-друге, ми знаємо кількість і розміщення носіїв ядерної зброї саме тактичного рівня. Ми постійно відслідковуємо всі переміщення всіх носіїв», – сказав він.

Крім того, ГУР слідкує за заходами, яке може здійснювати 12-те Головне управління Міноборони Росії – саме це відомство відповідає за підготовку і доставку ядерних зарядів до зброї, пояснив Скібіцький.

«Тобто ми знаємо всі процедурні питання. Через це ГУР МО України постійно тримає на контролі саме ядерну складову збройних сил Росії», – додав представник розвідки.

Американський Інститут вивчення війни в грудні заявив, що ядерна риторика Москви нікуди не ділася, а Кремль продовжує озвучувати наратив, що ядерний потенціал є «головним гарантом російського суверенітету та територіальної цілісності». Водночас наразі немає свідчень про «підвищену готовність Росії застосувати ядерну зброю», повідомляє ISW.

Маасікас: немає ознак того, що ЄС послабить підтримку українських біженців

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас не бачить ознак того, що Євросоюз послабить підтримку українських біженців. Про це він заявив в інтерв'ю українській агенції «Інтерфакс».

«У перспективі я не бачу жодних ознак того, що наші країни-члени послаблять свою підтримку тих, хто рятується від повномасштабного вторгнення Росії», – сказав він.

«Європейський Союз надав і донині надає притулок мільйонам громадян України, які рятуються від російських ракет, куль та окупації. Вони отримали вкрай необхідний прихисток згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист. Українські біженці отримали негайний доступ до права на працю, освіту та медичне обслуговування. Директива буде діяти щонайменше до березня 2024 року», – додав Маасікас.

В лютому минулого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, атакувавши з півночі, сходу та півдня. Через це мільйони українців були змушені покинути свої домівки. За даними ООН, понад 5 мільйонів українських біженців станом на липень досі залишаються за межами України, в Європі.

За рік Зеленський спілкувався з лідерами 9 країн Африки вперше в історії дипвідносин – МЗС

Україна протягом 2022 року розширювала свої зв’язки з країнами Африканського континенту, повідомляє Міністерство закордонних справ 2 січня.

У цьому контексті відомство анонсувало розширення дипломатичних зв’язків із країнами регіону:

«На часі розширення нашої дипломатичної присутності на континенті до рівня, який дозволить безперебійно та ефективно взаємодіяти з африканськими столицями. У цьому зв’язку заплановано, зокрема, відкриття низки нових посольств».

За даними МЗС, з лютого 2022 року президент Володимир Зеленський провів 18 розмов із лідерами африканських країн, з них дев’ять – вперше в історії двосторонніх відносин. Це стосується Гани, Гвінеї-Бісау, Демократичної республіки Конґо, Замбії, Кот-д’Івуару, Малаві, Мозамбіку, Нігеру й Ботсвани.

Крім того, голова МЗС Дмитро Кулеба провів 35 телефонних розмов і зустрічей із колегами з африканських дипломатичних відомств.

«У жовтні 2022 року відбулося перше в історії української дипломатії африканське турне міністра закордонних справ України, що охопило Сенегал, Кот-д’Івуар, Гану та Кенію. Спеціальний представник України з країн Близького Сходу та Африки Максим Субх, призначений в липні 2022 року, додатково відвідав п’ять африканських країн. В ході турне досягнуті важливі домовленості, передусім у сфері економіки та освіти», – звітує міністерство.

Відомство вказує, зокрема, на те, що жодна держава Африки не проголосувала проти резолюції Генеральної асамблеї ООН «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» від 12 жовтня 2022 року.

У 2023-му, за повідомленням МЗС, Україна планує збільшити обсяги експорту товарів і послуг, а також «здійснення спільних українсько-африканських проєктів у сферах торговельно-економічного, інвестиційного, науково-технічного співробітництва та виробничої кооперації».

Голова МЗС Дмитро Кулеба у жовтні 2022 року почав перше в історії України дипломатичне турне Африкою, хоча мусив перервати його і повернутися до Києва після масованих російських обстрілів столиці та інших регіонів України 10 жовтня.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG