Доступність посилання

Військові 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ ведуть вогонь по позиціях армії РФ поблизу Часового Яру на Донеччині, 15 січня 2026 року
Військові 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ ведуть вогонь по позиціях армії РФ поблизу Часового Яру на Донеччині, 15 січня 2026 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Резніков розповів про наступний «Рамштайн» і чому союзники затягують з винищувачами F-16

Вже в квітні відбудеться 11-та зустріч у форматі «Рамштайн» – про це під час брифінгу журналістам повідомив міністр оборони Олексій Резніков, передає кореспондент Радіо Свобода.

Чергове засідання контактної групи з оборони України проведуть на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині, де і відбувалася перша зустріч рік тому, у квітні 2022-го.

Втім, конкретної дати проведення заходу міністр не назвав. Водночас заявив, що пріоритети України будуть незмінними: системи протиповітряної оборони, зокрема, бойові літаки.

Читайте також: Іспанія ремонтує ще чотири танки для передачі Україні – міністерка оборони

«Наша делегація не змінює своїх пріоритетів. Залишається пріоритет №1 – це системи протиповітряної оборони, а бойовий літак є частиною протиповітряної оборони, тому ми не зупиняємося на цьому і продовжуємо говорити про те, що нам потрібні бойові сучасні платформи 4++, це однозначно. Друге, це броньована техніка та снаряди для важкої артилерії 155 калібру та всіх інших. Ну і третє, це вже засоби радіоелектронної боротьби, дрони, антидрони, в тому числі так звані «дрони-самогубці» або ударні дрони», – заявив Резніков.

Міністри НАТО погодилися розробити багаторічну програму допомоги Україні – Столтенберґ

Генеральний секретар Єнс Столтенберґ прокоментував підсумки зустрічі міністрів закордонних справ Північноатлантичного альянсу, яка пройшла в Брюсселі 4 і 5 квітня.

Зокрема, він розповів про домовленості щодо подальшої підтримки України.

«Ми домовилися розпочати роботу над розробкою стратегічної багаторічної програми допомоги Україні. (Це – ред.) яскрава демонстрація того, що наша підтримка триватиме протягом тривалого часу, аби підвищити взаємосумісність України з НАТО та привести її у відповідність до стандартів НАТО», – заявив Столтенберґ.

Читайте також: Кулеба після засідання комісії Україна-НАТО: «Вільнюс 2023 року – це нагода виправити помилки Бухареста-2008»

Генеральний секретар Альянсу висловив впевненість, що така програма допоможе Україні в її євроатлантичній інтеграції.

«Союзники по НАТО налаштовані надати Україні те, що потрібно, аби перемогти як суверенна, незалежна нація в Європі, і досягти справедливого і сталого миру», – додав він.

Раніше генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив, що позиція альянсу щодо членства України.

«Вірю, що ми скоро зможемо зайти в Донецьк». Інтерв'ю з офіцером Донецької бригади ТрО

На Донецькому напрямку тривають запеклі бої. Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) повідомляють, що російська ПВК «Вагнер» намагається закріпитися в центрі Бахмуту. Але ЗСУ відкинули російські війська на північному сході від Авдіївки. Водночас в Україну надходить все більше західної техніки, яка допоможе українським захисникам відбивати атаки російських сил.

Про ситуацію на позиціях Донецької територіальної оборони, побут, настрої та плани після перемоги Радіо Донбас. Реалії поспілкувалися з офіцером 109-ї бригади Донецької ТрО Артемом Заярним.

Секретар РНБО Данілов про УПЦ (МП), нові винищувачі, контрнаступ ЗСУ і Китай

  • Президент України з офіційним візитом у Польщі. Подробиці з Варшави.

Польща передає Україні ще 4 винищувачі МіГ-29. Про це заявив президент країни Анджей Дуда на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським.

  • Інтерв’ю з Даніловим: як держава вирішить проблеми із УПЦ МП по всій країні. Як ЗСУ компенсуватиме чисельну перевагу російської армії на фронті та коли буде готова піти у контрнаступ.

Зеленський і прем’єр Польщі підписали протокол про постачання бронетехніки

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Маріушем Моравецьким під час візиту до цієї країни 5 квітня.

Як повідомила канцелярія польського прем’єра, сторони підписали протокол щодо співпраці в сфері оборони:

«Моравецький та президент України Зеленський підписали листа про наміри щодо співпраці в постачанні оборонного обладнання, зокрема, бронетранспортерів Rosomak», – йдеться в повідомленні.

Заяви з боку КНР «множать на нуль» російську пропаганду про підтримку Китаю – Данілов

Візит лідера Китаю Сі Цзіньпіна до Росії не означає прямої підтримки Пекіном російської агресії – таку думку висловив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов в ефірі Радіо Свобода прокоментував

«Те, що стосується візиту пана Сі до Росії – нічого там дивного не відбулося, більш того, заяви, які пролунали сьогодні-вчора щодо цього візиту, множать на нуль ту російську пропаганду, що нібито Китай є стовідсотковим військовим партнером Росії, це не відповідає дійсності від слова зовсім», – сказав він.

Читайте також: «Чарівне слово Макрона»: чи справді візит президента Франції до Китаю може зупинити війну

Данілов додав, що Київ «уважно слідкує» за візитом президента Франції Макрона та президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн до Китаю, який триває зараз.

«Ми перебуваємо сьогодні в ситуації, коли буде зміна багатьох процесів, векторів в усьому світі. Цей рух вже почався, нам треба дуже уважно за цим слідкувати і розуміти що від таких візитів може залежати багато речей. Але маємо на увазі, що якщо ті чи інші пропозиції не буде сприймати наше суспільство, то вони працювати не будуть. Крім дипломатії, є ще розуміння, що в нас є цивілізоване суспільство, яке має сприйняти ті чи інші пропозиції, які будуть надані нашій країні для вирішення цього питання», – додав Данілов.

Читайте також: Данілов сумнівається, що Китай погодиться бути «спільником РФ» у війні проти України

Зеленський після зустрічі з Дудою розповів, від чого залежить ситуація в Бахмуті

Президент України Володимир Зеленський заявив, що ситуація в Бахмуті на Донеччині залишається найскладнішою на фронті, але українські сили перебувають у місті, а загарбники його не контролюють. Водночас, за словами Зеленського, «якщо буде момент іще гарячіших подій і небезпека, що ми можемо втратити особовий склад через оточення, обов’язково будуть відповідні правильні рішення генерала на місці».

Голова держави нагадав, що за оперативну ситуацію на Бахмутському напрямку відповідає командувач Сухопутних військ Збройних сил України, командувач ОСУВ «Хортиця» генерал-полковник Олександр Сирський, «для якого основним є збереження особового складу».

Про це президент України сказав під час зустрічі з представниками ЗМІ після переговорів із президентом Польщі Анджеєм Дудою у Варшаві.

«Вже на бойовому чергуванні». У командуванні Об’єднаних сил показали американську ППО Avenger

У командуванні Об’єднаних сил Збройних сил України показали американську систему протиповітряної оборони Avenger, яка перебуває на бойовому чергуванні в Україні.

«Зенітно-ракетні комплекси Avenger (Месник) вже на бойовому чергуванні в Північній операційній зоні. Вони здатні забезпечити мобільну протиповітряну оборону малої дальності для об’єктів цивільної інфраструктури, підрозділів Сектору безпеки й оборони від крилатих ракет, безпілотних літальних апаратів, літаків та гелікоптерів на малих висотах», – цитує командування слова командувача Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Сергія Наєва.

НАЖИВО: Зеленський у Польщі звертається до України та світу. Винищувачі, зброя, нова допомога

Зеленський і Моравецький обговорили ситуацію з українським зерном у Польщі

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький обговорили невдоволення, викликане українським зерном у Польщі – про це вони розповіли під час спільного брифінгу 5 квітня.

«Ми не оминули також і важкої теми для поляків… а саме проблеми на польському ринку з українським зерном, товарами сільськогосподарської продукції. Ми запропонували певні рішення, які повинні бути швидко втілені, тому що сьогодні чітко зрозуміло, що ці проблеми також створюють головний біль», – заявив Моравецький.

Він зазначив, що Польща та Україна відкривають новий залізничний пункт перетину кордону між Рава-Руською та Гребенним.

Знищити надію Росії на перемогу: що треба для ефективного контрнаступу і перелому у війні

Чому відтягуються терміни оголошеного владою контрнаступу? Про це Радіо Свобода розпитало в ефірі програми «Свобода LIVE» Сергія Рахманіна, народного депутата України (фракція «Голос»), члена Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Ризик полягає в тому, що не достатньо відмобілізувати певну кількість людей. Хоча і з цим, зрозуміло, є проблеми. Бо війна виснажує ресурси, у тому числі і людські.

Необхідно їх належним чином навчити і вишколити, необхідно їх належним чином озброїти. З цим є певні проблеми.

Навіть західні країни не в змозі забезпечити відповідної якості навчання великій кількості наших військовослужбовців. І поки що вони, ще раз кажу, відстають за планами щодо постачання важкого озброєння.

І тут є проблема. Насправді велика наступальна операція, яка є дуже складним заходом, дуже складною операцією, потребує накопичення великої кількості сил і засобів.

Окрім цього, плани щодо наступальних дій відкладаються і через погоду, а це завжди теж впливає і на можливості військових, і через те, що поки що українські бригади і корпуси, резерви, які зараз формуються, все ще неналежним чином озброєні.

В ОП уточнили, що передбачає оборонна угода, про яку домовилися Україна і Польща

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у Варшаві підписали лист про наміри співпраці з питань постачання оборонної техніки. Як повідомила пресслужба українського президента 5 квітня, метою цього є забезпечення постійної підтримки і зміцнення оборонних потужностей ЗСУ шляхом придбання Україною польської оборонної техніки, зокрема БТР «Росомак», самохідних мінометів «Рак» і ракет до переносних зенітно-ракетних комплексів «Перун».

«Сьогодні ми підписуємо документ про постачання польських БТР «Росомак», самохідних мінометів «Рак», систем ППО, зокрема дуже ефективних «Перунів», МіГів та іншого озброєння, якого ми дуже потребуємо», – заявив Зеленський під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів із Матеушем Моравецьким у Варшаві.

За його словами, йдеться не лише про підтримку, а й про співпрацю, зокрема у форматі закупівель, що посилюватиме оборонний потенціал і України, і Польщі.

Митрополит Драбинко про ситуацію довкола УПЦ МП: «Немає гонінь. Є виконання державою своїх функцій»

Про ситуацію довкола Києво-Печерської Лаври та діалог між церковниками і вірянами розповів Радіо Свобода в ефірі проєкту «Свобода.Ранок» митрополит Переяславський і Вишневський, архієрей Православної церкви України – Олександр (Драбинко).

Голова МАГАТЕ зустрівся з російськими чиновниками щодо Запорізької АЕС

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі 5 квітня провів переговори з російськими офіційними особами щодо окупованої російськими військами Запорізької АЕС.

«Сьогодні в Калінінграді я зустрівся з високопосадовцями кількох російських агентств. Я продовжую свої зусилля щодо захисту Запорізька АЕС. Мій нещодавній візит на ЗАЕС підтвердив нагальну необхідність досягнення цієї життєво важливої мети, яка – в інтересах усіх», – написав Ґроссі у твіттері.

Зустріч відбулася в Калінінградській області Росії. Інших подробиць гендиректор МАГАТЕ не навів.

Минулого тижня, перебуваючи в Україні, Ґроссі заявив, що працює над компромісним планом безпеки для ЗАЕС, і застеріг від посилення військової активності навколо неї.

29 березня Рафаель Ґроссі перебував на Запорізькій АЕС. Цей візит є його другим відвідуванням станції і першим після того, як МАГАТЕ запровадило постійну присутність на цьому майданчику у вересні 2022 року.

27 березня гендиректор МАГАТЕ зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Президент під час зустрічі наголосив, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із ЗАЕС та прилеглих територій будь-які ініціативи з відновлення ядерної безпеки та захищеності приречені на невдачу».

Російські війська захопили Запорізьку АЕС у березні 2022 року, невдовзі після вторгнення в Україну.

Російська чиновниця, звинувачена у воєнних злочинах, виступила перед Радбезом ООН

Уповноважена з прав дитини Росії Марія Львова-Бєлова 5 квітня на засіданні Ради безпеки ООН заявила, що Москва координує з міжнародними організаціями питання повернення вивезених у РФ українських дітей до їхніх родин.

Росія, яка цього місяця головує в Раді безпеки, скликала засідання, щоб дати Львовій-Бєловій можливість виступити по відеозв’язку.

Посли США, Великої Британії, Албанії, Мальти залишили зустріч, повідомило агентство Reuters. Напередодні Велика Британія заблокувала інтернет-трансляцію цього засідання. До неї приєдналися США.

Посол США в ООН Лінда Томас-Ґрінфілд заявила журналістам, що завдяки блокуванню трансляції у Львової-Бєлової не було «міжнародної трибуни для поширення дезінформації і захисту жахливих дій, які відбуваються в Україні».

Минулого місяця Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Львової-Бєлової і президента Росії Володимира Путіна, звинувативши їх у воєнних злочинах у зв’язку з незаконною депортацією українських дітей.

Макрон у Китаї закликав до «спільної відповідальності за мир»

Президент Франції Емманюель Макрон 5 квітня заявив, що хоче «долучити Китай до спільної відповідальності за мир» в Україні під час зустрічі з китайським лідером Сі Цзіньпіном цього тижня.

Раніше французькі офіційні особи заявили, що Макрон планував закликати Сі під час переговорів 6 квітня використати вплив Пекіна на президента Росії Володимира Путіна, але не очікував великих змін у позиції Китаю, повідомило агентство AP.

Макрона під час візиту до Китаю супроводжуватиме президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн – у демонстрації європейської єдності у відносинах із Пекіном.

Раніше сьогодні президент Франції в Пекіні заявив, що будь-хто, хто допомагає агресору Росії у війні проти України, стане співучасником.

Виступаючи перед журналістами після своєї першої промови в Китаї по прибутті з триденним візитом, Макрон, за повідомленням агентства AFP, сказав: «Від початку конфлікту ми вирішили допомогти жертві, і ми також чітко дали зрозуміти, що кожен, хто допомагає агресору, буде співучасником порушення міжнародного права».

Раніше голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що відносини Китаю до війни Росії в Україні вплинуть на його відносини з Європейським союзом.

Китай ніколи публічно не підтримував повномасштабне вторгнення Росії в Україну, але також ніколи не критикував Москву через війну.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін 20-22 березня перебував із державним візитом у Росії.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що президенту Росії Володимиру Путіну під час візиту до Москви Сі Цзіньпіна не вдалося забезпечити безмежне двостороннє партнерство із Китаєм, на яке він, ймовірно, сподівався. У ISW зауважують, що Сі не сигналізував про намір надати підтримку РФ у її війні проти України, окрім «розпливчастих дипломатичних запевнень», що, ймовірно, є кроком відступу від того, що Путін сподівався отримати під час переговорів.

ОК «Південь»: Росія зменшила число кораблів у Чорному морі, але рівень загрози – «дуже високий»

Росія зменшила кількість своїх кораблів на чергуванні в Чорному морі до 14 одиниць, повідомило оперативне командування «Південь» ввечері 5 квітня.

«На бойовому чергуванні з шести залишено чотири ракетоносії – два надводних, два підводних. Максимально можливий залп «Калібрів» – 2️4. Не всі споряджені повністю, але рівень навіть такої загрози оцінюємо як дуже високий», – йдеться в повідомленні.

Вранці 5 квітня в ОК «Південь» повідомляли, що російські війська збільшили кількість корабельного угруповання в Чорному морі до 15 одиниць, серед них було шість ракетоносіїв із загальним залпом до 40 ракет типу «Калібр».

«У пошуках способів тиску на мирне населення України і уявних перемог для виправдання перед власним споживачем пропагандистських «новин», ворог може здійснити точкові або мішані ракетні удари з використанням ракет різного типу базування та дронів-камікадзе», – попередили українські військові.

Напередодні повідомлялося, що Росія збільшила ракетний залп у Чорному морі до 20 «Калібрів».

Російські війська продовжують зводити нові укріплення і рити окопи на півночі Криму – фото

Російські війська продовжують зводити нові укріплення і рити окопи на півночі окупованого Криму, зокрема, нові оборонні споруди були зафіксовані за селом Ішунь, що на південь від Армянська – свідчать супутникові знімки, які є у розпорядженні проєктів Радіо Свобода Крим.Реалії і «Схеми».

Раніше телеграм-канал «Крымский ветер» повідомляв, що дорогою від села Ішунь до села Воїнка риють окопи, а біля мосту через річку Чатарлик завезли понад вагон лісу, збивають опалубку.

Журналісти перевірили, що видно із супутника – за селом Ішунь біля дороги в бік села Воронцівка. Ще взимку тут була лісосмуга. У березні дерева вирубали і на супутниковому знімку замість дерев – окопи.

Раніше підконтрольний Росії голова Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив, що Україна не зможе деокупувати півострів завдяки фортифікації та формуванню оборони.

24 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що країна готується до деокупації Криму.

Заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв'ю Крим.Реалії заявив, що компроміси щодо тієї чи іншої частини території України ніколи не стануть предметом переговорів із Росією. Також він зазначив, що зараз ніхто точно не скаже, яким чином Крим буде повернутий під контроль Києва, але це точно станеться. За його словами, «дипломатичний шлях (повернення Криму) може доповнювати військовий».

ФСБ заявила про падіння в Росії українського легкомоторного літака і затримання пілота

Російські прикордонники затримали пілота українського легкомоторного літака, який розбився у Брянській області Росії, що межує з Україною, повідомили 5 квітня російські державні ЗМІ з посиланням на заяву Федеральної служби безпеки РФ.

«Літак із невідомих причин розбився в районі населеного пункту Бутовськ Брянської області. Пілот (громадянин України), який намагався втекти на територію України, затриманий прикордонним нарядом», – цитують заяву ФСБ російські державні інформаційні агентства «РИА Новости» і ТАСС.

Українська влада інформацію поки не коментувала.

Війська РФ обстріляли Сумщину: зафіксовано 229 «прильотів» – ОВА

Російські військові 5 квітня здійснили 17 обстрілів прикордонних громад Сумщини: Білопільської, Краснопільської, Хотінської, Глухівської, Середино-Будської, повідомила обласна військова адміністрація.

«Зафіксовано 229 прильотів – ракетний обстріл, а також із РСЗВ, мінометів, артилерії і АГС. На жаль, є руйнування», – йдеться в повідомленні.

За даними ОВА, у Краснопільській громаді, де зафіксували обстріл за допомогою протитанкових керованих ракет, артилерії і РСЗВ, в одному з сіл пошкоджені господарські приміщення одного з місцевих підприємств.

«Хотінська громада: внаслідок мінометного обстрілу (6 прильотів) пошкоджено 3 приватні житлові будинки та побутову газорозподільну трубу. Глухівська громада: з території РФ здійснено артилерійський обстріл (3 прильоти), а потім ще один (8 прильотів). Внаслідок останнього обстрілу пошкоджено приватне житлове домогосподарство і нежитлові приміщення», – йдеться в повідомленні.

Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG